کشور ایران سرتاسر دیدنیه و اشباع شده از مناطق بکر و دیدنی. سیزده به در، روز پایانی نوروز که از آیین باستانی ما به شمار میاد بهونه خوبی برای تماشا و لمس طبیعت بکر و یادآوری پیشینه تاریخی این کشوره. ایران از هنگام ورود آریایی‌ها تا به امروز بارها دستخوش تغییرات زیادی شده چه از لحاظ تاریخی چه جغرافیایی! طبیعی ترین مناطق ایران را بهتر بشناسین.

 اما چیزی که هیچ وقت تغییر نکرده اصالت این سرزمین کهنه. ایران اصیل سال‌هاست تلخی‌های زیادی رو به خودش می‌بینه، اما هنوز هم استوار و پابرجاست. طبیعت بکر این کشور گواه از محکم بودن و پر صلابت بودنشه! همراه سفربازی باشین تا درباره طبیعی ترین مناطق ایران و قدمتش صحبت کنیم.

تالاب ارواح، یادگار ارواح خبیث ایران

از طبیعی ترین مناطق ایران می‌تونیم به شهر مازندران اشاره کنیم. اما این بار تالاب ارواح مکانی ترسناک در این منطقه جای خودش رو به دیگر دیدنی‌های شهر مازندران داده. دریاچه‌ ممرز در ۱۲ کیلومتری شهر نوشهر با ترکیبی از درختان مرده و نیمه خشک در مرکزش همراه با مه قرار گرفته و به تالاب ارواح معروفه. البته اهالی این منطقه تا به حال ملاقاتی با ارواح این تالاب نداشتن.

تالاب ارواح با طول ۷۰۰ و۳۰۰ مترعرض سال‌ها پیش تنها دشتی پر از درخت بوده. درختان ممرز نوعی درخت از خانواده توسکا هستن که به مرور زمان با سد سازی در مسیر آب‌راه‌های این منطقه کل این دشت زیر آب می‌ره و یکی از ترسناک‌ترین عجایب ایران در بکرترین منطقه رو شکل می‌ده. البته از قدیم نقل شده:

ارواح خبیث در اعماق این دریاچه زندگی می‌کنن و با صداهایی که از خود درمی‌آورن، حضورشون رو یادآوری می‌کردن.

به علت موقعیت جغرافیایی، این تالاب همیشه پر از مه هست و همین مه آلود بودن منطقه، وزش بادهای مداوم، سرمای سوزناک، نمای مرداب به همراه صدای حیواناتی که می‌پیچیه، آواهای عجیبی ایجاد می‌کنه که مردم محلی اون را در گذشته صدای مردگان می‌دونستن.

آدرس: مازندران نوشهر روستای نارنج بن

تالاب ارواح

کوه‌های چابهار، سفر به مریخ ایران زمین

این کوه‌ها به عنوان کوه‌های مینیاتوری شناخته می‌شن، چون ‌که نمونه کوچک شده مریخ در زمین‌های چابهاره و همه کوه‌ها پر از شیارهای ریز و یکدسته. این رشته کوه‌ها از غرب چابهار شروع می‌شن و ده‌ها کیلومتر وسعت دارن. هیچ نوع پوشش گیاهی در این منطقه یافت نمی‌شه. تنها چیزی که هست خاک و خاک و خاکه.

عمر کوه‌های چابهار به بیش از ۵ میلیون سال می‌رسه و همین گواه بر تاریخ ایرانه. طبق نظر محققین، بر اساس انباشت رسوبات مختلف مثل اجساد ماهی‌ها، خاک رس و سخت‌پوستان به وجود اومده. باران‌ به قسمت‌های مختلف خورده و این قسمت رو محکم کرده و صیقل داده.

شیارهای مینیاتوری روی کوه‌ها هم به علت برخورد بارون‌های اون منطقه است. برای بازدید از این جاذبه حتما روزهای بهاری و یا سرد رو انتخاب کنین. به علت هوای گرم و خشک بازدید از این منطقه در فصل‌ تابستان طاقت‌فرساست. فراموش نکنین با بازدید از این منطقه لذت تماشای ستارگان در آسمان صاف و صخره‌نوردی و طبیعی ترین مناطق ایران رو هم تجربه می‌کنین.

آدرس: سیستان و بلوچستان، چابهار، ۵۰ کیلومتری چابهار، جاده چابهار به گواتر

کوه‌های چابهار

دشت شیمبار؛ طبیعت شگفت‌انگیز خوزستان

طبق معمول خوزستان باز هم ما رو شگفت زده کرده، دشت شیمبار بهشت خوزستان و از طبیعی ترین مناطق ایران به شمار می‌ره. از زیبایی‌های این استانه که در فاصله ۱۰۰ کیلومتری مسجد سلیمان، در دامنه کوه دلا قرار گرفته. تاریخ این دشت‌ها به سال‌های خیلی دور برمی‌گرده. نقش برجسته‌های تنگ بتا و تنگ سنان که بر سینه کوه کنده‌کاری شده گواه بر این قدمته. حتی آسیاب‌های قدیمی مربوط به دوره ساسانیان در این منطقه کشف شده.

سرتاسر این جاذبه طبیعی پوشش گیاهی شامل درختان مهلو، بلوط، افرا و همچنین بادام کوهیه. اگه خوزستان رفتین، هر جوری شده خودتون رو به این بهشت برسونین. 

آدرس: استان خوزستان، شهرستان اندیکا، در نزدیکی مرز استان‌های خوزستان و چهارمحال بختیاری

دشت شیمبار

دریاچه توشن؛ آب‌بندانی متفاوت در گرگان

شاید کمتر کسی اسم این دریاچه رو شنیده باشه. دریاچه توشن گرگان با نام‌های سد خاکی توشن و آب بندان توشن در کنار پارک جنگلی النگدره قرار گرفته، فاصله این مکان تا جنوب گرگان که از طبیعی ترین مناطق ایران هست فقط  ۸ کیلومتر فاصله داره!

در قرن‌های گذشته به عنوان سد خاکی استفاده می‌شده. البته بومیان این دهکده رو هنوز به عنوان آب بندان می‌شناسن. ماهی‌گیر و طبیعت‌گردهای ماهر این منطقه رو می‌شناسن. البته به خاطر ناشناخته بودن به صورت عمومی امکانات تفریحی خاصی این منطقه نداره و در روزهایی از سال می‌تونین قایق‌سواری کنین. آب و هوای این منطقه سرده پس توجه کنین بهترین زمان بازدید اوایل بهار و تابستانه.

آدرس: شهرستان گرگان، بلوار صیاد شیرازی، جاده توشان

دریاچه توشن؛

آبشار آسیاب خرابه جلفا؛ سرزنده و خروشان

این آبشار آسیاب در استان آذربایجان شرقی و در نزدیکی شهر جلفا و طبیعی ترین مناطق ایران واقع شده. همچنین با حدود ۱۵ متر ارتفاع هنوز خروشانه و هر ساله افرادی که به جلفا سفر می‌کنن و وصف آبشار آسیاب خرابه رو می‌شنون، حتما سراغ این منطقه دیدنی می‌رن.

علت نام‌گذاری این منطقه هم آسیاب آبی قدیمی و از کارافتاده‌ای بوده که در گذشته مردم بومی توسط اون گندم‌هاشون رو به آرد تبدیل می‌کردن.

آبشار دیدنی آسیاب خرابه که در دره سرسبز قرار گرفته، خودش یک‌ شکل دایره‌ای به ‌صورت دره ایجاد می‌کنه. برای همین ظاهرش با دیگر آبشارها متفاوته. بخشی از این آبشار در سال ۱۳۹۲ به دلیل یخ‌زدگی از بین رفت. 

اما هنوز هم گردشگران زیادی برای بازدید از این منطقه به جلفا می‌رن. اطراف آبشار آسیاب‌خرابه امکانات تفریحی وجود داره پس با خیال راحت به بازدید بپردازین.

آدرس: داران، جاده آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه

روستای لالون یا لالان مسئله این است!

اگه ساکن تهران هستین و برای روزهای تعطیل به دنبال طبیعی ترین مناطق ایران در روزهای نوروزید، روستای لالون بهترین انتخابه. روستای لالون رودبار قصران رودخانه‌های بی‌شماری داره و چشم‌اندازه شما قطعا کوه‌‌های وسیعه و غارهای مخوفه.

آبشار چشمه تلخاب، برف چال و تونل برفی از جاذبه‌ای این منطقه است. این روستا در زمستان پوشیده از برفه و در تابستان خوش آب‌ و هوا. بهترین زمان برای بازدید این طبیعت مثال نزدی فصل بهار و تابستانه. 

آبشار لالان (خلنو)  با ۲۰ متر ارتفاع، در ۱۲ کیلومتری شمال شرق فشم واقع شده. این آبشار هم در روستای لالون محل بازدید خیلی از کوه‌نوردهایی که قصد فتح کوه خنلو رو دارن.

آدرس: شهرستان شمیرانات، بلوار امام خمینی، جاده لواسان، جاده فشم

روستای لالون یا لالان طبیعی ترین مناطق ایران

غار کَرَفتو تاریخی‌ترین طبیعت سقز

 این غار باستانی در استان کردستان است در شرق شهر سقز واقع شده. یک غار آهکی که در دوران سوم زمین‌شناسی شکل گرفته‌ و با توجه به تحقیقات به عمل آمده در دوران مزوزوئیک در زیر آب بوده و بعد از اون سر از آب بیرون آورده.

کتیبه‌های متفاوتی در این غار وجود داره اما کتیبه‌ یونانی بر سردر یکی از اتاق‌های طبقه سوم نشون می‌ده این غار معبد هراکلس یا هرکول بوده. طبق گفته هراکلس، هر کسی وارد ابن غار باشه در امانه. مثل غارهای قدیمی که در فیلم‌ها دیدیم، نقوشی از حیوانات، انسان و انواع گیاه در این دیوارهای غار کرفتو طراحی شده.

 در حال حاضر طول غار حدود ۷۵۰ متره و راه‌های فرعی زیادی داره. این اثر در تاریخی اونقدری مهمه که به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران و طبیعی ترین مناطق ایران به ثبت رسیده‌. به علاوه اینکه در ماه آبان ۱۴۰۱ در فهرست موقت جهانی یونسکو ثبت شده.

غار کَرَفتو طبیعی ترین مناطق ایران

محققین زیادی این اثر رو از نزدیک دیدن. طبق گفته بومی‌ها و باستان‌شناسان این مکان، اقامتگاه امنی بوده برای پناه مردم در مواقع جنگ و تهاجم اقوام و قبایل گوناگون.

طبیعتی به بلندای تاریخ ایران

در هر قسمت این کشور جاذبه‌های متفاوتی وجود داره که نشون می‌ده ایران کشور اقلیم‌ها و طبیعت‌های متفاوته. از آبشار یخی گرفته تا کوه‌های مینیاتوری، دشت‌های فراخ، غارهای طبیعی، دریاچه‌های وسیع و کوه‌های رشید فقط قسمتی از طبیعی ترین مناطق ایران به شمار می‌ره. تاریخ این کشور برای امسال و یا چند سال گذشته نیست و پیشینه‌اش به میلیون‌ها سال قبل برمی‌گرده. این نکته رو هم یادآوری کنیم که اقامتگاه مناسب با بودجه و سلیقه‌تون رو در نزدیک تمام مناطق بکر ایران در سایت سفربازی می‌تونین رزرو کنین و با خیال راحت برین سفر.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای