بندر انزلی یکی از شهر های شمالی ایران که در استان گیلان واقع شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد گشت و گذار در تالاب انزلی استان گیلان صحبت کنیم.

شهرستان بندر انزلی یکی از شهر های خط ساحلی دریای خزر بود که از طرف غرب با شهرستان رضوانشهر و از طرف شرق با شهرستان رشت در ارتباط است. شهر بندر انزلی آب و هوای مرطوب و گرمی داشته که به عنوان پر باران‌ ترین شهرستان ایران شناخته می شود.

شهرستان بندر انزلی دارای جاذبه‌ های گردشگری بسیار متنوع و طبیعی است. در ادامه با ما همراه باشید تا تالاب انزلی را مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم.

تالاب استان گیلان کجاست و مسیر دسترسی این تالاب چگونه است؟

با معرفی تالاب بندر انزلی به موقعیت جغرافیایی آن خواهیم پرداخت.

اطلاعات کلی تالاب انزلی 

بندر انزلی یکی از محبوب ترین مناطق توریستی شهرستان انزلی بود و قدمتی بیش از ۱۵۰۰۰ سال دارد. با توجه به مناظر طبیعی در این تالاب، پیشنهاد می کنیم در زمان سفر به استان گیلان حتما از تالاب انزلی بازدید نمایید. تالاب بندر انزلی به نیلوفرهای آبی مشهور است و با مراجعه به این شهر می توانید از مناظر این منطقه لذت ببرید.

تالاب بندر انزلی یکی از تالاب‌های بین‌المللی ایران بود که در سال ۱۳۵۴ جزء تالاب‌ های بین‌ المللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است. برای راحتی خود می‌ توانید قبل از سفر اقدام به رزرو هتل نموده تا با خیالی آسوده اقدام به سفر نمایید.

اطلاعات کلی تالاب

مسیر دسترسی تالاب انزلی

در ادامه گشت و گذار در تالاب انزلی استان گیلان به مسیر دسترسی تالاب می رسیم. تالاب انزلی یکی از مقاصد گردشگری استان گیلان بوده که هر سال میلیون‌ ها گردشگر را به سمت خود جذب می کند. برای دسترسی به تالاب بندر انزلی می توانید خود را به شهرستان رشت برسانید. پس از آن به سمت غرب حرکت کرده و پس از طی ۴۰ دقیقه می توانید به شهرستان انزلی و تالاب گردشگری شهر برسید.

بندر انزلی مسیر دسترسی بسیار آسانی از طریق آزادراه های مواصلاتی دارد. برای نمونه می توانیم به اتوبان قزوین رشت، جاده چالوس، جاده هراز و اتوبان تهران شمال دارد.

مسیر دسترسی تالاب انزلی

رود‌ها و چشمه‌های تالاب انزلی

با توجه به حاصلخیز بودن منطقه، تالاب انزلی از ۱۱ رود بزرگ و اصلی و حدود ۳۰ رودهای فرعی تشکیل شده است. این رود ها پس از طی مسیری و با گذشت از مزارع و شالیزارهای برنج به حوزه آبریز تالابم نتقل می شود.

از رود های مهم تالاب بندر انزلی می‌ توانیم به رودخانه پیربازار، قنادی، بیدرود، نخاله، هند خاله سیاه درویشان، نرگستان، مرغ خالکایی اشاره کنیم. همانطور که اشاره کردیم حوضه آبریز رودخانه های مواصلاتی، تالاب انزلی است. آب تالاب از طریق کانال آبی خود به حوزه آبریز دریای خزر منتقل می شود.

عمق تالاب انزلی استان گیلان

عمق آب در فصل های مختلف متفاوت است. به طور متوسط عمق آب تالاب به ۵ متر در فصل بهار و تابستان می رسد. اگر بارش باران کمتر باشد، عمق آب کمتر از میزان متوسط خواهد بود. برای بازدید از تالاب بندر انزلی می‌توانید در شهر رشت یا بندر انزلی اقامت داشته باشید.

همچنین بخوانید : اجاره ویلا آنلاین در شمال

عمق تالاب انزلی استان گیلان

پوشش گیاهی و گل های نیلوفر آبی

با توجه به آب و خاک تالاب انزلی و همچنین عمق آن محلی مناسب برای رشد گیاهان و غوطه ور شدن آنها در آب تالاب است. از این رو محلی مناسب برای تولید مثل حیوانات و همچنین پرندگان است.

گلهای نیلوفر آبی بستری مناسب برای تولید مثل در منطقه بندر انزلی است. پرندگان در میان لابلای گل های نیلوفر آبی و گیاهی به نام سکوله تولید مثل کرده و پس از آن فرزندخود را به دنیا می آورد. از این رو نتیجه می گیریم وجود تالاب بندر انزلی برای محیط زیست بسیار امری حیاتی و ضروری است

برای مشاهده بهتر پوشش های گیاهی می توانید به غرب تالاب مراجعه نمایید. اگر بودجه کمی برای سفر دارید، نگران هزینه‌ های سرسام آور سفر نباشید. در سایت سفر بازی هتل‌های مقرون به صرفه ای را معرفی کرده و بدون استرس می‌توانید به رزرو هتل مناسب با بودجه خود بپردازید. تا این قسمت مقاله به معرفی تالاب پرداختیم. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد گشت و گذار در تالاب انزلی استان گیلان صحبت کنیم.

پرندگان مهاجر تالاب استان گیلان

تالاب انزلی یکی از مهمترین زیستگاه ها و مسیر عبور پرندگان مهاجر است. به دلیل اهمیت تالاب باید در حفظ این تالاب ارزشمند کوشا باشیم. این مکان هر سال میزبان بیش از ۱۲ میلیون پرنده اردک، گاز و انواع دیگر پرندگان است. پرندگان مهاجر حدود سه ماه از زندگی خود را در این تالاب سپری می ‌کند.

با سرد شدن هوا پرندگان مهاجر و مسیر خود را از قسمت شمالی روسیه و منطقه سیبری آغاز کرده و به منطقه دریاچه خزر و مناطق گرمسیری ایران می رسند.

از انواع حیوانات مهاجر تالاب می‌توانیم به انواع غاز، انواع مرغابی، پرستو، قوی کوچک، مرغابی سیاه کاکل، زنبور خوار، سینه سرخ و هزاران نوع دیگر پرده اشاره کنیم.

همچنین بخوانید : بهترین هتل های ساحلی مازندران

پرندگان مهاجر تالاب انزلی

جمع بندی

تالاب انزلی محلی مناسب برای تفریح بوده و از تفریحات هیجان انگیز این تالاب می توانید بهره ببرید. برای نمونه می‌توانیم به قایق رانی، کایاک سواری، ماهیگیری و غیره اشاره داشته باشیم.

در این مقاله به گشت و گذار در تالاب استان گیلان پرداختیم. پیشنهاد می‌کنیم قبل از سفر رزرو هتل در شهر‌های مجاور نموده و از تخفیفات سایت سفر بازی به صورت آنلاین برخوردار شوید.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای