۰

شهر کتالم رامسر

شهر کتالم رامسر
بازدید 204

کتالم کجاست؟

شهر کتالم در بخش مرکزی رامسر قرار گرفته و ۵ کیلومتر با خود رامسر فاصله داره. اگه دقیق تر بخوام بگم اینجوریه که در جنوب شرقی شهر رامسر و حد فاصل تنکابن و رامسر میشه این شهر زیبا رو دید. این شهر در دهه ۸۰ به نام سادات شهر خونده شد چون سادات زیادی در این شهر زندگی می کنن.

این شهر منطقه ای زیباست که در غرب مازندران می درخشه. از مکان های زیباییه که هم سر سبزی جنگل و دامنه هاش قشنگه هم ساحل دریای آرامش بخشش.

شهر کتالم رامسر

مردم کتالم

مردم شهر کتالم مردمی خونگرم و مهربون هستن که زبان گیلکی دارن. به یکی از سه دسته زبان های گیلکی، تالشی و مازندرانی که در این منطقه رواج داره صحبت می کنن. مردمی داره که در بیشتر مواقع کشاورز و دام پرور هستن و محصولاتی مثل مرکبات، برنج و چای در این منطقه به عمل میاد. پرورش گل های زینتی و فعالیت در امور شیلات و آبزیان از کار های دیگه ای هست که در این منطقه انجام میشه.

چیزی که این سال ها اقتصاد این منطقه رو دگرگون کرد بحث گردشگری بود. با ورود مسافرین و گردشگر ها و تمایل پیدا کردن به سکونت در این منطقه باعث شد که ویلاها و اقامتگاه های زیادی در اینجا ساخته بشه و زمین ها گرون و گرون تر بشه. می بینیم که این روند سیر صعودی گرفته و هر روز هم بیشتر میشه. باید فکر درستی کرد و از افراط در این زمینه ترسید دوست من.

مکان‌های دیدنی کتالم

مکان های دیدنی کتالم به طور کلی شامل ارتفاعات، قلعه مار کوه، ییلاقات، دوشنبه بازار، چهار شنبه بازار، قلعه آقا بسمل و … میشه.

قلعه مار کوه

این قلعه روی کوهی قرار گرفته که گفته میشه در اون مار های زیادی وجود داره. به همین دلیل هم به این نام خونده میشه. بعضی ها هم میگن در واقع این نام به قوم ماد برمی گرده که در اینجا سکونت داشتن و ماد صحیحه و مار درست نیست. باید بیشتر تحقیق کرد دوست من…

قلعه مارکوه کتالم

برای رسیدن به این قلعه باید بزنی به دل کوه و جنگل و در این مسیر زیبا هم کلی لذت می بری. با طی مسیری نه چندان زیاد به پله هایی می رسی که حدود ۳۰۰ تاست و این پله ها تورو به سمت این قلعه هدایت می کنه. خسته نباشی …

در مسیر رسیدن به این قلعه پوشش گیاهی زیبایی رو میبینی که شامل درختان آلو جنگلی، ازگیل، شمشاد و … میشه. البته از این قلعه زیبا در اثر تخریب و مرور زمان چیز زیادی جز برجک های نگهبانی سنگی نمونده که هنوز هم استوار دارن به وظیفشون عمل می کنن.

بقعه آقا بسمل کتالم

این بقعه در سادات شهره و خیلی ها ارادت خاصی بهش دارن. مخصوصا در ایامی مثل روز عاشورا برای دیدن مراسم با شکوه خیلی ها به اینجا میان و این آداب مذهبی و آیینی رو در اینجا تماشا میکنن. حتی از شهر های دیگه …

بقعه آقا بسمل

بازار روز کتالم رامسر

همیشه بازار روزها مکان های ساده و بی آلایش و جذابی بودن که به راحتی میشه انواع محصولات رو توش دید و خرید. در کتالم و سادات شهر در روزهای دوشنبه و چهارشنبه شاهد بازار روز هستیم که در اون محصولات خوراکی، صنایع دستی، محصولات باغی، ترشی و… به فروش میرسه. چه عالی حتما سر بزن و محصولات خاص منطقه رو بخر دوست من. جای خوبی واسه این کاره.

چشمه‌های آب گرم کتالم

سادات شهر و کتالم ذخیره های زیر زمینی آب به فراوونی دارن. همچنین ذخیره های آب گرم هم در اینجا دیده میشه که این آب گرم ها از باغات و جنگل های این منطقه به بیرون میجوشه. به دلیل اینکه خواص درمانی زیادی هم براشون تصور میشه خیلی از گردشگر ها و دوست داران رو به سمت خودش می کشونه. تجربه خوبی باید باشه …

چشمه آب گرم کتالم

ارتفاعات ییلاقی کتالم رامسر

در ارتفاعات ییلاقی این شهر میشه هوایی پاک و عالی دید. همراه با مناظر زیباش خیلی ذوق زدتون می کنه.. برای اقامت کمپی و طبیعت گردی گزینه خیلی خوبیه. به شرطی که ساخت و ساز و تخریب مراتع بزاره که این زیبایی ها موندگار بمونه.

دوستای عزیز ایران زیبای ما جذابیت ها و مکان های بی شماری داره که باید بری و ببینی. برای اقامت در شمال و اجاره ویلا در رامسر به جایی مطمئن نیاز دارید که ازش مکان های اقامتی مورد نیازتون رو تهیه کنی.

تیم سفر بازی در کنارتونه تا در اجاره ویلا و هر مکان اقامتی بهترین ها براتون فراهم بشه. ما در کنارتونیم تا مثل خونه خودتون در سفر ها احساس راحتی کنید.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *