۰

جای خالی یارانه‌ تخصصی در صنعت گردشگری

سفربازی - جای خالی یارانه‌ تخصصی در صنعت گردشگری
بازدید

یک فعال صنعت گردشگری با بیان اینکه جای «یارانه تخصصی» در صنعت گردشگری خالی است، گفت: در زمان کاهش فصلی مسافر، اعطای این نوع یارانه‌ها مشوق تورگردانان، دفاتر خدمات گردشگری، ایرلاین‌ها و هتلداران است.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایرنا، محسن رشنواز درباره ارزان‌سازی سفر و اعطای یارانه سفر، توضیح داد: سیاست‌های ارزان‌سازی سفر برای گردشگر ورودی و گردشگر خروجی متفاوت است؛ البته ایران به دلیل اینکه هزینه برخی کالاها و خدماتش به نسبت سایر کشورهای جهان پایین‌تر است، جزو مقاصد ارزان برای گردشگران خارجی محسوب می‌شود.

وی که مدیرعامل یکی از شرکت‌های خدمات سفر و گردشگری است، معتقد است: شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی هم شامل زیرساخت توسعه گردشگری است. بسیاری از کشورهایی که بیشتر درآمدهای بودجه‌ای آن‌ها از صنعت گردشگری تامین می‌شود، ابتدا همه این نوع زیرساخت‌ها را فراهم و سایر زیرساخت‌های مورد نیاز گردشگری مانند خطوط پرواز، تاسیسات اقامت و پذیرایی، تسهیلات صدور روادید، خدمات رزرو و پرداخت آنلاین را ایجاد و تقویت کرده‌اند.

رشنواز خاطرنشان کرد: در همه جای دنیا استفاده از پول نقد منسوخ شده است، و همه گردشگران کارت‌های اعتباری بین‌المللی (Credit card) همراه دارند، حالا مسافری که قصد سفر به ایران دارد، در زمان خرید چگونه باید پول پرداخت کند؟ زیرساخت و سیستم پرداخت با این کارت‌ها در کشور وجود ندارد و گردشگران همیشه برای خرید و پرداخت هزینه با مشکل مواجه می‌شوند.

فعال صنعت گردشگری با اشاره به سیاست سفر ارزان برای گردشگران ایران، تصریح کرد: تا این لحظه که اقدامی در این زمینه انجام نشده است؛ در همه این سال‌ها نوسانات ارز به شدت در نرخ پرواز و اقامت در هتل تاثیر گذاشته است که منجر به گران شدن هزینه‌های سفر می‌شود، البته فشار نهایی این افزایش قیمت‌ها بر دوش مسافر است و در نهایت صنعت گردشگری است که آسیب می‌بیند.

تعیین کانال‌های شفاف تامین ارز

رشنواز فرایند تامین و اعطای ارز مسافرتی را جزو زیرساخت‌های اصلی صنعت گردشگری دانست و گفت: وقتی برای گردشگر، هتل خارجی رزرو می‌شود بعد از یک هفته تایید می‌شود و ما باید بلافاصله هزینه آن را پرداخت کنیم، این در حالی است که کانال مشخص و شفافی برای انتقال ارز وجود ندارد تا هزینه را پرداخت کنیم؛ باید چند صرافی شناسنامه‌دار تعیین شود تا ما از طریق آنها ارز تهیه کنیم و یا حواله صادر کنیم.

شفاف‌سازی فعالیت مالی واحد گردشگری

او با بیان اینکه ارز ترجیحی و یارانه‌ای به صنعت گردشگری اختصاص داده نشده است، تاکید کرد: با تعیین چند صرافی مشخص برای انجام عملیات ارزی برای فعالان صنعت گردشگری در وهله اول دست‌کم فعالیت مالی واحد گردشگری شفاف می‌شود و در گام بعدی میزان مالیات آن واحد -که به درآمد عمومی کشور کمک می‌کند – روشن می‌شود، از همین نقطه می‌توان اهمیت و نقش صنعت گردشگری در اقتصاد ملی را نشان داد و سیاستگذاران کلان کشور متوجه می شوند که این صنعت در اقتصاد کلان کشور نقش بسزایی دارد.

فعال صنعت گردشگری وجود فرودگاه استاندارد و پرواز مستقیم در مقصد را از مهمترین زیرساخت‌های توسعه صنعت گردشگری دانست و گفت: گاهی هزینه‌های سفر به دلیل نبود پرواز مستقیم به مقصد و ضرورت انتقال از مقصد اول به مقصد اصلی به مسافر تحمیل می‌شود، دفتر خدمات سفر این هزینه را روی قیمت تمام‌شده بسته سفر می‌کشد. مثلا با محدودیت سفر به شهری گردشگرپذیر در ترکیه، پروازهای ایرانی مجبور می‌شوند در شهر دیگری بنشیند و گردشگران باید با اتوبوس مسیری را ٣ تا ۴ ساعت طی کنند تا به مقصد اصلی برسند، این نوع محدودیت‌ها هم هزینه سفر را افزایش می‌دهد و با توجه به ایمنی و امنیت جاده‌ها، مخاطرات جانبی هم برای گردشگران ایجاد می‌کند.

ضرورت سیاست‌های تشویقی در صنعت گردشگری

رشنواز سیاست‌های تشویقی در صنعت گردشگری را ضروری دانست و توضیح داد: در برخی کشورها که صنعت گردشگری حرفه‌ای است روش‌های حرفه‌ای برای پرداخت یارانه دارند، در مقاطعی از سال، یارانه‌های تخصصی سفر در قالب مشوق‌های گردشگری به صورت غیرمستقیم پرداخت می‌شود.

وی گفت: در ترکیه در شهرهایی که پرواز و مسافر کمتر می‌رود، دولت اعلام می‌کند «به چارترکننده یا شرکت مسافرتی و هواپیمایی که مسافر [مثلا] از ایران به آن شهر ببرد، ۵۰۰۰ دلار پرداخت می‌کند»، این کار علاوه بر اینکه باعث کاهش قیمت تور می‌شود، مشوق چارترکننده هم شده و شریک تجاری ترکیه‌ای هم منفعت می‌برد.

برخی ارز مسافرتی دریافت می‌کنند، اما سفر نمی‌روند

رشنواز گفت: اعطای یارانه فردی در قالب ارز ترجیحی که با کدملی به هر مسافر داده می‌شود، اقدام نادرستی است، برخی فقط این ارز را دریافت می‌کنند حتی به سفر هم نمی‌روند و هزینه سفر و سیاحت برای گردشگر اصلی که از این نوع ارز استفاده نمی‌کند، گران تمام می‌شود. چند میلیون کارت ملی به صرافی‌ها سرازیر می‌شود اما آیا همین تعداد گردشگر از کشور خارج می‌شوند؟

این فعال صنعت گردشگری اظهار داشت: از طرفی دیگر هزینه خروج کشور یکباره چندبرابر می‌شود و برای هر بار خروج در سال هم پلکانی محاسبه می‌شود، اگر به دنبال توسعه گردشگری هستیم باید هزینه‌های اولیه سفر کاهش یابد، اینها نوعی عوارض مالیاتی است که بر سفر و گردشگری بسته می‌شود و آرام آرام گردشگری را با رکود و تعطیلی مواجه می‌کند، زیرا وقتی گردشگر تعداد سفرهایش را کاهش دهد، دومینووار ارکان و اجزا صنعت گردشگری هم در رکود فرو می‌رود.

وی افزود: متولی اصلی صنعت گردشگری باید جز به جز مسائل گردشگری از زیرساخت و روبنا، از شرایط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی اجتماعی تا رقابت با همتایان و بازارهای گردشگری در کشورهای همسایه را لحظه به لحظه شناسایی و رصد کند، اگر نیاز باشد سیاست‌های جدید تدوین و تصویب کند و بر اساس همین سیاست‌های جدید، زیرساخت‌های لازم را نیز فراهم کند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *