در طول تاریخ، کشتی‌های عظیم‌الجثه زیادی وجود داشتند که برروی آب اقیانوس‌ها به حرکت درآمدند. بی پروا و بدون ترس از طوفان، به سمت مقصد حرکت کردند، گاهی به آن رسیده و گاهی هم نرسیده‌اند. در این بین، دستخوش حوادثی شده‌اند که ادامه حرکت و فعالیت را برای آن‌ها غیرممکن کرده است. این اتفاقات و حوادث، داستان‌های شنیدنی بسیاری را برای هر کشتی، به ارمغان آورده ‌است.

ملموس‌ترین مثال در این‌باره، کشتی تایتانیک است که کمتر کسی وجود دارد که ماجرای آن را نشنیده باشد. اما در همین کشور، کشتی‌ای به نام کشتی یونانی وجود داشته که داستان مشابه و شنیدنی‌ای دارد که متاسفانه افراد زیادی با آن آشنا نیستند.

در ادامه این مقاله، با سفربازی همراه باشید تا این جاذبه گردشگری که در ایران زیبای خودمان قرار دارد را بهتر بشناسیم و با ماجرای شگفت‌انگیزش آشنا شویم.

معرفی کشتی یونانی

این جاذبه گردشگری در نزدیکی ساحل غربی جزیره‌ی کیش و در پارک ساحلی غروب قرار گرفته‌ است. در سال ۱۳۴۵ پس از حادثه‌ای که برای آن اتفاق افتاد، در نزدیکی روستای باغو (یکی از آبادی‌های قدیمی، در جنوب غربی جزیره کیش) به گِل نشست.

شرکت ویلیام همیلتون در سال ۱۳۲۲ این کشتی را در گلاسکو ساخته بود. و طی سال‌ها بین افراد زیادی دست به دست شد. در نهایت، مالک آن، فردی یونانی بود و علت نام کشتی یونانی برآن نیز، همین است.

این کشتی عظیم‌‌‌الجثه، ۷۰۶۱ تن وزن و بیش از ۱۳۶ متر طول داشته‌ است. در طول استفاده از آن کشتی، نام‌های مختلفی به ترتیب زیر به آن نسبت داده شده است:

امپایر ترومپت، نچرالیست، کوروش پارسی ، همدان و در آخر کولا اف که نامی است یونانی.

کشتی یونانی کیش

پس از به گل نشستن این کشتی، تلاش‌های بسیار زیادی برای بیرون آوردن آن طی ۸۰ روز انجام شد. به دلیل وزن زیادی که کشتی داشت، این تلاش‌ها به جایی نرسید. در نهایت به ناچار بار نفت آن به طور کامل تخلیه شد و مسافران و خدمه کشتی، آن را ترک کردند. هزینه‌های فراوانی در این مدت برای خروج این کشتی صرف شد که ادامه کار را غیرممکن کرده ‌بود. به طور مثال یک یدک‌کش هلندی به نام “اورینوکو” سعی کرد تا این کشتی را از این وضعیت نابهنجار خارج کند ولی موفق به انجام این کار نشد.

امروزه شرایط این کشتی به گِل نشسته، به هیچ عنوان مساعد نیست و قسمت‌های زیرین آن به دلیل فرسودگی در حال فروپاشی می‌باشد. اخبار موجود در اینباره می‌گویند که احتمالا دیگر کشتی یونانی عمر چندانی نداشته باشد. طی چندین سال آینده، اثری از این جاذبه زیبای گردشگری در این جزیره باقی نماند. و کیش نماد قدیمی خود را از دست می‌دهد.

این کشتی خسته‌ی در گل مانده، در میان بومی‌های آنجا به عروس یونانی شهره شده است. به یکی از دیدنی‌های جذاب این جزیره تبدیل شده است. مردم قدیمی ساکن آنجا می‌گویند که کارکنان و ملوانان وقتی که این کشتی را نتوانستند از گل بیرون بیاورند، آن را به آتش کشیده تا راحت‌تر بتوانند با غم از دست دادن آن کنار بیایند.

