رئیس هیات‌مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی بیمه را قوت قلبی برای ادامه کار راهنمایان گردشگری عنوان کرد و گفت: اتصال کارت راهنمایان گردشگری به سیستم بانکی و حذف دهک‌بندی در بودجه ۱۴۰۲ به‌عنوان دو موضوع مهم، ‌پیگیری می‌شود.

به گزارش سفربازی، به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، مهدی قاسمیان درباره از سرگیری بیمه راهنمایان گردشگری از تیرماه سال جاری، بیان کرد: موضوع بیمه جزو چالش‌هایی بود که سال‌ها پیگیر آن بودیم، اما به دلایل مختلف انجام نمی‌شد. در نهایت با پیگیری‌های مستقیم شخص وزیر و مکاتباتی که برای تامین بودجه دولتی صورت گرفت، این مهم عملیاتی شد.

اهمیت حمایت از راهنمایان گردشگری

او افزود: راهنمایان در صورتی‌که پشتوانه نداشته باشند از این صنف خارج می‌شوند، چنان‌چه از ۱۴ هزار نفر در حال حاضر تنها هزار و ۵۰۰ تا دو هزار نفر در این شغل فعال هستند.

به گفته رئیس هیات‌مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی، راهنمایان از این نظر که آخرین نقطه عملیات در اجرای تور همچنین عاملی مهم در رضایت وعدم رضایت گردشگران محسوب می‌شوند، دارای نقش پررنگی در صنعت گردشگری هستند که برای ماندن در این عرصه به پشتوانه نیاز دارند و موضوع بیمه قوت قلبی برای ادامه کار آن‌ها محسوب می‌شود.

تهیه بلیت از طریق کارت راهنمایان گردشگری

همچنین اتصال کارت راهنمایان گردشگری به سیستم بانکی و حذف از دهک‌بندی یارانه‌ها در بودجه ۱۴۰۲ دو موضوعی بود که قاسمیان مطرح کرد و توضیح داد: با وصل شدن کارت راهنمایان گردشگری به سیستم بانکی تنخواه مستقیم در این حساب ریخته می‌شود. همچنین در پایگاه‌های بزرگ مانند تخت‌جمشید می‌توان الزامی در نظر گرفت که گردشگران خارجی برای تهیه بلیت از طریق کارت راهنمایان گردشگری اقدام کنند که در این صورت از ظرفیت راهنمایان محلی استفاده می‌شود.

او به پیگیری‌ها و مکاتبات انجام شده با مرکز پژوهش‌های مجلس اشاره کرد و افزود: در نتیجه این مکاتبات قولی داده شده که در بودجه ۱۴۰۲ راهنمایان گردشگری از سیستم یارانه و دهک‌بندی خارج شوند که امیدوار هستیم این مهم عملیاتی شود.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای