جزیره‌ی زیبای قشم یکی از زیباترین و جذاب‌ترین شهرهای ایرانه که تا چشم کار میکنه، جاذبه‌های دیدنی و تفریحی رو می‌بینه. تفریحات متنوع و لذت‌بخشی که هر گردشگری رو سر ذوق میاره و یه سفر به یاد ماندنی و خاطره‌انگیز رو برات ثبت می‌کنه. بعلاوه این جزیره دارای روستاهایی با قدمتی کهن و بافت تاریخیه که بعنوان نمادی از گذشته و زندگی‌های قدیم به یادگار مونده.

یکی از این روستاهای قدیمی، توریان هست که در ۳۱ کیلومتری جنوب جزیره قرار گرفته. تاریخچه‌ی این روستا از این قراره که در گذشته‌های دور که سلسله‌ی توران از میناب به هرمز پناه می‌بردن چندین نفر اونها راهی این روستا میشن و در اونجا ساکن میشن.

رئیس این گروه فردی به نام توریان بوده که بخاطر علاقه‌ای که به نام و نشان و شهرت خودش داشته، این روستا رو به اسم خودش ثبت می‌کنه و برای اینکه حجت رو بر این روستای توریان تموم کنه حمام و بارگاه و مسجد هم در این روستا بنا می‌کنه.

این روستا دارای خاکی مرغوب و زمین‌های کشاورزی متعددی بوده و همین امر باعث شده که امروزه نخلستان‌های سر به فلک کشیده و مزارع آفتابگردانش زبانزد عام و خاص بشه. در روستای توریان گورستانی وجود داره که قدمتی تاریخی داره و دارای سنگ قبرهایی هست که با دست خط کوفی بر روی اون‌ها اشعاری حجاری شده. این اشعار، در وصف پیامبر (ص) و مدح حضرت علی (ع) سروده شده. قدمت حجاری‌های این قبور به هزاران سال پیش برمیگرده.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای