لواسان یکی از جاذبه های شهر تهران است. در شمال تهران و شهرستان شمیرانات قرار دارد. به دلیل داشتن آب و هوای ییلاقی، نزدیکی به کلان شهر تهران و دیدنی های طبیعی، بسیاری از گردشگران را به سوی خود جذب می‌کند. بسیاری از این گردشگران بااجاره ویلا و آپارتمان در لواسان شب را در نزدیکی جاذبه های توریستی این شهرستان می گذرانند و از هوای پاک و تازه آن بهره می برند. در ادامه به برخی از برترین جاذبه های گردشگری لواسان اشاره خواهیم کرد.

آبشار کاوگان لواسان

آبشار کلوگان در روستایی با همین نام در لواسان استان تهران قرار دارد. این آبشار با ارتفاع ۴۰ متر، از بلند ترین آبشار های تهران به حساب می‌آید. این آبشار به صورت پلکانی به پایین سرازیر می‌شود. مقدار آبی که در این آبشار جریان دارد در هر فصل متفاوت است. در فصل تابستان به کم ترین حد خود می‌رسد و به جز آب باریکه ای، چیزی از آن دیده نمی‌شود.

آبشار کلوگان

برای رسیدن به این آبشار از طبیعت زیبای و دشت کلوگان باید گذر کرد. همین ویژگی برای گردشگری و طبیعت گردی، بسیار جذاب خواهد بود.

خانه نظام السطان در لواسان

یکی دیگر از مناطق گردشگری لواسان خانه نظام السلطان است که در منطقه گلندوک شهر لواسان واقع شده. قدمت این بنا به دوره قاجار برمی‌گردد و متعلق به خاندان خواجه نوری ها بوده است. او در این اراضی یک باغ بزرگ و خانه ای در آن ساخت. او در مراسم های مختلف، قسمتی که درخت چنار در آن قرار داشت را در اختیار عموم قرار می‌داد تا مراسم‌ها در این قسمت برگزار شود.

این خانه در زمان بعد از انقلاب جمهوری اسلامی، پس تفکیک آن به قسمت های ۵۰۰ و ۱۰۰۰ متری به چندین شخص فروخته شد. چندین ساخت و ساز در آن اتفاق افتاد. در نهایت در سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی قرار گرفت تا از ساخت و ساز در آن جلوگیری شود. اما با گذشت بیش از چند سال از ثبت این مجموعه، نه‌ تنها باغ به وضعیت اول خود برگردانده نشده است، بلکه صدها اصله درخت مثمر و غیرمثمر درون آن به‌سبب بی‌توجهی خشک شده‌اند.

آبشار ناران لواسان

آبشار ناران واقع در روستای کند علیا، یکی از توابع شهرستان لواسان است. به دلیل دائمی بودن این آبشار گردشگران بسیاری را در فصل های مختلف به خود جذب می‌کند. وجود آثار تاریخی در روستای کند علیا مانند قلعه پیرزن، تپه‌های گوشواره، شیرتازه و جوهک که به اوایل دوره اسلامی تعلق دارند، افراد زیادی مشتاق دیدن این منطقه باشند. موقعیت کوهستانی این منطقه، چشمه ها، منابع آبی بسیار و باغ ها و دشت های سرسبز، نظر هر بیننده ای را به خود جلب میکند.
تنها مسیر برای رسیدن به آبشار ناران از سمت شرقی آبشار و دره های سر سبز شمال روستا است. این به این علت است که بیشتر زمین ها و فضاهای اطراف مالکیت شخصی دارد.

آبشار کفترلو لواسان

با ۱.۵ ساعت پیاده روی در طبیعت زیبا و دره‌ های سرسبز شمال روستای کند علیا، به آبشار کفترلو می‌رسیم. امکان اجاره ویلا در این روستا و آبتنی در حوضچه کوچک این آبشار، خاطره دلنشین یک طبیعت گردی را کامل می‌کند. این آبشار از مکان های جذاب و دیدنی لواسان است. به دلیل داشتن آب و هوای دلپذیر و طبیعتی دلنشین، مقصدی جذاب برای طبیعت دوستان به حساب می‌آید.

آبشار کفترلو

غار موزه وزیری در لواسان

باغ موزه وزیری با مساحت ۱۰۰۰ متر مربع، اولین موزه شخصی ایران است. این موزه با هزینه شخصی دکتر ناصر هوشمند وزیری در لواسان استان تهران ساخته شده است. یکی از جذابیت های باغ موزه لواسان ، ساختمان این موزه که در دو طبقه و در دل کوه بنا شده، است. همه بازدیدکنندگان می‌توانند از تمامی بخش های این موزه بازدید و عکسبرداری کنند. از جمله بخش صنایع دستی، فضای داخلی غار موزه، گالری، کارگاه مجسمه‌سازی، سرای بسطامی، فضای باز و مجسمه‌های بازیافتی ….

منطقه حفاظت شده ورجین در لواسان

منطقه حفاظت شده ورجین

منطقه حفاظت شده ورجین یکی از زیباترین مناطق گردشگری در شمال شرقی تهران و شهر لواسان است. به دلیل پوشش گیاهی و جانوری خاص این منطقه، شکارگاه درباریان قاجار و پهلوی بوده است. با مساحت ۲۶۹۰۷ هکتار تحت مدیریت حفاطت محیط زیست استان تهران است.

از مهمترین گونه های گیاهی منطقه حفاظت شده ورجین می‌توان به زرشک، گل گاوزبان، بومادران، درمنه کوهی، گل گندم، کنگر، مریم گلی، لاله کوهی، جغجغک، ختمی و بسیاری دیگر اشاره کرد.

در حیات وحش این منطقه انواع پستاندارن، پرندگان و خزندگان وجود دارند.

پستانداران: قوچ و میش البرز مرکزی، پلنگ، خرس قهوه‌ای، گراز، گرگ، خرگوش، تشی، گربه وحشی، سیاه‌گوش، شغال، روباه، راسو، سمور، شنگ و کفتار از گونه‌های شاخص منطقه هستند.

پرندگان: عقاب طلایی، قرقی، طرلان، کورکور سیاه، سنقر، سارگپه، انواع جغد از جمله جغد شاخ‌دار، انواع لاشخور مثل هما، دال و کرکس مصری، انواع شاهین از جمله بالابان، لیل، دلیجه، دلیجه کوچک و بحری و پرندگان دیگری همچون کبک، کبک دری، تیهو، مرغابی، طوطی طوق صورتی، دارکوب، هدهد، زنبورخوار، بلدرچین، فندق شکن و انواع چکاوک، پرستو، سهره، گنجشک و کلاغ از دیگر پرندگان این منطقه هستند.

خزندگان: لاک‌پشت مهمیزدار، مارآبی، مار آتشی، مار جعفری، گرگ مار، افعی پلنگی، گرزه مار، افعی البرزی و آگاما از جمله خزندگان منطقه هستند.

ویلا ها و اقامتگاه های لواسان، این امکان را برای گردشگران فراهم آورده است تا از همه جاذبه های دیدنی این شهر بهره ‌مند شوند. سفربازی با ایجاد زیرساخت رزرو آنلاین اقامتگاه در لواسان سعی دارد تا یکی از بزرگ ترین مشکلات حوزه گردشگری را هموار کند. همچنین با ارائه تجربه ای آسان و مطمئن دغدغه اقامت را برطرف کند.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای