رییس جامعه انجمن‌های حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی ایران گفت: رشد قارچ‌گونه واحدهای غیر مجاز بلای جان بوم‌گردی شده و هیچ‌گونه نظارتی بر فعالیت آن‌ها وجود ندارد.
به گزارش سفربازی، به نقل از ایلنا، یاور عبیری با اشاره به برگزاری نخستین دورهمی آموزشی واحدهای بوم‌گردی که چندی پیش با حضور بیش از ۱۸۰ تن از مدیران واحد بوم‌گردی برگزار شد، گفت: استقبال از این سمینار به اندازه‌ای خوب بود که درخواست ادامه برگزاری چنین سمینارهایی از سوی مدیران بومگردی‌ها داده و قرار شد حدود ۲ ماه دیگر سمیناری دیگر در استان یزد برگزار شود.
او ادامه داد: یکی از چالش‌های واحدهای بوم‌گردی بحث آموزش است. در این میان در بخش‌های مختلف اعم از چگونگی برقراری ارتباط با مسافران، ارائه خدمات، چگونگی برخورد و رفتار و… نیازمند آموزش هستیم. مشکلی که وجود دارد آن است که معتقد هستیم قبل از صدور مجوز برای بهره‌بردار واحد بوم‌گردی، دوره‌های آموزشی برگزار شود که قبل از دریافت مجوز، مسئولان این واحدهد برخی از مسائل و اصول کار را بدانند و بعد به موضوع ورود کنند. در واقع آموزش نیروی انسانی در حوزه بوم‌گردی بسیار اهمیت دارد و از جمله اصولی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته.
عبیری تصریح کرد: در گذشته در بخش آموزش به آموزش تاسیسات عمومی رجوع می‌شد که برای واحدهای بوم‌گردی کاربرد نداشت از این‌رو بر آن شدیم تا سرفصل‌های آموزش را تغییر دهیم و به زودی اجرایی خواهد شد. در سرفصل‌های جدید آموزش واحدهای بوم‌گردی بسیاری از ضعف‌های این حوزه اعم از بازاریابی، مهمان‌نوازی، توسعه پایدار و… مرتفع خواهد شد و اگر مدیران بوم‌گردی این دوره‌ها را بگذرانند از نظر سطح اقامت به کیفیت بالاتری دست پیدا خواهند کرد.
مدیران بوم‌گردی امور ابتدایی را هم نمی‌شناسند
رییس جامعه انجمن‌های حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی ایران در پاسخ به این سئوال که آموزش مدیران بومگردی‌ها چه تاثیری در جذب گردشگر و چگونگی برخورد با او خواهد داشت، گفت: وقتی مدیر بتواند از ابزارهای موجود برای بهتر شدن نحوه کار و تبلیغ خود استفاده کند، قطعا در بهبود روند کار بومگردی‌ها تاثیرگذار خواهد بود. برای مثال بسیاری از مدیران بوم‌گردی‌ها هنوز نمی‌دانند که در صفحات شخصی مانند اینستاگرام چگونه پست بگذارند و واحد خود را معرفی کنند و به جذب مخاطب و مسافر بپردازند. نه‌تنها این مورد بلکه حضور در فضاهای دیگر که می‌تواند در حوزه بازاریابی تاثیرگذار باشد از جمله نکاتی است که باید به مدیران بوم‌گردی‌ها آموزش داده شود. تمام این عوامل می‌تواند نه‌تنها در حوزه گردشگری داخلی بلکه در حوزه گردشگری خارجی نیز تاثیرگذار باشد. به نوعی می‌توان گفت بسیاری از امور ابتدایی را مدیران بوم‌گردی نمی‌شناسند.
او درخصوص این مهم که آیا چنین آموزش‌های چارچوب‌مندی که می‌تواند به نوعی رفتار و پذیرش مسافران در بومگردی‌ها را تحت تاثیر قرار دهد، هدف اصلی بوم‌گردی‌ها که همان نشان دادن زندگی بومی و محلی به مسافران است را می‌تواند با چالش روبه‌رو سازد و به نوعی زیر سئوال برد، گفت: امروزه بسیاری از مخاطبان چگونه با جاذبه‌ها آشنا می‌شوند؟ باید ابزار ارتباطی وجود داشته باشد تا بتوان واحدهای بوم‌گردی فعال در نقاط مختلف کشور را به مسافران معرفی کرد و شناساند. در این میان سعی داریم در حوزه آموزش رفتاری در واحدهای بوم‌گردی به صورت کشوری عمل نکنیم بلکه این آموزش‌ها را منطقه‌ای ارائه دهیم. درواقع سازو کاری برای این دغدغه که مطرح شد در نظر گرفته‌ایم و سعی داریم تعدادی از مربیان خبره در حوزه بوم‌گردی را که تحصیلات تکمیلی دارند را آموزش دهیم تا بر اساس رفتارشناسی منطقه‌ای به آموزش مدیران بوم‌گردی بپردازند. معتقد هستیم کردزبان و ترک زبان و گیلک و… در ارائه فرهنگ و برخورد با مسافران متفاوت عمل می‌کنند. از این رو نیاز است تا این تفاوت‌ها را در نظر بگیریم و بر اساس آن آموزش‌ها را تعریف کنیم و ارائه دهیم. واحدهای بوم‌گردی واحد اقامتی مانند هتل نیستند که بتوان ساز و کاری کلی برای آموزش نیروی انسانی آن‌ها ارائه داد از این رو نیاز است تا به این نکات توجه کنیم. درحال حاضر نامه این درخواست راهم به معاونت گردشگری ارائه داده‌ایم و در انتظار تایید آن هستیم.
چالشی از نوع غیرمجازها
عبیری چالش اصلی فعالیت واحدهای بوم‌گردی را فعالیت واحدهای غیرمجاز در کشور عنوان کرد و گفت: متاسفانه درحال حاضر واحدهای غیرمجاز به صورت قارچ‌گونه در کشور رشد کرده‌اند و هیچگونه نظارتی بر فعالیت آن‌ها وجود ندارد. در یک روستا ممکن است یک بوم‌گردی مجاز فعال باشد اما در کنار آن ۱۰ غیرمجاز دیگر هم فعال هستند. آن‌ها با هر قیمت و کیفیتی کار می‌کنند و حتا اگر پایین‌ترین کیفیت هم ارائه دهند به کسی پاسخ‌گو نخواهند بود و این به بومگردی‌های مجاز آسیب می‌زند. واحدهای بوم‌گردی بر اساس حفظ و احیای فرهنگ و آداب و رسوم شکل گرفته‌اند این درحالی است که فعالیت واحدهای غیر مجاز که به خاطر پول دست به هر کاری می‌زنند به حفظ فرهنگ و آداب و رسوم آسیب می‌رساند. مسئولان امر باید به نوعی عمل کنند که واحدهای غیرمجاز نتوانند به فعالیت خود ادامه دهند. همچنین نیاز است تا حمایت‌هایی از واحدهای مجاز صورت گیرد تا آن‌ها بتوانند به راه خود ادامه دهند.
تعرفه انرژی تغییر کند
او خاطرنشان کرد: درحال حاضر نرخ گاز برای تاسیسات گردشگری یک چهارم تعرفه بخش صنعت تعیین شده که بسیار خوب است اما نیاز است تا برای سایر حامل‌های انرژی مانند برق و آب نیز چنین تعرفه‌هایی تعیین شود. به‌خصوص در حوزه آب در استان‌های جنوبی با قیمت‌های نجومی روبه‌رو هستیم که مانعی برای ادامه فعالیت آن‌ها می‌شود.
نرخ‌ها با توجه به درجه بوم‌گردی
عبیری درخصوص نرخ واحدهای بوم‌گردی نیز گفت: قیمت واحدهای بوم‌گردی بر اساس درجه‌بندی آن‌ها تعیین می‌شود. سه درجه در واحدهای بوم‌گردی وجود دارد که نرخ آن‌ها به صورت استانی تعیین می‌شود و قیمت از هر نفر ۱۲۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است. این نرخ برای هر نفر شب اقامت با صبحانه است. اگر واحدی بیش از این نرخ بگیرد تخلف حساب می‌شود. البته این نرخ در مهرماه با تغییراتی همراه خواهد شد چراکه عموما سالی یک‌بار نرخ‌ها را تغییر می‌دهیم. درصد تغییر نیز به نرخ تورم بستگی دارد.
به گفته او، درحال حاضر نرخ برخی واحدهای بوم‌گردی در برخی استان‌ها مانند آذربایجان غربی و همدان بسیار پایین است و نیاز است تا بازنگری دراین خصوص صورت گیرد. این درحالی است که استان‌هایی مانند فارس، اصفهان و یزد بالاترین رنج قیمت را دارند.
رییس جامعه انجمن‌های حرفه‌ای اقامتگاه‌های بوم‌گردی ایران یادآور شد: از آنجا که در گذشته نگاه کمی نسبت به راه‌اندازی واحدهای بوم‌گردی در کشور وجود داشت از این رو نیاز است تا بازنگری درخصوص درجه و فعالیت بومگردی‌های فعال صورت گیرد تا واقعیت امر روشن شود. این امر در کیفیت ارائه شده تاثیرگذار خواهد بود. درحال حاضر ۳۵۰۰ واحد بوم‌گردی در کشور فعال هستند که بیشترین تعداد در استان مازندران فعال هستند.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای