قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ممانعت آمریکا برای بازگشت الواح هخامنشی به ایران خبر داد و گفت: بنا بود این الواح چند ماه پیش به ایران تحویل داده شود.

به گزارش سفربازی، به نقل از ایسنا، علی دارابی، درباره استرداد آثار تاریخی با توجه به این‌که درحال حاضر ۱۳ پرونده در دست رسیدگی است، افزود: استرداد آثار تاریخی فرایند خیلی پیچیده‌ای دارد. برای تعدادی از آن‌ها اقامه دعوا شده است و سال گذشته ۲۷ قلم به کشور برگردانده شد و درحال حاضر پرونده مهم، بازگشت الواح هخامنشی است که حدود ۱۷هزار لوح در اختیار موسسه شیکاگو قرار دارد.

او اظهار کرد: به هر حال ما با کشوری طرف هستیم که با اندک بهانه‌هایی موضوع را گره می‌زند و مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

معاون میراث فرهنگی در پاسخ به این سوال که آیا بازگشت الواح هخامنشی به مسایل سیاسی گره زده شده است، اظهار کرد: این اراده سران آمریکا است که بازگشت الواح هخامنشی را با موضوعاتی گره زده است، آن هم وقتی دادگاهی برگزار شده و حکمی صادر شده است.

او درباره این‌که آیا اوفک (دفتر کنترل دارایی‌هایی خارجی وزارت خزانه‌داری امریکا) هنوز اجازه بازگشت الواح به ایران را نداده است؟، تصریح کرد: خیر، هنوز اجازه نداده است. آن‌ها برای این موضوع محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی را ایجاد می‌کنند.

دارابی در پاسخ به برخی اظهارنظرها درباره بازگشت الواح هخامنشی به ایران تا حدود دو ماه دیگر، گفت: زمانی را که نمی‌توان مشخص کرد. علت این است که هم ما و هم وزارت خارجه و هم معاون اول ریاست‌جمهوری تلاش می‌کنیم آثار برگردد، اما ۱۳ پرونده است، بعضی از آن‌ها پیش رفته و برخی به زمان بیشتری نیاز دارد. ما دنبال این هستیم استرداد اتفاق افتد اما تحولات جهانی در اختیار ما نیست.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای