چشمه‌های پلکانی باداب سورت در استان مازندران، پدیده طبیعی اعجاب‌انگیز و زیبایی هست که مکانی بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهانه. باداب سورت از اون دسته مکان‌های طبیعی در کشوره که حتما باید برای دیدنش بار سفر ببندین و راهی استان مازندران بشین. اگر هنوز باداب سورت ساری رو از نزدیک ندیدین، حتکا اولین سفر رو به بازدید از باداب سورت اختصاص بدین. 

سفربازی - باداب سورت

باداب سورت

اگر با دیدن این تصاویر، چمدون سفر رو برای دیدن باداب سورت بستین، لازمه قبل از رفتن این مقاله از مجله سفربازی رو تا انتها بخونین چون توی این مطلب میخواهیم درباره اینکه باداب سورت کجاست؟، مسیر دسترسی به این منطقه به چه صورت هست و اینکه بهترین زمان سفر به این منطقه کی هست با شما صحبت کنیم. 

سفربازی - دیدنی های منطقه مازندران

دیدنی های منطقه مازندران

باداب سورت کجاست؟

چشمه‌های باداب سورت در بخش چهاردانگه شهرستان ساری استان مازندران و بین روستاهای اروست و مال‌خواست واقع شده.

سفربازی - باداب سورت مازندران

باداب سورت مازندران

چشمه‌های باداب سورت ساری از شمال به ارتفاعات و تپه‌های پوشیده از درختان سوزنی برگ، از شرق به ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته‌ای و درختچه‌های زرشک و از غرب به روستای اروست محدود می‌شه.

مسیر دسترسی به باداب سورت

دسترسی به باداب سورت سخت نیست و کافیه برای رسیدن به این چشمه پلکانی تماشایی از جنوب شهر ساری راهی دهستانی به نام پشت‌کوه بشید و از این مسیر به سمت روستای سورت حرکت کنین.

 

بین روستاهای اروست و مال‌خواست به چشمه باداب سورت خواهید رسید. این مسیر تماما آسفالته هست و فقط از روستای اروست تا چشمه در حدود سه کیلومتر جاده خاکی پیش رو دارین.

سفربازی - مسیر دسترسی به باداب سورت

مسیر دسترسی به باداب سورت

درباره چشمه‌های این منطقه

چشمه پلکانی باداب سورت و حوضچه‌های طبیعی رنگارنگی که بر اثر گذشت سال‌های طولانی به وجود اومدن، پدیده‌ای دیدنی در استان سرسبز مازندران هست و از جاهای دیدنی ساری محسوب می‌شه.

سفربازی - چشمه‌های باداب سورت

چشمه‌های باداب سورت

جنس این حوضچه‌های طبیعی زیبا، تراورتن هست و آب داخل اون‌ها از تجمع آب دو چشمه که یکی‌شون آب شور و یکی‌شون آب ترش هست و همینطور آب بارون تامین می‌شه.

سفربازی - حوضچه‌های طبیعی شور باداب سورت

حوضچه‌های طبیعی شور باداب سورت

مواد معدنی موجود در آب این چشمه‌ها، باعث شده حوضچه‌های پلکانی به رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد دربیان و زیر نور خورشید حسابی بدرخشن و پیش چشم گردشگران دلبری کنن.

سفربازی - حوضچه های باداب سورت

حوضچه های باداب سورت

جالبه بدونین چشمه‌های پلکانی به این شکل که در باداب سورت دیده می‌شه، در ایران نظیر نداره و فقط در چند نقطه از جهان چنین پدیده طبیعی وجود داره. چشمه‌های پاموکاله در ترکیه، ایوان‌های مطبق سفید و صورتی در نیوزیلند، بایشوایتای در چین، باگنی سان فلیپو در ایتالیا، منطقه سنگ زرد در آمریکا و هیرو ال آگورا در مکزیک چشمه‌هایی با این شکل و شمایل هستن.

شاید این سوال براتون پیش بیاد که معنی لغوی باداب سورت چیه؟ باید بگیم باداب به معنی آب گازدار و سورت به معنی شدت اثر معنی می‌شه.

نکته جالب توجه دیگه در مورد چشمه‌های باداب سورت اینه که این اثر طبیعی شگفت‌انگیز، در سال ۱۳۸۷ به‌عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران بعد از کوه دماوند به ثبت رسید.

بهترین زمان بازدید از باداب سورت

بهترین زمان برای سفر به چشمه‌های طبیعی باداب سورت فصل بهاره. در این زمان، هوای منطقه مطبوعه و چشمه‌ها و حوضچه‌ها در پرآب‌ترین حالت خودشون هستن. تماشای این پدیده جذاب طبیعی در هنگام غروب آفتاب تجربه‌ای منحصربه‌فرد و فراموش‌نشدنی برای شما خواهد بود.

سفربازی - بهترین زمان بازدید از باداب سورت

بهترین زمان بازدید از باداب سورت

البته در بقیه فصول سال هم می‌شه از باداب سورت ساری دیدن کرد اما در فصل تابستون ممکنه تابش آفتاب و گرمای هوا اذیت‌کننده باشه. فصل زمستون هم در صورت بارش برف، امکان بسته بودن مسیر دسترسی به چشمه‌ها وجود داره.

این رو هم باید بگیم که زمان بازدید از باداب سورت معمولا از ساعت ۶ صبح تا ۹ شب هست و برای دیدن چشمه‌ها باید بلیت تهیه کنین.

سفربازی - اقامت در باداب سورت

اقامت در باداب سورت

اقامت در سفر به باداب سورت

اطراف چشمه‌ها و حوضچه‌های طبیعی باداب سورت امکاناتی برای اقامت وجود نداره و کمپ زدن در نزدیکی منطقه ممنوعه. اگر برای دیدن باداب سورت به این نقطه سفر می‌کنین می‌تونین در محل مناسبی اطراف روستاهای نزدیک، کمپ بزنین یا خونه‌های اهالی این روستاها رو برای اقامت اجاره کنین.

اقامتگاه های اطراف باداب سورت

چشمه‌های در خطر نابودی این منطقه 

هر اثر طبیعی یا تاریخی برای بقا و پابرجا موندن به حفاظت، نگهداری و توجه ما نیاز داره. متاسفانه این موضوع در مورد چشمه‌های باداب سورت مثل بسیاری از مکان‌های ارزشمند طبیعی و تاریخی در کشورمون، رعایت نمی‌شه.

اگر برای دیدن این حوضچه‌های زیبا رفتین، حتما به یاد داشته باشین که راه رفتن روی اون‌ها، بهشون صدمه می‌زنه و تخریب این پدیده طبیعی اعجاب‌آور رو به دنبال داره.

همینطور فراموش نکنیم که زباله‌ای در محل نریزیم و به هیچ وجه در نزدیکی حوضچه‌ها آتیش روشن نکنیم. یادمون باشه چشمه‌های طبیعی باداب سورت رو بدون برجا گذاشتن اثری از خودمون، ترک کنیم.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای