رییس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی، گردشگری و زیارتی استان تهران با اشاره به اعمال محدودیت فروش بلیت اربعین از نداشتن مجوز برای فروش بلیت هواپیما به اتباع خارجی گلایه کرد و افزود: فروش بلیت اربعین به چند آژانس محدود شده است.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایلنا، امیرپویان رفیعی‌شاد با یادآوری وضعیت نامناسب دفاتر خدمات، گفت: شاید کلیات فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی خوب باشد اما اتفاقاتی درجریان است که وضعیت را نامناسب کرده است؛ به عنوان مثال در حوزه فروش بلیت با مشکل روبه‌رو هستیم. از یک‌سو، وزارت راه و سازمان هواپیمایی کشوری قوانینی گذاشته‌اند که فروش بلیت در برخی از مسیرها را محدود کرده و از دیگر سو، فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی در برخی از مسیرها با مشکل روبه‌رو شده است.

به گفته او، درحال حاضر فروش بلیت هواپیما توسط دفاتر خدمات مسافرتی به اتباع خارجی ممنوع شده است. فروش بلیت سوتو ممنوع است حتی آژانس‌های مسافرتی اجازه فروش بلیت اربعین را نیز ندارند. در واقع، اکنون فروش این بلیت‌ها در انحصار ایرلاین‌ها درآمده است. حال این سئوال مطرح می‌شود که دفاتر خدمات مسافرتی با وجود دارا بودن مجوزهای فعالیت در بندهای (الف)، (ب) و (ج) که امکان فروش بلیت پرواز و حتی فعالیت در حوزه گردشگری زیارتی را برای آن‌ها فراهم می‌کند، کجاست؟ چرا این اجازه از دفاتر خدمات مسافرتی سلب شده و به ایرلاین‌ها داده شده است؟

چرا ۲هزار دفتر در تهران فعال است؟

رفیعی‌شاد با بیان اینکه هرچند فروش بلیت سوتو از گذشته با مشکل روبه‌رو بود، توضیح داد: اما اکنون حتی فروش بلیت هواپیما به اتباع غیرایرانی نیز محدود شده است و فقط ایرلاین‌ها اجازه این کار را دارند. درحال حاضر فروش بلیت اربعین به چند دفتر خاص محدود شده و در این میان نقش سایر دفاتر خدمات مسافرتی نادیده گرفته شده؛ اگر قرار است چنین انحصارهایی را شاهد باشیم، چرا بیش از ۲ هزار دفتر خدمات مسافرتی در استان تهران فعال است؟

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی، گردشگری و زیارتی استان تهران همچنین از محدود شدن دریافت ویزای سفر به ایران برای چند دفتر خدمات مسافرتی خاص خبر داد و گفت: هرچند گفته می‌شود که دریافت ویزای ایران کار تخصصی است اما همین را نیز به چند آژانس محدود کرده‌اند. حتی در حوزه صدور ویزای پزشکی و سلامت نیز با مشکل روبه‌رو هستیم. همه دفاتر نمی‌توانند به این حوزه‌ها وارد شوند؛ در چنین شرایطی که فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی هر روز محدودتر می‌شود، شاهد وضع مالیات‌های مختلف هستیم.

تحریم‌های داخلی، تحریم‌های خارجی را پوشش می‌دهند!

او با اشاره به اینکه از یک‌سو مالیات تکلیفی، از دیگر سو مالیات عملکرد، مالیات ارزش افزوده و… را برای دفاتر خدمات مسافرتی اعمال می‌کنند، افزود: برای سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ که با شیوع کرونا وضعیت گردشگری نابه‌سامان بود و تقریبا تعطیل بودیم، چنان رقم‌های مالیات‌هایی برای ما در نظر گرفته شده که حتی در سال‌های قبل از آن که حوزه گردشگری فعال بود، در نظر گرفته نمی‌شد. این‌گونه به نظر می‌رسد که تحریم‌های داخلی قرار است تحریم‌های خارجی را پوشش دهد و هر روز کار را برای ما سخت‌تر کند.

دستان پشت پرده و مشکلات با سازمان هواپیمایی

به اعتقاد رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی، گردشگری و زیارتی استان تهران، دفاتر خدمات مسافرتی وقتی برای حضور در نمایشگاه می‌روند باید هزینه تبلیغات، غرفه و… را پرداخت کنند حتی مورد حمایت هم قرار نمی‌گیرند. اگر قرار است شرایط را به گونه‌ای پیش ببرند که تعطیل شویم بگویند که دیگر کار نکنیم. فروش بلیت‌ها را محدود می‌کنند. دریافت ویزا را انحصاری می‌کنند چنان که دریافت ویزا حتی در کشورهای همسایه توسط دلالان صورت می‌گیرد. دفاتر خدمات مسافری مالیات و بیمه می‌دهند اما در نهایت هیچ نقشی در حوزه گردشگری ندارند.

رفیعی‌شاد درخصوص دستان پشت پرده این موضوعات نیز گفت: بیشترین مشکل ما با سازمان هواپیمای کشوری و ایرلاین‌هاست. شاهد شکل گیری مافیای ایرلاین‌ها و پروازهای چارتری هستیم.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای