وقتی پای درد و دل بچه‌های روستا می‌شینی می‌بینی، آرزوی خیلیاشون اینه که، بزرگ شن، درس بخونن و خیلی زود از روستا به شهر بیان. اما هیچ‌کدوم اونا نمی‌دونن که روزی دوباره آرزو می‌کنن که ای کاش راهی باشه برای فرار کردن از دود و قیل و قال شهر و رفتن به روستا. روستایی که کودکیشون رو توش گذروندن و هوای پاک نفس کشیدن. اهل روستای اربکله رامسر بود، اینو با بغض می‌گفت. اونم یه روزایی تمام تلاشش رو کرده بود که بتونه از خونه‌های روستا دور بشه و صبح تا شب، خواب خوابگاه دانشگاه‌های تهران رو میدید. به قول خودش، سال اول هم بد نبود، تهران کلی چیز جذاب براش داشت، ولی سال اول که تموم شد انگار، تمام اون زیبایی‌هایی که اومده بودن و روی واقعیت رو پوشونده بودن، یه هو کنار رفتن. امروز روز دلتنگی برای صدای زنگوله‌ی گوسفندهای روستا بود. ولی وقتی چشم‌هاش رو باز می‌کرد، حتی دیگه اون صدای خاطره‌ها هم شنیده نمیشد، فقط صدای بوق و داد و فریاد بود و بوی نامطبوع اگزوز ماشینا.

امروز در این متن از مجله گردشگری سفربازی می‌خوام از روستای زیبای اربکله رامسر براتون بگم. از جایی که حتی وقتی ازش مهاجرت کردی و رفتی، بازم، صدای رودخونه و باد پاییزش، توی گوشت می‌پیچه.

روستای اربکله رامسر، بوی خاک نم خورده‌ای که فراموش نمیشه

سفربازی - روستای اربکله رامسر

روستای اربکله رامسر

وقتی حرف از روستاهای شمالی میشه، اصلا جایی برای توصیف نمی‌مونه. همینکه می‌دونی قراره بری و وسط یه دنیا سبزی پا بذاری، خودش به تنهایی می‌تونه قلب رو پر از شوق کنه. اما روستای اربکله رامسر غیر از اون سبزی و جنگل، حرفای زیادی برای گفتن داره.

این روستا اصلا مثل روستاهایی که توی فیلم‌ها دیدید نیست. امکانات رفاهی روستا کامله و اصلا قرار نیست، شب رو توی جاده بمونید یا اینکه با خودتون کلی وسیله بیارید چون می‌ترسید توی این روستا چیزی گیرتون نیاد. نه اصلا از این خبرا نیست. حتی لازمه که بگم، اگر حوصله‌اتون سر رفت و دوست داشتید بالای کوه رو ببینید، لازم نیست وسایل کوهنوردی دستتون بگیرید و پیاده، از دامنه به سمت قله راه بیفتید.

چیزی که باعث شده خیلیا روستای اربکله رو برای اقامت انتخاب کنن اینه که، در کنار تمام زیبایی‌هایی که حس نوستالژیک رو در شما بیدار می‌کنه، امکانات رفاهی تفریحی زیادی هم داره و محاله که بعد از دو روز، بگید ای کاش رفته بودید یه جایی مثل نمک‌آبرود.

خونه‌های روستایی زیبا، با حیاط‌هایی که بوی خاک نم‌خورده کل فضا رو پر کرده در کنار ویلاهایی با استخر سرپوشیده، تضاد دوست داشتنیه که تلاش کرده دل همرو راضی نگه‌ داره. پس چه از اونایی باشن که عاشق خونه روستایی هستن، چه اونایی که دوست دارن محل اقامتشون یه ویلای استخردار باشه، نامید نمی‌شید.

نمایش روستای اربکله روی نقشه گوگل

مسیریابی روستای اربکله با گوگل

بهار و تابستان روستای اربکله رامسر، حلوای شیرین این زندگی

سفربازی - بهار و تابستان روستای اربکله رامسر

بهار و تابستان روستای اربکله رامسر

اگه کارمند باشی، بهار که میشه، اولین کاری که می‌کنی شمردن تمام روزای تعطیله. حالا که روزا رو شمردی میای ببینی کدومارو می‌تونی یه بین‌التعطیلین بهش اضافه کنی تا بشه سه روز و و بعد هم با یه خودکار قرمز تو تقویم می‌نویسی، قطعا این تعطیلی برنامه سفر فقط روستای اربکله رامسر.

تعطیلات که رسید لوازم رو برمی‌داری و راهی روستا میشی. قبل از اینکه بخوای بری، چون می‌دونی همه کارمندا مثل خودت چشم انتظار این تعطیلات بودن، از قبل محل اقامتت رو رزرو می‌کنی.

من بهت پیشنهاد می‌کنم تعطیلات بهار و تابستون، فقط به روستاهای شمال فکر کنی. زیبایی‌های این روستاها انقدر زیاده که قراره خون بشه تو رگ‌هاتو دوباره بهت جون بده برای اینکه به شهر برگردی و وظایف رو به بهترین شکل، تموم کنی.

بهار که میشه، بوی سبزه از روستا بلند میشه. درختا آروم آروم از خواب بیدار میشن و شروع می‌کنن به جوونه زدن. این درخت که بیدار میشه، شاخه‌هاش رو بالا می‌بره، قدی می‌کشه و آروم می‌زنه روی شونه‌ی درخت بغلی و یواش میگه، پاشو همسایه، پاشو که دوباره بهار شده. دعا کن امسال دیگه اونایی که قراره بیان به روستای اربکله رامسر، آدمای باشعورتری باشن. نیان دست و پای مارو بکنن و به زور بخوان با شاخه‌های تر، آتیش درست کنن. بیدار شو، بیدار شو و آرزو کن که امسال دیگه اونایی که قراره بیان و اینجا جوجه کباب درست کنن، به این فکر کنن که حرارت آتیش مارو خفه می‌کنه، بابا ما هم جون داریم، تازه بیدار شدیم. بذارید نفس بکشیم.

وقتی همه بیدار شدن، الان دیگه وقت بیرون اومدن شکوفه‌هاست. یکی از قشنگی‌های این روستا، درختای پر شکوفه‌اشه که می‌تونید شما هم مثل جوونای ژاپنی، زیر این درختا وایسید و اون زیبایی‌ها رو با دوربینتون ثبت کنید. این نگینای سفید، روی انگشتر درخت، روستا رو هزار برابر زیباتر کردن.

تابستون روستای اربکله، زیاد گرم نیست. چون هوا خیی شرجی نیست، به همین خاطر هم خیلیا تابستون رو برای سفر انتخاب می‌کنن. خوبی فصل تابستون اینه که می‌تونید توی فضاهایی که برای کمپینگ تدارک دیدن، چادر بزنید و حداقل یه شب رو در طبیعت بگذرونید.

موندن تو روستا، بیشتر از دو روز، کسل کننده نیست؟

سفربازی - فضای روستای اربکله رامسر

فضای روستای اربکله رامسر

راستش شاید اگر در مورد هر روستای دیگه‌ای حرف می‌زدید می‌گفتم، اگه اهل تفریحات مختلف باشی و صرفا واسه آرامش و سکوت نیومده باشید، روستا انتخاب خوبی واستون نیست. اما این موضوع در مورد روستای اربکله رامسر کمی متفاوته. چون مردم روستا تلاش کردن علاوه بر اینکه فضای روستا رو برای اونایی که دوست دارن دوباره کودکی رو تجربه کنن، حفظ کرده باشن، تله‌کابین و مجموعه‌های تفریحی رو هم برای کسایی که ترجیح میدن در کنار آرامش، کمی هم تفریح کنن، در نظر گرفته باشن. به خاطر همینم هست که این روستا، خیلی مورد توجه مسافران قرار گرفته.

مثلا تصور کنید که دو روز اول رو به استراحت پرداختید و حسابی سر حال شدید، حالا دیگه دوست دارید با یه تله‌کابین بالای کوه برید و کمی هم از فضای خنک اونجا استفاده کنید. قطعا اگر اهل کوهنوردی باشید، قید تله‌کابین رو می‌زنید اما اگر اهلش نباشید، دوست دارید که توی اون فضای شیشه‌ای بشینید و از اون بالا، تمام روستا رو ببینید. پس اینجا جاییه که شما باید بهش سفر کنید. روستایی با امکانات متنوع و مختلف که تصمیم گرفته، هم دل منی که عاشق رودخونه و خونه‌ی روستایی هستم رو راضی کنه هم تویی که دوست داری از امکانات رفاهی امروزی استفاده کنی، چه چیزی از این بهتر؟

سفربازی - جنگل دالخانی رامسر

زمستان روستای اربکله رامسر، مناسب هر کسی نیست

سفربازی - زمستان روستای اربکله رامسر

زمستان روستای اربکله رامسر

درسته که با سفر رفتن پخته شود خامی، ولی زیادی پختن هم باعث میشه آدمی ته بگیره. لازم نیست حتما زمستان رو به این روستا سفر کنید تا متوجه بشید که هم احتیاط زیادی میخواد هم اینکه واقعا هوا سرده و برفی. کافیه به تجربه‌ی کسانی که قبلا سفر کردن، دقت کنید و حرفاشون رو جدی بگیرید. اینجوری قطعا دچار مشکل نمیشید.

روستای اربکله رامسر، در ارتفاعات قرار گرفته. همونطور که تابستون و بهار خیلی زیبایی داره، زمستون چندان آسونی نداره. قراره اینجا حسابی برف بیاد و هوا حسابی سرد باشه. پس اگر اصرار دارید که حتما سفرتون در زمستان باشه، وسایل ایمنی مثل زنجیر چرخ رو به هیچ عنوان فراموش نکنید. لباس گرم با خودتون داشته باشید و سعی کنید پتو ببرید. البته باز هم میگم، زمستان رو بهتره به این روستا سفر نکنید اما اگر سفر کردید، نکاتی که نوشته رو فراموش نکنید.

خیلیا دوست دارن که کوه‌ها و جنگل‌های برفی رو ببینن. سرگذشت نارنیا، شیر، کمد و جادوگر رو فک کنم خیی خوب به یاد داشته باشید. درختای پوشیده شده از برف که به سختی میشد از بین اونا حرکت کرد. جایی که کمی غفلت می‌کردی، تا نیمه‌ی تن توی برف فرو می‌رفتی و خیلی خوب به یاد دارم که تمام مدت، میخکوب جلوی تلویزیون، آرزو می‌کردم وارد کمد دیواری خونه بشم و دیوار رو به روش منو به شهر نارنیا ببره. روستای اربکله، همون شهر نارنیاست با این تفاوت که از توی کمد دیواری ما در نیومده، بلکه روی ارتفاعات البرز واقع شده. حال وقتشه که با احتیاط قدم بردارید که هر لحظه ممکنه شما هم تا نیمه‌ تن، توی برف‌ها فرو برید.

چطوری خودمون رو به روستای اربکله رامسر برسونیم؟

روستای اربکله در ۵ کیلومتری رامسر قرار داره. وقتی به رامسر رسیدید به سمت محله‌ی سادات حرکت کنید و بعد از اون، کمربندهای خودتون رو محکم ببندید که باید از مسیری کوهستانی عبور کنید تا به این روستا برسید. مسیر کمی ناهموار و پر پیچ‌وخمه. باید با دقت رانندگی کنید. مسیر جاده آسفالته، اما چاله‌های زیادی داره. البته انقدر مسیر جاده قشنگه که اصلا احساس خطر نمی‌کنید. این روستا، از اون مقصداییه که می‌تونید از مسیرش به اندازه‌ی ردین به مقصد لذت ببرید.

سفربازی - ترک رود رامسر

آخر همه حرفام اینو بگم که

طبق رسم همیشگی، چند جمله از نویسنده بشنوید و یادتون باشه که، هر مقصدی برای سفر، محل زندگی افرادیه که اونجا قد می‌کشن، امرار معاش می‌کنن، زندگی می‌کنن و به هر حال، روزی از دنیا میرن. می‌دونید این جمله‌ها یعنی چی؟ یعنی محل سفر تو، محل زندگی کسانیه که دوست دارن محل زندگیشون، تمیز باشه. دوست دارن مسافرها وقتی به اونجا قدم میذارن، باعث رونق بشن نه اینکه طبیعت اونجا رو با خودخواهی به نابودی بکشن. هر زمانی که به این فکر افتادید زباله‌هاتون رو توی طبیعت رها کنید، یادتون بیاد که آیندگان از شما به عنوان مردمی بی‌فرهنگ یاد می‌کنن.

حالا شما برامون بنویسید. تا حالا به این روستا سفر کردید؟ به نظرتون کسی که می‌خواد به روستای اربکله رامسر بره، باید چه نکاتی رو حتما مد نظر داشته باشه؟

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای