دسترسی سریع

طبیعت شمال ایران خیلی مهمون‌نوازه، این موضوع با بازدید از تالاب میانکاله بهت ثابت میشه! فصل مهاجرت پرندگان که سر می‌رسه، انواع مختلفی از اونها رو می‌تونی در طبیعت شمال ایران پیدا کنی، اما بیشتر از هرجایی، یک مسکن طبیعی و مقصد همیشگی برای انواع متنوع از پرندگان وجود داره که اون تالاب میانکاله هست! شاید به خاطر رابطه مسالمت‌آمیز انسان‌ها با پرندگان در این تالابه که پرندگان مختلف از سراسر دنیا برای کوچ این نقطه رو انتخاب می‌کنن. البته، نباید تاثیر طبیعت زیبا و خوش آب وهوای میانکاله رو نادیده بگیریم!

تالاب میانکاله یکی از بکرترین نقاط شهرستان بهشهر محسوب میشه. با بازدید از این منطقه، با پرندگان متنوعی مواجه میشی که در آرامش‌ محض به کار خودشون مشغولن. تماشای این منظره آرامشی در تو ایجاد می‌کنه که به هرچیزی می‌ارزه! اگه می‌خوای درمورد تالاب میانکاله بیشتر بدونی، این مقاله همون مطلبی هست که دنبالشی!

سفربازی - نمایی از میانکاله

نمایی از میانکاله

معرفی بهشت پرندگان ایران

یکی از زیباترین مناطقی که نه‌تنها در بهشهر، بلکه در کل مازندران پیدا می‌کنی تالاب میانکاله هست! این تالاب با طبیعت منحصر به‌فردی که داره، توجه بسیاری از گردشگران رو به خودش جلب کرده. ویژگی بارز این منطقه، پرنده‌های کمیاب اون هستن. این پرندگان شامل انواع مختلفی میشن که هرساله از سراسر جهان در فصل کوچ صدها کیلومتر رو طی می‌کنن تا به این نقطه بیان.

سفربازی - میانکاله بهشت پرندگان

میانکاله بهشت پرندگان

در زمستان، حدود ۶۰ درصد از پرندگان خاورمیانه در تالاب میانکاله دیده میشن. این مکان، یکی از برنامه‌های پیشگام حفاظتی سازمان یونسکو محسوب میشه که عنوان ذخیره‌گاه بین المللی زیست کره یونسکو رو کسب کرده. این عنوان به این معنا هست که تالاب میانکاله یکی از مناطق حفاظت شده طبیعی زیستی بین المللی در ایران شناخته میشه. فقط ۱۲ مکان دیگه در ایران وجود دارن که این عنوان رو کسب کردن، منطقه ارسباران در آذربایجان شرقی یکی دیگه از این مناطق هست. علاوه‌بر پرندگان مهاجر، این تالاب به دلیل آب وهوا و طبیعت فوق‌العاده‌ای که داره یک میزبان عالی برای انواع مختلفی از حیوانات دیگه هم محسوب میشه.

اگه جایی شنیدی که تالاب میانکاله با نام میان قلعه ذکر شده تعجب نکن، این یک اسم دیگه برای این مکان هست. این تالاب با مساحت ۱۰۰ هزار هکتاری پوشیده از انواع درختانه که در لابه‌لای اونها و همچنین در زیر آب‌های تالابش می‌تونی انواع مختلفی از حیوانات رو پیدا کنی.

سفربازی - نمای این تالاب از بالا

نمای این تالاب از بالا

تالاب میانکاله چطوری به‌وجود اومده؟

تاریخچه تالاب میانکاله به دوران قاجار مربوط میشه. در این دوره از تاریخ، میانکاله یک شبه جزیره بوده که برای اقامت راهزن‌ها و دزدهای دریایی ترکمن استفاده می‌شده. در این مکان کشتی‌ها و قایق‌ها توسط این افراد مورد هجوم قرار می‌گرفتن. اما در سال ۱۳۴۸، اقداماتی انجام شد که این تالاب از آسیب‌های مختلف درامان بمونه. درواقع، این منطقه به یک منطقه حفاظت شده تبدیل شد.

چندین سال بعد در سال ۱۳۵۴، کنوانسیون رامسر تصویب شد. این کنوانسیون درواقع یک عهدنامه هست که با هدف مراقبت از تالاب‌ها و موجودات زنده درون اونها به‌وجود اومده. ۱۸ نماینده از کشورهای مختلف به رامسر اومدن تا این عهدنامه رو امضا کنن. درنتیجه این اقدام، تالاب میانکاله به‌عنوان یک جاذبه دیدنی بین‌المللی ثبت شد. در این سال، این تالاب عنوان پناهگاه حیات وحش رو هم دریافت کرد. در سال بعد، یعنی در سال ۱۳۵۵، یونسکو برای این تالاب عنوان ذخیره‌گاه طبیعی زیست‌کره رو هم درنظر گرفت.

دور و بر تالاب میانکاله چه دیدنی‌هایی پیدا میشه؟

مازندران پر از جاهای دیدنی و جاذبه‌های طبیعیه، پس حتما دوست داری که در سفرت به شبه جزیره میانکاله، یک سری هم به جاذبه‌های اطراف اون بزنی. گزینه‌های دیگه برای گردش و تفریح در اطراف تالاب میانکاله شامل گزینه‌های زیر میشن:

سفربازی - دشت نازی در ساری

دشت نازی در ساری

دشت نازی در ساری

دشت نازی یکی دیگه از مکان‌های بکر در استان مازندرانه. این دشت به‌خاطر پوشش گیاهی سرسبز و زیبایی که داره، به یک محل امن برای گوزن‌های زرد رنگ تبدیل شده. از اونجایی که احتمال انقراض این گوزن‌ها بسیار بالاست، در این محل سعی میشه که از این حیوانات به بهترین نحوه حفاظت بشه. دشت نازی رو می‌تونی در ۲۹ کیلومتری شمال شرق ساری پیدا کنی. در طول تاریخ، این مکان به رضاشاه پهلوی تعلق داشته، اما الان مالک شخصی نداره. درست مثل میانکاله، این دشت گونه‌های جانوری خاصی رو در خودش جای داده به همین خاطره که برای ورود به اون باید مجوز تهیه کنی.

با تهیه موجوز و ورود به محوطه دشت نازی، پناهگاه حیات وحش گوزن‌ها رو می‌تونی از پشت دیوارهای سیمی تماشا کنی. البته، جانوران دیگه‌ای هم در این محوطه پیدا میشن، مثلا زمانی که به تماشای گوزن‌های زرد رنگ نشستی امکان داره انواع دیگه از حیوانات مثل  مال (گوزن قرمز یا گاو کوهی)، شوکا (نوعی گوزن کوچک)، گربه جنگلی و قرقاول هم در دشت ناز پیدا کنی.

سفربازی - تالاب لپو زاغمرز

تالاب لپو زاغمرز

تالاب لپو زاغمرز

با بازدید از تالاب لپو زاغمرز در غرب تالاب میانکاله هم می‌تونی از تماشای پرندگان مختلف مانند قو، قره‌غاز و فلامینگو لذت ببری. این تالاب هم مثل تالاب میانکاله در لیست تالاب‌های بین‌المللی کنوانسیون رامسر قرار داره. برخی از منابع میگن که این تالاب درگذشته جزوی از دریای خزر بوده و در اثر عقب نشینی به شکل امروزی دراومده. اگه در فصل‌های تابستان و پاییز به این منطقه مراجعه کنی می‌تونی از تفریحات این منطقه مثل قایق سواری لذت ببری.

سفربازی - خلیج گرگان

خلیج گرگان

خلیج گرگان

خلیج گرگان بزرگترین خلیج دریای خزر محسوب میشه که نام اون هم در لیست تالاب‌های بین‌المللی کنوانسیون رامسر آورده شده. این خلیج جزوی از پناهگاه میانکاله هست و در بازدید از اون هم می‌تونی انواع مختلفی از پرندگان رو تماشا کنی. به‌عنوان مهم‌ترین نکته درمورد این مکان باید بگم که در این خلیج بهترین خاویار سیاه در دنیا تولید میشه.

سفربازی - آشوراده

آشوراده

آشوراده

آشوراده تنها جزیره ایران در دریای خزر هست. در گذشته در این جزیره امکاناتی مثل مدرسه، مسجد، مغازه و… فراهم شده بود که زندگی مردم این منطقه رو آسون می‌کرد. اما در سال ۱۳۷۲ سیلی در این منطقه رخ داد که مردم این منطقه رو مجبور کرد تا برای حفظ جونشون این جزیره رو ترک کنن. درنتیجه، درحال حاضر خبری از امکاناتی که در گذشته وجود داشته نیست. در بازدید از این جزیره با پوشش گیاهی مثل بوته‌های تمشک و انارهای ترش مواجه میشی. نکته مهم درمورد این جزیره این هست که ۴۰ درصد از خاویار مورد نیاز ایران در اطراف اون تولید میشه.

سفربازی - تالاب میانکاله بریم چیکار

تالاب میانکاله بریم چیکار

اصلا به تالاب میانکاله بریم چیکار؟!

جواب این سوال سادست، میانکاله یک منطقه خارق‌العاده‌ست که بازدید از اون می‌تونه یک تجربه تکرارنشدنی باشه. پس مهم نیست که در بازدید از این منطقه چیکار می‌کنی، همینکه بتونی وارد این محوطه بشی و پرندگان، حیوانات و طبیعت این منطقه رو از نزدیک ببینی، خودش تفریح جذابیه! ساحل این منطقه بسیار کم عمقه، تو می‌تونی در این راسته پیاده‌روی کنی و همزمان، به تماشای غروب آفتاب مشغول بشی. در قسمت دیگه‌ای از این منظره، شنزارها قرار دارن که تو رو به یاد کویر می‌ندازن. تجربه تماشای ترکیب این مناظر با هم می‌تونه یک دلیل محکم برای بازدید از تالاب میانکاله باشه.

سفربازی - تالاب زیبای میانکاله

تالاب زیبای میانکاله

پرنده نگری‌، تفریح محبوب این منطقه!

حتما تا اینجای مطلب متوجه این موضوع شدی که اصلی‌ترین تفریح این منطقه پرنده‌نگریه! اصلا خیلی از گردشگران به همین دلیل برای بازدید از تالاب میانکاله مشتاق هستن. مهم نیست که در چه فصلی از سال اقدام کنی، هر زمان که به تالاب میانکاله بری پرندگان متنوعی رو می‌بینی که با طبیعت این تالاب خو گرفتن. تماشای زندگی در حیات وحش در این منطقه و زیر نظر داشتن این پرندگان می‌تونه خیلی لذت‌بخش باشه.

سفربازی - پرندگان در این تالاب

پرندگان در این تالاب

چه پرنده‌هایی در این تالاب دیده میشن؟

پرنده‌هایی که در تالاب میانکاله دیده میشن در سه دسته قرار می‌گیرن: شکاری، خشکزی و آبزی. از اونجایی که آب هر قسمت از این تالاب ویژگی‌های متفاوتی داره، پرندگان متنوعی در نواحی مختلف وجود دارن. به این صورت که هرچه ازسمت شرق به سمت غرب حرکت کنیم، شیرینی آب تالاب کمتر میشه تاحدی‌که در آخر قسمت شرقی اون، شوری آب تالاب با شوری آب دریا برابر میشه. این اختلاف در میزان شوری در نوع پرندگان اون ناحیه تاثیرگذاشته.

مثلا، در قسمت غربی این تالاب که آب شیرین داره پرندگانی مثل حواصیل سفید بزرگ، اگرت کوچک، حواصیل خاکستری و اردک‌ زندگی می‌کنن. به قسمت وسط که برسیم، آب کمی شور میشه و نوع پرندگان هم تغییر می‌کنه. پرندگان این قسمت شامل آبچلیک، سلیم، تلیله و مخصوصا فلامینگو میشن. در قسمت شرقی این تالاب، به‌دلیل شور بودن آب پرندگانی مثل انواع کشیم، باکلان بزرگ، پرستوهای دریایی و انواع کاکایی‌ها وجود دارن.

این پرندگان از اوایل شهریور ماه به سمت این تالاب مهاجرت می‌کنن. تعداد اونها به ۵۰۰ هزار تا یک میلیون می‌رسه. زمان بازگشت اونها هم از اواخر اسفند تا اوایل خرداده. اگه طی این مدت پرندگان مهاجر بیمار بشن یا زاد و ولد کنن، در این منطقه موندگار میشن. بیشتر اردک‌های سر سبز و چنگرها در این دسته قرار می‌گیرن. دلیلش هم اینه که پرنده مادر نمی‌تونه مهاجرت کنه، درنتیجه همراه با جوجه‌اش بومی میشه. در حال حاضر، تعداد پرندگان بومی این منطقه به دو تا سه هزار عدد می‌رسه. انواع مختلف پرندگان بومی شده این منطقه در ۱۲ دسته قرار می‌گیرن. برخی از اونها شامل گونه‌های عقاب دریایی دم سفید، مرگوس سفید، پلیکان پا خاکستری ، پلیکان سفید، قوی کوچک و قوی فریادکش میشن.

برای شناخت پرندگانی که در این تالاب وجود دارن میتونی از کتاب‌های راهنمای مناسب یا راهنماهای بومی این منطقه کمک بگیری.

سفربازی - پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله

پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله

بیشتر چه گونه‌هایی در این تالاب هستن؟

باتوجه به توضیحاتی که دادم، اینکه در بازدیدت از تالاب میانکاله بیشتر با چه نوع پرنده‌ای مواجه میشی به این بستگی داره که به کدوم ناحیه‌اش مراجعه می‌کنی. اما اگه بخوام به‌طور کلی بگم، بیشترین گونه‌های پرنده که در این تالاب دیده میشن در لیست زیر قرار می‌گیرن:

  • فلامینگو از نوع آتشی سانان که با رنگ سرخ و صورتی با پاهایی بلند، منقار منحنی و گردنی دراز هست.
  • عقاب دریایی دم سفید که از نوع بزرگ و شکاری، درشت جثه با بال‌ بزرگ و منقار زرد رنگه.
  • انواع قوها شامل قوی سفید، قوی مشکی، قوی کوچک و قوی فریادکش.
  • چارخو که به چنگر نوک سرخ معروف هست و هنگام بلند شدن از روی آب ابتدا می‌دوعه.
  • پرندگانی آبزی و سیاه رنگ به نام چنگر که میان انگشتان پاهایشان پره دارن.
  • از انواع اردک‌های مهاجر به نام خوتکا که با سر بلوطی رنگ و نوار سبز رنگ دور چشمشون شناخته میشن.
  • پلیکان یا همان مرغ سقا، پلیکان پا خاکستری بزرگ‌ترین نوع این حیواناته که در این تالاب دیده میشه.
سفربازی - آب و هوای منطقه

آب و هوای منطقه

آب وهوای این منطقه چطوریه؟

اگه یکم دقیق باشی میشه حدس زد که آب وهوای این منطقه چطوریه! از اونجایی که پرندگان در زمستان به این نقطه مهاجرت می‌کنن، پس میشه چنین نتیجه‌ای گرفت که آب وهوای آنچنان سردی نداره. میانگین دمای این منطقه ۱۷ درجه سانتی‌گراده، درنتیجه، آب وهوای معتدلی داره. میزان بارندگی تالاب میانکاله به‌طور سالانه ۷۱۷ میلی‌متره. در بیشتر روزهای سال این مکان رو با آب وهوایی مرطوب و معتدل پیدا می‌کنی. درنتیجه، این مکان می‌تونه یک مقصد چهار فصل برای مسافرت باشه. البته، هرچقدر که به تابستان نزدیک‌تر بشیم، به میزان شرجی بودن آب وهوای این منطقه هم اضافه میشه.

سفربازی - بهترین زمان سفر در میانکاله

بهترین زمان سفر در میانکاله

بهتره چه زمانی از این تالاب دیدن کنیم؟

همانطور که گفتم، آب هوای تالاب میانکاله نه خیلی سرد و نه خیلی گرم میشه. پس در هر چهار فصل می‌تونی برای بازدید ازش اقدام کنی. اما سوال اصلی اینه که در کدوم یکی از فصل‌ها با طبیعت زیباتری مواجه میشی؟ بدون شک جواب اصلی فصل بهاره. اگه می‌خوای در بازدید از تالاب میانکاله علاوه‌بر آب وهوای مطبوع از مناظر سرسبز هم لذت ببری، فصل بهار بهترین انتخابه. در این زمان شکوفه‌ها گل می‌کنن و عطر و منظره‌اشون کل فضای اطراف تالاب رو پر می‌کنه. البته، این موضوع رو هم باید درنظر داشته باشی که در این زمان خبری از پرندگان مهاجر نیست. هرچقدر که به تابستان نزدیک‌تر بشی پرندگان کمتری در تالاب میانکاله باقی می‌مونن. از طرف دیگه، آب وهوای تالاب در این موقع از سال هم شرجی میشه، پس بهت پیشنهاد می‌کنم که برای سفر به تالاب میانکاله اصلا فصل تابستان رو انتخاب نکنی.

بهترین زمان برای پرنده‌نگری

اگه قصدت از سفر به تالاب میانکاله این هست که به تماشای پرنده‌ها بشینی، باید بازه زمانی مهاجرت این جانوران رو برای سفر این منطقه انتخاب کنی. این زمان از شهریور تا دی ماه هست. اگه در شهریور ماه به این منطقه بری با پرنده‌هایی مثل خوتکاهای معمولی (مرغابی‌های مهاجر) و ابرو‌سفید، اردک‌های نوک‌پهن و اردک‌های سرسبز، اردک‌های سرحنایی و فیلگوش‌ها مواجه میشی.

هرچقدر که از این زمان بگذره پرنده‌های بیشتری به تالاب میانکاله مهاجرت می‌کنن. مثلا در مهر ماه یک دسته دیگه از پرنده‌ها شامل اردک‌های سیاه و سرسیاه، اردک تاجدار، مرگوس‌ها (اردک ماهی‌خوار سفید) و باکلان‌ها (نوعی پرنده آبزی از راسته مرغ‌های سقاسان) در این منطقه مشاهده میشن. در آبان و آذرماه هم نوبت به مهاجرت غازهای خاکستری و چنگرها می‌رسه. آخرین پرندگانی که به این منطقه میان، قوها و پلیکان‌ها هستن.

سفربازی - نمای چشم نواز تالاب میانکاله

نمای چشم نواز تالاب میانکاله

در تالاب میانکاله کجا اقامت کنیم؟

برای بازدید از تالاب میانکاله می‌تونی وارد محوطه این تالاب بشی اما امکان اسکان در این محیط وجود نداره. اگه می‌خوای در سفرت به تالاب میانکاله شب رو در جایی بگذرونی، بهت پیشنهاد می‌کنم که از شهرهای اطرافش استفاده کنی. نزدیک‌ترین شهرها به این تالاب، گرگان یا ساری هستن که فضاهای اقامتی مناسبی برای گردشگران فراهم کردن. در این شهرهای بزرگ می‌تونی باتوجه به سلیقه خودت، انواع اقامتگاه‌ها، از هتل‌های چند ستاره گرفته تا اقامتگاه‌های سنتی پیدا کنی.

اما اگه قصدت از سفر به تالاب میانکاله اینه که از فضای شهری دور باشی و به دل طبیعت بری، می‌تونی از ساحل زاغمرز که در نزدیکی این تالاب هست برای کمپ زدن و برپا کردن چادر استفاده کنی. همچنین، اگه حوصله داشته باشی و دور و بر این تالاب رو به‌خوبی برگردی، می‌تونی نقاط بکر زیادی پیدا کنی که برای کمپ زدن مناسب هستن. در روستاهای اطراف این تالاب هم اقامتگاه‌های بومی متنوعی به‌وجود اومده. برخی از مردم بومی هم خونه‌هاشون رو به گردشگران اجاره میدن. باتوجه به اینکه در این منطقه بارندگی زیاده، بهت پیشنهاد می‌کنم که دو گزینه آخر رو برای اقامت در تالاب میانکاله در نظر بگیری.

نزدیک‌ترین اقامتگاه‌های بومگردی به این تالاب شامل این موارد میشن:

  • اقامتگاه بومگردی میاندوک: این اقامتگاه درواقع یک کلبه چوبی هست که به‌صورت دربست اجاره داده میشه. درنتیجه، با اجاره اون، این مکان کاملا به شما اختصاص داده میشه. برای رسیدن به این کلبه از تالاب میانکاله باید فاصله ۳۰ کیلومتری رو طی کنی. این کلبه شامل یک اتاق خواب، سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه، سرویس خواب سنتی و سیستم سرمایشی و گرمایشی میشه.
  • اقامتگاه دوازده بلوط: یک گزینه دیگه برای اقامت در نزدیکی تالاب میانکاله، خانه جنگلی بلوط هست که به نام اقامتگاه دوازده بلوط شناخته میشه. برخلاف بسیاری از اقامتگاه‌ها، سرویس بهداشتی و حمام این مکان به‌طور اختصاصی برای مسافران هر بخش طراحی شده. برای رسیدن به اون از تالاب میانکاله، باید ۲۰ کیلومتر رو طی کنی.
  • اقامتگاه محلی اجدادی: این اقامتگاه در روستای امیرآباد قرار داره، یعنی فاصله اون تا میانکاله حدود یک ساعته. در این مکان می‌تونی از غذاهای خوشمزه و محلی لذت ببری. اما امکانات اون در حد معمول هستن.

اقامتگاه های اطراف تالاب میانکاله

علاوه‌بر اقامتگاه‌های مختلف، هتل‌هایی هم در شهر بهشهر پیدا میشن که برای اقامت در نزدیکی تالاب میانکاله مناسب هستن. برای مثال هتل دوستاره بهشهر یک انتخاب اقتصادی برای اقامت در این شهره. از گزینه‌های دیگه هتل مروارید هست که تا تالاب میانکاله کمتر از یک ساعت فاصله داره. همچنین، هتل عباس آباد بهشهر هم گزینه قابل قبولی هست که امکانات مناسبی داره.

در بازدید از تالاب میانکاله چه وسایلی همراه خود داشته باشیم؟

از اونجایی که روی بکر بودن این منطقه بسیار تاکید میشه، برای بازدید از اون باید خیلی مواظب باشی که به طبیعت این تالاب آسیب وارد نکنی. برای این کار باید یک کیسه زباله همراه خودت داشته باشی تا هرگونه آشغال رو همراه خودت از این محوطه بیرون ببری. نکته مهم دیگه اینه که وقتی به تماشای پرندگان این منطقه نشستی، باید حواست باشه تا آرامش این حیوانات رو برهم نزنی.

درکل برای رفتن به تالاب میانکاله بهت پیشنهاد می‌کنم که آب و مواد غذایی همراه خودت داشته باشی. همچنین، نقشه راهنما یا کتاب‌های راهنما می‌تونن خیلی به کارت بیان. البته، می‌تونی از راهنماهایی که در این محوطه هستن هم کمک بگیری. علاوه‌بر اینها، همراه داشتن لباس گرم و کفش مخصوص یا چکمه هم می‌تونه مفید باشه تا بتونی با خیال راحت در تالاب قدم بزنی. در کنار تمام اینها، بهتره یک دوربین دو چشمی تهیه کنی تا بتونی پرندگان رو با دقت بیشتری زیر نظر داشته باشی. البته، افراد حرفه‌ای برای این کار از تلسکوپ استفاده می‌کنن. اگه دوربین عکاسی حرفه‌ای هم داری حتما همراهت خودت بیار تا بتونی لحظه‌های ناب طبیعت و حیات وحش این منطقه رو ثبت کنی.

سفربازی - پوشش گیاهی تالاب میانکاله

پوشش گیاهی تالاب میانکاله

پوشش گیاهی تالاب میانکاله چطوریه؟

پوشش گیاهی این منطقه هم مثل گونه‌های جانوریش تنوع زیادی داره! جالبه بدونی که در این تالاب بیشتر از ۲۰۷ گونه گیاهی وجود داره. با توجه به ویژگی‌های تالاب میشه به این نتیجه رسید که بیشتر این گیاهان آب‌زی، شن‌ دوست و شور پسند هستن. معروف‌ترین میوه‌هایی که در این تالاب پیدا می‌کنی شامل انار و تمشک ترش میشن. در نیمه مهرماه انارهای این منطقه به ثمر می‌رسه، زمان رشد تمشک‌ها هم فصل زمستانه. حدود ۱۰۰ کیلومتر از فضای این تالاب به‌صورت خودکار انارهای وحشی در اومدن که این منطقه رو به یک جاذبه طبیعی فوق‌العاده زیبا تبدیل می‌کنن. میوه‌ها وگیاهان دیگه‌ای که در این منطقه رشد می‌کنن شامل سازیل، ازگیل، داغداغان، سیاه‌تلو، سپیدار، علف شور، جگن و علف هفت‌بند میشن.

به‌جز انواع پرندگان دیگه چه حیواناتی در تالاب میانکاله پیدا میشن؟

درسته که تالاب میانکاله به انواع پرندگان شهرت پیدا کرده اما اینها تنها جانورانی نیستن که در این منطقه وجود دارن! انواع دیگه از جانوران در این منطقه هستن. برخی از این جانوران در طول زمان به خاطر شکار پادشاهان در این منطقه از بین رفتن اما هنوز هم حیوانات متنوعی در این منطقه دیده میشه. در روایت‌ها گفته شده که یکی از شاهان دوره قاجار به منطقه تالاب میانکاله اومده بوه و در این محوطه تعداد زیادی ببر، پلنگ، گوزن، قرقاول، گاو، گاومیش و گوزن کوچک شکار کرده. البته، یک عامل دیگه هم برای کم شدن گونه‌های جانوری در این منطقه وجود داره که اون، ساختمان سازی در این منطقه هست.

در گذشته تنوع گونه‌های جانوری در این تالاب بسیار زیاد بوده، اما در حال حاضر تنها جانورانی که در این محوطه باقی موندن شامل شغال، روباه، جوجه تیغی، گربه جنگلی، گراز، گربه وحشی، خرگوش صحرایی، تشی (یک نوع جونده با بدن خاردار)، خفاش، جوندگان کوچک و فک دریایی میشن. در بین این جانوران، جذاب‌ترین گونه‌ای که وجود داره اسب‌های وحشی دم سرخ هستن. این اسب‌های جذاب یادگاری روس‌ها محسوب میشن.

در این منطقه جانوران آبزی متنوعی هم وجود داره. مثلا در این تالاب می‌تونی انواع ماهی‌های کپور، کفال، کلمه، ماهی سفید، سوف، ماش و کاراس رو پیدا کنی.

سفربازی - اداره محیط زیست بهشهر

اداره محیط زیست بهشهر

قضیه دریافت مجوز بازدید از تالاب میانکاله چیه؟!

مهم‌ترین نکته‌ای که برای بازدید از تالاب میانکاله باید در نظر داشته باشی اینه که ورود به این منطقه بدون داشتن مجوز امکان پذیر نیست! پس هر زمانی‌که می‌خوای به این تالاب بری، یک روز قبلش برای دریافت مجوز ورود به این تالاب اقدام کن. شاید این موضوع برای گردشگران کمی سخت به نظر بیاد اما لزوم دریافت مجوز برای ورود به محوطه این تالاب باعث شده تا طبیعت این منطقه به‌خوبی بکر باقی بمونه.

این اقدام توسط سازمان حفاظت از محیط زیست انجام شده. برای دریافت مجوز از این سازمان می‌تونی به‌صورت حضوری مراجعه کنی، اگه امکان مراجعه حضوری وجود نداره می‌تونی یک فکس ارسال کنی. این فکس باید به رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست بهشهر ارسال بشه و در اون باید نام، نام خانوادگی، کد ملی، تعداد نفرات بازدید کننده، روز و زمان بازدید و وسیله نقلیه‌ای که باهاش به میانکاله میری رو ذکر کنی. پس از ارسال فکس باید منتظر پاسخش باشی.

اطلاعات لازم برای مراجعه حضوری به سازمان محیط زیست بهشهر

اگه می‌خوای به‌صورت حضوری به این سازمان مراجعه کنی احتمالا این اطلاعات به دردت می‌خورن. ساعت کار سازمان محیط زیست بهشهر از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷ و ریع صبح تا ۱۴ ربع ظهر هست. این سازمان در روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیله. پس اگه می‌خوای آخر هفته از تالاب میانکاله دیدن کنی، حواست باشه که زودتر مجوز لازم رو از این سازمان بگیری. شماره تماس سازمان محیط زیست بهشهر ۰۱۱۳۴۵۲۲۷۵۳ هست. هر سوال یا مشکلی برای دریافت مجوز داشتی می‌تونی با این شماره تماس بگیری.

نکات مهم درمورد بازدید از تالاب میانکاله

خبر خوب درمورد بازدید از تالاب میانکاله این هست که برخلاف روزهای عادی که برای بازدید از اون باید موجوز تهیه کنی، در روزهای تعطیلات عید نوروز، عید قربان، عید فطر و سیزده بدر می‌تونی بدون مجوز به داخل محوطه این تالاب بری. البته، اگه قصدت برای سفر به تالاب میانکاله در این دوران جدیه بهتره که با سازمان محیط زیست بهشهر تماس بگیری تا از این موضوع مطمئن بشی. اما یادت نره که در روزهای تعطیل این سازمان هم تعطیله، پس باید زودتر از روزهای تعطیل تماس بگیری.

سفربازی - موقعیت جغرافیایی تالاب میانکاله

موقعیت جغرافیایی تالاب میانکاله

موقعیت جغرافیایی تالاب میانکاله

تالاب میانکاله استان مازندران در یکی از شرقی‌ترین شهرهای این استان در بهشهر قرار گرفته. این تالاب رو می‌تونی در ۴۵ کیلومتری این شهر پیدا کنی. این تالاب در یک شبه جزیره باریک به همین نام قرار گرفته. در شمال اون دریای خزر، در جنوب خلیج گرگان، از غرب به تالاب زاغمرز و از شرق به آشوراده ختم میشه. همچنین، یک کانال باریک به طول یک کیلومتر وجود داره که تالاب میانکاله رو به بندر ترکمن می‌رسونه.

بهترین مسیر دسترسی به این تالاب

برای رسیدن به تالاب میانکاله دو مسیر دسترسی وجود داره. اگه دوست داری که سفرت یک مسیر طولانی اما جذاب باشه، مسیر سورک رو انتخاب کن. این مسیر از ۴۶ کیلومتری ساری شروع میشه و در طی اون از جاذبه‌هایی مثل دشت ناز و گوهرباران هم گذر می‌کنی. بعد از گذر این مکان‌ها به بندر امیرآباد می‌رسی. با رسیدن به این بندر در قسمت شرقی، باید ۵ کیلومتر رو طی کنی تا به این تالاب برسی.

مسیر سورک: دشت ناز، گوهرباران، بندر امیرآباد و در نهایت تالاب میانکاله.

یک مسیر دیگر برای رسیدن به تالاب میانکاله ازطریق مسیر نکا هست. این مسیر کوتاه‌ و سرراسته. برای قرار گرفتن در این مسیر باید از ساری حدود ۳۰ کیلومتر طی کنی تا به نکا برسی. بعد از این شهر باید به بهشهر برسی. فاصله بهشهر تا نکا هم ۳۰ کیلومتره. بعد از رسیدن به بهشهر باید از بندر امیرآباد بگذری، بعد از رانندگی به مدت ۱۰ دقیقه به تالاب میانکاله می‌رسی.

مسیر نکا: نکا، بهشهر، بندر امیرآباد و در نهایت تالاب میانکاله.

اما اگه بخوای از مبدا تهران به سمت تالاب میانکاله حرکت کنی باید مسافتی به اندازه ۳۵۰ کیلومتر رو طی کنی. طی کردن این مسافت با ماشین حدود ۵ ساعت زمان می‌بره. جاده فیروز کوه به تالاب میانکاله بهترین انتخابه. این مسیر لاین‌های پهنی داره و یک مسیر امن و آسون برای رانندگیه. در این مسیر باید از دماوند، فیروزکوه، پل سفید و قائم شهر بگذری تا به ساری برسی. بعد از رسیدن به این شهر می‌تونی هر یک از دو مسیری که قبل‌تر معرفی کردم رو برای رسیدن به تالاب میانکاله انتخاب کنی.

خلاصه کلام

بازدید از تالاب میانکاله مثل این میمونه که انگار داری شبکه مستند رو از نزدیک تماشا می‌کنی! منظره و آب وهوای خوب این منطقه که جای خودش داره. ویژگی که بیشتر از هرچیزی در بازدید از این تالاب نظرت رو جلب می‌کنه، مشاهده حیواناتی هست که در هیچ جای دیگه در شمال پیدا نمی‌کنی! پرندگان مهاجری که در شهریور تا دی ماه به این منطقه کوچ می‌کنن، اون رو به یک مقصد فوق‌العاده برای یک سفر تکرار نشدنی تبدیل می‌کنن. البته، جانوران بوم زیادی در این منطقه هستن که تجربه دیدن اونها هم می‌تونه جذاب باشه.

اگه قصد سفر به تالاب میانکاله رو داری حتما نکاتی که در این مطلب درمورد بازدید از این تالاب گفتم رو درنظر داشته باش. یادت نره که بعدا از خوندن این مطلب حتما نظر خودت رو درمورد تالاب میانکاله برای من بنویسی. از نظر تو چه ویژگی‌هایی درمورد این تالاب وجود داره که باعث میشن بازدید ازش ارزششو داشته باشه؟

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای