معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور با اعلام خبر «راه‌اندازی سامانه الکترونیکی تشکل‌های حرفه‌ای گردشگری» گفت: با این اقدام، تشکل‌ها به سامانه‌های وزارت و همچنین امضا و تائید پروانه‌های بهره‌برداری در چارچوب مقررات دسترسی پیدا می‌کنند.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، این سامانه همزمان با «روز ملی تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی» راه‌اندازی شده است که به گفته اسماعیل برات، تاکنون سامانه‌ای برای دریافت اطلاعات و آمار تشکل‌ها وجود نداشت و این موضوع بهره‌مندی از ظرفیت تشکل‌ها را با دشواری روبه‌رو کرده بود، از همین رو با تلاش‌ها و پیگیری‌های مستمر معاونت گردشگری در چند ماه اخیر، سامانه ثبت اطلاعات تشکل‌های حرفه‌ای در ذیل سامانه «جانا» راه‌اندازی شده تا بستر بهره‌مندی از ظرفیت این‌گونه تشکل‌ها فراهم شود.

او درباره چگونگی شکل‌گیری تشکل‌های حرفه‌ای، توضیح داد: تبلور این حق بر اساس اهداف هر تشکل در قوانین موضوعه و سایر مقررات به انحای گوناگون ظهور یافته است؛ بعضی از آن‌ها بر اساس قوانین کار، برخی مطابق با قانون نظام صنفی و برخی دیگر نیز در چارچوب آئین‌نامه تشکل‌های مردم‌نهاد (NGO) وزارت کشور تاسیس و فعالیت می‌کنند.

برات افزود: اما تشکل‌های حرفه‌ای گردشگری، در زمره تشکل‌های حرفه‌ای و تخصصی هستند؛ آن‌ها مستند به قوانین و آئین‌نامه‌های بالادستی و در چارچوب دستورالعمل اجرایی وزارت گردشگری با هدف دفاع از منافع مشروع و قانونی اعضا، پذیرفتن امور تصدی‌گری، کمک و تعامل با وزارتخانه به‌منظور توسعه صنعت گردشگری تاسیس شده‌اند و فعالیت می‌کنند.

معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری با اشاره به اهداف اولیه شکل‌گیری تشکل‌های حرفه‌ای گردشگری، یادآور شد: ما به دنبال شکل‌گیری تشکل‌های قوی هستیم؛ تشکل‌های حرفه‌ای و فعال با مشارکت بالا، پیگیر و مطالبه‌گر، مستقل و در عین حال همراه و مصلح که با کمک به بخش دولتی، سازندگی و پویایی را به دنبال داشته باشد.

او اضافه کرد: این معاونت از هر انتقاد عادلانه و نقد سازنده‌ای استقبال می‌کند چراکه معتقدیم انتقاد بخش خصوصی موجب می‌شود تا در مسیر صحیح گام برداریم.

به گفته برات، از جمله اهداف شکل‌گیری این‌گونه تشکل‌ها، اولویت دادن به منافع گروهی، واگذاری امور تصدی، ایجاد فرصت‌های برابر، ضرورت استقلال تشکل‌ها و اثرگذاری در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های کلان بود؛ هم‌اکنون نهال این‌گونه تشکل‌ها رشد کرده و در حال تبدیل شدن به درختی تناور است که امیدواریم برکات آن به توسعه و رونق صنعت گردشگری منجر شود.

او معتقد است: وجود تشکل‌های فعال و نهادهای مدنی از جمله مؤلفه‌های اصلی مردم‌سالاری است و اساساً میزان توسعه‌یافتگی هر کشور با وضعیت تشکل‌های غیردولتی و میزان مشارکت آن‌ها در مسایل اجتماعی، اقتصادی، صنفی و… ارتباط مستقیم دارد.

معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری افزود: مشارکت اجتماعی اقشار مختلف با روحیه تعاون و همکاری در ایجاد و فعالیت تشکل‌های غیردولتی موجب می‌شود دولت و نهادهای حاکمیتی وظایف و تکالیف خود را با کمترین انحراف به طور صحیح انجام دهند.

تاکید او بر این است که اهمیت وجود و فعالیت تشکل‌ها، انجمن‌ها و نهادهای مدنی به اندازه‌ای است که در ماده ۷۱ منشور ملل متحد به آن اشاره و تاکید شده است و اصل ۲۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وجود و فعالیت این تشکل‌ها را به عنوان یک حق برای آحاد مردم در نظر گرفته است.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای