خیلی‌ها موقعی که میخوان برای سفر به مشهد برنامه‌ ریزی کنن فقط و فقط جاذبه‌های خود مشهد رو در نظر میگیرن و برنامه‌اشون این میشه که یه هفته به مشهد سفر میکنن و هر چی جای تفریحی و توریستی داره رو میبینن و بر میگردن شهر خودشون.

غافل از اینکه خیلی از جاذبه‌های مشهد در خارج از شهر قرار داره. در بیرون از شهر مشهد نقاطی رو میشه پیدا کرد که بهشت صدا زدنشون واقعا اغراق نیست.

در اطراف مشهد همه جور جاذبه‌ای رو میشه پیدا کرد، از طبیعت بکر گرفته، تا دیدنی‌های تاریخی و مناطق تفریحی توریستی که ساخته دست انسانه. توی مجله سفربازی تا به امروز خیلی از این نقاط رو معرفی کردیم که برای خوندنشون فقط کافیه به صفحه اصلی مجله گردشگری سفربازی یه سر بزنی و به ترتیب مقاله‌هاشون رو مطالعه کنی و باهاشون آشنا شی.

اما توی این مقاله میخوام راجع به یکی دیگه از جاذبه‌های طبیعی مشهد و استان خراسان رضوی صحبت کنم. درباره چشمه‌ای که با آب فروان و گوارایی که داره تا به امروز شخصیت‌های مختلفی رو عاشق خودش کرده. شخصیت‌هایی مثل فردوسی!

حتما کنجکاو شدی که بفهمی داستان از چه قراره؟ این مقاله رو تا انتها بخون تا همه چی دستت بیاد.

سفربازی - کمر مقبولا

چشمه گیلاس چه جوری جاییه و چه داستان‌هایی پشتشه؟

سفربازی - چشمه گیلاس

چشمه گیلاس

چشمه گیلاس یه چشمه خاص و پر آب، توی شمال شهر مشهده. چرا میگم خاص چون این چشمه یه چشمه کهن و تاریخیه و داستان‌های زیادی حول این چشمه درست شده و از طرفی طبیعت فوق العاده‌اش هم در اطراف مشهد بی نظیره که باز هم این مورد خاص‌ترش میکنه.

اما بیا تا داستان‌هایی که این چشمه تو دل خودش داره رو برات تعریف کنم.

داستان اول درباره فردوسیه!

فردوسی شاعر پرآوزه‌ای که همه ما اسمش رو شنیدیم علاقه خیلی زیادی به این چشمه داشته و در تلاش بوده هر جوری که شده آب این چشمه رو به شهر توس برسونه. اقداماتی‌ هم برای اینکار انجام میده ولی متاسفانه عمرش به اندازه کافی کفاف نداد و قبل از اینکه موفق بشه که این چشمه رو به شهر توس برسونه دار فانی رو وداع گفت. اما دخترش به یاد پدر، آرزوی پدرش رو آرزوی خودش کرد و آب چشمه رو به شهر توس رسوند و اون رو وقف عام کرد.

داستان دوم، لگد خوردن یزدگرد!

داستان دوم،درباره یزدگرد، پدر بهرام گور هست. توی روایت‌های تاریخی اومده که یزدگرد روزی برای بازدید و تفریح به نزدیک این چشمه اومده بوده و برای خودش خوش میگذرونده، متاسفانه وقتی نزدیک اسبش میشه، اسبش یه لگد جانانه نثارش میکنه و یزدگرد هم مستقیما و در لحظه دیار فانی رو وداع میگه و شتابان به سوی دیار باقی میره. همین میشه که اسم دیگه چشمه گیلاس، چشمه گلسب میشه.

گذر چشمه گیلاس از وسط شهر مشهد! راست یا دروغ؟

داستان سوم، روایتی هست از امیرعلی شیرنوایی. جناب شیرنوایی در زمان‌های قدیم یعنی دوران تیموریان دلش میخواست هر جوری که شده آب این چشمه رو به مشهد برسونه. تلاش‌های زیادی هم کرد اما به سرنوشت فردوسی مبتلا شد و قبل از اینکه موفق بشه به رحمت ایزدی پیوست و کارش نیمه کار موند.

شاه عباس صفوی بعدها کار این بنده‌ خدا رو ادامه داد و موفق شد که آب چشمه گیلاس رو به شهر مشهد برسونه و اونو از بین صحن عتیق حرم امام رضا (ع) عبور بده.

حالا شاید بپرسی خب یعنی آب‌ که الان تو حرم امام رضا جریان داره از اون چشمه هست؟ در پاسخ باید بگم الان دیگه اینجوری نیست و اون مسیر رو بستن. پس آب اون نقطه از یه جای دیگه تامین میشه.

این سه تا داستان یه رکن مشترک دارن! اگه گفتی چین؟ توی هر سه داستان متوجه این موضوع میشم که این چشمه به حدی آب گوارایی داشته که هم پاتوق خیلی‌ها بوده هم خیلی‌ها هم تلاش کردن که یه بهره از اون ببرن و اونو راهی شهر خودشون کنن.

چشمه گیلاس واقعا از نظر آب و طبیعت اطرافش، مثل بهشت میمونه. چشمه گیلاس حدودا ۱۰۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع داره و عمقش هم حدودا ۴ تا ۵ متر هست. این چشمه از سالیان دور تا به امروز جزو پر آب‌ترین چشمه‌های استان خراسان رضوی به حساب میومده و میگن میزان آب دهی اون حدودا ۲۳۰ لیتر در ثانیه هست.

به دلیل وجود آب زیاد، طبیعت بکری هم در کنار چشمه شکل گرفته که دیدنش به آدم لذت وصف ناپذیری میده. کنار چشمه گیلاس حوضچه‌ها و دریاچه‌های کوچکی ایجاد شده که خیلی‌ها برای آب تنی از اون استفاده میکنن.

آب چشمه گیلاس یه مقدار سنگینه. به این خاطر که دیواره‌های اون همه از جنس آهک هست و این آهک باعث سنگینی آب چشمه گیلاس شده.

متاسفانه این روزها به دلیل اینکه ایران دچار خشک سالی شده و از طرفی هم برداشت‌های زیادی از آب‌های زیرزمینی صورت میگیره این چشمه در معرض نابودی هست. این ماجرا اگه ادامه پیدا کنه و مسئولین به فکر چاره نباشن این چشمه زیبا هر روز کم آب‌تر و کم آب‌تر میشه تا در نهایت خشک بشه و ما رو از وجود خودش محروم کنه.

چشمه گیلاس کجای نقشه جا خوش کرده؟

احتمالا بعد از خوندن توصیف‌های بالا دلت میخواد حتما توی سفر بعدیت به مشهد یه سر هم به این چشمه زیبا بزنی به همین خاطر هم احتمالا الان دنبال آدرسش هستی!

خب برو کاغذ قلم بیار تا برات بگم چطوری میتونی به این چشمه زیبا برسی. چشمه گیلاس حدودا ۵۰ کیلومتر از شهر مشهد فاصله داره و توی روستایی به همین اسم، یعنی روستای چشمه گیلاس، قرار گرفته.

برای رسیدن به چشمه گیلاس باید از مشهد خارج بشی و وارد جاده قوچان بشی، منطقه ساغروان رو که رد کردی یکم جلو تر باید از جاده قوچان خارج بشی و وارد جاده چشمه گیلاس بشی. تا ته این جاده رو بری میرسی به روستا و میتونی یه روز تمام اونجا کمپ کنی و از آب و هوا و طبیعت نهایت لذت رو ببری.

برای اینکه مطمئن بشم به هیچ وجه مسیر رو گم نمیکنی لینک نقشه رو هم برات این پایین گذاشتم که میتونی روش بزنی از این طریق مسیریابیش کنی.

نقشه

سفربازی - پارک ملت مشهد

چه جاذبه‌های دیگه‌ای در نزدیکی چشمه گیلاس قرار داره؟

سفر بازی - آبشار اخلمد

آبشار اخلمد

خوبی چشمه گیلاس اینه که در نزدیکی خودش چند تا جاذبه دیدنی دیگه ‌هم داره که میتونی بری یه سر هم به اونا بزنی و حسابی کیف کنی.

مثل چیا؟

مثل روستای اخلمد، آبشار اخلمد و کوه‌های اخلمد، دره اجنه و…

منطقه اخلمد جزو زیباترین ییلاق‌هایی هست که توی سفرت به مشهد میتونی بری و تماشاش کنی و به نظرم صرف زمان یک روزه برای دیدن همچین بهشتی واقعا کافی نیست و ادم باید چند روزی اونجا بمونه تا همه‌ جاش رو سر دل استراحت ببینه. از زیبایی‌های این منطقه هر چی بگم کم گفتم، ترکیب طبیعت و آبشار، منطقه‌ای رو به وجود آورده که دیدنش برای هر کسی میتونه هیجان انگیز باشه.

آبشار اخلمد و دیدنی‌هاش رو به صورت کامل توی یه مقاله معرفی کردم که میتونی بعد از تموم کردن این مقاله یه سری به اون نوشته هم بزنی و با هفت آبشار زیبای اخلمد بیشتر آشنا بشی.

سفربازی - آبشار اخلمد

چه فصلی از سال برای دیدن چشمه گیلاس مناسب‌تره؟

سفربازی - چشمه گیلاس مشهد

چشمه گیلاس مشهد

رفتن به یه جای خنک و ییلاقی مثل چشمه گیلاس،‌مخصوص فصل تابستونه.

تابستون‌ها آدم دلش میخواد هر جوری شده از گرما و شلوغ شهر فرار کنه و بزنه بره یه جایی که هواش دلپذیر باشه و شنیدن موسیقی جاری شدن آب هم روح و روانش رو جلا بده. اگه مشهدی هستی یا حتی توی تابستون به مشهد سفر کردی پیشنهاد میکنم حتما یه چند روزی رو به این منقطه بری تا حسابی سر حال بشی.

البته دیدن طبیعت توی فصل بهار‌ هم لطف خودش رو داره و اگه عاشق دیدن طبیعت تازه متولد شده هستی، انتخاب این منطقه تو فصل بهار هم، انتخاب خوبیه.

ID مطلب صحیح نیست!

صحبت‌های پایانی

خب متن معرفی نامه چشمه گیلاس هم به پایان رسید و امیدوارم از خوندنش لذت برده باشی. دیدن چشمه گیلاس و اماکن اطرافش میتونه تا چند روزی تو رو سرگرم نگه داره و حال و هواتو عوض کنه. البته همه اینا در صورتی به صرفه ‌هست که در کنار یه سفر مشهد برنامه ریزی شده باشه.

میدونم که میدونی رفتن به یه سفر نیازمند برنامه ریزیه. یه برنامه جامع و کامل که پیش بینی همه چیز رو کرده باشه. از خورد و خوراک گرفته تا جایی که شب میخوای بخوابی.

ما توی سفربازی میتونیم توی برنامه ریزی سفرت یکم کمکت بدیم و خیالت رو از بابت محل خوابت راحت کنیم. برای اینکار فقط کافیه به سایت سفربازی مراجعه کنی و از اونجا اسم جایی که میخوای بهش سفر کنی رو وارد کنی و بعدش یه لیست از هتل‌ها و اقامتگاه‌های اون منطقه رو دریافت کنی. تو مرحله بعد برای اینکه توی انتخاب کردن راحت‌تر باشی، میتونی از طریق فیلترهای موجود در بخش جستجوی سایت سفربازی، لیست پیشنهادی رو محدودتر کنی و پیشنهادها رو بر مبنای امکانات رفاهی و بودجه‌ای که مد نظر هست خرج کنی، دسته بندی کنی.

در انتها با اعمال این فیلترها به چند تا اقامتگاه میرسی که کاملا با خواسته‌های تو همخوانی داره. 🙂 چی از این بهتر؟

برای مشاهده هتل های مشهد کلیک کنید

راستی تا یادم نرفته اینم بگم بهت، خوشحال میشیم اگه تو هم چشمه گیلاس رو از نزدیک دیدی، نظرت رو درباره‌اش برای ما بنویسی تا اینجوری با تجربه‌های تو هم آشنا بشیم.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای