۰

شهر آبسرد دماوند

سفربازی - شهر آبسرد دماوند
بازدید
 • آبسرد دماوند

  خیلیا ویلاهایی در این منطقه یعنی آبسرد ساختن و هر موقع که فرصت کنن به اینجا میان تا از هوای پاک و طبیعت قشنگش استفاده کنن و از شلوغی و آلودگی مرکز شهر فرار کنن و خیلیا هم با اجاره ویلا در آبسرد برای آخر هفته‌ها و تعطیلات خودشون برنامه ریزی می‌کنن.

  شهر آبسرد در ۴۵ کیلومتری شرق تهران در شهرستان دماوند قرار گرفته و مساحتی نزدیک به ۱۰ هزار هکتار داره. مراکز تولید گل‌های زینتی هم در این منطقه دیده میشه. این شهر از شمال به کوه‌های البرز مرکزی میرسه، از جنوب به گیلان، از غرب به دماوند و از سمت شرق به ابر شیوه و سربندان متصل میشه.

  این شهر از تجمع آبسرد، مرانک و تاسکین در سال ۱۳۷۵ بوجود اومده اما مرکز اصلی منطقه آبسرد بیش از هزار سال پیش در منطقه‌ای نزدیک به روستای اتابک تشکیل شده. آب و هوای خوب و دسترسی به رودخانه و وجود زمین‌های حاصلخیز یکی از عوامل اصلی بوده که انسان‌ها رو از سالیان گذشته به این منطقه کشونده.

  هسته اصلی روستا‌های مرانک و تاسکین در قرن ۶ و ۷ بنا شد و محیطی مناسب برای دامداری در این منطقه به وجود اومد.

  سفربازی - شهر آبسرد دماوند

  شهر آبسرد دماوند

  منطقه‌ای با هوای پاک و معتدله که میتونید برای دسترسی به اون کار راحتی داشته باشید و ویلا و زمین کشاورزی تهیه کنید. اگه هم تمایلی به این کار ندارید میتونید از انواع ویلا ، سوئیت و… که برای اقامت مهیا شده استفاده کنید و با اجاره اونا از این منطقه و پتانسیل هاش لذت ببرید.

  این شهر ذاتا حالتی سرد و معتدل داره. کوهستانی بودن و دشت هومند در ارتفاعات زرین کوه باعث شده که دمای این منطقه در تابستون هم زیاد گرم نشه. گرمای تابستون هم حتی شما رو زیاد آزار نخواهد داد.

  نقاط تاریخی و دیدنی آبسرد

  در شهر آبسرد مکان‌های تاریخی و با قدمتی وجود داره که چند موردش رو خدمتتون میگم.

  بقعه میر مطهر

  این محل در شهر آبسرد واقع شده و در کنار قبرستان عمومی این شهر قرار گرفته. قدمت این بنا به اواخر صفویه می‌رسه.

  بنا به صورت چلیپایی هست و از تقاطع دو مستطیل تشکیل شده. گنبد دو پوسته داره و آجر کاری و تزئینات بنایی زیادی در زیر گنبد و طاق‌ها دیده میشه. معماری و تزئینات و عناصر بصری زیبایی در داخل بنا وجود داره که اون رو برای دیدن جذاب کرده. در سال‌های اخیر به عنوان نماد آبسرد معرفی شده و با نور پردازی جلوه‌ای خاص پیدا کرده.

  خانه تاریخی محمد باقر علوی

  این بنای دو طبقه آجری که شیروانی و چوبی است. این بنا از خانه‌های اعیانی دوره پهلوی به حساب میاد که برای فصول تابستون و زمستون طراحی شده.

  سفربازی - خانه تاریخی محمد باقر علوی

  خانه تاریخی محمد باقر علوی

  این خانه در محله مرانک آبسرد واقع شده. در این محله خانه‌ها و عمارت‌های تاریخی دیگه هم دیده میشه که به چند تاش اشاره می‌کنیم :

  • خانه میزرا علی نقی مرعشی
  • خانه میرزا یعقوب علوی
  • خانه سید مصطفی علوی
  • خانه خانم اشرف الدین مرعشی و خانم علوی
  • خانه میرزا محمد علی اسدی و میرزا حسن گتمیری

  امامزاده قاسم آبسرد

  این امامزاده بنایی داره با پلان دایره‌ای و گنبدی دو پوش هم روی اون قرار گرفته. گنبد رک داره و جزء گنبد‌های رک شناخته شده در منطقه محسوب میشه.  ورودی این بنا از سمت شرق هست.

  امامزاده عبدالله آیینه ورزان

  قدمت این بنا به اواخر دوره ایلخانی میرسه. یک برج آرامگاهی هست که حالتی ۸ ضلعی داره و در بالای ساختمون هم شاهد گنبدی مخروطی هستیم. داخل بنا هم شاهد کاشی‌های تزئینی دیده می‌شه.

  این امامزاده ضریحی چوبی داره که روی اون منبت کاری شده. کتیبه‌های خطی هم که متعلق به دوره صفویه هست در اون دیده میشه.

  سفربازی - امامزاده عبدالله آیینه ورزان

  امامزاده عبدالله آیینه ورزان

  از اونجایی که شهر آبسرد در یک فلات قرار گرفته که نسبتا مسطحه و آب و هوایی شبیه به بیابان داره جاذبه‌های طبیعی زیادی مثل آبشار، جنگل، تالاب، دریاچه و… در اون نمی بینیم و تنها باغ‌هایی که در اینجا هست و کشاورزان اونا رو عمل آوردن و از زیبایی‌های پوششی این منطقه به شمار میره.

  میوه‌ها و محصولات کشاورزی زیادی هم در این منطقه کشت میشه که میتونید از کشاورزهای اونجا بصورت مستقیم بخرید.

  اگه قصد اجاره ویلا، سوئیت و هر نوع اقامتگاه در آبسرد یا حتی اجاره ویلا در دماوند و هر نقطه دیگه‌ای دارید تیم سفربازی به کمک شما میاد. سفربازی شما رو از زمان رزرو و اجاره و تا شب آخر تنها نمیزاره تا بهترین اقامت رو تجربه کنید.

  نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  برچسب‌ها:

  نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.