پل رومی دزفول یکی از شاهکارهای تاریخی در این شهره که به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین دیدنی‌های این شهر شناخته میشه. این پل از دوران ساسانیان تا به حال، بر روی رودخانه‌ای به نام دز پابرجا مونده. برخی از مردم محلی به اون پل قدیم دزفول هم میگن. طی این سال‌ها، این پل اتفاقات زیادی رو به خودش دیده و تاریخچه ارزشمندی داره. با من همراه باش تا درمورد پل رومی دزفول و تاریخچه اون بیشتر برات بگم.

رزرو اقامتگاه در دزفول

آشنایی با پل قدیمی دزفول

اگه حتی یکم با شهر دزفول آشنایی داشته باشی حتما پل رومی این شهر رو می‌شناسی. این پل، همون سازه‌ای هست که باعث نامگذاری این شهر شده. دزپل که برروی رودخانه دز ساخته شده منجر به نامگذاری این شهر به نام دزفول شده. البته، درحال حاضر نام‌های متعددی برای این پل استفاده میشه، مثلا پل اندامشک، پل اندامش، پل روناش، پل قدیمی، پل ساسانی، پل شاپوری، پل رومی و پل باستانی دزفول از جمله این نام‌ها هستن.

پل قدیمی دزفول - سفربازی

پل قدیمی دزفول

این پل در جهان شهرت بسیاری داره. تا ده سال پیش از این سازه برای تردد وسایل نقلیه و ارتباط شهرهای شوشتر، اندیمشک و دزفول استفاده می‌شده. در تاریخ هم اگه نگاهی داشته باشیم، می‌بینیم که این پل یک راه ارتباطی مهم بین منطقه جندی شاپور و بین‌النهرین بوده. در سال ۱۳۹۰، شهرداری دزفول برای حفظ این پل در قسمت ورودی اون یک میدان آجری ساخت تا فقط عابران به اون دسترسی داشته باشن. این پل در سال ۱۳۱۰، با شماره ۸۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده.

رزرو هتل در دزفول

پایدارترین پل آجری در جهان!

قدمت پل قدیمی دزفول به دوران ساسانیان برمی‌گرده. با گذشت سالیان سال، این پل همچنان در سراسر جهان به‌عنوان پایدارترین پل آجری شناخته میشه. در سال ۱۲۶۰ میلادی، شاپور اول ساسانی در جنگل با والرین پیروز میشه. در این زمان او از اسرای رومی برای احداث این پل برروی رودخانه دز استفاده می‌کنه. به دستور این پادشاه، ۷۰ هزار اسیر رومی در ساخت این پل فعالیت داشتن. همین موضوع باعث شد تا این سازه به نام رومی‌ها شناخته بشه. پس از ساخت این پل در زمان شاپور، او از این سازه برای لشکرکشی و عبور لشکریانش از رودخانه دز استفاده کرد. همچنین، ساخت این پل باعث شد تا یک شاهراه ارتباطی روی این رودخانه ایجاد بشه.

اجاره ویلا در دزفول

معماری پل دزفول

برای بررسی معماری پل دزفول میشه از کتاب‌ها و منابع مختلف کمک گرفت. برای مثال یک منبع معتبر کتاب جرج کرزن، سیاستمدار انگلیسی هست که درمورد معماری این پل به این صورت نوشته: “نام شهر دزفول به واسطه پل باشکوه مجاور آن است که بدون شک به دوره ساسانیان تعلق دارد. قسمت زیرین این پل از سنگ و قسمت فوقانی که آجری است و قدیمی‌تر به نظر می‌رسد، ۴۳۰ یارد طول و بیست و دو طاق به شکل و اندازه مختلف دارد.”

معماری پل دزفول - سفربازی

معماری پل دزفول

طبق مطالب منتشر شده در منابع مختلف، می‌توان گفت که پل رومی دزفول مانند سایر پل‌های تاریخی از آجر، سنگ و ساروج ساخته شده. ساروج شامل خاکستر، آهک، ماسه بادی و لویی میشه. سنگ‌های به کار رفته در ساخت این پل، به‌صورت ماسه‌ای در ابعاد بزرگ هستن که در آن زمان از مناطق اطراف شوشتر کشف شدن. این سنگ‌ها با بست‌های فلزی به هم دیگه متصل شدن.

این پل شامل ۱۴ دهانه میشه و طولی به اندازه ۳۷۰ متر داره. البته درحال حاضر، از تمام سازه اصلی فقط پایه‌هاش باقی مونده. در دوران صفوی، برروی پایه‌های باقی مونده این پل سازه‌ای تاسیس شد که تا به امروز دیده میشه. طاقدیس‌هایی که امروزه در این پل مشاهده میشه به دوره صفوی برمی‌گردن.

بازسازی پل قدیمی دزفول

همونطور که گفتم، پل دزفول طی این سال‌ها اتفاقات زیادی رو به خودش دیده، مهم‌تریناش جنگ تحمیلی و حوادث طبیعی مثل سیل بودن که آسیب زیادی ایجاد کردن. پس طی این سال‌ها پل رومی باید مورد بازسازی قرار می‌گرفت تا بتونه سراپا باشه. اولین بازسازی این پل به قرن چهارم مربوط میشه. در دوره حکومت دیلمیان در زمان عضدالدوله، این بازسازی صورت گرفت. بعد از اون، در دوره صفوی، عرض این پل بیشتر شد تا برای رفت و آمد استفاده بشه. در دوره افشاریه و قاجاریه هم یک سری مرمت‌ها انجام شدن. آخرین مرمت این پل تاریخی به سال ۱۳۱۶ مربوط میشه که طی اون، به شکل امروزی تغییر پیدا کرد.

رزرو بومگردی در دزفول

بازسازی پل قدیمی دزفول - سفربازی

بازسازی پل قدیمی دزفول

آدرس پل رومی دزفول

اگه به خوزستان و شهر دزفول رفتی، برای بازدید از پل رومی این شهر کافیه که خودت رو به رودخانه دز برسونی. آدرس این پل تاریخی به این صورته: رودخانه دز، بین بوستان ساحلی رعنا و بوستان ولیعصر. روی این رودخانه می‌تونی پل‌های دیگه که اخیرا ساخته شدن رو هم تماشا کنی. اما با مشاهده اونها به این نکته پی می‌بری که هیچ چیز مثل پل تاریخی نمیشه!

بازدید از پل رومی دزفول

پل رومی دزفول به‌عنوان قدیمی‌ترین پل آجری در جهان که از دوران ساسانیان تا حالا برجا مونده یک شاهکار تاریخی به‌حساب میاد. پس در سفرت به شهر دزفول حتما این پل تاریخی رو با دقت تماشا کن تا این اثر تاریخی رو از دست ندی. از اونجایی که درحال حاضر فقط عابرها می‌تونن از این پل استفاده کنن، بهت پیشنهاد می‌کنم که حتما برای پیاده‌روی از روی این پل بگذری. اگه سوالی درمورد این پل داری حتما از من بپرس. اگه نه بهم بگو نظرت درمورد پل رومی دزفول چیه؟

متا دیسکریپشن: پل رومی دزفول یکی از جذاب‌ترین مکان‌های دیدنی این شهره که از دوران ساسانیان به جا مونده. این پل رو بر روی رودخانه دز، در نزدیکی پل جدید دزفول پیدا می‌کنی. برای اطلاعات بیشتر درمورد پل قدیم دزفول و آگاهی از تاریخچه اون، این مطلب رو مطالعه کن.

 

 

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای