ممکنه فکر کنین که جادو فقط یه چیزهای با ارزش مادی گفته میشه. مثلا تبدیل چوب به طلا یا ثروتمند شدن تو یک روز. ولی اینجوری نیست، به نظر من جادو یعنی کاری که غیر ممکن رو به واقعیت تبدیل کنه، همچنین این غیر ممکن باید خیلی باارزش باشه. تو این زمان و شرایط کشور ایران چه چیزی از آرامش داشتن غیر ممکن‌تر و ارزشمندتره؟ انجام هر جادویی به جادوگری نیاز داره. جادوگری که بلده آرامش رو در کمترین زمان بهتون بده تالاب گندمانه.

دلیل اینکه این لقب رو به این تالاب دادم. سفریه که به اونجا داشتم. وقتی که به تالاب گندمان رفتم ۲۴ سالم بود، فکر کنم همه بدونین که در این شرایط کشور جوان‌های ایرانی کلی استرس دارن. استرس اینکه کار پیدا کنن و حقوقش اینقدری باشه که بتونن زندگی رو باهاش بچرخونن. اون روز یادمه که خونه یکی از همکلاسی‌های دانشگاهم بودم و حوصله نداشتم به اونجا برم؛ ولی به اصرار دوستم رفتم. این مکان به قدری جذاب و زیبا بود که متحیرش شدم. همچنین با جادوی که داشت همه‌ی استرسی که داشتم رو نابود کرد.

معرفی تالاب گندمان

تالاب گندمان بروجن یکی از دیدنی‌ترین جاهای ایرانه که اگه به طبیعت گردی علاقه دارین حتما به این تالاب جادویی برین. جادوی این تالاب تو آرامش دادن و ارضا کردن روح و روان انسانه. این جادو به خاطر طبیعت زیبا و پرندگان و گیاهان متفاوتیه که داره. تالاب گندمان ۹۸۰ هکتار مساحتشه و ۲۲۱۹ متر از سطح آب ارتفاع داره. این تالاب خیلی دیدنیه و نگاه هر کسی رو به خودش جلب می‌کنه. البته برای کسانی که به طبیعت گردی و آب علاقه دارن.

فکر نکنم که با نوشتن بتونم این مکان زیبا رو توضیح بدم برای همین در ادامه عکس تالاب گندمان رو آوردم. من خودم علاقه زیادی به طبیعت گردی دارم. همچنین هر چند هفته یکبار به ماهی گیری می‌رم برای همین عاشق تالاب گندمان بروجن شدم. یادش بخیر اونجا دزدکی ماهی هم گرفتیم. با اینکه استرس اینو داشتیم که پلیس محیط زیست بیاد ولی بازم خیلی خوش گذشت.

تالاب گندمان یکی از ۱۰ تالاب مهم و دیدنی ایرانه و جزو جذاب‌ترین جاهای بروجنه. تو گذشته این تالاب محل شکار بهرام گور بوده. الان هم بنده به عنوان یک شاهنشاه خیالی برای ماهی گیری و شکار به اونجا می‌رم. تو این منطقه پرندگان نادری پیدا می‌شه که در ایران به شدت کمیاب هستن. این باعث شده که اهمیت این تالاب دیدنی بیشتر بشه. این تالاب برخلاف خیلی دیگر از جاهای دیدنی بروجن از آتش سوزی ۸۸ و خشک سالی چند سال اخیر جون سالم به در برده.

پوشش جانوری تالاب گندمان

این تالاب تو فصول بارانی سال میزبان پرندگانی چون عقاب، لک لک خاکستری و باکلانه. همچنین در این تالاب ماهی سیاه و گورخری پیدا می‌شه. تو این تالاب گیاهان زیادی وجود دارن. از اونجایی که منطقه‌ای پرآبه طبیعیه که گیاهانش هم به آب علاقه زیادی داشته باشن. سالانه حدود ۸ تا ۳۰ هزار پرنده به تالاب گندمان مهاجرت می‌کنن که اسم بیشتر این پرندگان رو در بالا آوردم. هر چند به جز آن‌ها پرندگانی مثل:

 • اردک
 • خوتگا
 • اگرت
 • حواصیل
 • فلامینگو
 • کشیم‌های کوچک و بزرگ
 • بوتیمار
 • خروس کولی
 • پرستوی دریایی
 • جغد تالابی

کمیاب‌ترین گونه‌ای که تو تالاب گندمان پیدا می‌شه لک‌لک خاکستری، غاز پیشانی و جغد تالابیه. همچنین حیواناتی مثل شغال، گرگ، وزغ و خرگوش هم توی تالاب خیلی زیادن. البته حیوانات دیگری هم هستند که تو هر زیستگاه آبی‌ای پیدا می‌‌شن و لازم ندونستم اسم‌شون رو بگم. از اونجایی که گندمان یک تالاب بزرگه محل زندگی ماهیان زیادیه. از مهم‌ترین این ماهی‌ها سفید کولی، ماهی پوزه دار، سیاه ماهی و ماهی گورخری هستن.

سفربازی _ پوشش جانوری تالاب گندمان

پوشش جانوری تالاب گندمان

پوشش گیاهی تالاب گندمان

کنار هر تالابی کلی گیاه و درخت خاص پیدا می‌شه و بیشتر تالاب‌ها به پوشش گیاهی و پرندگان‌شون معروفن. از اونجایی که این منطقه پرآب و نمناکه، گیاهان رطوبت دوست زیادی در کنار این منطقه وجود دارن. این تالاب پر از گیاهان و گل‌های مثل بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواشه. این گیاهان بیشترشون خاصیت تزئینی و دارویی دارن.

 

تالاب گندمان کجاست؟

اگر بخوام رک و پوس کنده بگم تالاب گندمان تو استان چهار محال و بختیاری شهر بروجن و شمال شرقی شهر قدیمی گندمان قرار داره. دلیل نام‌گذاریش هم به خاطر همین شهره. شاید با این چند مورد ریز دقیقا نتونین پیداش کنین برای همین در ادامه آدرس تالاب گندمان روی نقشه رو آوردم.

مسیر تالاب گندمان

رفتن به تالاب گندمان خیلی راحته چون مسیرش پر از دیدنی و جاده‌ش هم تازه و آسفالته. نمی‌خوام بگم که از تهران یا فلان جا چجوری به تالاب بروجن برین. چون به نظرم این حرف اضافیه و لازم به این نیست. ایران بالای ۳۰ استان داره و بگم که از هر استان چجوری به تالاب گندمان بروجن برین. برای پیدا کردن بهترین مسیر رفتن به این تالاب فقط لازمه اینترنت گوشی‌تون رو روشن کنین. بعد تو یک برنامه مسیریابی اسم این تالاب رو سرچ کنین تا بهترین مسیر رو بهتون نشون بده.

 

آب و هوای تالاب گندمان چجوریه؟

از اونجایی که بروجن تقریبا شهر گرمی محسوب می‌شه ممکنه فکر کنین که آب و هوای این تالاب خیلی گرمه. همچنین ممکنه این باعث شه که از جدی بودن سفرتون کمتر شه. خودتون رو برای گرما آماده نکنین و لباس‌های مخصوص گرما رو ببرین چون اینجوری نیست که فکرش رو می‌کنین. پس بهتره فعلا کوله و چمدون‌تون رو نبندین و بدونین آب و هوای این منطقه چجوریه. نمی‌شه که با خودتون شلوارک و تیشرت ببرین؛ ولی هوای اونجاد سرد باشه و اذیت‌تون کنه.

این تالاب تو منطقه‌ای کوهستانی قرار داره و تو بیشتر فصول سال سرده. حتی تو زمستون آب این تالاب یخ می‌زنه و پرندگان رو آواره می‌کنه. درسته آب تو هوای ۰ درجه یخ می‌زنه؛ ولی آب جاری به دمای کمتری نیاز داره تا یخ بزنه. تو زمستون هوای این تالاب به ۳۰ درجه زیر صفر می‌رسه و باعث یخبندان می‌شه. البته هر چی زمستون سخت‌تر باشه، بهار زیباتره. این رو خیلی از بزرگان گفتن. از اون جمله‌های پشت وانتیه (ماشین وانت) که ممکنه همه دیده باشین.

تو منطقه‌ی گندمان بارش برف خیلی زیاده؛ ولی تو چند سال اخیر به دلیل خشک‌سالی بارش باران کم شده. همین هم سبب شده تابستون تالاب گندمان به نسبت ۱۰ سال پیش گرم‌تر باشه. دمای این منطقه تو تابستون به ۳۰ درجه بالای صفر هم می‌رسه. ولی تو بهار هوای خیلی خنک و دلنشینی داره. به نظرم جالبه که تو ۶ ماه هوا از منفی ۳۰ درجه به بالا می‌ره و ماهی ۱۰ درجه گرم‌تر می‌شه تا به ۳۰ درجه بالای صفر برسه.

سفربازی _ آب و هوای تالاب گندمان

آب و هوای تالاب گندمان

بهترین زمان سفر به تالاب گندمان

اگر یادتون باشه گفتم که تابستون تو تالاب گندمان گرمه و زمستونش هم خیلی سرده. کلا کنار آب تو زمستون سرده و تو تابستون گرمه. همین باعث شده که سفر به تالاب گندمان تو زمستون و تابستون مناسب نباشه. البته نه کل زمستون و تابستون. به نظر من بهترین زمان سفر به تالاب گندمان پاییز و بهاره. همچنین می‌تونین ۱۵ روز اول و آخر تابستون و زمستون به این منطقه برین. آب و هوای این تالاب در این زمان‌ها هم خوبه. ولی بهترین زمان پاییز و بهاره که هوای اونجا خیلی خوبه.

منبع آب تالاب گندمان

تالاب گندمان وسعت زیادی داره و همه‌ی وسعتش رو آب گرفته همین باعث جذابیت این منطقه شده. این تالاب تو حوزه آبگیر آقبلاغ قرار گرفته و بخش زیادی از برف و بارانی که در طول سال در این منطقه می‌باره به تالاب گندمان وارد می‌شه. چندین چشمه به نام‌های گل کوچک، گل بزرگ، مرادان و نصیر آباد هم در حاشیه تالاب قرار دارن که تا حد زیادی آب تالاب رو تامین می‌کنن. رودخانه آقبلاغ و بخشی از خروج آب تالاب چغاخور نزدیک تالاب گندمان هم از منابع تامین آب به حساب می‌آین.

تفریحات

اگر عاشق طبیعت گردی، ماهی گیری و دیدن پرندگان هستین حتما به این منطقه برین. فرقی نداره که چند نفر هستین و به چه تفریحی علاقه دارین. این منطقه پر از تفریحات هیجان انگیزه که می‌تونه نظر هر کسی رو جلب کنه.

 پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری

یکی از سالم‌ترین تفریحات تالاب گندمان پیاده روی و دوچرخه سواریه. در هنگام پیاده روی و دوچرخه سواری تو این منطقه بوی نم آب کل بینی‌تون رو پر می‌کنه. اگر می‌خواین تو این منطقه دوچرخه سواری کنین، حتما با خودتون دوچرخه حرفه‌ای و کلاه ایمنی ببرین.

سفربازی _ دوچرخه سواری در تالاب گندمان

دوچرخه سواری در تالاب گندمان

پیک‌نیک در تالاب گندمان

اگر به پیک نیک علاقه دارین و دنبال بهترین جا برای پیک نیک هستید بهتون تبریک می‌گم چون بهترین جا برای این کار رو پیدا کردین. این مکان جایی نیست جز تالاب گندمان بروجن. طبیعت شگفت انگیز و جذاب این تالاب باعث شده این مکان برای پیک نیک و کمپینگ خیلی مناسب باشه. اگر چیزی نیاز داشتین، می‌تونین اول تالاب اون رو خریداری کنین. همچنین اگر قصد کمپینگ و ماندن تو این منطقه رو دارین لازمه بدونین اول این منطقه سرویس بهداشتی وجود داره.

سفربازی _ کمپینگ

کمپینگ

سایر تفریحات

 • کوهنوردی
 • ماهی‌گیری
 • تماشای پرندگان مهاجر
سفربازی _ ماهیگیری

ماهیگری

جاهای تفریحی و دیدنی نزدیک به تالاب گندمان

یکی از معیارهای افراد برای سفر کردن اینه که اون منطقه به جاهانی دیدنی دیگه نزدیک باشه. جاهای دیدنی بروجن فقط به تالاب گندمان ختم نمی‌شه و کلی جاهای دیدنی دیگه هم داره. فرقی نداره که به چه چیزی علاقه دارین و قصدتون از سفر چیه. همچنین چه مکان‌هایی رو برای دیدن دوست دارین. این تالاب به چندین مکان دیدنی دیگر نزدیکه که می‌تونه توجه هر کسی رو به خودش جذب کنه. در کل بگم که این منطقه خیلی دیدنیه.

 تالاب چغاخور

نزدیک تالاب گندمان، تالاب بین المللی چغاخور شهر کرد قرار داره. اگر عاشق پرنده و ماهیگیری هستین تالاب چغاخور هم انتخابی عالی برای سفر کردنه که خیلی هم به این منطقه نزدیکه.

سفربازی _ تالاب چغاخور

تالاب چغاخور

آبشار تنگ زندان

آبشار کردی کن یا تنگ زندان با ارتفاع ۱۲۰ متر و دره‌ای به همین نام از زیباترین جاهای دیدنی نزدیک به تالاب گندمانه. این آبشار یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی چهارمحال و بختیاریه. این آبشار آبش از دل یک صخره بیرون میاد و به رودخانه کره بس و سبزکوه وارد می‌شه. اگر به کوه نوردی علاقه دارین این مکان مخصوص شما است. از اونجایی که داریم درباره تالاب گندمان حرف می‌زنیم درست نیست که بگم این آبشار چجوریه. ولی برای اینکه درکش کنین در ادامه عکس آبشار تنگ زندان رو آوردم.

سفربازی _ آبشار تنگ زندان

آبشار تنگ زندان

 کوه و دریاچه کلار

به نظرتون چرا این مناطق اینقدر آب دارن؟ چرا کنار این تالاب چندین رودخانه و تالاب دیگر مثل سوگلان، علی آباد و چغاخور پیدا میشه؟ وجود این همه آبگیر به دلیل ارتفاعات کوه کلاره. این کوه حدود ۳۴۲۸ متر ارتفاع داره و تو زمستان پوشیده از برفه. حالا با خنک شدن هوا و ورود به فصل بهار این برف‌ها آب می‌شن و بخشی از آب این ابگیرها رو تامین می‌کنن. ولی چیزی که جالبه روی کوه دریاچه‌ای به همین نام وجود داره که این مکان رو خیلی جذاب کرده.

سفربازی _ کوه کلار

کوه کلار

حمام شاه عباس

تا الان درباره جاهای دیدنی که در منطقه تالاب گندمان قرار دارن حرف زدیم حالا نوبت جاهی دیدنی شهر تاریخی گندمانه. حمام شاه عباس یکی از این جاذبه‌های نزدیک به تالاب و شهر گندمانه. این حمام یکی از شگفتی‌های معماری در گذشته است که آثار معماری اسلام در آن دیده میشه. این مکان وسط شهر گندمان قرار داره. برای اینکه بدونین این مکان چجوریه در ادامه عکسش رو آوردم.

سفربازی _ حمام شاه عباس

حمام شاه عباس

تپه باستانی گندمان

اگر توجه کرده باشین گفتم که گندمان از شهرهای قدیمی ایرانه. این شهر تو گذشته محل زندگی پادشاهان ساسانی به خصوص بهرام گور بوده. در این شهر تپه‌ای به قدمت ایران وجود داره که به تپه باستانی گندمان معروفه. البته تو گذشته و الان هم خیلی از مردم بهش می‌گن تپه بهرام گور. تپه گندمان در سال ۸۲ به عنوان یکی از آثار تاریخی ایران ثبت ملی شده. این مکان برای کسانی که عاشق تاریخ و آثار قدیمی هستین خیلی عالیه.

اگر قصد سفر به تالاب گندمان رو دارین بهتون توصیه می‌کنم حتما یک شب در اونجا بمونین و از دیگر مناطق دیدنی نزدیکش دیدن کنین. پیشنهاد من اینه که تو یک اقامتگاه سنتی بمانید تا با فرهنگ بروجن آشنا شین. اگر با من موافقین همین الان برای رزو اقامتگاه آوای تالاب بروجن اقدام کنین.

سفربازی _ تالاب گندمان

تالاب گندمان

کوه نوردی در کنار تالاب گندمان

نکات مهم سفر به تالاب گندمان

 • از اونجایی که اطراف این تالاب رو کوه‌های بلند گرفته ایرانسل و رایتل آنتن ندارن. هر چند که در روستاهای اطراف تالاب گندمان این مشکل وجود نداره.
 • اگر قصد دارین که تو زمستون به این منطقه برین حتما با خودتون وسایل گرم ببرین.
 • بهتره در آب تالاب شنا نکنین.
 • به هیچ عنوان به پرندگان غذا ندین، چون با این کار پرندگان سوسول می‌شن و خودشون دنبال غذا نمیرن.
 • پرندگانی که در این تالاب وجود دارند خیلی کمیاب هستند پس به فکر شکارشون نباشین.
 • اگر اهل کمپینگ هستین و می‌خواین در اطراف تالاب کمپ بزنین با خودتون وسایل کمپ زدن رو ببرین.
 •  این تالاب ۴ کیلومتر با شهر فاصله داره پس لوازم خودتون رو یکبار چک کنین که چیزی یادتون نره و لازم نباشه که با اون ترافیک به شهر برگردین.
 • مراقب حیوانات بومی باشین و اگر یکی از آن‌ها رو دیدین نترسین.
 • اگر کمپ می‌زنین مواظب وسایل‌تون باشین که شب بیرون چادر نباشه.
 • در فصل‌های گرم سال مراقب آتش روشن کردن باشین. چون ممکنه این کار باعث آتش سوزی بشه و هزاران حیوان و جانور بی‌خانمان شن. حتی بدتر از آن ممکنه خودشون هم در آتش بسوزن.

 

کلام آخر

من در این مقاله درباره تالاب گندمان بروجن صحبت کردم و هر چیزی که لازمه درباره اون بدونین رو گفتم. اگر اهل طبیعت گردی، ماهیگیری، کوهنوردی و دیدن پرندگان هستین بهتون توصیه می‌کنم که حتما به این منطقه برین.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای