جزیره‌ی زیبای قشم علاوه بر تفریحات و جاذبه‌های متنوع و خاصی که داره، دارای گونه‌هایی از موجودات دریایی هم هست که منحصر به جنوب ایران و بالاخص این حزیره هست. دلفین بینی بطری و لاک‌پشت پوزه عقابی از جمله این موجودات خاص و زیبا هستن.

در یونان باستان پرش دلفین‌ها از روی امواج تولید شده توسط کشتی‌ها به فال نیک گرفته میشد.

در فرهنگ ایرانی دلفین بستگی نزدیکی با آیین مهر داره بطوری که در آثار به جا مانده از این آیین، مهر در دوران کودکی سوار بر دلفین دیده میشه. در واقع دلفین، صدف و گل نیلوفر سه نماد اصلی مهر پرستی بوده.

دلفین‌های بینی بطری از جمله دلفین‌هایی هستن که در خلیج فارس زندگی می‌کنن. این دلفین‌ها را در حاشیه‌ی جزیره‌ی هنگام با جست‌وخیز فراوون و بالا و پایین پریدن‌های مهیج میتونی تماشا کنی.

این موجودات بازیگوش در گروه‌های ۲ تا ۱۵ نفره و در برخی موارد چند صدتایی زندگی می‌کنن. زیستگاه اصلی این دلفین‌ها نزدیکی ساحل، مناطق سنگی، تپه‌های مرجانی، بسترهایی با علف دریایی هست.

جزیره‌ی هنگام به زیستگاه دلفین‌ها معروفه و به همین خاطر گردشگران کنجکاو و علاقمند به تماشای دلفین‌ها به این جزیره سفر می‌کنن.

یادت نره اگه میخوای بازی دلفین‌هارو ببینی صبح زود خودتو به ساحل این جزیره برسون و از تماشای اونها حسابی لذت ببر.

یکی دیگه از موجودات منحصر به فرد و تماشایی این جزیره لاک‌پشت پوزه عقابی هست که به شدت در معرض خطر انقراضه.

پوزه‌ی این لاک‌پشت برای بیرون کشیدن غذای خودش یعنی اسفنج دریایی از لابه‌لای مرجان‌ها به شکل منقار عقاب دراومده به همین خاطر به این اسم نامگذاری شده.

این موجودات دریایی ازجمله غذاهای لذیذ در چین به شمار میاد و در یونان و رم از لاک اون‌ها برای ساخت لوازم تزیینی استفاده میشه.

تخم‌گذاری لاک‌پشت پوزه عقابی از ابتدای فصل بهار شروع میشه و تا پایان فصل ادامه داره. اونها در فصل تخم‌گذاری حدود سه بار به فاصله دو هفته به ساحل میان و عمل تخم‌گذاری رو انجام میدن. بچه لاک‌پشت‌ها بعد از بیرون اومدن از تخم از بین ماسه‌ها به سمت روشن‌ترین افق، یعنی دریا حرکت می‌کنن.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای