۰

دشت دریاسر، بهشت کوچک ایران

بازدید
 • همونطور که می‌دونین بهار و تابستون، بهترین فصل‌های سال برای طبیعت‌گردی و سفر به دل کوه و دشت و صحراست. هوای عالی که نه سرده و نه گرم، روزهای طولانی و شب‌های کوتاه، به طرفدارای طبیعت‌گردی این اجازه رو میده تا لوکیشن‌های جدید رو کشف کنن و از دیدن مناظر طبیعی لذت ببرن. یکی از این لوکیشن‌های جذاب و دیدنی، دشت دریاسر تنکابن هست که به بهشت اردیبشهت ایران معروف شده!

  سفربازی - دشت دریاسر تنکابن

  دشت دریاسر تنکابن

  یه دشت با صفا با ویوی ابدی که جون می‌ده برای کمپینگ و گذروندن چند شب در دل طبیعت! تا چشم کار می‌کنه هوای پاک هست و سرسبزی و طبیعت بکر. تنها صدایی که سکوت دشت رو می‌شکنه، صدای آواز پرنده‌ها، صدای آب و صدای برخورد برگ درخت‌هایی که نسیم از بین شون عبور می‌کنه!

  سفربازی - چشمه‌های دشت دریاسر

  چشمه‌های دشت دریاسر

  اگه شما هم طرفدار طبیعت گردی باشین، احتمالاً همین الان چمدون رو برای سفر به تنکابن و دویدن در دشت دریاسر آماده کردین! اما پیشنهاد می‌کنم قبل از سفر، تا پایان این نوشته با ما همراه باشین. چرا که تو این مطلب قراره بهتون بگیم که دشت دریاسر کجاست؟ چطوری به جاهای دیدنی این دشت سر بزنین؟ اصلا چطوری خودتون رو به دشت برسونین و توی این سفر با خودتون چی ببرین؟

  سفربازی - جاذبه های گردشگری تنکابن

  جاذبه های گردشگری تنکابن

  دریاسر کجاست؟

  وقتی قراره برای رفتن به سفر چند روزه برنامه ریزی کنین، اولین چیزی که باید بدونین اینه که لوکیشن مورد نظر کجاست؟ این موضوع به شما کمک می‌کنه زمان‌بندی مناسبی برای رفت و برگشت به اون مکان داشته باشین، وسایل مورد نیاز رو به درستی بردارین و از همه مهمتر با یه برنامه عالی، از همه جاذبه‌های اطراف دیدن کنین.

  سفربازی - دریاسر کجاست

  دریاسر کجاست

  دشت دریاسر یکی از جاذبه‌های طبیعی شهر تنکابن هست که در منطقه دوهزار قرار گرفته و چشم‌انداز زیبایی از کوه الموت داره. البته به جز کوه الموت که بلندترین کوه مشرف به دریاسر هست، دو کوه دیگه هم ویوی بسیار جذابی به دشت دادن. غرب دشت دریاسر رو به گردنه سیالان و قله‌های خشچال کندیگان هست و از شرق به طالقان می‌رسه.

  سفربازی - کوه های اطراف دشت

  کوه های اطراف دشت

  دشت دریاسر در ۳۵ کیلومتری تنکابن قرار گرفته. برای رفتن به این دشت باید به شهر تنکابن که در غرب استان مازندران قرار داره سفر کنین. وقتی به تنکابن رسیدین، کافیه مسیر جاده دوهزار رو پیش بگیرین تا به دوراهی امام زاده قاسم برسین. سمت چپ جاده، یه مسیر فرعی به سمت دره می‌ره که آخرش شما رو به روستای عسل محله می‌رسونه.

  از این جا به بعد باید سفر رو با کوه پیمایی ادامه بدین و حدود یک تا یک و نیم ساعت کوهنوردی کنین تا بعد از عبور از تپه‌ها و چشمه‌های بین راه، به دشت دریاسر برسین!

   اگر از تهران عازم دریاسر هستین، باید ۲۸۸ کیلومتر رانندگی کنین، پیمودن این مسیر که حدوداً ۵-۶ ساعت زمان می‌بره، شما رو به دریاسر می‌رسونه و دشتی پیش روی شما پدیدار می‌شه که حتی یه لحظه هم نمی‌تونید ازش چشم بردارید!

  آدرس دریاسر روی نقشه

  جاهای دیدنی دریاسر

  دشت دریاسر همونطور که قبلاً هم اشاره کردیم، یکی از جاذبه‌های طبیعی و نقاط بکر استان مازندران هست که در فصل‌های مختلف، زیبایی‌های منحصر به فردی داره. دریاسر در فصل بهار و به ویژه اردیبهشت ماه، یکدست غرق در گل‌های زرد بابونه می‌شه و منظره فوق‌العاده چشم نوازی رو پیش روی طبیعت‌گردها قرار می‌ده.

  سفربازی - دشت دریاسر در تنکابن

  دشت دریاسر در تنکابن

  آب و هوای بسیار تمیز و البته خنک این دشت با صفا تو فصل بهار غیرقابل وصفه و جالبه بدونین از کف دشت، ده‌ها چشمه جوشیده که در فصل بهار کاملاً پر آب هستن، به همین دلیل به سختی می‌شه یه جای خشک در بین دشت پیدا کرد!

  رودخونه زیبا و پر آبی که از کوه سیالان سرچشمه گرفته، از وسط دشت عبور می‌کنه و زیبایی‌های دشت دریاسر و چندین برابر کرده. کوه‌های پوشیده از جنگل و پوشش گیاهی، دشت رو به زیبایی در آغوش کشیدن و قله سیالان با یخچال‌های طبیعی بزرگ، در فصل‌های مختلف سال، خودنمایی می‌کنه.

  سفربازی - تفریح در دریاسر

  تفریح در دریاسر

  کوه‌های تنگ لات خان بن، سیاه کل و کل تلا، هم فرصت بسیار خوبی برای طرفدرهای کوهنوردی به وجود آوردن تا در هوای پاک، از کوه بالا برن و از ارتفاع بالا، زیبایی‌های دشت رو تماشا کنن. درخت ازگیل و آلو جنگلی، دو تا از خوشمزه‌ترین میوه‌های این دشت بزرگ و زیبا هستن که طعم بی‌نظیری دارن.

  سفربازی - قله سیالان

  قله سیالان

  از همه این زیبایی‌ها که بگذریم، دیدن آسمون شب از دل دشت و ستاره‌هایی که چشمک می‌زنن، بدون حضور هیچ صدای مزاحمی، اونقدر لذت بخشه که شما رو به هوس می‌ندازه ستاره بچینین! حتی توی بعضی شب‌ها میشه شهاب بارون های آسموت دشت رو هم دید!

  زمین‌های صاف و مسطح دشت، جون می‌ده برای چادر زدن و کمپینگ. اما یادتون باشه که در کنار لذت بردن از طبیعت، مراقب حفظ این زیبایی‌های بکر هم باشین و به اونها صدمه نزنین.

  تفریحات دشت دریاسر

  دشت دریاسر به دلیل زیبایی‌های منحصر به فردی که داره، فرصت تفریح رو برای افراد با سنین مختلف و علاقه مندی‌های متفاوت فراهم کرده.

  سفربازی - دیدنی های دشت دریاسر

  دیدنی های دشت دریاسر

  به عنوان مثال اگر شما به کوهنوردی علاقه داشته باشین، پیشنهاد می‌کنیم فرصت فتح قله‌های اطراف دشت رو از دست ندین! قله‌هایی مثل خشچال، کندیگان، البرز غربی، طالقان و کوه سیالان، معروف‌ترین کوه های اطراف دشت هستن که پوشش جنگلی دارن و البته بعضی‌هاشون در نزدیکی‌های قله به یخچال‌های طبیعی می‌رسن.

  سفربازی - قله های اطراف دشت دریاسر

  قله های اطراف دشت دریاسر

  اگه کوهنوردی براتون سخته، پیاده‌روی در دشت و سر زدن به چشمه‌های پر تعداد دشت رو از دست ندین! بدون شک قدم زدن لابه لای گل‌های بابونه، زیر آسمون صاف و آبی و پاک لحظات تکرار نشدنی رو برای شما رقم می‌زنه.

  سفربازی - گل های بابونه دشت دریاسر

  گل های بابونه دشت دریاسر

  مطمئناً گوش سپردن به صدای آواز پرنده‌های بهاری و صدای آبی که آروم آروم مسیرش رو از بین دشت پیدا می‌کنه و پیش میره و دیدن اون همه جذابیت در یک مکان، دهان شما رو به تحسین خالق زیبایی‌ها باز می‌کنه. جوری که دوست دارین زمان در همین لحظه متوقف بشه و دیدن زیبایی‌های دشت سال‌ها ادامه داشته باشه!

  سفربازی - زیبایی های دشت دریاسر در اردیبهشت

  زیبایی های دشت دریاسر در اردیبهشت

  و اما علاقمندان به کمپینگ که عاشق پیدا کردن لوکیشن‌های جدید برای گشت و گذار هستن، این شما و این هم طبیعت بکر دشت دریاسر برای برپایی کمپینگ و نوشیدن چای داغ در هوای فوق العاده مطبوع دشت و سپری کردن چند شب در دل طبیعت!

  سفربازی - برپایی کمپینگ در دشت دریاسر

  برپایی کمپینگ در دشت دریاسر

  جاهای دیدنی اطراف دشت دریاسر

  هرچند که دشت دریاسر اونقدر زیبایی‌های منحصر به فرد داره که وقتی برای بازدید از جاذبه‌های اطراف باقی نمونه، اما حالا که تا اینجا اومدین، بد نیست سری هم به اطراف دشت و بقیه آفریده‌های خالق زیبایی‌ها بزنین!

  دوتا از لوکیشن‌هایی که پیشنهاد می‌دیم بهشون سر بزنین، سواحل دریای خزر و آبگرم فلکده هست. من که می‌گم شمال بدون دریا رفتن انگار اونقدر که باید و شاید نمی‌چسبه! اگه شما هم با من هم نظر هستین، حتماً یه سر به ساحل دریای خزر بزنین و از تفریحات دریایی مثل قایق‌سواری و شنا و غواصی لذت ببرین و کمی تو آلاچیق‌های ساحلی استراحت کنین.

  سفربازی - سواحل دریای خزر

  سواحل دریای خزر

  آبگرم فلکده یکی دیگه از دیدنی‌های نزدیک دریاسر هست که آبش از چشمه‌های اطراف و رودخونه لیره تامین می‌شه. دمای آبگرم بین ۲۵ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراده و هیچگونه گوگرد یا ترکیبات سمی توی آب نیست و ضمناً خواص درمانی هم داره. برای آب تنی در آبگرم فلکده، باید به جاده سه هزار برید.

  سفربازی - آبگرم معدنی فلکده

  آبگرم معدنی فلکده

  بهترین فصل سفر به دشت دریاسر تنکابن

  دشت دریاسر در همه فصل‌های سال زیبایی‌های منحصر به فردی داره که چشم هر بیننده‌ای رو به خودش محو می‌کنه. اما اگه دوست دارین دشت رو پوشیده از گل‌های زرد بابونه ببینین که مثل یه تیکه طلا می‌درخشه، بدون شک باید بهار و به خصوص اردیبهشت رو برای سفر به دشت انتخاب کنین.

  سفربازی - بهترین فصل سفر به دریاسر تنکابن

  بهترین فصل سفر به دریاسر تنکابن

  البته دشت دریاسر همونطور که اشاره کردم در همه فصل‌های سال زیبا و جذابه، تو بهار با گل‌ها و چشمه سارهای پر آبش که تا چشم کار می‌کنه سرسبزی و هست و سرسبزی! تابستون با هوای خنک و شب‌های ستاره بارون و شهاب بارون. پاییز با رنگ‌های زرد و نارنجی و برگ ریزون رویایی و در نهایت زمستون با کوه‌های پر برف و چشمه‌های شیشه‌ای، جذابیت‌های خاص خودش رو داره.

  سفربازی - دشت دریاسر در فصل های مختلف

  دشت دریاسر در فصل های مختلف

  جالبه بدونین هر سال اواسط اریبهشت ماه، همایش‌های کوهنوردی قله‌های اطراف دشت شروع می‌شه و گروه‌های کوهنوردی از سراسر ایران برای قتح قله‌ها به دریاسر میان.

  برای سفر به دشت دریاسر با خودمون چی ببریم؟

  اگر قصد کوهنوردی و قتح قله‌های اطراف رو دارین، کفش مناسب کوه همراه خودتون بردارین. اگر هم فقط به پیاده روی بسنده می‌کنین، باز هم کفش مناسب پیاده روی‌های طولانی به همراه داشته باشین. بهتره کفشون کمی ساق داشته باشه چون تو فصل بهار چشمه‌های کف دشت پر آب هستن و علاوه بر اون امکان بارندگی هم وجود داره.

  سفربازی - کوهنوردی در قله های دریاسر

  کوهنوردی در قله های دریاسر

  کوه‌های اطراف دشت، هوای نسبتاً خنکی دارن و ممکنه کمی احساس سرما کنین، پس توصیه می‌کنیم حتماً لباس گرم با خودتون همراه داشته باشین و اگر قراره شب توی دشت کمپ بزنین، چادر و پتو یادتون نره.

  راستی دسترسی این منطقه برای تهیه آب آشامیدنی و خوراکی، یکم سخته، پس بهتره آب و مواد غذایی برای مدتی که قصد موندن دارید، با خودتون ببرید.

  از همه مهمتر اینکه دوربین عکاسی حتماً همراه‌تون باشه و اگر قصد عکاسی با موبایل دارین، پاوربانک رو فراموش نکنین. مطمئن باشید توی دشت صحنه‌هایی رو می‌بینین که موندگار کردن شون با دوربین عکاسی، خیلی لذت بخشه.

  در سفر به دریاسر کجا اقامت کنیم؟

  گفتیم که دشت دریاسر، با شهر تنکابن ۳۵ کیلومتر فاصله داره، اگه قصد شما موندن توی دشت و سپری کردن چند شب در دل طبیعته، که خب لوازم کمپ رو بردارین و از شب‌های زیبای دشت لذت ببرین.

  اما اگر قصد اقامت توی دشت رو ندارین و فقط برای تفریح و گردش یک روزه به این منطقه رفتین، می‌تونین شب رو در یکی از هتل های شهر تنکابن اقامت کنین.

  رزرو هتل های تنکابن

  سخن پایانی

  تو این مطلب درباره دشت دریاسر و زیبایی‌هاش باهاتون صحبت کردیم و درباره تفریحات دشت و جاذبه های اطراف توضیحاتی دادیم. بهترین فصل سفر رو به شما پیشنهاد دادیم و در انتها گفتیم که برای سفر به دشت دریاسر چی لازمه با خودتون بردارید و کجا اقامت کنید. امیدوارم خوندن این مطلب اطلاعات کافی درباره دشت دریاسر رو در اختیار شما قرار داده باشه و از سفر به این دشت رویایی لذت ببرین!

  آیا این مطلب مفید بوده؟

  میانگین امتیازات ۳ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  برچسب‌ها:

  نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سوالات متداول
  دشت دریاسر کجاست؟
  یکی از جاذبه های دیدنی شهر تنکابن هست که با این شهر 35 کیلومتر فاصله داره و در منطقه دوهزار با چشم انداز کوه الموت قرار گرفته.
  چطوری به دشت دریاسر بریم؟
  اول باید به شهر تنکابن در استان مازندران سفر کنین و بعد مسیر جاده دوهزار رو پیش بگیرین تا به دو راهی امام زاده قاسم برسین. سمت چپ جاده، یه مسیر فرعی شما رو به سمت روستای عسل محله میبره. با یک ساعت کوهنوری و عبور از تپه ها و چشمه ها، به دشت دریاسر میرسید.
  بهترین فصل سفر به دشت دریاسر؟
  دشت دریاسر توی هر فصل زیبایی های خاص خودش رو داره. اما تو فصل بهار و اردیبهشت ماه غرق در گل های زرد بابونه میشه و جلوه های منحصر به فردی رو به نمایش میذاره. به علاوه اینکه اردیبهشت ماه بهترین زمان برای کوهنوری در قله های اطرافه که هر سال گروه های کوهنوردی برای فتح قله ها از سراسر ایران به دریاسر میان.
  فاصله دشت دریاسر تا تهران چقدره؟
  از تهران تا دریاسر 288 کیلومتره و حدوداً 5-6 ساعت زمان میبره تا به این منطقه برسید.
  برای سفر به دشت دریاسر با خودمون چی برداریم؟
  اگر قصد کوهنوری دارین، حتماً کفش کوه همراه داشته باشین. اگر دوست دارین پیاده روی کنین، کفش راحت برای پیاده روی های طولانی مدت ببرید. در صورتی که شب قراره تو دشت بمونین، چادر، پتو، لباس گرم، آب و مواد غذای کافی رو فراموش نکنین.