شهرستان نور

شهرستان نور این شهر زیبای شمالی از سمت جنوب به جنگل های ارزشمند هیرکانی می رسه از سمت شمال در همسایگی دریای خزر قرار داره. این شهر از قدیم الایام به شهر سولده معروف بود. خیلی از اهالی این شهر و قدیمی ها هنوز هم این شهر رو با این نام می شناسن و صدا میزنن.

از لحاظ جغرافیایی و طبیعی نور به دو قسمت کلی تقسیم میشه. یک قسمت اون شامل مراتع میشه و قسمت دیگش بافت جنگلی اونه. مراتع سر سبز و زیبا و جنگل های زیبا و پر درخت در همه فصل ها زیبایی خاصی رو به نمایش میزاره.

شهرستان نور شامل نور، بلده، چمستان و ایزد شهر میشه که در اون شهرک های متعدد مسکونی هم به چشم می خوره.

دسترسی به نور

راه ارتباطی نور با تهران از طریق مسیر و جاده های هراز و کندوان میسر میشه. در این اواخر هم جاده ای جدید در حال ساخت هست که از شرق بلده به تهران متصل میشه.

موقعیت شهرستان نور

موقعیت جغرافیایی شهرستان نور

در شهر نور می تونید از سواحل دریا تا ارتفاعات کوهستانی و جنگلی رو ببینید و در این میان هم جاذبه های طبیعی زیادی به وجود اومده که شامل جنگل، مراتع، رودخانه، آبشار و … میشه. این شهر با وسعت حدود ۹۷۴ کیلومتر مربع جمعیتی تقریبا ۱۰۰ هزار نفری داره. کوه بلندی هم در نور وجود داره که آزاد کوه نام داره که ارتفاعش در حدود ۴۷۲۱ متره. رودخانه ها و رودهای زیبایی هم داره که میشه به رود نور و لاویج اشاره کرد.

در قسمت جلگه ای این شهر جنگل های سرسبز و مزارع وجود داره. این جنگل ها سرسبزه و کشاورزی و کاشت محصولاتی چون برنج در اون رواج و رونق داره. در قسمت های کوهستانی هم میشه جنگل های انبوه رو دید که زادگاه پوشش های گیاهی متنوع و گونه های مختلف جانوریه. کوه های مرکزی و جنوبی نور هم کم کم از رطوبت و سر سبزیش کم میشه و سر سبزی بخش های دیگه رو نداره و بافتی متفاوت رو در این بخش می بینیم.

این شهر که در قسمت غربی استان مازندران قرار گرفته از نواحی قدیمی و تاریخی منطقه طبرستان به حساب میاد که به پایتخت ساحلی ایران هم معروفه.

مکان های تاریخی و دیدنی نور

در شهر نور مراکز تاریخی و دیدنی ای وجود داره که حیفه از دیدنشون محروم بشید دوستان من. به چند مورد از اونا اشاره ای می کنیم.

کاخ تیمشان نور

این کاخ در زمان پهلوی دوم ساخته شده و در ۵ کیلومتری شهر نور قرار داره. محوطه و حیاطی بزرگ داره که بسیار زیباست و در کنار سواحل دریای خزر جای گرفته.

کاخ تمیشان نور

جنگل و آبگرم لاویج

این روستا در ۱۸ کیلومتری چمستان و منطقه ای جنگلی قرار داره. شما می تونید با عبور از پارک جنگلی کشپل به این روستای زیبا برسید. مکانی زیباست که اون رو برای اقامت و طبیعت گردی بسیار مناسب کرده.

آبگرم لاویج هم در دامنه های شرقی قرار گرفته. گفته میشه که خواص درمانی زیادی داره و به همین دلیل افراد زیادی جذب این آبگرم ها میشن و ازش لذت می برن.

جنگل لاویج شهرستان نور

آبشارهای نور

حرام او آبشار زیباییه که خیلی از طبیعت دوستان رو جذب خودش کرده و همیشه خیلی ها برای دیدن این آبشار و زیبایی های طبیعی اطراف و منطقه اون به این مکان میان. علاوه بر این آبشار آبشار آب پری هم در این منطقه قرار داره.

دریاچه الیمالات نور

در ۸ کیلومتری شهرستان نور دریاچه الیمالات قرار گرفته که در مسیر جاده نور به چمستان میشه دیدش.

این دریاچه که در دل جنگل جای گرفته مکانی بسیار دلپذیر و زیبا داره. جایی عالی برای لذت بردن از طبیعت جنگلی و زیبایی های جذاب یک دریاچه هست. کمپ و اقامت در کنار این زیبایی ها صفای دیگه ای داره.

دریاچه الیمالات نور

پارک جنگلی کشپل

این پارک جنگلی در حدود دو و نیم کیلومتر با چمستان فاصله داره. میشه در اون گونه های مختلفی از درختان و گیاهان و نیز گونه های جانوری رو دید. در این پارک جنگلی اگه گردش و طبیعت گردی کنید حتما از دیدن چشمه های پر آب اون هم لذت می برید.

پارک جنگلی کشپل نور

قلعه پولادشهر نور

این اثر تاریخی قلعه ای سنگی هست که در ارتفاعات بلده نور قرار گرفته است. از قلعه های بزرگ و با ابهت در خطه شمال کشور به حساب میاد.

پارک جنگلی نور

وقتی که شما از نور به سمت محمود آباد حرکت کنید در کیلومتر ۵ این جاده میتونید پارک جنگلی نور رو ببینید. میتونید اقامت راحتی در پارک جنگلی نور داشته باشید.

پارک جنگلی نور

اگر شما دوست دارید در سفرتون بهترین ویلا ها رو اجاره کنید و اقامتی عالی در شمال کشور داشته باشید ما در کنار شما هستیم.

برای اجاره ویلا در نور و هر نقطه از ایران شما در سامانه سفر بازی میتونید به خوبی بهترین مکان ها مثل هتل ، اقامتگاه بوم گردی و … رو بذای خودتون رزرو کنید و از سفرتون لذت ببرید.

ما در کنار شما هستیم از زمان رزرو هتل و ویلا تا روز آخر سفر.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای