تو ایران کلی جای دیدنی وجود داره که خیلی‌هاشون می‌تونن روح‌تون رو ارضا کنن. یه سری به مطالبی بزنین که تو چند روز گذشته تو سایت منتشر شده خودتون این جاها رو می‌بینین. ولی امروز می‌خوام جایی رو بهتون معرفی کنم که جدا از جاذبه تفریحی، برای سلامتی هم مفیده. چشمه آب گرم گنو این مرکز پزشکی دیدنیه. امروز باهام همراه باشین تا تو سفرمون به بندرعباس سری به این چشمه بزنیم.

اگر با مادربزرگ‌تون زندگی کرده باشین، می‌دونین که هر وقت بگین مریضم براتون آب نبات داغ آماده می‌کنه. می‌گه نبات داغ برای هر دردی خوبه. بنده خدا راستم می‌گه نبات داغ خواص زیادی داره. این درمان مادر بزرگی برای شکم درد، سر گیجه و درد بدن خوبه. ولی به نظرتون چرا دارم این رو اینجا می‌گم؟ دقیقا چشمه آب گرم گنو هم مثل نبات داغ مادر بزرگه. فرقی نداره چه بیماری‎ای دارین، این چشمه حتما درمان‌تون می‌کنه.

رزرو اقامتگاه در بندرعباس

یک تجربه از چشمه آبگرم گنو

شوخی نگیرین، واقعا دارم جدی می‌گم. اگر مطالبی که من می‌نویسم رو خونده باشین متوجه می‌شین که چند باری گفتم تو قشم دانشجو بودم. از اونجایی که چشمه آبگرم گنو خیلی به قشم نزدیکه و مردم قشم خیلی سنتین. افراد زیادی سالانه برای درمان بیماری‌شون به این چشمه می‌رفتن. من از چند نفر شنیدم که طرف قارچ سیاه داشته خوب شده. حتی راننده سرویس دانشگاه‌مون می‌گفت که مادر زنش کمر درد داشته و تو این چشمه خوب شده.

اگر مشکلات دیسک کمر داشته باشین و یا یکی از اطرافیان‌تون این مشکل رو داشته باشه، حتما شنیدین که دکتر بهش توصیه کرده تو استخر آب گرم قدم بزنه. حتی کسانی که دردهای مفصلی و استخوانی هم دارن دکتر این رو بهشون توصیه کرده. الان تو اینترنت بزنین آب درمانی خودتون می‌بینین این درمان چقدر خوبه. وقتی آب استخر اینقدر خوبه به نظرتون آب گرم طبیعی چقدر خواص داره؟

سفربازی _ جذاب‌ترین چشمه آب گرم

جذاب‌ترین چشمه آب گرم

معرفی چشمه آب گرم گنو

برخلاف تصور بیشتر مردم که فکر می‌کنن جنوب کشور و بندر عباس همش صاف و یک دسته. چشمه آب گرم گنو تو منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته. این چشمه تو منطقه‌ای حفاظت شده قرار داره که این منطقه حدود ۴۰ هزار هکتار مساحت داره. دلیل اینکه این منطقه حفاظت شده به خاطر وجود چشمه آبگرم گنو نیست. خلاصه بگم که این منطقه پوشش جانوری و گیاهی خیلی خاص و کمیابی داره.

این منطقه یکی از خوش آب و هواترین جاهای ایرانه. از اونجایی که هوا اردیبهشت تا آبان تو بندرعباس خیلی گرمه. این منطقه یکم خنک‌تره برای همین بهش می‌گن خوش آب و هوا. مثلا تقریبا ۴ ماه تو این مناطق گرمه بقیه‌ش خوبه. از اونجایی که این منطقه مساحت خیلی زیادی داره کلی جاهای دیدنی داره. این مناطق باعث شده سالانه گردشگران زیادی رو به خودش جذب کنه. البته تو یه متن کوتاه نمی‌شه همه‌ی این جاها رو گفت. باید خودتون ببینیش تا درک کنین. هر چند که در ادامه عکس چشمه آب گرم گنو رو آوردم تا این مکان رو بهتر بشناسین.

رزرو هتل در بندرعباس

سفربازی _ چشمه آبگرم گنو

چشمه آبگرم گنو

ویژگی چشمه آبگرم گنو

ایران یکی از کشورهاییه که تعداد زیادی مراکز آب درمانی داره. حتی تو افسانه‌ها اومده که ایران به اندازه مراکز پزشکی بوروندی، چشمه آب گرم داره😂. فقط یه شوخی بود، البته احتمالش هم زیاده اینجوری باشه؛ ولی مطمئن نیستم. ایران حدود ۲۳۰ تا از این مراکز پزشکی طبیعی داره. چشمه آب گرم گنو یکی از چندین چشمه آب گرم این منطقه حفاظت شده است. معروفیت این چشمه به خاطر زیبایی و ظاهر متفاوتش نسبت به چشمه‌های اطرافشه. با وجود چندین چشمه آب گرم تو منطقه گنو می‌شه گفت این مکان خودش یه ساختمان پزشکان طبیعیه.

چشمه آب گرم گنو کجاست؟

همین الان راجع به این گفتم که این چشمه تو منطقه حفاظت شده گنو قرار داره. گنو اسم روستایی تو جنوب شور و شهر بندر عباسه که مردمی ساده و سنتی‎ای داره. چشمه آب گرم و مجتمع تفریحی گنو تو این روستا قرار داره. این ساختمان پزشکان طبیعی کلی دکتر دیگه به اسم چشمه تنگ باغ، کهنو، انارون، چاهو، پشتنگ، هوبیر، خرگو، مردو، پرکوه، سرچربه، پشت بنگرو و رمر داره.

فک نکنم لازم باشه بگم این روستا در کنار فلان جاده است و اینقدر از بندعباس دوره. به نظرم این چیزها به دردتون نمی‌خوره. تنها چیزی که به نظرم لازم‌تون می‌شه آدرس چشمه آب گرم گنو روی نقشه است که در ادامه آوردمش. اون رو باز کنین تا دقیق متوجه شین کجاست و چقدر از بندرعباس دوره. دیگه نمی‌خواد که الکی الکی چیزهای عجیب بگم و گیج‌تون کنم.

مسیر روستای گنو

اگر خودتون رو تو این صفحه می‌بینین احتمالا با اینترنت و گوگل و اینا آشنایی دارین. برای همین نمی‌خوام مثل گذشته بهتون بگم که از چه مسیری به این روستا و چشمه آب گرم گنو برین. فقط کافیه گوشی‌تون رو در بیارین و اینترنتش رو روشن کنین. حالا یه برنامه مسیریابی باز کنین و چشمه آبگرم گنو رو توش جستجو کنین. حالا خود برنامه بهترین مسیر رو با طولش نشون‌تون می‌ده به همین سادگی.

سفربازی _ مسیر روستای گنو

مسیر روستای گنو

خواص درمانی چشمه آبگرم گنو

نگم براتون که این چشمه چقدر خواص درمانی داره. همین که به این مکان رسیدین به سمت این چشمه آب گرم جذاب برین. آب گرم چشمه گنو باعث می‌شه خستگی از تن‌تون در بره. بستگی به اینکه کدوم چشمه آب این منطقه رو تو کدوم فصل برین دمای آبش متغیره. دمای این چشمه‌های آب گرم چیزی بین ۳۵ تا ۴۱ درجه است. هر چند که آب این چشمه بی رنگ و شفافه؛ ولی شور و تلخه. همین باعث شده که خواص درمانی داشته باشه. اگر مشکل گوارشی دارین بهتره مزه بد این آب رو تحمل کنین و کمی ازش بخورین.

چشمه آب گرم گنو دارای کلروسولفات و کلسیم گوگردیه که خواص زیادی دارن. سولفات و گوگرد به تنهایی خواص پاک کنندگی زیادی دارن که باعث می‌شه این چشمه آب گرم بیماری‌های پوستی رو درمان کنه. البته جدا از آن، این ترکیبات در درمان دردهای عضلانی، نارسایی جسمی، تسریع گردش خون و تسکین بیماری های روحی روانی نقش داره. صبر کنین خواص این ترکیبات چشمه گنو هنوز تموم نشده و باعث بهبود رماتیسم و دردهای مفصلی می‌شه.

آب گرم باعث افزایش جریان خون می‌شه و اکسیژن بافت‌ها رو بیشتر می‌کنه. به دلیل وجود املاح زیاد و گرم بودن تو این آب حیوانات زیادی زندگی می‌کنن. فقط یک ماهی کمیاب به اسم آوینیوس گینوئیس تو این چشمه زندگی می‌کنه، بهتره بگم در کل دنیا فقط تو این چشمه پیدا می‌شه. این ماهی مثل ما ایرانی‌ها زندگی تو شرایط سخت رو انتخاب کرده😂.

سفربازی _ خواص درمانی چشمه آبگرم گنو

خواص درمانی چشمه آبگرم گنو

آوینیوس گینوئیس

یکی از نکاتی که گردشگران رو به این چشمه آبگرم جذب می‌کنه این ماهیه. من هر چی بهش فکر می‌کنم این ماهی تو زندگی گذشته‌اش تو ایران زندگی کرده برای همین تو این شرایط سخت زندگی می‌کنه. این ماهی فقط تو چشمه‌های آب گرم گنو پیدا می‌شه. محلی‌ها بهش گورخر ماهی می‌گن. ولی اسم رسمیش چیز دیگریه که به زادگاهش هم اشاره داره. ممکنه با گفتن این جملات حس کنین این ماهی فقط تو اون حوضچه‌های کوچک پیدا می‌شه.

ولی اینطوری نیست. آویینوس گینوئیس تو حوضچه‌هایی موجوده که آب گرم بعد از خروج از چشمه‌ها توش جاری می‌شه. بهتر بگم داخل چشمه آب گرم این ماهی پیدا می‌شه. برای اینکه بهتر این ماهی رو بشناسین و بدونین درباره چی دارم حرف می‌زنم در زیر عکسش رو آوردم. خلاصه که بگم شرایط زندگی در ایران خیلی سخته، حتی برای ماهی‌ها😖. واقعا یکی نیست به این ماهی بگه این همه جا برای زندگی، چرا آب سبز، اونم ۴۰ درجه و شور؟

سفربازی _ ماهی آوینیوس

ماهی آوینیوس

امکانات آبگرم گنو

به دلیل اینکه سالانه افراد زیادی به این منطقه می‌رن بومیان امکانات زیادی رو اینجا قرار دادن تا با این کار گردشگران زیادی جذب کنن و خودشون هم پولی بگیرن و از وجود این جای دیدنی تو منطقه‌شون نهایت استفاده رو ببرن. چشمه آبگرم گنو از استخر و جکوزی گرفته تا نمازخونه داره. من که چند سال پیش رفتم یه رستوران هم داشت که غذاهای محلی می‌فروخت. دو مدل غذا خوردم که خیلی خاص بودن و الآنم مزه‌شون زیر دهنمه. هر چند که اسم‌شون یادم رفته.

به طور کلی بگم این مکان امکانات زیر رو داره:

 • کافی شاپ
 • استخر آبگرم مردانه و زنانه
 • پارکینگ
 • آلاچیق
 • بوفه
 • نمازخانه
 • رستوران
 • پیست دوچرخه سواری
 • سفره خانه سنتی
 • شهربازی
 • سالن همایش
 • سرویس بهداشتی
 • بازارچه نوروزی
سفربازی _ غذای محلی بندرعباس

غذای محلی بندرعباس

پوشش گیاهی منطقه گنو

طبیعتا چون این منطقه تو جنوب کشور قرار داره و جنوب کشور هم هواش گرمه، پوشش گیاهی و جانوریش گرمسیریه. این منطقه کلی درختان گرمسیری، استپ‌های بیابانی و کوهپایه‌ای داره، البته همه‌ درختانش گرمسیری نیستن. بیشتر گیاهان و درختانی که در کنار چشمه آب گرم گنو هستند خاصیت دارویی و صنعتی دارن. از این گیاهان می‌شه به موارد زیر اشاره کرد:

 • گون گاوی
 • بنه
 • رزوک
 • سرخس معطر
 • چرخ
 • ناترک
 • پونه
 • پرسیاوش
 • اورس
 • زیره
 • استبرق
 • مسواک
 • آکاسیا
 • کنار
 • آویشن
 • بومادران

بعضی از گیاهان هم وجود دارن که فقط تو این منطقه از ایران پیدا می‌شن. از این گیاهان هم می‌شه به مهرخوش، بادام وندلیو و پامچال صخره ای اشاره کرد. برای همینه که این منطقه رو تو ایران حفاظت کردن چون کلی چیزهای تک و کمیاب داره. این منطقه کلی درختان میوه‌ای مثل انگور، انجیر، خرما، نارنگی، نارنج، لیمو، سیب، انبه و انار داره. چیز جالب اینه که بعضی از درختان برای مناطق سردسیرن.

سفربازی _ پوشش گیاهی منطقه تفریحی گنو

پوشش گیاهی منطقه تفریحی گنو

پوشش جانوری منطقه حفاظت شده گنو

از اونجایی که این منطقه آب داره و همچنین به نسبت دیگر مناطق بندرعباس آب و هواش خنک تره. پوشش جانوریش خیلی خوبه. یکی دیگر از دلایل مهاجرت حیوانات به این منطقه اینه که کسی نمی‌تونه اون‌ها رو شکار کنه. همچنین همین الان گفتم که این منطقه پوشش گیاهی خوبی داره. این یعنی غذای لازم برای زندگی حیوانات تو این منطقه فراهمه. تو منطقه محفاظت شده گنو حیواناتی مثل آهو، خرگوش، روباه، کفتار و بز کوهی پیدا می‌شه.

سفربازی _ پوشش جانوری گنو

پوشش جانوری گنو

بهترین زمان بازدید از چشمه آب گرم گنو

شاید با خودتون فکر کنین که این منطقه تو جنوب قرار داره به همین دلیل تو تابستون گرمه. ولی چون این چشمه آب گرم مرتفعه تو این فصول هم آب و هواش خنکه. پس اگر قصد سفر کردن به این منطقه رو تو تابستون دارین، نگران چیزی نباشین. با وجود اینکه تو خیلی از وب سایت‌ها نوشته شده که سفر تو تابستون به چشمه آبگرم گنو خوبه. همچنین خودمم گفتم آب و هوا تو تابستون تو این منطقه خنکه. باز هم بازدید از چشمه آبگرم گنو رو تو تابستون توصیه نمی‌کنم.

هر چند که این چشمه آبگرم تو جای بلندی قرار داره؛ ولی تو تابستون یک کمی گرم می‌شه که ممکنه اذیت‌تون کنه. من شخصا دوست دارم وقتی به جایی می‌رم از همه مناطق دیدنیش بازدید کنم. خیلی از افراد هم مثل من فکر می‌کنن. می‌گن ما که هزینه کردیم و به این شهر رفتیم چرا از جاهای دیدنی نزدیکش دیدن نکنیم. این حرف خیلی منطقیه و من خودم اینجوری فکر می‌کنم و می‎خوام نهایت لذت رو از سفرم ببرم.

سفربازی _ چشمه آب گرم گنو در زمستان

چشمه آب گرم گنو در زمستان

ولی بهترین زمان سفر کیه؟

اگر تو تابستون به چشمه آب گرم گنو و بندر عباس برین. ممکنه که آب و هوای این منطقه خوب و معتدل باشه. ولی دیگر آب و هوای جاهای دیدنی نزدیک چشمه آب گرم گنو معتدل نیست. برای همین توصیه نمی‌کنم تو تابستون به این منطقه برین. استفاده از استخر آب گرم تو فصل زمستون به نظرم خیلی لذت بخشه. کمی بدنت سردشه یهو میری تو چشمه آب گرم و گرمت می‌شه. این برای من خیلی آرامبخش بود، شما رو نمی‌دونم.

اگه تجربه‌ش کردین در زیر این رو برامون تعریف کنین. اگر هم تجربه نکردین بهتون توصیه می‌کنم حتما این کار رو انجام بدین. تو زمستون آب این منطقه حدود ۴۰ درجه بالای صفره و تا یک متری آب رو بخار می‌گیره. این خیلی خوشگله خودتون تصور کنین. برای همین به نظر من بهتری زمان سفر به چشمه آب گرم گنو پاییز و زمستونه. تو این دو فصل می‌تونین از دیگر جاهای دیدنی بندر عباس هم دیدن کنین.

سفربازی _ آب و هوای مناسب بازدید از گنو

آب و هوای مناسب بازدید از گنو

جاهای دیدنی نزدیک چشمه آبگرم گنو

۱. نخلستان ۵۰۰ساله

بعد اینکه از چشمه ابگرم گنو بیرون اومدین مسیر آب رو دنبال کنین. مسیر آب شما رو به یکی از دیدنی‌ترین جاهای استان هرمزگان می‌بره. این آب به سوی نخلستانی می‌ره که می‌گن درختانی ۵۰۰ ساله داره. تو این نیم قرن هم آب چشمه گنو این درختان رو سیراب کرده. یه چیز جالب اینکه که بعضی از این درختان بعد از ۵۰۰ سال هنوز خرما می‌دن.

سفربازی _ نخلستان 500 ساله

نخلستان ۵۰۰ ساله

۲. آسیاب های آبی گنو

قبل از اینکه به این نخلستان برسین و در پایین چشمه‌ها چند آسیاب آبی وجود داره. تو زمان قدیم از این آسیاب‌ها زیاد استفاده شده. از آنجایی که این مناطق کم آبه خیلی از مردم روستای اطراف هم به این آسیاب اومدن. تو مدت زمان اخیر این آسیاب‌ها قسمت زیادی ازش نابود شده؛ ولی خوشبختانه بازسازی شده. اگر راه رو به سمت ارتفاعات دنبال کنین به آلاچیق‌ها می‌رسین. می‌تونین تو یکی از این آلاچیق‌‌ها استراحت کنین و زیر سایه‌ش غذا بخورین.

سفربازی _ آسیاب های آبی گنو

آسیاب های آبی گنو

۳. قله گنو

برای خیلی از گردشگران چشمه ابگرم گنو فقط یک بهانه است تا قله گنو رو ببینن. البته الان قله گنو نظامی شده و نمی‌شه به نوکش رفت. چیزی که خیلی جالبه، برخلاف کل بندر عباس آب و هوا تو این قله تو تابستون خنک و تو زمستون سرده، حتی بعضی وقت‌ها برف می‌باره. برای همین اگر تو زمستون قصد سفر به این منطقه رو دارین با خودتون لباس گرم ببرین. تو نزدیکی قله کلی آلاچیق و زمین بازی وجود داره که می‌تونین تو اون استراحت کنین. این کوهستان تو بهار پر از گیاهان داروییه.

سفربازی _ قله گنو

قله گنو

۴. موزه آب بندرعباس

تو مرکز بندرعباس یه منطقه تاریخی وجود داره که داخل این منطقه هم موزه آب قرار داره. موزه آب بندرعباس آثار مربوط به آب رو تو فضای باز و بسته به نمایش گذاشته. این موزه به دوره صفویه مربوط می‌شه. تو این موزه ابزار و اشیای مربوط به حفر چاه و چیزهایی که برای حفر قنات و نگهداری ازش استفاده کردن، وجود داره. اگر به تاریخ علاقه دارین حتما این موزه رو ببینین.

سفربازی _ موزه آب بندرعباس

موزه آب بندرعباس

۵. برکه های باران

یکی دیگه از جاهای دیدنی بندر عباس برکه‌های بارانه. لقب برکه های باران رو به آب انبارهایی داده شده که تو خیابان ۲۲ بهمن این شهر قرار دارن. تو این خیابان ۵ آب انبار بزرگ دیده می‌شه که گنبدهای زیبا و بزرگی دارن، این گنبدها شاخص اصلی این آب انبارها هستن. این آب انبارها تو موزه خلیج فارس هستن، البته نه همه‌شون. دوتا از این آب انبارها بیرون از این منطقه قرار گرفتن.

مردم محلی معتقدن این آب انبارها تو گذشته چیزهای ارزشمندی داخل‌شون بوده. حالا بیشترشون فکر می‌کنن طلا و جواهرات بوده. ولی به نظر من ارزشمندترین چیز تو بندرعباس آب شیرینه و این برکه‌های بارانم آب شیرین داشتن. هر چند که الان خالی هستن و چیزی توشون نیست. دیگه اینکه مردم اون رو بیرون آوردن و یا فقط یک شایعه است و چیزی توش نبوده رو من نمی‌دونم.

سفربازی _ برکه های باران بندرعباس

برکه های باران بندرعباس

۶. معبد هندوها

معبد هندوها همون پرستشگاه بت گورانه. سالانه افراد زیادی واسه دیدن این منطقه به بندر عباس می‌رن. این معبد از لاشه سنگ، ملات گل، ساروج و سنگ‌های مرجانی ساخته شده. این معبد یک اتاق چهار گوشه با گنبده. طرح معماری این گنبد مثل معابد هندیه. برای همین این سازه تو ایران خاصه. همچنین به واسطه این شباهت به این سازه میگن معبد هندوها.

سفربازی _ معبد هندوها

معبد هندوها

نکات بازدید از چشمه آب‌گرم گنو

 • اگر تو این منطقه کمپ می‌زنین مراقب عقرب‌ها باشین.
 • همچنین به دلیل وجود جانوران زیاد در وسایل‌تون رو باز نذارین.
 • به دلیل جذابیت این منطقه هتل‌های اطرافش خیلی زود پر‌می‌شن. پس اگر قصد سفر به این منطقه رو دارین قبل از سفر به دنبال پیدا کردن جای اقامت باشین. من بهتون توصیه می‌کنم که برای رزو انواع اقامتگاه های بندر عباس سری به لینکی که الان گذاشتم بزنین.
 • املاح این چشمه زیاده، پس بعد از خروج ازش با صابون و شامپو دوش بگیرین.
 • ممکنه فرهنگ مردم این منطقه به نسبت محل زندگی‌تون فرق کنه. پس به عقایدشون احترام بزارین.
 • زباله‌هاتون رو تو سطل زباله بندازین. بهتره با خودتون کیسه پلاستیکی ببرین تا زباله‌هاتون رو توش بندازین و بعد که سطل زباله دیدین پلاستیک رو داخلش بذارین.
 • به محیط زیست منطقه آسیب نزنین.
 • فرقی نداره که به چه منطقه‌ای می‌رین، رعایت ۳ نکته آخر الزامیه.
سفربازی _ چشمه آبگرم گنو

چشمه آبگرم گنو

کلام آخر

امروز در سفرمون به دور ایران چشمه آب گرم گنو رو معرفی کردم. این منطقه خودش یه ساختمان پزشکانه جذابه که گردشگران رو به خودش جذب می‌‌کنه. فرقی نداره که چه بیماری‌ای دارین به احتمال زیاد درمان‌تون تو این چشمه آب گرم پیدا می‌شه.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای