میدان نقش جهان رو می‌تونیم مادر جاذبه‌های گردشگری اصفهان نامگذاری کنیم که از فضایی گسترده با بناهای مختلف و معماری‌های منحصر به فرد دوران صفویه ساخته شده و شکوه و ابهت خاص خودشو داره.

یکی از بناهای تاریخی که در مجموعه نقش جهان قرار گرفته و از اصلی‌ترین مکان‌های دیدنی شهر اصفهان به حساب میاد، مسجد جامع عباسی هست که در جنوب این میدان قرار داره و با نام‌های مسجد سلطانی، مسجد شاه و مسجد امام هم شناخته میشه.

این مسجد در نوع خودش شاهکاری از معماری صفوی به حساب میاد که در فهرست آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده.

مسجد جامع عباسی بخاطر عظمتی که داره و تزیینات مختلفی که در ساخت و معماری اون به کار رفته یکی از مهم‌ترین مساجد دوره صفویه به حساب میومده. جالبه که بدونی این بنا به دستور شاه عباس اول ساخته شده و نمایی از هنر کاشی‌کاری و حجاری هنرمندان ایرانی رو به نمایش گذاشت‌.

بعلاوه یکی از نکات جالب در ساخت این مسجد انعکاس صوت در مرکز گنبد بزرگ جنوبی هست. این گنبد در ارتفاع ۵۲ متری از سطح زمین قرار گرفته.

قطعات بزرگ سنگ‌های مرمر، سنگاب‌های نفیس، کاشی‌های هفت رنگ و معرق، گلدان‌های مرمرین حجاری شده و عبارات مختلفی که با خط کوفی نوشته شده جز جدا نشدنی عظمت و ابهت این مسجد هستن که این بنای تاریخی رو به یکی از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی اصفهان تبدیل کرده.

 

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای