در پی ابراز نارضایتی استاندار فارس از روند توسعه گردشگری شهرستان پاسارگاد، معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری از مناطق مختلف این شهرستان بازدید کرد؛ به دنبال این بازدید، تقویت خدمات شهری برای گردشگران و ساخت هتل دانشگاه در پاسارگاد در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایرنا، محمد فرخ‌زاده که از سوی محمد هادی ایمانیه، استاندار فارس مأمور پیگیری توسعه زیرساخت‌های گردشگری شهرستان پاسارگاد شده است، اظهار کرد: با وجود اینکه این شهرستان، مجموعه جهانی پاسارگاد را در خود جای داده، اما فاقد هتل است.

او افزود: گردشگران در سفر به این شهرستان، برای اسکان از منازل مبله یا خانه‌های مسافر استفاده می‌کنند؛ بنابراین قرار شد یک ساختمان نیمه‌کاره مربوط به دانشگاه علمی‌کاربردی به ساخت یک هتل در این شهر تبدیل شود.

فراخوان برای سرمایه‌گذاری جامعه هتلداران

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس اظهار کرد: البته باید در وهله اول، مذاکرات در سطح ملی انجام شود و در صورت موافقت، فراخوان سرمایه‌گذاری در این مکان را برای جامعه هتلداران اعلام کنیم تا با ساخت هتل دانشگاه و راه‌اندازی رشته‌های مرتبط با گردشگری در این ساختمان بتوانیم گام موثری در مسیر توسعه گردشگری این شهرستان برداریم.

گفتنی است، بنا به تعریفی در هتل دانشگاه یا مدرسه هتل‌داری (Hotel School)، علاقه‌مندان به حوزه گردشگری به صورت نظری و عملی، در رشته‌های صنعت هتل‌داری، رستوران‌داری، مدیریت تور، بوم‌گردی و حمل‌ونقل گردشگران آموزش می‌بینند ضمن اینکه این مرکز، قادر به میزبانی گردشگران و مسافران نیز هست.

مشکلات راه و شهرسازی مادرسلیمان و پاسارگاد

معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استانداری فارس در بخش دیگری از سخنان خود توضیح داد: در بازدید میدانی که از شهر مادرسلیمان و مجموعه میراث جهانی پاسارگاد انجام دادیم متوجه شدیم که این مناطق با مسایل مختلفی روبه‌رو هستند که بخشی از این مشکلات مربوط به حوزه راه و شهرسازی است.

به گفته او، در این بازدید با حضور در شورای ترافیک شهرستان پاسارگاد مسایل مربوط به این شهرستان از جمله تابلوهای راهنما، میدان‌راه‌ها، اصلاح‌های هندسی و همچنین مشکلات تعویض و ایمن‌سازی معابر و طرح ترافیکی برای ورود و خروج به شهر مورد بررسی قرار گرفت.

این مقام مسئول افزود: پس از ارزیابی این مشکلات مقرر شد طرحی در شورای ترافیک شهرستان آماده شود؛ این طرح باید برنامه زمان‌بندی یک ساله داشته باشد و متناسب با آن پیش‌بینی‌های لازم برای رفع نواقص و موانع در این حوزه انجام شود.

وضعیت نامناسب ورودی‌ پاسارگاد

فرخ‌زاده با بیان اینکه وضعیت ورودی‌ مربوط به سایت جهانی پاسارگاد از دیگر مواردی بود که در این بازدید پیگیری شد، گفت: متأسفانه این ورودی‌ بسیار نامناسب است و قرار شد تدابیری برای حل این مشکل اتخاذ شود؛ در واقع باید با تملک زمین و ایجاد راستگردی از جاده اصلی به ورودی شهر بخشی از این مشکل حل شود.

او عنوان کرد: همین مشکل در ورودی شهر پاسارگاد هم وجود دارد؛ ورودی شهر هم یک تقاطع غیرهمسطح دارد که دارای شرایط مناسبی نیست. در حال حاضر کار تسطیح آن آغاز شده و در ادامه باید به‌گونه‌ای این کار را پیش ببرند تا هم زیبایی آن حفظ شود و هم به دلیل حادثه‌خیز بودن امکان نشستن مردم در این محل وجود نداشته باشد.

طرح پیاده‌راه کردن ورودی سایت جهانی

به گفته معاون استاندار فارس، بحث پیاده‌راه کردن ورودی سایت جهانی پاسارگاد نیز مطرح شد چراکه نیاز است راه دسترسی از پُشت موزه ایجاد و در این مسیر بستر ارائه خدمات برای گردشگران فراهم شود.

فرخ‌زاده توضیح داد: بازنگری پروژه‌ها و طرح جامع شهر مادر سلیمان و پاسارگاد نیز در دستور کار قرار گرفت تا از این طریق مسایل زمین، ارتفاع و محدودیت‌های میراثی در ساخت‌وساز را به‌ویژه در حریم درجه ۲ حل کنند.

او با اشاره به لزوم اجرای طرح «خیابان‌های الگو» برای ایجاد نظم، توضیح داد: ورودی نامناسب سایت جهانی پاسارگاد، وضعیت نامطلوب تابلوهای معرف کاربری و نوع ساخت‌وساز سنتی باعث شکل‌گیری یک خیابان کاملا بی‌نظم شده که برای حل این مشکل قرار شد شورای شهر مادر سلیمان با کمک شهرداری آن منطقه تلاش کنند تا طرحی با عنوان «خیابان‌های الگو» را در این منطقه اجرا کنند.

این مقام مسئول افزود: این طرح شامل کف‌سازی مناسب و ایمن، کانال تأسیسات، فضای سبز، مسائل مربوط به ایمنی ترافیک و تابلوهای معرف کاربری، بحث ایمن‌سازی برق و خط گرم برق، مسایل مربوط به مبلمان شهری، زدودن اغتشاشات بصری و زیباسازی می‌شود.

گفتنی است، استاندار فارس در سفر به شهرستان پاسارگاد از زیرساخت‌های گردشگری این شهرستان بازدید کرد که با ابراز نارضایتی استاندار و تأکید او بر تغییر مدیریتی اداره میراث‌فرهنگی این شهرستان همراه بود.

غیبت رئیس اداره میراث‌فرهنگی پاسارگاد

محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس در زمان حضور در مجموعه تاریخی پاسارگاد شامل آرامگاه کوروش و دیگر آثار تاریخی ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو، از وضعیت محوطه، روند نگهداری و ارائه خدمات رفاهی به گردشگران در این مجموعه ابراز نارضایتی کرد.

استاندار فارس در این بازدید خواهان ارائه توضیح از سوی رئیس اداره میراث‌فرهنگی پاسارگاد شد که اهالی و مسئولان منطقه گفتند که او، طی ماه‌های گذشته در منطقه حضور میدانی مشهودی نداشته است.

شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادتشهر در ۱۱۰ کیلومتری شمال شیراز واقع است. این شهرستان آثار تاریخی پاسارگاد شامل آرامگاه کوروش را در خود جای داده است، آثاری که در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای