۰

سفر به کهکشان، نمایش یا واقعیت؟ | معرفی انگاریوم دانشگاه فردوسی مشهد

تصویر پیدا نشد !
بازدید
 • کشف ناشناخته‌ها و رمز و راز کهکشان از موضوعاتی هست که همیشه برای انسان جذاب بوده. دانشمندانی که به اونها منجم گفته میشه، مطالعات و کشفیات زیادی در این خصوص انجام دادن. اما این علم برای مردم عادی هم خیلی جذابه. حتما شنیدی که تورهای کویرگردی زیادی در طول سال برگزار میشه. یکی از برنامه‌های جانبی این تورها، رصد آسمان شب کویر هست که بسیار جذابه. فکر کن بعد از یه روز شلوغ، با یه لیوان چای داغ کنج حیاط میشینی و مشغول تماشای ستاره‌ها میشی. چه لذت و آرامشی داره. اما بعضی شبا به خاطر آلودگی هوا یا ابری بودن آسمون، امکانش نیست. یا دلت میخواد تو هم بری تور کویر و رصد آسمون شب اما موقعیتش برات فراهم نمیشه. دوست داری هر وقت که اراده کردی، فقط بالای سرت رو نگاه کنی و کهکشان رو ببینی؟ میگی چجوری؟ تو این مقاله با من همراه باش تا در مورد انگاریوم مشهد بهت بگم.

  ID مطلب صحیح نیست!

  انگاریوم مشهد کجاست؟

  همونطور که بهت گفتم، خیلی وقت‌ها نمیتونی فقط با نگاه کردن به آسمون از همه زیبایی اون لذت ببری. پس باید چیکار کرد؟ باید تسلیم زندگی ماشینی و آلودگی تحمیل شده بشیم؟ خوشبختانه پیشرفت تکنولوژی به کمک ما اومده. اما چجوری؟ آسمان‌نماها مراکزی هستن که با استفاده از تکنولوژی تصویرسازی دیجیتال ۳۶۰ درجه، فضای احاطه شدن توسط تصویر رو شبیه‌سازی میکنن. انگاریوم دانشگاه فردوسی مشهد، یکی از مراکزی هست که از این تکنولوژی برای اهداف علمی و تفریحی استفاده میکنه. تو این انگاریوم با استفاده از تکنولوژی تصویرسازی ۳۶۰ درجه، فضا و کهکشان رو شبیه‌سازی میکنن. در حالیکه تو سالن روی صندلیت نشستی، ناگهان حس میکنی به فضا سفر کردی و با ستاره‌ها و سیاره‌ها احاطه شدی. تجربه هیجان‌انگیزیه که پیشنهاد میکنم از دست ندی. هم میتونی همراه دوستان و خانواده به انگاریوم بری و هم از طریق مدرسه و دانشگاه برای یک سفر علمی-تفریحی.

  اقامتگاه های اطراف انگاریوم مشهد

  نمایش انگاریوم مشهد روی نقشه گوگل مسیریابی تا انگاریوم مشهد

  سفربازی - انگاریوم دانشگاه فردوسی مشهد

  انگاریوم دانشگاه فردوسی مشهد

  تو انگاریوم چه اتفاقی میفته؟

  واژه انگاریوم تو زبان فارسی از نام انگاره، به معنی تصویرسازی ذهنی، گرفته شده. انگاریوم یا آسمان‌نمای دانشگاه فردوسی مشهد، اولین آسمان‌نمای بومی و بزرگترین آسمان‌نمای شرق کشور هست. داخل انگاریوم یه سالن با پرده نمایش نیمکره شکلی هست که مخاطب توسط صدا و تصویر احاطه میشه. اینجوری فکرکن که با ورود به این سالن درواقع به زمان و مکان‌های دیگه‌ای سفر میکنی. راه‌اندازی آسمان‌نماها معمولا هزینه زیادی دارن و همین موضوع باعث شده تا این قضیه تو کشور خیلی پیشرفت نکنه. آسمان‌نمای دانشگاه مشهد، اولین نمونه تمام‌بومی هست. یعنی چی؟ یعنی با استفاده از تصویرپردازی با چند پروژکتور و سخت‌افزار و نرم‌افزارهایی ایرانی راه‌اندازی و به مرکز علمی تبدیل شده.

  از خدمات انگاریوم مشهد بیشتر برامون بگو

  مجموعه انگاریوم دانشگاه مشهد از اول با هدف برقراری ارتباط جامعه دانشگاهی و مردم عادی، راه‌اندازی شد. اما بعد از مدتی در کنار انگاریوم، خدمات دیگه‌ای هم اضافه شد. اینجا میخوام این خدمات رو بهت معرفی کنم.

  سفر در مکان و زمان

  اولین و جذابترین خدمتی که تو انگاریوم ارائه میشه، اجرای نمایش‌های مختلف هست. در انگاریوم که ظرفیتش حدود ۶۴ نفر هست، نمایش‌های مختلفی برای رده‌های سنی متفاوت اجرا میشه. در طول اجرای نمایش روی صندلی‌های مخصوص سالن دراز میکشی و در زمان و مکان سفر میکنی. این نمایش‌ها شامل : داستان نور، بازگشت به ماه، تاریکی، از زمین به ماه، طراحی یک ماموریت فضایی و .. هست. هر کدوم از این نمایش‌های مناسب رده سنی خاصی هستن که قبل از مراجعه به سالن میتونی اطلاعاتش رو داشته باشی. زمان این نمایش‌ها هم معمولا یک ساعت هست.

  سفربازی - سفر در زمان و مکان

  سفر در زمان و مکان

  برگزاری همایش و جلسات

  ظرفیت سالن انگاریوم ۶۴ نفر هست و میتونی اون رو برای برگزاری همایش یا جلسات اجاره کنی. یا ممکنه بخوای یک نمایش دلخواه رو برای تعداد مشخصی از آدم‌ها و تو فضایی مثل انگاریوم اکران کنی. برای اینکار هم امکان اجاره و رزرو سالن وجود داره. در کنار سالن اصلی، یک سالن بزرگتر برای استراحت و پذیرایی از مهمان‌ها و فضای پارکینگ هم در دسترسه. دیگه چی بهتر از این؟

  میخوام بیشتر درباره نجوم بدونم

  شاید همیشه دلت میخواست درباره علم نجوم و ستاره‌شناسی بیشتر بدونی اما موقعیتش رو نداشتی.  یه خبر خوب برات دارم. مجموعه انگاریوم دانشگاه فردوسی مشهد مجموعه دوره‌های آموزشی نجوم برگزار میکنه. این دوره‌ها به دو دسته‌ی دوره‌های ترمیک ستاره‌شناسی (ویژه بزرگسال‌ها) و سفری به آسمان (ویژه نوجوان‌ها) تقسیم میشن. اساتید این دوره‌ها، منجم‌های آماتور و کارشناس‌های ارشد اخترفیزیک هستن که کار تدریس دوره‌ها و برگزاری کارگاه‌ها رو برعهده دارن. علاوه‌بر این دوره‌ها، یک مدرسه تابستانی با اسم قیفاووس برای رده سنی ۹ تا ۱۵ سال هم برگزار میشه. تو این مدرسه بچه‌ها با علم نجوم و موقعیت‌های کاری مربوط به این حوزه آشنا میشن. اما ممکنه بگی من که مشهد نیستم پس چجوری از این دوره‌ها استفاده کنم؟ اصلا نگران این قضیه نباش. بعد از همه‌گیری کرونا، این دوره‌های به صورت آنلاین برگزار میشه و هرجا که باشی، امکان مشارکت داری.

  سفربازی - پارک ملت مشهد

  خیلی دور اما خیلی نزدیک به آسمان

  اگه به تماشای ستاره‌ها و اجارم آسمانی اما از نزیدیک علاقه داری، باید بگم که انگاریوم یکی از بهترین انتخاب‌هاست. تو مجموعه انگاریوم دو نوع برنامه رصد آسمان به وسیله تجهیزات اپتیکی برگزار میشه. که یکی از این برنامه‌ها به صورت خانوادگی و برنامه دیگه مخصوص کودکان هست. اگه مدیریت مهدکودک یا مدرسه‌ای رو به عهده داری، برنامه رصد میتونه یه برنامه مفرح و آموزنده برای یچه‌ها باشه. اگه میخوای هر موقع که اراده کردی بتونی آسمان رو تماشا کنی، میتونی از فروشگاه مجموعه تجهیزات اپتیکی تهیه کنی.

  سفربازی - اشنایی کودکان با نجوم

  اشنایی کودکان با نجوم

  سفربازی تو کهکشان!

  تو این مقاله به طور مفصل درباره انگاریوم داشنگاه فردوسی مشهد بهت گفتم. اگه ساکن مشهد هستی بهت پیشنهاد می‌کنم حتما از این مرکز دیدن کنی و این تجربه رو از دست ندی. اگه ساکن مشهد نیستی اما قصد سفر به این شهر زیبا رو داری، بازدید از انگاریوم رو فراموش نکن. مشهد یکی از مقاصد محبوب گردشگرها برای مسافرته. بنابراین برای رزرو اقامتگاه باید به موقع دست به کار شی چون سریع پر میشن. اما نگران نباش ما اینجا هستیم تا این اتفاق برات نیفته. تو سایت سفربازی اقامتگاه‌های مطمئن و مناسب هر شهر و منطقه‌ای رو گلچین کردیم. کافیه به سایت ما سر بزنی و با توجه به شرایط موردنظرت، اقامتگاهت رو انتخاب کنی. باقی کارها رو به ما بسپار. تا آخرش همراهتیم.

  اگه اخیرا از انگاریوم دانشگاه فردوسی مشهد دیدن یا از خدماتش استفاده کردی، خوشحال میشیم اطلاعاتت رو تو قسمت نظرات این مقاله با ما و کاربرای دیگه به اشتراک بگذاری!

  آیا این مطلب مفید بوده؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۸ رای
  برچسب‌ها:

  نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سوالات متداول
  انگاریوم مشهد کجاست؟
  انگاریوم یا آسمان‌نمای شهر مشهد رو میتونی تو فضای داشنگاه فردوسی مشهد پیدا کنی. آدرس دقیق این مرکز هم دانشگاه فردوسی، جنب لرزه‌نگاری، افلاک نمای دانشگاه فردوسی هست.
  چه خدماتی در انگاریوم دانشگاه فردوسی مشهد ارائه میشه؟
  خدماتی مثل اجرای نمایش‌، برگزاری همایش، برگزاری دوره‌های آموزشی نجوم، اجرای آزمایشات علمی و فروش تجهیزات اپتیکی.
  کدوم مکان‌های دیدنی در نزدیکی انگاریوم هستن؟
  پارک موزه علوم زمین، پارک ملت و موزه بزرگ خراسان از جمله مکان‌های دیدنی اطراف انگاریوم هستن.
  چرا باید از انگاریوم دیدن کنم؟
  استفاده از خدمات و امکانات مختلف انگاریوم و تجربه نمایش 360 درجه که مانند سفر در مکان و زمان هست.
  چه ساعت‌هایی برای بازدید از انگاریوم میتونم برم؟
  میتونی همه روزه و با هماهنگی قبلی از طریق شماره تماس‌های 05138800004، 05138800466 و 09916426962 از انگاریوم دیدن کنی.