۰

خانه تاریخی طباطبایی ها، عروس خانه‌های تاریخی ایران

سفربازی - خانه تاریخی طباطبایی ها
بازدید

شهر کاشان از نظر بافت تاریخی و دیدنی‌های قدیمی جزو یکی از شهرهای مطرح ایران به حساب میاد. به نحوه‌ای که اگه تا به حال به کاشان سفر نکرده باشی و عکس‌های این شهر رو ببینی خیال میکنی که این شهر یزده و پر شده از بناهای قدیمی!

تا به امروز درباره دیدنی‌های تاریخی شهر کاشان مطالب زیادی رو منتشر کردیم که میتونی برای مطالعه همه اون‌ها به مجله گردشگری سفربازی مراجعه کنی. توی این نوشته قراره راجع به خانه تاریخی طباطبایی ها صحبت کنیم.

این خونه تاریخی توی خیابان علوی شهر کاشان قرار داره و از نظر هنری و زیبایی شناسی جزو آثار فاخر معماری ایرانی به حساب میاد.

جالبه که بدونی خانه تاریخی طباطبایی ها به اسم عروس خانه‌های ایرانی هم شناخته میشه.

این خونه در دوره قاجار توسط شخصی به اسم حاج سید جعفر طباطبایی نطنزی ساخته شده که از ثروتمندان و بازرگانان ساکن کاشان بوده.

این خونه در طی ده سال توسط یکی از بزرگ‌ترین اساتید ایرانی یعنی استاد علی مریم کاشانی ساخته شده.

گچ‌بری‌ها و نقاشی‌های منحصر به فرد به خانه تاریخی طباطبایی ها جلوه‌ای بی‌نظیر داده که نمونه اون رو به سختی در خونه‌های تاریخی دیگه میتونی پیدا کنی.

این خونه به صورت گودال باغچه ساخته شده این موضوع به این معناست که باغجه خانه در گودی قرار گرفته و این موضوع باعث میشه که خونه در برابر زلزله مقاوم تر باشه و از طرفی آب رسانی هم به بنا ساده‌تر صورت بگیره. در کنار این موارد این سبک معماری باعث رشد بیشتر گیاهان هم میشه.

جالبه که بدونی سبک گودال باغچه در خونه‌های تاریخی منجر میشده که خونه به نوعی عایق حرارتی بشه و نه زود گرم و نه زود سر بشه!

اقامتگاه ها اطراف خانه تاریخی طباطبایی ها نمایش خانه تاریخی طباطبایی ها روی نقشه مسیریابی خانه تاریخی طباطبایی ها

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *