۲

وضعیت اضطراریِ تپه داودآباد قرچک

سفربازی - وضعیت اضطراریِ تپه داودآباد قرچک
بازدید

همزمان با بازدید رییس پژوهشکده باستان‌شناسی از تپه «داودآباد قرچک»، وضعیت این تپه پیش از تاریخ وخیم گزارش شد. همچنین به اداره‌کل میراث فرهنگی این هشدار داده شد که برای تعیین عرصه و حفاظت از آن اقدام کند.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری از بازدید میدانی لیلا خسروی ـ رییس جدید پژوهشکده باستان‌شناسی ـ با همراهی محمدرضا نعمتی و علی فرحانی از اعضای هیأت علمی این پژوهشکده برای حل مشکل مالکان زمین‌های واقع در عرصه تپه «داودآباد»، در غرب شهر قرچک، اطلاع داد.

این تپه که محوطه‌ای بزرگ در کنار جاده آسفالته است از چندین تپه کنار هم تشکیل شده که به جز تپه غربی، سایر تپه‌ها به طور کامل تسطیح و بخش زیادی از تپه غربی خاکبرداری و تخریب شده است و در حال حاضر زباله‌های روستا در کنار این تپه، دپو و سوزانده می‌شود.

در سطح تپه اصلی که ارتفاع آن بین ۹ تا ۱۰ متر است و زمین‌های اطراف آن سفال‌های زیادی مربوط به دوره مس و سنگ و عصرآهن وجود دارد.

پس از این بررسی مشخص شد، زمین‌های مورد مناقشه در عرصه این تپۀ مهم پیش از تاریخی که در تاریخ ۱۴/۵/۱۳۸۲ با شماره ۹۴۸۸ در فهرست آثارملی ایران به ثبت رسیده، قرار دارد و ضروری است که اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان تهران گمانه‌زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم این تپه را در اولویت قرار داده و به امر حفاظت آن نیز توجه کند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲ رای

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. حسینی گفت:

    قلعه گبری شهر ری رو با اون عظمتش نابود کردن این که یه تیکه تپه کوچولوعه

  2. حسینی گفت:

    کوهی کنار اتوبان امام علی که بین شهر ری و کیانشهر و سه راه افسریه هست دور تا دورش آثار تاریخی و قلعه و برجک از دوره گبر بوده که حالا جز نشانهایی زیر آوار سنگ از معدن سیمان چیزی ازش باقی نمونده
    بماند که با حذف اون کوه تعقیرات آب و هوایی هم برای اون منطقه شاهد خاهیم بود