به سبب آشنایی شما با شهر های مختلف ایران، تصمیم داریم بازدید از شهر های استان مرکزی داشته باشیم. اگر تمایل سفر به استان مرکزی را دارید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

موقعیت جغرافیایی استان

استان مرکزی به سبب موقعیت جغرافیایی خود، دسترسی آسان به تمام مناطق شهری ایران دارد. به طوری که این استان از شمال به البرز و قزوین، از غرب به استان همدان، از شرق به تهران و از جنوب به استان های لرستان و اصفهان دسترسی دارد. در ادامه مقاله بازدید از شهر های استان مرکزی تقسیمات شهری این استان را مورد بررسی قرار می دهیم.

موقعیت جغرافیایی استان

تقسیمات شهری استان مرکزی

طبق آخرین برآورده دا دهای جغرافیایی، استان مرکزی از دوازده شهر و ۲۳ بخش تشکیل شده است. از شهر های معروف می ‌توانیم به عنوان مثال به شهرهای مهم زیر اشاره نمایید.

اراک، ساوه، تفرش، محلات، آشتیان، خمین، فراهان، شازند، زرندیه و کمیجان، بخشی از شهر های این استان را تشکیل داده‌ اند. در نظر داشته باشید، قبل از سفر اقدام به رزرو هتل در استان مرکزی نمایید. جهت رفاه حال شما مسافران، هتل های با کیفیت این استان را برای رزرو هتل در سایت سفر بازی قرار داده ایم. برای انتخاب و نهایی کردن رزرو خود به سایت سفر بازی قسمت رزرو هتل مراجعه نمایید.

پوشش گیاهی و جنگل های استان

با توجه به که این استان مرکزی آب و هوای کوهستانی و خنکی که داراست. دارای مناطق جنگل های سرسبزی است. حیوانات و جانوران مختلفی در این استان زندگی می نمایند. از پارک‌ های جنگلی گرفته تا مناطق حفاظت شده استان، بخشی از فضای سبز و پوشش گیاهی استان را تشکیل داده است.

منطقه حفاظت شده هفتاد قلعه، منطقه چرا، منطقه حفاظت شده خمین و سربند بخشی از مناطق حفاظت شده استان بوده که توجهات زیادی به این منطقه شده است. اما در نظر داشته باشید، می توانید در زمان سفر، از بخشی از جنگل های استان بازدید نموده و محصولات این استان را به عنوان یادگاری استفاده نمایید.

جنگل های بلوط و سماق که در شهرستان شازند واقع شده از زیباترین مناطق سرسبز استان است. استان مرکزی دارای پوشش گیاهی و جانوری بسیار متنوعی است که در زمان سفر حتماً می توانید اطلاعات بیشتری در این مورد کسب نمایید.

پوشش گیاهی و جنگل های استان

محصولات استان مرکزی

بیشتر استان مرکزی و ساوه، به انار خود معروف است که جزء بهترین نوع انار جهان محسوب می‌شود. همچنین به دلیل آب هوا و پوشش خاکی منطقه، دارای محصولات کشاورزی بسیاری است. می توانیم به عنوان مثال به گندم، جو، گل آفتابگردان، حبوبات و پنبه اشاره نماییم.

همچنین از دیگر محصولات این شهر می توانیم به درختان خشکبار نظیر بادام، گردو، پسته، هلو، طالبی، گوجه فرنگی، پیاز در نهایت انگور اشاره نماییم. طبق برآورد انجام شده بسیاری از محصولات این استان ارگانیک بوده و به شکل طبیعی به دست مصرف کنندگان می رسد.

عشایران استان مرکزی

زمان سفر سفر و بازدید از شهر های استان مرکزی، پیشنهاد می کنیم به روستاهای استان رفته و از از جمعیت عشایری استان بازدید نمایید. قسمتی از ایل بختیاری، شاهسون بغدادی، طایفه مستقل کله کوهی بخشی از عشایر معروف استان بود که در فصل تابستان و بهار به این استان سفر و در مناطق مرتفع استان اقامت دارند.

عشایران استان مرکزی

غذا های سنتی اراک

در بدو ورود به شهر های استان مرکزی، از جمله اراک ساوه خمین و غیره می توانید رستوران های سنتی را مشاهده نمایید. این رستوران ها، غذا های سنتی و تاریخی شهر را به شکل لذیذ و با اصالت خود مورد طبخ و سرو قرار می دهند. از جمله غذا های منطقه، می‌توانیم به آبگوشت سنتی استان مرکزی، کله جوش، آش ترخینه، کوفته تفرشی، رشته پلو مخصوص استان و کباب ته تالی اشاره نماییم.

در مقاله جداگانه‌ای به معرفی تخصصی غذا های استان مرکزی پرداخته‌ ایم. برای اطلاعات بیشتر، حتماً مقاله معرفی شده را مورد مطالعه  قرار دهید. جهت رفاه حال شما مسافران محترم، هتل ها و اقامتگاه های شهر را جهت رزرو هتل  پیشنهاد می کنیم.

غذا های سنتی اراک

مسیر دسترسی به شهر های استان

مسیر جاده ای، هوایی و ریلی از جمله مسیر های دسترسی استان محسوب می‌شود. به طوری که هم اکنون فرودگاه اراک، یکی از فرودگاه های بین المللی ایران بوده که پرواز های روزانه داخلی و خارجی دارد.

مسیر جاده ای استان نیز با توجه به موقعیت جغرافیایی خود، در مسیر عبوری بسیاری از از دیگر استان های ایران می باشد. به طوری که می توانید برای دسترسی به استان قم، لرستان، همدان و دیگر استان های جنوبی ایران از مسیر جاده ای استان مرکزی استفاده نمایید.

آزادراه تهران ساوه، ساوه همدان، اراک خرم آباد و محلات بخشی از معروف‌ ترین مسیر های جاده‌ای استان و بزرگراه های مواصلاتی محسوب می شود. استان مرکزی را می توانیم یکی از پرترافیک ترین پرترددترین جاده‌ های ایران بنامیم. همچنین برای دسترسی می توانید از از ایستگاه راه آهن، استفاده نمایید.

سایت سفر بازی در زمان بازدید از شهر های استان مرکزی، سفر به یاد ماندنی برای شما آرزومند است .همچنین می‌توانید جهت رزو هتل، اجاره ویلا، اجاره خانه مبله از طریق سایت سفر بازی اقدام نماید.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای