خانه امین یکی از عمارت‌های تاریخی به جا مانده از دوران قاجار در اصفهانه که صاحب اون شخصی به نام محمد علی امین التجار بوده، به همین دلیل این خونه‌ی کهن به اسم امین التجار هم شناخته میشه.

این شخص یکی از تاجران به نام و پرآوازه شهر اصفهان بوده که از حمایت‌کنندگان و همراهان مشروطه‌خواهان در اصفهان به شمار میومده و بخاطر مسافرت‌های متعدد به داخل و خارج ایران، فرصت ملاقات با بزرگان سیاسی و مذهبی را غنیمت می‌شمرده و نقش مهمی در کمک به مشروطه خواهان ایفا میکرده. جالبه که بدونی جلسات مربوط به مبارزات مشروطه در خانه امین التجار برگزار میشده.

این خونه‌ی سنتی با معماری زیبای دوران قاجار در دو طبقه ساخته شده و دارای ۱۴ اتاق آراسته شده با آیینه کاری و گچ‌بری‌های زیباست و در میان طبقه اول این بنا یک حوض با ۳ فواره قرار گرفته و در طبقه دوم تالارهای مجللی ساخته شده که برای پذیرایی مهمانان مورد استفاده قرار می‌گرفته و با نقاشی‌ها و گچ‌کاری‌های منحصر به فردی تزیین شده و درب‌ها و پنجره‌های منبت‌کاری و خاتم‌کاری شده و شیشه‌های رنگی و ارسی‌ها، زیبایی و شکوه این خونه رو دوچندان کرده.

فضای ایوان با ۶ ستون بلند آراسته شده که شکوه و عظمت خاصی به این عمارت تاریخی بخشیده و اون رو به یکی از مکان‌های دیدنی و تاریخی اصفهان تبدیل کرده که بازدیدکننده‌های زیادی رو به خودش جذب میکنه.

 

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای