۰

برپایی نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی در بیرجند

سفربازی - برپایی نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی در بیرجند
بازدید

پنجمین نمایشگاه سراسری صنایع ‌دستی هفتم تا یازدهم آذر ماه جاری با حضور ۳۰ استان کشور در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی بیرجند برپا می‌شود.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایرنا، معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌جنوبی گفت: در این نمایشگاه در مجموع ۲۰۰ غرفه دایر می‌شود که ۱۹۰ غرفه مربوط به فروش و عرضه صنایع‌دستی و ۱۰ غرفه در حوزه گردشگری است.

حسن‌علی فولادی با بیان اینکه نمایشگاه از ساعت ۱۶ تا ۲۱ دایر خواهد بود، اظهار داشت: ۷۵ غرفه بابت ۳۰ استان کشور شامل هر استان ۲ غرفه ۱۲ متری اختصاص یافته است.

عرضه آبگینه، صنایع دریایی و رودوزی‌های سنتی

وی ادامه داد: صنعتگران از سراسر کشور محصولات صنایع‌دستی در گروه‌هایی از جمله منسوجات سنتی، بافته‌های داری و غیرداری، سنگی، چوبی و حصیری، آبگینه، صنایع دریایی، فلزی، رودوزی‌های سنتی، محصولات دستی چرمی و سفال و سرامیک در نمایشگاه صنایع‌دستی عرضه می‌کنند.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌جنوبی افزود: در خراسان‌جنوبی نیز هر شهرستان یک یا دو رشته مزیت‌دار مانند سنگ‌های قیمتی، مله‌بافی، توبافی، کرباس، قلم‌زنی، بافته‌های داری، تولیدات چوبی، چرم، تولیدات فلزی و سایر صنایع را عرضه خواهد کرد.

وی عنوان کرد: هزینه‌های غرفه، اسکان و ایاب و ذهاب همه صنعتگران مهمان رایگان و توسط اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تقبل شده است.

برپایی ۶ سیاه چادر

فولادی یادآور شد: برنامه‌های جانبی از جمله تور بیرجندگردی، کارگاه آموزش تخصصی در حوزه صنایع‌دستی، بازاریابی، ارزش‌یابی و تجلیل از ۱۰ غرفه برتر، اهدای لوح تقدیر با ۲۰۰ شرکت‌کننده و برپایی ۶ سیاه چادر نیز برنامه‌ریزی شده است.

وی افزود: اجرای حرکت‌های آیینی سنتی، ورزش زورخانه‌ای، تجلیل از گنجینه‌های بشری صنایع‌دستی، حضور شرکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ آنلاین کشوری و ارتباط با صنعت‌گران، انعقاد تفاهم‌نامه با صنعت‌گران شرکت کننده مانند مدیران فروش دیجی کالا و شرکت‌های بزرگ صادراتی و مدیران موفق اتحادیه‌های صنایع دستی کشور از دیگر برنامه‌ها پیش بینی شده است.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌جنوبی اظهار داشت: در حاشیه نمایشگاه ارزیابی صنعتگران و هنرمندان حاضر انجام می‌شود و منتخبان به نمایشگاه بین‌المللی صنایع‌دستی اعزام خواهند شد.

۵۰ درصد از صنعت‌گران زیر پوشش بیمه

وی گفت: در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار نفر صنعت‌گر در استان فعال هستند که هفت هزار و ۵۰۰ نفر دارای مدرک معتبر از اداره‌کل صنایع‌دستی استان بوده و ۵۰ درصد از صنعت‌گران نیز زیر پوشش بیمه قرار دارند.

فولادی افزود: در هر کدام از ۱۱ شهرستان خراسان‌جنوبی سه یا چهار رشته مزیت‌دار صنایع‌دستی شناسایی و معرفی شده است که از جمله آن می‌توان به کرباس بشرویه توبافی بیرجند ، مله‌بافی و سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی خوسف، رودوزی درمیان، بافته‌های داری زیرکوه، سفال سرایان، برک‌بافی سربیشه، قلم‌زنی روی میز طبس، خراطی فردوس، جاجیم‌بافی قاینات و سیاه چادر و ملیله‌دوزی نهبندان اشاره کرد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *