حتماً برات پیش اومده که وسط شهر بعد از یه خرید طولانی یه لحظه به خودت اومدی و دیدی واقعاً از شدت شلوغی و همینطور به خاطر مسیر طولانی که طی کردی حسابی خسته و کلافه‌ای.

اولین چیزایی که ممکنه از ذهنت بگذره اینه که یا بری یه چیزی بخوری یا اینکه به یه نقطه آروم پناه ببری و کمی استراحت کنی و انرژیت رو به دست بیاری. مثلاً کجا؟

مثلاً یه پارک.

یه پارک که درخت‌های سرحالی داشته باشه که ببری زیرشون بشینی و از خنکی سایه‌ها و سرسبزیشون لذت ببری و شاید حتی روی یکی از این نیمکت‌های زیر درخت یه بستنی هم نوش جان کنی.

اگه این پارک یه آبنما یه حتی حوض هم داشته باشه که صدای آب به گوشت برسه دیگه واقعا محشره. همین صدای آب میتونه به راحتی تمام اون شلوغی شهر رو برات بشوره و ببره.

حالا این پارک که داریم باهم تصورش می‌کنیم اگه توی مرکز شهر باشه و کلی درخت‌های کهن و گل و سبزه داشته باشه و از طرفی آبش هم از سمت یه قنات تامین بشه دیگه نور علی نوره.

میدونم واقعا به نظر پارک جذابی میرسه درست مثل باغ ملی مشهد میمونه!

چی؟ تا حالا اسم باغ ملی مشهد رو نشنیدی؟

خب پس یه مقاله مهمون من باش تا اگه یه روزی برنامه سفر به مشهد توی سرت می‌چرخید دیدن این باغ رو توی برنامه سفرت قرار بدی و حسابی خوش بگذرونی.

ID مطلب صحیح نیست!

اصن ماجرای باغ ملی مشهد از کجا شروع شد؟

سفربازی - باغ ملی مشهد

باغ ملی مشهد

خیلی از پارک‌هایی که ما این روزها توی شهرهای خودمون می‌بینیم و می‌شناسیم اول اولش مال یه آدم پولدار خفن بوده که بعداً یا وقفش کرده یا به هر دلیل دیگه‌ای به شهرداری تعلق پیدا کرده.

داستان این پارک هم از این ماجرا مستثنی نیست و یه دورانی محلی بوده که افرادی که در حکومت و اداره مملکت نقش داشتن برای تفریح توی این باغ وقت میگذروندن. وجود قنات و درخت‌های سرسبز این باغ رو مسلما به یه گزینه خیلی خوب برای خوش گذرونی تبدیل می‌کرده به همین خاطر هم بوده که توی اون دوره طرفدار زیاد داشته.

اما خب بعدها این باغ به دست حاج کاظم ملک التجار افتاد. شاید فکر کنی با خودت که کاظم ملک التجار لابد جزو آدم‌های سرشناس مشهد بوده که این باغ گیرش اومده. نه جان دلم، ایشون از تجار بزرگ تهرانی بود که خب زیاد هم از نظر تاریخی کار درسته نبوده و حرف و حدیث پشت سرش زیاده ولی به شدت پولدار بوده به حدی که به شاهزاده‌ها و حاکم‌های اون زمان پول قرض می‌داده.

این آقای ملک التجار، باغ رو مستقیماً از مظفرالدین شاه گرفته و تا مدت‌ها لذتش رو برده. حالا این ماجرا برمیگرده به سال ۱۲۸۰.

توی اون سال‌ها باغ ملی ۴۰ هزار متر مربع هم مساحت داشته و از طرفی چون نزدیک به ارگ حکومتی هم بوده همینطور که اشاره کردم کلاً پاتوق آدم‌های حکومتی و رده بالای اون زمان بوده.

بعد از اینکه آقای ملک تجار به رحمت خدا پیوست و توی مشهد هم به خاک سپرده شد، این باغ به پسر ارشدش حاج حسین ملک رسید. حاج حسین ملک هم توی اون دوران جزو افراد نیکوکار مشهد به حساب میومد به همین خاطر هم تصمیم می‌گیره که باغ رو وقف عام کنه و مردم هم بیان لذتش رو ببرن. این شد که سال ۱۳۴۰ باغ رو به شهرداری مشهد واگذار کرد.

البته یه روایت هم داریم که حاج حسین ملک یه سری اختلاف‌ها با شهرداری اون زمان داشت و شهرداری هم اصلا دوست نداشت باغ در اختیار اقای ملک بمونه به همین خاطر در نهایت حسین ملک این باغ تقدیم شهرداری میکنه و شهرداری هم برای تشکر ازش طی یه حرکت نمادین با نصب یه تابلو تشکرات فراوانش رو نشون میده.

خلاصه که اون زمان‌ها از این داستان‌ها زیاد داشتیم.

حالا این باغ زیبا کجا هست؟

اگه مسیرت به مشهد افتاد و طی یه برنامه ریزی دقیق راهی سفر شدی، همین که از حرم امام رضا (ع) بیای بیرون می‌ندازی توی خیابون اندرزگو و از اونجا مستقیم میری تا بخوری به خیابون امام خمینی. البته از سمت بازار جنت هم میتونی بری. بعدش از اونجا (خیابون اندرزگو رو میگم) میری داخل خیابون امام خمینی و یکم که پایین‌تر بری، رو‌به‌روی خیابون جنت میرسی به باغ ملی. به همین راحتی یه نقطه دنج و پر از آرامش رو توی مشهد پیدا میکنی.

یکم سرراست‌تر بگم؟ میخوای یاداشتش کنی؟

خب بنویس: مشهد، خیابان امام خمینی، امام خمینی ۲۵، روبه‌روی خیابان جنت.

البته توی گوگل مپ هم میتونی ببینیش لینکش این زیره👇

توی باغ ملی چه خبره؟

سفربازی - بوستان باغ ملی

بوستان باغ ملی

اول باید یه چیزی رو صادقانه بهت بگم این باغ واقعاً تفاوت خیلی زیادی با بقیه پارک‌ها نداره. اینو نمیگم که بگم نه نرو و چیز خاصی نداره و اینا، میخوام بهت یه دید واقع بینانه از ماجرا بدم که اگه فردای روزی سری به این پارک زدی با چیزی که انتظار داشتی یکسان باشه.

خب پس بهم میگی چرا باید اصن برای دیدنش برنامه ریزی کنم؟

در اصل چون آرامش خیلی خاصی رو میتونی اینجا تجربه کنی دارم این بوستان رو بهت معرفی میکنم.

میدونی، اینکه تو دل شهر، اونم درست جایی که به شدت شلوغه تو بتونی یه پارک پیدا کنی که آروم و سرسبز باشه، خودش یه نعمته و میتونه حسابی حالت رو خوش کنه و بهت انرژی بده.

حالا برای بررسی دقیق این باغ بیا از پوشش گیاهیش شروع کنیم.

توی باغ ملی اکثر درخت‌ها کاج و چنار هستند و بعضی از این درخت‌های چنار به راحتی قدمتشون به صد سال هم میرسه. علاوه بر درخت‌های تنومند، این باغ فضای سبز و گل کاری چشم نوازی هم داره.

قنات رکن آب و باغ ملی مشهد

نکته جالبی که درباره این باغ هست اینه که یکی از قدیمی‌ترین قنات‌های مشهد دقیقاً از وسط این باغ میگذره. قنات رکن آباد رو میگم. این قنات آب باغ رو تامین میکنه و شاید عامل اصلی دل انگیز بودن باغ ملی خودشه.

امکانات تفریحی و ورزشی

توی باغ ملی مشهد مثل خیلی دیگه از پارک‌ها میتونی وسایل بازی و وسایل ورزش رو به راحتی پیدا کنی و اگه دوست داشتی ازشون استفاده کنی. اگه توی اون منطقه سکونت داری به نظرم تجربه ورزش کردن توی یه صبح زود داخل باغ ملی میتونه کل روزتو بسازه.

تندیس‌ خواجه نصیرالدین طوسی

یه تعداد تندیس هم توی این پارک قرار داره مثل مجسمه خواجه نصیرالدین طوسی، که دیدنشون خالی از لطف نیست.

همینطور که توی بخش‌های قبلی گفتم مساحت این باغ ۴۰ هزار متر مربع بوده که متاسفانه یه بخش عظیمیش دچار دخل و تصرف شده و ازش ۲۶ هزار متر مربع بیشتر نمونده.

اطراف باغ ملی مشهد چه خبره؟

وقتی آدرس باغ رو بهت میدادم حتماً متوجه موقعیت مکانی خوب این پارک شدی. توی این بخش میخوام چند تا از معروف‌‌ترین اماکن نزدیک این باغ رو  معرفی کنم.

بازار جنت

اگه اهل بازارگردی باشی و داری میری مشهد که رکورد بیشترین خرید در یک سفر رو ثبت کنی و البته کل اقوام رو حیرت زده کنی باید گشتن توی بازار جنت هم جزو برنامه‌هات باشه.

بازار جنت که جزو قدیمی‌ترین بازارهای شهر مشهد هست و همه جور چیزی رو میتونی توش پیدا کنی، نزدیک باغ ملی قرار داره. یعنی برنامه یه روزت میتونه اینطوری باشه که یه عصری که هوا خوبه سر دل استراحت، لباس بپوشی و با جیب‌های پر پول، پاشی بری بازار،‌ حسابی خریدهاتو بکنی و مرزها رو جابه‌جا کنی.

اما خب  بازار جنت بیشتر برای چه خریدهایی مناسبه؟ اگه دنبال برندهای خاص و درجه یک پوشاک هستی بازار جنت پاسخگوی نیازته. خلاصه بعد از اینکه خریدت رو کردی میتونی بری یه بستنی فروشی و بعدش بستنی به دست بری تو دل باغ ملی تا خستگیتو در کنی.

 

بازار بزرگ طلا و جواهر مشهد

بازار بزرگ طلا و جواهر مشهد، یکی دیگه از جاهایی هست که به باغ ملی و البته بازار جنت نزدیکه. اگه خانوم هستی و داری این مقاله رو مطالعه میکنی به نظرم گشت و گذار توی این بازار رو هم حتما توی برنامه‌ات قرار بده. توی این بازار میتونی زیباترین و بهترین جواهراتی که دنبالش هستی رو پیدا کنی و از داشتنشون لذت ببری.

خانه ملک مشهد

سفربازی - خانه ملک مشهد

خانه ملک مشهد

حاج ملک رو یادته؟ همون صاحب باغ که توی بخش تاریخچه باغ ملی ذکر خیرش بود.

آره، همین بنده خدا کنار باغ ملی یه خونه خیلی قشنگ داشته که این روزا گردشگرا خیلی طرفدارش هستن. این خونه از نظر معماری واقعا زیباست و میتونه دیدنش یه تجربه جالب برات باشه و حس خوبی رو بهت منتقل کنه پس به همین خاطر شاید بد نباشه بعد از اینکه بستنیت رو خوردی، با یه انرژی تازه یه سری هم به این خونه بزنی و از معماری و فضاش لذت ببری.

حرم امام رضا (ع)

همینطور که موقع آدرس دادن هم گفتم، این باغ دسترسی خیلی خوبی هم به حرم امام رضا (ع) داره پس اگه قصد داری یه زیارت هم بکنی میتونی یه راست از باغ ملی بری به سمت حرم و از نظر معنوی خودت رو شارژ کنی.

گنبد سبز

یکی دیگه از اماکن توریستی نزدیک به باغ ملی گنبد سبز هست که در دوره صفویه ساخته شده و جزو آثار ملی ایران به حساب میاد. ویژگی منحصر به فرد این مقبره کاشی کاری چشم نوازش هست که میتونه برای علاقه‌مندان به معماری ایرانی جذاب باشه. شاید برات سوال باشه که چرا این مقبره به گنبد سبز مشهوره؟ خب دلیلیش اینه که کاشی کاری‌های فیروزه این مقبره رنگشون متمایل به سبز هست و همین شده که اسم مقبره رو مقبره گنبد سبز گذاشتن. و در آخرم باید بگم که این مقبره آرمگاه شیخ محمد مؤمن هست.

کلیسای مسروپ مقدس

یکی دیگه از آثار تاریخی و فرهنگی مشهد که در نزدیکی این پارک قرار گرفته کلیسای مسروب مقدس یا مریم مقدس هست که در زمان پهلوی اول ساخته شده و تنها کلیسای ارامنه مشهد به حساب میاد. این کلیسا در گذشته فعال بوده اما با مهاجرت ارامنه مشهد هم اکنون غیرفعاله.

برای دیدن این باغ تاریخی باید پول بدیم؟

خبر خوب اینه که هیچ هزینه‌ای لازم نیست برای دیدن این باغ بکنی و کاملا رایگان میتونی ساعت‌ها از فضای آرامش بخشش استفاده کنی.

همینطور که گفتم باغ ملی مشهد در اصل یه پارک تو دل مشهده و مثل هر پارک دیگه به صورت ۲۴ ساعته بازه و هر وقت که دوست داشتی میتونی ازش استفاده کنی.

بد نیست توی همین بخش به این نکته هم اشاره کنم که این پارک شاید در برابر خیلی از پارک‌های مشهد از نظر ابعادی واقعا بزرگ نباشه و خیلی از مشهدی‌ها ترجیحشون این باشه که در پارک‌های دیگه وقت بگذرونن و تفریح کنن. اما در اصل دیدن این پارک به این دلیل خالی از لطف نیست که قدمت خیلی زیادی داره و جزو اولین پارک‌های مشهد به حساب میاد.

تور مجازی مشهد گردی با سفربازی

حالا که با باغ ملی آشنا شدی شاید دوست داشته باشی یه برنامه ریزی درست و حسابی برای سفرت به شهر مشهد داشته باشی و تمام نقاط تفریحی و توریستیش رو ببینی.

خب اگه واقعاً برنامه‌ات اینه ما توی سفربازی برات یه مقاله درباره مشهد گردی نوشتیم که میتونی بری بخونی و با جاهای دیدنی مشهد بیشتر آشنا باشی. ممکنه تو هم جزو اون دسته‌ای باشی که بارها به مشهد سفر کرده و فکر میکنه همه جای مشهد رو دیده ولی میتونم بهت قول بدم توی این مقاله به جاهایی برخورد میکنی که هیچ وقت تا حالا اسمشون هم نشنیدی. پس بعد از خوندن پاراگراف آخر حتما یه سر به این مقاله بزن.

حرف‌های آخرم

سفربازی - نمای بالای حرم امام رضا علیه السلام

نمای بالای حرم امام رضا علیه السلام

همینطور که گفتم این باغ یه جای خیلی خوبه برای آرامش داشتن و وقت گذروندن. خب از اونجایی هم که یه پارکه عملاً تفریح داخلش برات هزینه خاصی نداره به همین خاطر هم من خودم به شخصه اگه یه روزی دلم خواست به مشهد سفر کنم حتما محل سکونتم رو کنار این پارک انتخاب میکنم.

میدونی دیگه که این پارک از نظر موقعیت مکانی محل  خیلی مناسبی داره و به همین علت هم هتل‌های مشهور و درجه یک زیادی اطرافش هست مثل هتل درویشی ( یه هتل پنج ستاره فوق العاده توی مشهد).

برای انتخاب هتل کنار این پارک واقعاً دستت بازه، ولی خب، انتخاب یه هتل کار آسونی نیست و آدم باید بشینه و حسابی مقایسه کنه تا به یه نتیجه خوب برسه به همین خاطر هم بهت پیشنهاد میکنم به صفحه هتل های مشهد تو سفربازی سر بزنی و از بین تمامی هتل ها باتوجه امکانات موردنیازت هتل مناسب خودتو انتخاب کنی.

همین حالا تو مشهد هتل رزرو کن!

در ضمن تو میتونی برای انتخاب هتلی که باب میلت هست از سایت سفربازی هم استفاده کنی. فقط کافیه به صفحه اصلی سفربازی بری و شهر مشهد رو جستجو کنی، اون وقت یه لیست کامل از هتل‌های و اقامتگاه‌های مشهد رو در اختیارت میذاره که میتونی به راحتی به وسیله فیلترهایی که در بخش جستجو هست لیست رو محدودتر کنی و در نهایت بهترینشون رو که هم از نظر بودجه و هم از نظر امکانات باب میلت هست رو انتخاب کنی.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای