جزیره‌ی قشم که به سواحل زیبا و بی‌همتا و مراکز خرید متنوعش مشهوره دارای جاذبه‌های تاریخی متعددی هست که شاید کمتر کسی اسم اون‌ها رو شنیده باشه و یا از اون‌ها دیدن کرده باشه‌. جالبه بدونی این جزیره دارای روستاهای تاریخی بسیار زیادی هست که هر کدوم تاریخچه‌ی پرفراز و نشیب خودش رو داشته و امروزه بعنوان یه مکان دیدنی ازش یاد میشه.

در این مقاله قراره با یکی از روستاهای تاریخی قشم و جاذبه‌ای که در اون روستا قرار داره آشنا بشی. روستای تم سنیتی با قدمتی صد ساله گورستانی کهن رو در دل خودش جای داده. این گورستان با نام مقبره بی‌بی مریم هم شناخته میشه و جز آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

درب ورود بقعه رو به قبرها باز میشه و قبور سنگی با حجاری‌هایی با خط کوفی، نسخ و ثلث تزئین شدن. بقعه‌ای با پلانی چهار ضلعی و گنبدی دایره‌ای در این گورستان به چشم میخوره که به خواجه بر اخیر نسبت داده شده.

این بقعه با معماری دوره سلجوقیان و با مصالحی همچون سنگ و ساروج ساخته شده‌. فضای داخلی بقعه‌ها با مقرنس‌هایی مثلثی و کاشی‌کاری‌های زیبا آراسته شده. تعدادی از این قبور در زیر خاک فرو رفته بودن که به مرور و بر اثر شرایط جوی قسمت‌هایی از اون‌ها آشکار شد‌ه. زیارتگاهی در این گورستان قرار داره که پژوهشگران اون رو معبدی پیش از اسلام میدونن و در بین مردم و اهالی روستا از جایگاه والایی برخوردار بوده.

در محوطه‌ی اطراف گورستان، قطعه‌ سفال‌هایی از دوره‌های مختلف تاریخی همچون ایلخانی، صفوی و قاجار به چشم می‌خوره که نشان از قدمت کهن این گورستان داره.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای