کوه‌هایی سرسبز، خونه‌هایی که با سقف‌های رنگی بر دامنه‌ها آروم گرفتن، اسب‌هایی یله بر بلندی‌های مخملی و ابرهایی که پایین‌تر اومدن و فضایی رویاگونه رو پیش چشمان‌تون ترسیم کردن… این تصویر زیبا و تماشایی مربوط به ماسال در استان گیلان میشه که به بهشت این استان معروفه! اگر تا به حال به ییلاقات ماسال سفر نکردین با ما در ادامه همراه بشین تا در انتها متقاعدتون کنیم که حتما در اولین فرصت راهی استان گیلان و بهشت ماسال بشین.

شهر ماسال با جاذبه‌های طبیعی و تماشایی در شمال غربی شهر رشت و نزدیکی کوه‌های تالش قرار گرفته. این شهر بعد از رودبار مرتفع‌ترین شهر در استان گیلان محسوب میشه. همسایگی این شهر با کوه‌ها باعث شده تا نام ماسال رو برای اون انتخاب کنن؛ ماسال در گویش محلی یعنی جایی که در کنار کوه قرار داره. در این شهر رودخونه‌ای هم به نام خالکایی جریان داره و جالبه بدونین در گذشته به ماسال، رودکنار هم می‌گفتن.

سفربازی - ماسال

ماسال

موضوعی که بیشتر از همه باعث معروف و محبوب شدن شهر ماسال شده، ییلاقات اطراف اون هست که هرکدوم با مناظر فوق‌العاده و تماشایی، مکانی پر از آرامش و زیبایی رو برای گردشگران و طبیعت‌دوستان فراهم کردن. در ادامه ییلاقات ماسال رو به شما معرفی می‌کنیم تا در سفر به این منطقه از دیدن و اقامت در اون‌ها لذت ببرین و خاطره‌ای فراموش‌نشدنی برای خودتون بسازین.

سفربازی - ییلاق اولسبلانگاه

ییلاق اولسبلانگاه

ییلاق اولسبلانگاه

میشه گفت اولسبلانگاه معروف‌ترین ییلاق ماسال هست و چشم از دیدن مناظر زیبا و منحصربه‌فردش سیر نمیشه. ارتفاع این ییلاق از سطح دریا نزدیک ۱۵۰۰ متره و اگر هوا صاف باشه از اون میشه شهرهای ماسال و تالش رو دید. در گویش محلی اولسبلانگاه یعنی «درختی در ارتفاع بالا» و البته بعضی محلی‌ها اولسبلنگاه رو به معنی «جایی برای روییدن درخت مَمرَز» هم می‌دونن.

جالبه بدونین این ییلاق جزو مناطق حفاظت شده‌س و ساخت‌وساز در اولسبلانگاه فقط با مصالح چوبی امکان‌پذیره، به همین خاطر بافت قدیمی و سنتی روستا به خوبی حفظ شده.

ییلاق اولسبلانگاه در هر فصلی زیبایی‌های خاص خودش رو داره اما در بهار سرسبزی مخمل‌گونه‌ش و در پاییز رنگارنگی درختان اون بسیار تماشایی و زیباست. این رو هم بگیم که آب‌وهوای این ییلاق در تابستون هم بسیار خوب و خنکه و مکانی برای فراموشی گرمای کلافه‌کننده هست.

سفربازی - ییلاق سوئه چاله

ییلاق سوئه چاله

ییلاق سوئه چاله

ییلاق سوئه چاله که به اون سوچاله هم میگن، یک ویژگی مختص به خودش رو داره و اون هم خونه‌هایی با سقف‌های رنگیه که بر دامنه‌های سبز، خودنمایی می‌کنن. در گویش محلی سوچاله به محلی گفته می‌شه که در اون گیاهانی چون گُلپَر و خنجری رشد می‌کنن.

ارتفاع ییلاق سوئه چاله از سطح دریا ۱۸۰۰ متره و بیشتر اوقات دریایی از ابر و مه این منطقه رو در بر می‌گیره و زیبایی اون رو دوچندان می‌کنه. می‌تونین روی بلندترین کوه سوئه چاله برید و حس خوب قرار گرفتن بر دریای ابر رو تجربه کنین.

سفربازی - ییلاق تلارگاه

ییلاق تلارگاه

ییلاق تلارگاه

زیبایی و شکوه طبیعت در ییلاق تلارگاه به اوج خودش رسیده و در این نقطه می‌شه کوه و دشت و جنگل و ابر و آسمون رو به طرز خارق‌العاده‌ای در کنار هم دید و از تجربه انرژی مثبت موجود در این طبیعت ناب لذتی فراوون برد. دسترسی به اینترنت توی این ییلاق امکان‌پذیر نیست؛ اما نگران نباشید، دشت‌های سرسبز و زیبایی‌های طبیعت در ییلاق تلارگاه اونقدر شما رو غرق در خودش می‌کنه که نبود اینترنت به چشم‌تون نخواهد اومد.

سفربازی - ییلاق ملومه‌بند

ییلاق ملومه‌بند

ییلاق ملومه‌بند

ییلاق ملومه‌بند یکی دیگه از ییلاقات زیبای ماسال هست که تجربه طبیعت‌گردی در اون میتونه فوق‌العاده و خاطره‌انگیز باشه. در این ییلاق می‌تونین بر بلندای یک کوه بشینین و درختان سرسبز روییده بر دامنه‌های مخملی رو ببینین و از آرامش اون حظ کافی ببرین.

خوبه که بدونین در این ییلاق خونه‌های بیشتری نسبت به بقیه ییلاقات ماسال قرار داره و برای اقامت راحت‌تر هستین و می‌تونین خونه‌های محلی‌ها رو اجاره کنین.

سفربازی - ییلاق خندیله پشت

ییلاق خندیله پشت

ییلاق خندیله پشت

در وسط کوه‌های بلند منطقه ماسال، ییلاق خندیله پشت قرار گرفته که آب‌وهوایی خنک داره و حتی در فصل تابستون هم باید به لباس و پوشاک گرم مجهز باشین و به این ییلاق سفر کنین. قرار گرفتن ییلاق خندیله پشت در بین کوه‌های بلند باعث به وجود اومدن مناظر بی‌بدیل و زیبا  شده و می‌تونین با ثبت عکس، خاطره بودن در این مکان بهشتی رو موندگار کنین.

سفربازی - ییلاق اسپی دشت

ییلاق اسپی دشت

ییلاق اسپی دشت

ییلاق اسپی دشت یکی دیگه از ییلاق‌های ماساله که در همه فصول سال گردشگران بسیاری رو به سمت خودش می‌کشونه. علت نام‌گذاری این ییلاق، اسب‌های وحشی هست که رها در در دشت‌های سبز هستن و زیبایی منحصربه‌فردی به این منطقه بخشیدن. حضور گله‌های اسب‌ موجب توجه ویژه مسافرها و گردشگران به ییلاق اسپی دشت شده و حتما دیدن مناظر این ییلاق از نزدیک تجربه فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد بود. اقیانوس ابری یکی دیگه از جذابیت‌های خاص ییلاق اسپی دشت ماسال هست. قول می‌دیم دیدن این پدیده زیبای و باشکوه طبیعت شما رو پر از شور و هیجان خواهد کرد.

سفربازی - ییلاق شنبه‌راه

ییلاق شنبه‌راه

ییلاق شنبه‌راه

تصور شب‌مونی در کلبه‌ای چوبی که بر دامنه سرسبز کوه‌های بلند قرار گرفته، حتما حس خوشایندی رو در قلب بسیاری از طبیت‌دوستان به وجود میاره که به حقیقت پیوستنش در ییلاق شنبه‌راه امکان‌پذیره. این ییلاق سرسبز و زیبا پر از این کلبه‌های چوبی هست که برای اقامت گردشگران تدارک دیده شده.

اگر در ییلاق شنبه‌راه اقامت کردین صبح‌ها که از خواب بیدار بشین می‌تونین گله‌های گاو و گوسفند رو ببینین که در حال چرا هستند. پیشنهاد می‌کنیم برای صبحانه‌تون هم از محصولات لبنی تازه که محلی‌ها می‌فروشن استفاده کنین.

سفربازی - ییلاق واشیار

ییلاق واشیار

ییلاق واشیار

یکی از زیباترین و سرسبزترین ییلاقات ماسال، ییلاق واشیار هست که با سفر به اون می‌تونین از دیدن یک آبشار زیبا هم لذت ببرین. آبشار واشیار همیشه آب خنکی داره و خروشانه. اگر دلتون می‌خواد تجربه خیس شدن زیر آبشار رو به دست بیارین در فصل تابستون راهی ییلاق واشیار بشین و حتما لباس اضافه همراه خودتون ببرین.

سفربازی - ییلاق دشت آلنزه

ییلاق دشت آلنزه

ییلاق دشت آلنزه

ییلاق دشت آلنزه در میان کوه‌های منطقه شاندرمن قرار گرفته و در این ییلاق اونقدر مناظر زیبا و تماشایی برای دیدن هست که شگفت‌زده خواهید شد. دشت‌های سبز و وسیع، کوه‌های بلند و باشکوه، چشمه‌های گوارا، اسب‌های رها و ابرهایی که تا نزدیکی شما حرکت می‌کنن، همه و همه تجربه‌ای بی‌نظیر از طبیعت‌گردی رو براتون به ارمغان میاره.

در ییلاق دشت آلنزه درخت‌های کهن افرا رو می‌تونین ببینین که ممکنه حدود ۲۰۰ سال قدمت داشته باشن. از هر زیبایی که در این ییلاق فوق‌العاده انتظارتون رو می‌کشه لذت ببرین و خاطره‌ش رو تا همیشه در ذهن و دل‌تون حفظ کنین.

سفربازی - ییلاق شالما

ییلاق شالما

ییلاق شالما

یکی دیگه از ییلاقات ماسال که طبیعتی بکر و زیبا داره، ییلاق شالما هست که حدود ۱۲ کیلومتر از شهر ماسال فاصله داره. در این ییلاق هم زیبایی‌های طبیعت و مناظر زیبا شما رو مدهوش می‌کنن و حتما از طروات و دل‌انگیزی هوا لذت خواهید برد. ییلاق شالما در میان کوه‌های البرز قرار گرفته و چشمه‌های جوشان اون معروفه. این ییلاق هوای بسیار خنکی حتی در فصل تابستون داره و می‌تونه انتخاب خوبی برای کسانی باشه که از گرمای هوای شهرشون کلافه شدن.

ییلاق خشکه دریا

ییلاق خشکه دریای ماسال در میان رشته‌ کوه‌های دشته قرار گرفته و دسترسی به اون کمی سخت‌تر از ییلاقات دیگه‌ست ولی وقتی به این ییلاق برسین سختی راه رو فراموش می‌کنین و در آرامش و زیبایی اون غرق می‌شین. برای رسیدن به ییلاق خشکه دریا علاوه بر چند ساعت رانندگی باید مدتی هم پیاده‌روی و کوهپیمایی کنین ولی قول می‌دیم که ارزشش رو داشته باشه.

ییلاق خشکه دریا در دره‌ای واقع شده که محل تلاقی چند رود پُرآب ماسال هست. این ییلاق در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا واقع شده و همیشه هوایی خنک و سرد داره. یکی از دلایل نامگذاری ییلاق خشکه دریا، وجود دریاچه‌ای در این منطقه بوده که متأسفانه امروز خشک شده و اثری از اون نیست.

سفربازی - ییلاق خان بند

ییلاق خان بند

ییلاق خان بند

ییلاق خان بند در مرز هوایی استان‌های گیلان و اردبیل قرار گرفته و به خاطر همین موقعیت جغرافیایی خاص، سرعت حرکت ابرها در این منطقه بسیار زیاده و می‌تونین جایی بشینین و از لابلای حرکت سریع ابرها، گله‌های بزرگ گوسفند رو تماشا کنین که در دشت‌های وسیع و سرسبز این ییلاق در حال چرا هستن.

دیدن دشت‌های سرسبز و وسیع ییلاق خان بند چشم‌هاتون رو نوازش می‌کنه و از تصاویر بکر و زیبایی که پیش روتون قرار داره، سیر نخواهید شد.

رزرو انواع اقامتگاه های ماسال

دیگر دیدنی‌های ماسال

جذابیت‌های شهر ماسال محدود به ییلاقات اون نیست و این شهر دست پرتری برای میزبانی از طبیعت‌دوستان داره. در سفر به شهر ماسال می‌تونین از یک قله قدیمی به نام کول که در روستای تاس کوه قرار داره دیدن کنین. همچنین غار آویشو در ۲۲ کیلومتری شهر ماسال یکی دیگه از دیدنی‌های این منطقه هست.

آبشارهای رامینه و تولی نسا و بام ماسال هم از نقاط جذاب و تماشایی این شهره که حتما ارزش دیدن دارن و سفر شما به ماسال رو حسابی پربار و فراموش‌نشدنی خواهند کرد.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۹ رای