۰

روز کوهنوردی کدام کوه رو بالا میری؟

بازدید

دسترسی سریع

برای ما کوه‌ها مثل خونه‌هامون هستن. البته بخوام صادق باشم باید بگم، برای کسی که علاقه زیادی به کوهنوردی داره، کوه‌ها مثل خونه‌ها می‌مونن. اونا از هر فرصتی استفاده می‌کنن که دامنه‌ها رو طی کنن و با قدرت خودشون رو به قله‌ها برسونن. اونا کوله‌ها رو صبح قبل از طلوع خورشید می‌بندن و راهی مسیر میشن. وقتی به قله می‌رسن مثل کسی می‌مونن که بزرگترین هدفش رو به نتیجه رسونده و الان دیگه وقت نشتن و لذت بردن از این موفقیته. روز کوهنوردی برای این دسته یه روز خاصه. حتی شاید براشون از روز تولدشون هم خاص‌تر باشه. زندگی اونا لای سنگ‌ها و گیاه‌های توی کوه‌ها می‌گذره و چشمه‌های دامنه‌ها براشون حکم حیات بعد از زندگی رو داره.

توی این متن از مجله گردشگری سفربازی می‌خوام براتون از روز کوهنوردی بگم. در ادامه از فوایدی که بالا رفتن از کوه برامون داره واستون می‌نویسم. نمی‌دونم الان که این متن رو می‌خونی تجربه‌ای از کوهنوردی داری یا نه، ولی مطمئنم بعد از این حتما به این فکر می‌کنی که یه روزت رو توی دامنه‌ کوه‌ها بگذرونی و خودت رو به قله‌ها برسونی. این حس خوب رو حتی یکبار هم که شده تجربه کن. چه بهتر که این تجربه رو روز کوهنوردی به دست بیاری.

سفربازی - کوه نوردی و تاثیرآن بر زندگی

کوه نوردی و تاثیرآن بر زندگی

۱۰ دلیل که چرا کوهنوردی می‌تواند زندگی شما رو غنی‌تر کنه

کتی گلدی، علاقه‌مند به کوهستان، تجربیات خودش رو از کوهنوردی و اینکه چطور  می‌تونه زندگی شما رو غنی کنه، به اشتراک می‌ذاره. حتما از تجربایت این دوست عزیزمون استفاده کنید که قراره چیزای خیلی قشنگی بخونید.

مزایای کوهنوردی برای سلامت جسمانی و تناسب اندام بسیار زیاده

نه تنها از بالا رفتن از کوه‌ها (به طور مداوم) قدرت و استقامت باورنکردنی ایجاد می‌کنید، بلکه متوجه میشید که رژیم غذایی شما بهتر هم  میشه. همچنین متوجه خواهید شد که غذای ناسالم به درستی به بدن شما سوخت نمیده. کارهای مربوط به پیاده‌روی و کوهنوردی مستلزم یه رژیم غذایی مناسبه. ارتفاع، ریه‌های شما رو برای قوی‌تر شدن تمرین میده و هر بار که پیاده‌روی می‌کنید، می‌بینید که ریه‌ها چطور پر از هوا میشه و وقت تخلیه هیچ فشاری بهتون وارد نمیشه. به علاوه، چیزای زیادی برای یادگیری از ورزش در طبیعت وجود داره. روز کوهنوردی باید به فکر سلامت جسمانی بود.

سفربازی - دیدن مناظری کمتر دیده شده

دیدن مناظری کمتر دیده شده

شما می‌تونید مکان‌هایی رو ببینید که تعداد کمی از مردم می‌تونن ببینن

همه ما می‌تونیم تصاویری از قله‌های کوه رو ببینیم و آرزوی رسیدن به اونجا رو داریم، اما برای تحقق اون نیاز به تلاش و برنامه‌ریزی هست. وقتی زمان و مکان رو برای یه کوهنوردی خوب در ارتفاعات مشخص می‌کنید، وقتی به قله می‌رسید، هیچ چیز مانند لذت بردن از زیبایی و نادر بودن منظره نیست. وای از زمانی که هوا مه‌آلود یا دود‌آلود باشه، مطمئناً منظره‌ای نفس‌گیر خواهید داشت که بسیاری هرگز نخواهند دید. شما شانس این رو دارید جایی رو ببینید که کسی ندیده و ازش عکس‌هایی بگیرید که هیچ‌کس نگرفته. واقعا چه چیزی می‌تونه از این دلپذیرتر باشه. روز کوهنوردی باید حتما به فکر دیدن جاهایی باشید که کسی ندیده.

سفربازی - روز شیرینی روز آشنایی با انواع شیرینی ایرانیه

شگفت‌انگیزترین افرادی رو ملاقات خواهید کرد که بعد از این بهترین دوستاتون هستن

کوهنوردان گروه شگفت‌انگیزی از مردم هستن. من متوجه شدم که اونا مثبت، برون‌گرا و به شدت استقبال کننده از افراد جدید هستن و اهداف مشابهی دارن. رسیدن به بالای کوه و لذت بردن از یه روز ورزش و زیبایی طبیعت یکی از بهترین اهداف اوناست. با گذراندن زمان زیادی با هم و قرار گرفتن در این مکان‌های زیبا، احتمالاً دوستان مادام‌العمری رو پیدا می‌کنید. اگر در کوهنوردی تازه‌‌‌کار هستید، یه راه عالی برای یافتن یه شریک کوهنوردی از طریق باشگاه‌های کوهستانی، گروه‌های پیاده‌روی و رسانه‌های اجتماعی هست. روز کوهنوردی این شانس رو به خودتون بدید که بتونید با آدمای جدید آشنا بشید.

سفربازی - کوهنوردی و صدای کوه

کوهنوردی و صدای کوه

بالاخره خواهید فهمید که چرا کوه‌ها به طور طبیعی شما رو صدا می‌کنن

کوه‌ها خاص هستن. اونا یه جادو برای شما کوهنوردان دارن. شاید این واقعیته که اونا می‌توانن خطرناک باشن، خیلی وقتا وقتی در مقابل عظمتشون قرار می‌گیریم می‌بینیم که چقدر کوچک هستیم. ممکنه احساس کنید زمانی که در کنار اونا هستید مشکلاتتان کمی محو میشن یا زندگی کمی کند میشه. وقتی روی سنگ‌ها پا میذارید و از پایین بالای کوه رو نگاه می‌کنید می‌بینید که چقدر مشکلات زندگی کوچک و قابل حل هستن. یه نزدیکی روون و آروم که اصلا قرار نیست یه دیوار چین در مقابل شما باشه. روز کوهنوردی سری به طبیعت بزنید و به صدای کوه گوش کنید.

بالا رفتن از کوه به شما صبر، پشتکار و قدردانی رو یاد میده

کوهنوردی می‌تونه از نظر جسمی و ذهنی خسته کننده باشه. اما وقتی به اوج می‌رسید، موانع یا مشکلاتی که ممکنه در طول مسیر داشته باشید محو می‌شن و فضایی رو برای حس عمیق موفقیت باز می‌کنن. وقتی با سختی از دامنه راه می‌افتید و کلی نفس نفس می‌زنید و بعد اون سختی خودتون رو روی قله می‌بینید که چه زیبایی رو به شما هدیه داده. اون چیزی که شما دریافت می‌کنید پاداش تمام سختی‌هاییه که توی مسیر کشیدید. این یعنی قدردانی از شما به خاطر تحمل و بردباری که داشتید. شما نتیجه صبر و پشتکارتون رو گرفتید و به نظر من بزرگترین و بارزش‌ترین چیزیه که طبیعت به شما یاد میده.

سفربازی - پشتیبانی و قدردانی در کوهنوردی

پشتیبانی و قدردانی در کوهنوردی

اونا به شما یاد میدن که چرا ما می‌خوایم از محیط‌زیست محافظت کنیم

با گذراندن زمان در کوهستان، کوه‌ها در نهایت به فضایی تبدیل میشن که شما به اون اهمیت میدید و می‌خواید از اون محافظت کنید. این موضوع ممکنه جرقه قدردانی جدیدی رو برای تلاش‌هایی که برای حفاظت از طبیعت انجام دادیم ایجاد کنه. زیبایی اونا اغلب جمعیت رو به خودشون جلب می‌کنه و این وظیفه ماست که با هم کار کنیم و به کوه‌ها احترام بذاریم تا نسل‌های آینده از اونا لذت ببرن. این احترام به کوه‌ها حتی ممکنه به زندگی و خانه شما نفوذ کنه. ممکنه الهام‌بخش شما باشه تا عادات یا موارد ضروری‌تری رو در پیش بگیرید که به سیاره ما آسیبی نمی‌رسونن (و حتی بهتر، به دنبال بهبود اون باشید).

کوه‌ها به شما یاد میدن که چطور مثبت‌اندیش باشید

اگر افکار منفی در مورد بالا رفتن از کوه دارید، احتمالاً بلیط یه طرفه شما برای شکست خوردنه. اینکه به خودتون بگید، نمی‌تونم یا غیرممکنه، به هیچ وجه کمکی بهتون نمی‌کنه. اگر مثبت باشید، حتی اگر صعود در حال حاضر غیرممکن باشه، به تلاش خودتون ادامه میدید. همیشه به خودم میگم برای رسیدن به این صعود باید ۱۲۰ درصد عزم راسخ داشته باشم. اگر باور ندارید که می‌تونید از کوه بالا برید، احتمالا هرگز به قله نمی‌رسید. توانایی شما خیلی بیشتر از چیزیه که فکر می‌کنید و فقط باید به خودتون اعتماد کنید، به خودتون ایمان داشته باشید و مسیر رو برای خودتون تکه تکه کنید. اینجوری، قبل از اینکه متوجه بشید، روی قله خواهید ایستاد. روز کوهنوردی مثب بودن رو از کوه‌ها یاد بگیرید ارزشش رو داره.

سفربازی - لذت از چیزهای کوچک

لذت از چیزهای کوچک

کوه‌ها به شما یاد خواهند داد که از تجملات کوچک زندگی لذت ببرید

تصور کنید که مدت زمان خیلی زیادی رو توی آفتاب شدید داشتید از کوه بالا می‌رفتید و تصمیم می‌گیرید توی اولین سایه‌ای که می‌بینید بشینید و یه لیوان آب بخورید. انقدر اون چند قطره آب بهتون می‌چسبه که حاضر نیستید با هیچی اونو عوض کنید. اینجاست که می‌فهمید گاهی حتی خوردن دو قطره آب چقدر می‌تونه لذت‌بخش باشه. یا مثلا فکر کنید که وسط راه می‌فهمید لباس گرمتون رو با خودتون نیاوردید. اینجاست که می‌بینید همون هودی که هیچوقت بهش توجه نکرده بودید چقدر می‌تونه حالتون رو خوب کنه. نبودنش توی اون زمان به کلی مسیر رو براتون سخت کرده. پس اینجاست که تجملات کوچیک زندگی رو می‌بینید. ما یاد می‌گیریم که آمادگی بیشتری داشته باشیم و به چیزای کوچیک احترام بذاریم، مثلاً روی صخره‌های سخت در سرما نخوابیم.

کوه‌ها به شما در مورد تغییر و آمادگی برای تغییر آموزش میدن

اگر تا به حال زمانی رو در کوهستان گذروندید، باید بدونید که آب و هوا با ضربان قلب تغییر می‌کنه، بنابراین آماده بودن یه مهارت کلیدیه. هر کوهی متفاوته، بنابراین در بیشتر مواقع باید مسیر خودتون رو هم تغییر بدید. هرگز فقط یه راه برای بالا رفتن از یه کوه وجود نداره، گاهی اوقات، مسیر و راه‌های دیگه‌ای هست، یا چیزی راه شما رو مسدود می‌کنه. کوه‌ها به شما می‌آموزن که همه چیز همیشه در حال تغییره و شما فقط باید تاکتیک دیگه‌ای برای غلبه بر تغییر پیدا کنید.

هر کوهی چیزی به شما یاد میده

چیزی که من متوجه شدم اینه که هر کوهی که ازش بالا رفتم حداقل یک درس مهم به من یاد داده. در یه صعود بارونی متوجه شدم که دوربین‌ها ضد آب نیستن! یه صعود دیگه به من آموخت که برای یافتن مسیر آمادگی بهتری داشته باشم (تحقیق بیشتر و غیره). یه جایی یه کوه بلند بهم یاد داد که حتما کفشای مناسبی داشته باشم. کوهنوردی می‌تونه بزرگترین و بدترین کاری باشه که تا به حال توی زندگی انجام میدید، همه چیز بستگی به میزان آمادگی شما داره. چی بهتر از اینکه روز کوهنوردی درس جدید از کوه‌ها یاد بگیریم.

روز کوهنوردی، کدوم کوه‌های ایران ازمون استقبال می‌کنن

هر گوشه و کناری از سرزمین ایران رو که نگاه می‌کنیم جاذبه‌ای دیدنی یا مکانی تاریخی به چشم می‌خوره. دیدنی‌هایی که هر ساله گردشگران و مسافران بسیاری رو به سمت و سوی خودشون می‌کشونه. اما در بین اونا، کوهستان‌های ایران طرفدارای خاص خودش رو داره. جاذبه‌هایی طبیعی که از شمال تا جنوب کشورمون رو در برگرفته. همین موضوع باعث شده تا هرساله کوهنوردای زیادی برای فتح معروف‌ترین کوه‌های ایران به کشورمون سفر کنن.

سفربازی - قله دماوند، مرتفع‌ترین قله آتشفشانی در ایران

قله دماوند، مرتفع‌ترین قله آتشفشانی در ایران

قله دماوند

قله دماوند، مرتفع‌ترین قله آتشفشانی در ایران و خاورمیانه است که از جاهای دیدنی استان مازندران به شمار میاد و در شمال کشور قرار داره. دماوند از نظر تقسیمات کشوری در بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران قرار گرفته و در روزهای آفتابی و صاف میشه از تهران، ورامین، قم و دریای مازندران این قله زیبا رو دید. اما بهتره برای صعود به اون به تهران یا شهر دماوند سفر کنید. مسیر‌های اصلی صعود به قله در چهار جبهه مشخص میشن. هر چند که اغلب مسیرها دارای جان پناه هستن، اما بهتره حتما گروهی راه بلد رو برای کوهنوردی انتخاب کنید. جبهه‌ جنوبی که از سمت جنوب شرقی کوه دماوند آغاز میشه رایج‌ترین مسیر صعوده. آبشار یخی دماوند در مسیر این جبهه قرار داره. امروزه جان‌پناه برای کوهنوردان در مسیرهای مختلف صعود به قله ساخته شده که در تعدادی از اونا امکان اقامت شبانه وجود داره. همچنین می‌تونید در این قرارگاه‌ها راهنمای صعود به قله رو هم دریافت کنید.

مشاهده اقامتگاه ها اطراف دماوند
سفربازی - علم کوه

علم کوه

علم کوه

دومین قله مرتفع بعد از دماوند که در لیست قله‌های ۴۰۰۰ متری می‌درخشه، قله علم کوه با ارتفاع ۴۸۵۰ متره. این کوه از جبهه شمالی به کلاردشت و از جبهه جنوبی به طالقان مشرفه. رودبارک و کلاردشت نزدیکترین شهرها به این منطقه در استان مازندران و پراچان و طالقان نزدیک‌ترین شهرها به این منطقه در استان تهران هستن. بهترین زمان صعود به علم کوه نیمه دوم تیره. پاییز و زمستون علم کوه با برف سنگین، طوفان و ریزش متوالی بهمن‌های سنگین همراهه بهار هر سال هم این وضعیت ادامه داره.

مشاهده اقامتگاه ها اطراف علم کوه
سفربازی - کوه سبلان

کوه سبلان

کوه سبلان

سبلان کوهی آتشفشانی و غیرفعاله که از دره قره‌سو در شمال غرب اردبیل شروع می‌شه و در سمت شرقی غربی تا کوه قوشاداغ امتداد داره. مخروط آتشفشانی چینه‌ای سبلان رو گدازه‌های سطحی به وسعت ۱,۲۰۰ کیلومتر مربع اشغال کرده.

سبلان درمجموع سه قله مشهور داره. بزرگ‌ترین قله سبلان، به «سلطان» شهرت داره. دو قله‌ دیگه هم «هرم» و «کسری» نامیده می‌شه. یکی دیگه از جاذبه‌های این منطقه که می‌شه اون رو به‌نوعی نماد سبلان هم دونست، سنگی طبیعی به‌شکل یه عقابه. این سنگ که با نام قارتال هم شهرت داره، در جبهه غربی قله سبلان و در کنار جان‌پناه واقع شده. این کوه در استان اردبیل، ۳۵ کیلومتری شهر اردبیل، ۲۵ کیلومتری شهرستان مشگین شهر قرار گرفته.

مشاهده اقامتگاه ها اطراف کوه سبلان
سفربازی - کوه سهند

کوه سهند

کوه سهند

رشته کوه سهند با وجود ارتفاع زیاد، همواره پوشیده از مراتع و چمن‌زارهای فراوونه و این رو در ذهن تداعی می‌کنه که گویی کوه، لباسی سبز با گل‌های رنگارنگ به تن کرده. به خصوص در تابستون ملایم و مطلوب این رشته کوه، شاهد رشد انبوهی از گیاهان و گلزارها هستیم به همین دلیل سهند رو عروس کوه‌های ایران می‌دونن. همچنین این رشته کوه به خاطر پوشش گیاهی و گونه‌های جانوری بخصوص، یکی از مهمترین مناطق حفاظت شده ایرانه. رشته کوه سهند که به عروس کوه‌های ایران معروفه، از مشهورترین کوه‌های آتشفشانی چینه‌ای یا ترکیبی خاموش ایران به‌شمار می‌ره که در ۵۰ کیلومتری تبریز واقع شده، از مجموع ۱۷ قله این رشته کوه، ۸ قله سهند به طور کامل از شهر تبریز دیده می‌شه.

مشاهده اقامتگاه ها اطراف کوه سهند
سفربازی - کوه دنا

کوه دنا

کوه دنا

کوه دنا رشته کوهی عظیمه که ۵۲ قله‌ی مرتفع با ارتفاع بالای ۴۰۰۰ متر داره که بلندترین قله اون کوه بیژن ۳ یا قاش مستان نام داره و از جاهای دیدنی یاسوج به شمار می‌ره. در دل این رشته کوه زیبا غارها و چشمه‌های زیادی هم وجود داره که باعث شکل‌گیری حیات وحشی غنی و متنوع در این منطقه شده. قلل مرتفع و پربرف دنا سرچشمه رودها و جویبارهای زیادی در دل این کوهستانه که باعث سرسبزی و طراوت این منطقه و بالاخص روستای زیبای سی‌سخت در دامنه‌های دنا شده؛ روستایی زیبا که زیر سایه کوه‌های باشکوه دنا با اون مناظر و چشم‌اندازهای فوق‌العاده سالانه مقصد سفر گردشگران زیادی قرار می‌گیره. سی‌سخت حتی برای اونایی که اهل کوهنوردی و صعود نیستن هم یه مقصد گردشگری فوق‌العاده‌اس. رشته کوه دنا زیستگاه حیواناتی مثل سیاه گوش، بز و چکاوک، خرس قهوه‌ای، کرکس، سمور، راسو، کبک دری ، عقاب و.. هم هست و تنوع گیاهی ارزشمندی در اون به چشم می‌خوره.

مشاهده اقامتگاه ها اطراف کوه دنا
سفربازی - اشترانکوه

اشترانکوه

اشترانکوه

رشته کوهی در شرق استان لرستان و یکی از بلندترین رشته کوه‌های زاگرسه. بلندترین قله اشترانکوه، قله “سنبران” با ارتفاع ۴۱۵۰ متره که این قله یکی از ۱۵۱۵ قله بسیار برجسته دنیا به شمار می‌ره. اشترانکوه یا آلپ ایران که در سال ۱۳۴۰ جزو مناطق حفاظت شده کشور قرار گرفته، دارای قله‌های بلند و پر برف، دره‌های عمیق و طولانی، رودهای دائمی، پوشش گیاهی (مثل پسته کوهی، گون، ریواس و …)، پوشش جانوری متنوع (مانندخرس قهوه‌ای، روباه، گرگ خاکستری، بز کوهی، قوچ، گربه وحشی، سنجاب درختی، کبک، شاهین و …)ه. درخصوص وجه تسمیه “سن بران” اینطور گفته می‌شه که به علت وجود قله‌های ۸ گانه که برخی از اونا بلندتر از ۴۰۰۰ متر هستن این قله‌‌ها مثل کاروانی از شتر به ترتیب و پشت سرهم قرار گرفتن و بهمین خاطر به شتر کوه یا اشترانکوه معروف شده.

مشاهده اقامتگاه ها اطراف اشترانکوه
سفربازی - شیرکوه یزد

شیرکوه یزد

شیرکوه یزد

قله شیرکوه در جنوب شهر یزد با ارتفاع ۴۰۷۵ متر از سطح دریا، بلندترین قله مرکزی ایران و بلندترین نقطه ارتفاعی استان یزد (و یکی از قله‌های طرح ۳۱ قله فدراسیون کوهنوردی ایران و یکی از ۱۵۱۵ قله بسیار برجسته جهان)ه. در مورد وجه تسمیه شیرکوه ۳ نوع روایت وجود داره: اول اینکه ارتفاعات شیرکوه در زمستان اکثراً پوشیده از برف و یخ هستن و این برف و یخ منبع بزرگی برای تأمین آب استان یزد و قنات‌های تفت و مهریز و همچنین دشت‌های منطقه، مثل دشت یزد – اردکانه. این منبع عظیم تأمین آب برای مناطق مذکور، همانند مادریه که فرزند خودش رو سیراب می‌کنه و بدین خاطر شیرکوه، به نوعی مادر یزد محسوب میشه. روایت دوم  اینکه بهمان دلیل پوشش برفی و سفیدی کوه‌ها در فصل زمستون، ارتفاعات رو مثل سفیدی رنگ شیر می‌بینن و به اون شیرکوه میگن. سومین روایت در مورد وجه تسمیه شیرکوه به این کل که ارتفاعات شیرکوه از فاصله دور شباهتی به یه شیر  داره که با یال و کوپال خودش به خواب زمستونی رفته و به کسی آزار نمی‌رسونه.

مشاهده اقامتگاه ها اطراف شیرکوه یزد
سفربازی - کوه بینالود

کوه بینالود

کوه بینالود

قله بینالود مشهورترین کوه در استان خراسانه که دارای ۳۲۱۱ متر ارتفاعه و در چند کیلومتری شمال شهر نیشابور واقع شده. بینالود که بخشی از رشته‌ کوه البرزه، مشهور به بام خراسانه. تو فصل تابستن امکان صعود به قله بینالود طی یه برنامه یک و نیم روزه و همچنین در زمستان و در صورت مناسب بودن هوا با یه برنامه ۴ روزه امکان صعود به قله هست، در جبهه جنوبی مسیر دو کوهی یه یال با شیب ملایمی این امکان رو به شما میده تا بصورت آهسته و پیوسته خودتون رو آروم به قله برسونید. برای صعود زمستانی مناسب‌تره و معمولا کوهنوردان از این مسیر در زمستون استفاده می‌کنن علت انتخاب این مسیر بیشتر بدین جهته که از خطر سقوط بهمن در امان باشن. مدت زمانی که از این مسیر میشه به قله رسید حدود ۳۳/۵ ساعته، لازم به ذکره که در طول این مسیر چند چشمه وجود داره که می‌تونید از اونا جهت آب مورد نیاز بهره برد.

مشاهده اقامتگاه ها اطراف کوه بینالود
سفربازی - کوه‌های مینیاتوری چابهار

کوه‌های مینیاتوری چابهار

شبیه‌ترین کوه به سیاره مریخ!

تاکنون به این منطقه از چابهار رفتید؟ مریخ ایران یا منطقه کوه‌های مینیاتوری چابهار واقعا جاذبه‌ای اکوتوریسم به‌حساب میاد. شکی در این نیست که این پدیده به‌دلیل تفاوت و تشابهش به سطح مریخ به این نام مشهور شده. همیشه برای مردم روی زمین عکس‌هایی که از مریخ توسط کاوشگرها یا ماهواره‌ها ارسال می‌شه، جذابه. صفحه ناسا در اینستاگرام دنبال می‌شه و عکس‌های منتشر شده اونا بین مردم پخش، اما اگر اونا کمی چشمانشون رو باز کنن، می‌تونن مریخی زمینی رو مشاهده کنن. کوه‌های بزرگ و دیدنی در شهری متفاوت که مردمش به مهربونی عادت دارن.

اقامتگاه ها اطراف کوه‌های مینیاتوری

در نهایت اینکه

روز کوهنوردی روز یاد گرفتن از طبیعته. روزه که باید برای توسعه فردی کفش‌ها رو به پا کرد و کوه‌ها رو زیر پا گذاشت.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالات متداول
10 مزیت کوهنوردی چیست؟
10 مزیت شگفت انگیز پیاده روی برای سلامتی به کاهش وزن کمک می کند. کاهش وزن می تواند سخت باشد. برای سلامت روان خوب است. خوب برای قلب. به ساخت عضلات پا کمک می کند. به دیابت کمک می کند. به کاهش فشار خون کمک می کند. پیاده روی می تواند اجتماعی باشد. تراکم استخوان شما را افزایش می دهد و در نتیجه سقوط را کاهش می دهد.
فواید کوهنوردی در سلامت جسمانی عاطفی و روانی شما چیست؟
تحقیقات نشان می‌دهد که پیاده‌روی در مناطق کوهستانی با اختلاف ارتفاع می‌تواند احساس ظرفیت (لذت)، شادی (یا شادی) و آرامش را افزایش دهد و احساس اضطراب و خستگی ممکن است بلافاصله پس از پیاده‌روی کاهش یابد.
چگونه کوه نوردی می تواند زندگی شما را بهبود بخشد؟
نه تنها از بالا رفتن از کوه ها (به طور مداوم) قدرت و استقامت باورنکردنی ایجاد خواهید کرد، بلکه متوجه خواهید شد که رژیم غذایی شما بهتر می شود. همچنین خواهید دید که غذای ناسالم به درستی به شما سوخت نمی دهد. کارهای مربوط به پیاده روی و کوهنوردی مستلزم یک رژیم غذایی مناسب است.
چه مهارت هایی از کوهنوردی به دست می آورید؟
با گذشت زمان، صخره نوردی منظم می تواند به رشد تمرکز، اراده و مهارت های حل مسئله کمک کند. همانطور که پیشرفت می کنید، طبیعتاً می خواهید خود را بیشتر فشار دهید و صعودهای سخت تری را امتحان کنید یا در فضای باز صعود کنید. تعداد اهدافی که می توانید برای خود تعیین کنید نامحدود است.
چگونه کوهنوردی بدن شما را تغییر می دهد؟
یکی از مزایای بزرگ صخره نوردی این است که هم عضلات بالا و هم عضلات پایین تنه شما را تحت تأثیر قرار می دهد. هنگام بالا کشیدن خود، عضلات پشت و بازوهای خود را تقویت خواهید کرد و مجبور خواهید شد عضلات هسته مرکزی، چهارپایان و ساق پا را درگیر کنید تا بدن خود را در هنگام بالا رفتن تثبیت کنید.