به گل نشستن کشتی یونانی

علت به گل نشستن کشتی یونانی

هنوز دلیل قطعی برای به گل نشستن این کشتی مطرح نشده است. ولی نقل‌قول‌های مختلفی در مورد این موضوع، گفته شده است که به اختصار به چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم:

بعضی از مردم دلیل به گل نشستن کشتی را، شرایط جوی بد، مه‌آلود بودن دریا و همچنین نبودن فانوس دریایی راهنما می‌دانند. همین موضوع دلیل گمراهی کاپیتان و در نهایت انحراف کشتی بوده ‌است.

در روایت دیگر، به مست بودن کاپیتان اشاره شده که به دلیل نداشتن هوشیاری، کشتی منحرف شده است. روایت دیگری که شائبه های فراوانی را ایجاد کرده است. گرفتن حق بیمه زیادی برای این کشتی از شرکت انگلستان بوده است.

در نهایت روایت جالب و عاشقانه‌ای نیز مطرح شده است. در آن به عشق ناخدای کشتی به یک دختر ایرانی اشاره کرده‌اند.

تفریحات و جاذبه های اطراف کشتی یونانی

امروزه با سفر به جزیره کیش و دیدار از این جاذبه گردشگری، می‌توانید بدون پرداخت هزینه‌ای، از غروب زیبای آفتاب لذت ببرید. در کنار ساحل پیاده‌روی کنید. همچنین با پرداخت هزینه کمی در ساحل، با چشم اندازی از این کشتی زیبا و تاریخی، شترسواری و اسب‌سواری را تجربه کنید.

کشتی

در آن منطقه، یک پارک ساحلی هم ساخته شده‌ که می‌توانید از امکانات آن مانند کافه‌ها و رستوران‌ها، ورزش‌ها و تفریحات فراوانی مانند دوچرخه‌سواری بهره‌مند شوید. سال‌های قبل امکان بازدید از داخل کشتی با لباس غواصی، وجود داشت. اما اخیرا به دلیل اینکه کشتی فرسوده شده، این تفریح دیگر امکان پذیر نیست.

هتل های نزدیک کشتی یونانی

هتل های نزدیک کشتی یونانی

اگر تصمیم به سفر و بازدید از این جزیره زیبا را دارید، قطعا یکی از دغدغه‌هایتان، پیدا کردن هتل و اقامتگاه مناسب که به جاذبه‌های گردشگری آن‌جا نیز نزدیک باشد، است. در ادامه به چند مورد از هتل‌های این جزیره که در نزدیکی منطقه گردشگری کشتی یونانی قرار گرفته اند، اشاره می‌کنیم:

یکی از لوکس‌ترین هتل‌هایی که به این جاذبه گردشگری کیش نزدیک است، هتل ترنج کیش می‌باشد. هتلی با کف شیشه‌ای، بالکن‌های اختصاصی و چشم‌انداز زیبای آب‌های خلیج فارس، یکی از جذاب‌ترین و البته گران‌قیمت‌ترین هتل‌های کیش به شمار می‌رود.

از هتل‌های دیگری که نزدیک این کشتی هستند، می‌توان به هتل گامبرون، صدف، کوروش، ویدا، آنا، لوتوس و … اشاره کرد.

سخن آخر

برای لذت بردن هرچه بیشتر از این کشتی تاریخی، سعی کنید روزهایی که باد کمتری می‌وزد و هوا شرجی نیست و همچنین ساعات نزدیک به غروب آفتاب را برای رفتن به آن‌جا انتخاب کنید.

در تعطیلات و مناسبات خاص، برنامه‌های مهیج و مفرحی در ساحل کنار این کشتی انجام می‌شود. نورپردازی‌های بسیار زیبایی انتظار شما را می‌کشند. پس حتما سری به کشتی یونانی کیش بزنید و روز خاطره‌انگیزی را تجربه کنید.

سفربازی در طول سفرتان به کیش به شما کمک می‌کند که بهترین مکان برای اقامت را پیدا و رزرو کنید. همچنین بهترین مکان‌های تفریحی آن‌جا را بشناسید و برای رفتن به این اماکن به خوبی برنامه ریزی کنید.

سفربازی، پیشاپیش سفر خوبی را برایتان در کیش آرزومندست.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای