امروز می خواهیم مناطق تفریحی و طبیعی شهر ایلام و اطراف شهر را مورد بررسی و معرفی قرار دهیم. با ما همراه باشید تا نگاهی به مناطق گردشگری و تفریحی ایلام داشته باشیم.

منطقه ششدار ایلام

می‌توانید بازدید خود را از منطقه جنگلی ششدار که در پنج کیلومتری شهر ایلام است، شروع نمایید. این منطقه جنگلی در جاده ایلام به کرمانشاه قرار گرفته و در این منطقه توریستی، همراه امکانات رفاهی برای گردشگران فراهم شده است. برخی از این نقاط  محافظت شده بوده و در بخشی از مناطق منظقه ششدار می توانید لذت ببرید. ساکنان شهر ایلام برای گذراندن وقت و اوقات خود به این مکان آرام و با صفا مسافرت می نمایند. سفر به شهر ایلام و منطقه ششدار را در فصل بهار و تابستان را پیشنهاد می کنیم.

منظره ای زیبا از منطقه ششدار ایلام

آبشارآما

با توجه به اینکه استان ایلام کردستان، بخشی از آذربایجان غربی، شرقی و اردبیل کوهستانی بوده، آبشار های بسیاری در این منطقه وجود دارد. یکی از آبشار های زیبا که دسترسی به نسبت آسانی داشته، آبشار اما است. برای دسترسی به این آبشار باید ۲۵ کیلومتر به سمت جنوب شهر ایلام سفر نمایید.

شهر ملکشاهی جزو شهر های توریستی منطقه بوده و در اطراف این آبشار نیز مناطق گردشگری با امکانات رفاهی ساخته شده است. برای لذت بردن از آبشار و استراحت در فضا های سبز و وسیع شهرستان ملکشاهی، می توانید به این منطقه سفر نمایید.

نمایی از آبشار آما ایلام

تنگه رازیان

اگر به سمت شهر بدره در ۵۰ کیلومتری شهر ایلام سفر نمایید، تنگه بسیار زیبایی را مشاهده خواهید کرد که این منطقه به تنگه رازیان مشهور بوده. همچنین از مراتع سرسبز استان می باشد. وجود نهری که از میان تنگه می‌گذرد، باعث به وجود آمدن تنگه و تغییر شکل سنگ ها شده است. این تنگه باعث جلب توجه مهمانان و مسافران قرار گرفته است و یکی از مناطق گردشگری ایلام تبدیل شده است.

تنگه رازیان جزء آثار طبیعی و ملی ایران بود و نزد سازمان میراث فرهنگی و منابع طبیعی ثبت شده است. برای تحقیقات بیشتر در این زمینه به این منطقه زیبا سفر نمایید.

پارک ملت

یکی از سرسبز ترین پارک های منطقه غرب ایران که به عنوان تنفس طبیعی شهر ایلام شناخته می‌شود، پارک ملت این شهر است. نام دیگر پارک، پارک سراب بوده و قدمتی بیش از ۲۰۰ سال دارد. عمر درختان پارک به بیش از ۱۵۰ سال می‌ رسد. فصل بهار و تابستان بسیار مورد استقبال مسافران قرار گرفته و همچنین در فصل پاییز نیز در زمان برگ ریزان می‌تواند سوژه بسیار زیبایی برای عکاسی شما باشد. پارک دارای فضای سبز، امکانات رفاهی کم برای چادر زدن استراحت و همچنین جوی های روان آب می باشد.

در ادامه نگاهی به مناطق گردشگری و تفریحی ایلام از روستای بانقلان بازدید می کنیم. برای مشاوره در مورد رزرو هتل در شهر ایلام به سایت سفر بازی مراجعه نمایید.

دهستان بانقلان

این روستا در یکی از مناطق مرکزی ایلام واقع شده که دارای مزارع کشاورزی طبیعی و باغ های سرسبزی است. معمولا باغ های این مناطق به باغ های گردو مشهور هستند و یکی از قطب های تولید گردو در استان غرب ایران به شمار می رود.

روستای بانقلان در مجاورت قلعه تاریخی توت واقع شده و قدمت بسیار زیادی دارد. در زمان بازدید از قلعه، می توانید از دوستا بسیار زیبا بانقلان با مردم مهمان نواز آن بازدید نمایید.

نمایی از رویش لاله در دهستان بانقلان

آبشار طبیعی گچان

همان‌ طوری که اشاره کردیم، آبشار های بسیار زیبایی در منطقه ایلام وجود دارد، یکی از زیبا ترین آبشار های استان، آبشار گچان می باشد که در ۱۵ کیلومتری شهر ایلام واقعی است. برای دسترسی به آبشار گچان باید تا ۱۹ کیلومتر به سمت شهر سرابله حرکت نمایید.

طبق تابلوهای راهنما منطقه گردشگری گچان را مشاهده خواهید کرد. این منطقه نیز مورد توجه بسیاری از کرمانشاهی ها و ایلامی ها شده و برای اوقات فراغت به مجموعه آبشار گچان مراجعه می نمایند. همچنین منطقه گچان دارای باغات بزرگی از گردو و بلوط می باشد که می توانید از محصولات طبیعی منطقه خریداری نمایید.

غار کناتاریکه

در آخر سفر نگاهی به مناطق گردشگری و تفریحی ایلام، از غار کناتاریکه بازدید می‌ نماییم. این غار از مناطق طبیعی شهر بود که در ۳۵ کیلومتری ایلام واقع شده است. در زمان بازدید از این منطقه می توانید از  هتل خود خارج شده و ۳۵ کیلومترطی نمایید.

با توجه به قندیل های یخی که در غار وجود دارد، آب و هوای داخل آن بسیار سرد و یخی می‌باشد که در زمان بازدید لباس مناسب همراه داشته باشید. در بخش مرکزی غار می توانید انواع چاه، دالان و دهلیز های مختلف را تماشا نمایید که از مناطق شگفت انگیز این شهر می باشد. اگر در زمان سفر به استان ایلام مناطق گردشگری دیگری را نیز مورد بازدید قرار داده اید، حتماً با ما به اشتراک بگذارید.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای