وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به اینکه حوزه گردشگری شامل داخلی و خارجی است، گفت: بسیاری از کشورهای دنیا تا ۸۰ درصد گردشگری داخلی است؛ گردشگری داخلی باعث توزیع ثروت می‌شود.

به گزارش سفربازی، به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، عزت‌الله ضرغامی در برنامه زنده تلویزیونی «جهان‌آرا» شبکه افق، افزود: در حوزه گردشگری خارجی نسبت به کشورهای همسایه اولین قدمی که برداشتیم این بود که دفاتر خدمات مسافرتی این حوزه که ۲۰ ماه به دلیل کرونا بسته بود، با صحبت‌هایی که کردم باز شد و نزدیک به سه میلیون گردشگر خارجی داشتیم.

به گفته او، زیرساخت‌های ما کلا مشکل جدی دارند. جلسات زیادی با دستگاه‌های مختلف گذاشتیم تا مشکل زیرساخت‌ها حل شود. در گردشکری دریایی صفر بودیم در حالی که ۵۴۰۰ کیلومتر سواحل داریم. در این‌باره با مسئولان جزایر برای کشتی‌های کروز جلسه دارم تا این بخش را برای بازی‌های قطر گردشگری دریایی راه‌اندازی کنیم.

او افزود: هنوز امکان پهلو گرفتن کشتی‌های بزرگ نیست اما با رئیس بنادر کشتیرانی جلساتی داشتم تا مشکلات این حوزه حل شود همین الان ایرلاین‌های ما مشکل دارند، اشتباه کردند و گفتند اگر گردشگران خارجی بیایند، باید پول بیشتری برای هواپیما پرداخت کنند. هر چند مصوبه لغو شد اما ایرلاین‌ها هنوز در بخش قیمت مشکل دارند.

ضرغامی با بیان اینکه مراکز اقامتی ما خوب نیست و تعداد هتل‌های با کیفیت بالا محدود است، گفت: تعداد هتل‌های ما کمتر از فقط استانبول است. ۶هزار مراکز اقامتی داریم که زیر ۶۰ هزار اتاق دارد. با سیاست‌هایی که داشتیم رونق جدی در مجوزها و ساخت مراکز اقامتی داشتیم. ۳۶۴ پروژه در هفته دولت به ارزش ۱۱ میلیارد تومان افتتاح می‌شود. ما دنبال گردشگری ارزان هستیم. بسیاری از مردم ما قدرت سفر ندارند. به هتل‌های دو ستاره و مهمانسراها وام می‌دهیم و سال گذشته ۳۷۰۰ میلیارد تومان وام تبصره ۱۸ دادیم و جزو دستگاه‌های اول بودیم.

ایران‌هراسی مانع گردشگری خارجی

او توضیح داد: برای سرمایه‌گذاری در مراکز اقامتی و بنادر و گردشکری دریایی وضع‌مان در زمینه ارائه تسهیلات خوب است. یکی از موانع جدی ما در این حوزه ایران‌هراسی است که باعث می‌شود رشد ورود گردشگران به ایران کند شود.

برنامه‌ریزی برای سفر ارزان‌قیمت

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیان کرد: یکی از مشکلات ما نظام آماری صحیح است. منابعی که باید آمار بدهند آمارشان متفاوت است، نظام آماری را با کمک دستگاه‌های دیگر یکسان می‌کنیم. هیچ آمار قطعی نمی‌توانیم اعلام کنیم. گردشگری و سفر حق همه مردم است و اقتصاد ما به همین دلیل پایدار است. مردم ما و طبقه فرودست باید کفی از سفر را داشته باشد. ما از اول روی سفر ارزان‌قیمت برنامه‌ریزی کردیم. همین الان بخش‌هایی از وزارتخانه را برای انجام این کار صحبت کردیم و مهمان‌سراهای ارزان‌قیمت برای مردم در نظر گرفتیم تا سفر ارزان‌قیمت رقم بخورد.

او یادآور شد: تهران قطب گردشگری ما در گذشته نبوده اما امسال با تلاش‌هایی که کردیم مناطق گردشگری شهر ری تهران و شمیرانات را در کتابی اعلام کردیم که با استقبال مردم روبه‌رو شد. نوروز امسال تمام هتل‌های پنج ستاره ما پر شد. در گذشته در مقاطع تعطیلات ۱۰درصد میانگین مراکز اقامتی تهران پر می‌شد اما امسال ۶۰ درصد مراکز اقامتی تهران تکمیل شد. در نوروز امسال به عنوان جایگزین شهرهایی که ظرفیت آن‌ها تکمیل می‌شد، شهرهای جدید را معرفی کردیم و ستاد خدمات سفر در ایام نوروز کاملا فعال بود و نگذاشت بحرانی برای اقامت مردم پیش بیاید.

راه‌اندازی سازمان گردشگری در شهرداری تهران

ضرغامی عنوان کرد: در شهرهای بزرگ و کلانشهرها مردم عادت به گردشگری شهری ندارند، ما با چاپ کتاب گردشگری تهران سعی کردیم به مردم نشان دهیم که در همین راستا با شهرداری تهران تفاهم‌نامه امضا می‌کنیم و به زودی سازمان گردشگری در شهرداری تهران راه‌اندازی می‌شود.

او با اشاره به‌عدم هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف، گفت: اگر برای ترویج گردشگری لازم است در جاده تابلوی معرفی یک اثر را بزنیم، نمی‌توانستیم بزنیم اما اکنون با هماهنگی که با وزارت راه انجام دادیم، این مشکل حل شد. قانونی وجود دارد که جاده‌ها در اختیار بخش تبلیغاتی وزارت راه است و می‌گویند وزارت میراث‌فرهنگی نمی‌تواند تابلو بزند. آیین‌نامه‌ای در دولت تصویب کردیم که مربوط به ماده ۱۰۰ قانون برنامه شش توسعه است و در یکی از بندها به وزارت میراث‌فرهنگی اجازه نصب تابلو می‌دهد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: در حوزه‌های مختلف مانند سونامی نوروز چون شورای تامین ورود می‌کند همه مجبورند کمک کنند. قانون جامع وزارتخانه آماده شده و در کمیسیون‌های مختلف در حال بررسی است. با دستگاه‌های مختلف تقاطع داریم و یکی از بحث‌های ما استفاده از امکانات سایر دستگاه‌ها در حوزه گردشگری است. برای منطقه‌ای مانند اروند طرح نوشتیم که تمام امکانات دستگاه‌ها مانند وزارت نفت به کمک گردشگری بیایند. باید بین دستگاه‌های مختلف هماهنگی ایجاد شود و همه این هماهنگی‌ها در اختیار من نیست، به همین منظور نمی‌توان زمان برای این هماهنگی مشخص کرد. در آن موضوعاتی که در اختیار من است، زیر میز زدم اما هماهنگی با سایر دستگاه‌ها نیاز به زمان دارد.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای