۰

بنا های ربع رشیدی تبریز

بنا های ربع رشیدی تبریز
بازدید 80

تبریز یکی از کلانشهرهای شمال غربی ایران با قدمتی ۳۰۰۰ ساله است. در این شهر بنا ها و مکان های تاریخی زیادی وجود دارد. یکی از یادگاری های تاریخی ایران زمین در شمال شهر تبریز، بنای زیبا و قدیمی بنا های ربع رشیدی تبریز است که همین شهر قرار دارد. شما می توانید با رزرو هتل در این شهر زیبا از بنای ربع رشیدی دیدن کنید.

هر آنچه باید در مورد بنا های ربع رشیدی تبریز بدانید.

 •       معرفی بنای کهن ربع رشیدی
 •       بنای ربع رشیدی در کجا قرار دارد؟
 •       تاریخچه کهن بنای ربع رشیدی
 •       قسمت های مختلف بنای ربع رشیدی
 •       بازدید از بنای ربع رشیدی

معرفی بنا های ربع رشیدی تبریز

به دلیل اینکه تاریخ ساخت اولیه شهر تبریز نامعلوم می باشد، اکتشافاتی که اخیرا توسط مورخان انجام شده نشان دهنده، وجود تمدن در شهر زیبای تبریز در هزاره اول و دوم قبل از میلاد است. بنای ربع رشیدی یکی از معروف ترین مکان های گردشگری شهر تبریز بوده که آوازه جهانی دارد.. این بنا یکی از نخستین  دانشگاه بین المللی ساخته شده در جهان می باشد.

بنا های ربع رشیدی تبریز قدمت تمدن ایران را به رخ تمام جهان و عالمیان می کشد. موقعیت مکانی خوب این بنا و داشتن آب و هوای بسیار دلنواز و داشتن درختان و فضای سبز در اطراف بنای ربع رشیدی جلوه خاصی به این مکان تاریخی بخشیده است. همچنین پارک بزرگ ربع رشیدی، پارک شمس تبریزی  و پارک های دیگر در اطراف این بنای باشکوه قرار دارند.

سالانه گردشگران و بازدیدکنندگان متعددی برای بازدید از این بنای زیبا به شهر تبریز سفر می کنند. توصیه می شود قبل از سفر به این شهر رزرو هتل نمایید. 

معرفی بنا های ربع رشیدی تبریز

بنا های ربع رشیدی در کجا قرار دارد؟

بنای تاریخی ربع رشیدی در شمال شهر تبریز، منطقه خوش آب و هوا در شهر‌ک باغمیشه و عباسی تبریز واقع شده است. این بنا در دامنه کوه زیبای بیلانکوه قرار گرفته، که برای دسترسی به این مکان می توانید از وسیله شخصی یا عمومی استفاده کنید. برای رفتن به بنا های ربع رشیدی تبریز می توان از اتوبوس های مسیر عباسی استفاده کنید.

تاریخچه کهن بنای ربع رشیدی

در زمانی که مغول ها بر ایران حکومت داشتند و سه سال از حکومت غازان خان می گذشت، وزیر اعظم دربار ایران به دستور غازان خان، به صورت وحشتناکی، قتل رسیده می شود. خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی که وزیر اعظم دربار غازان خان بود، در قلعه های اسماعیلیه سکونت داشت. وی در زمان صدراعظمی خویش در حکومت غازان خان، به ایران و به خصوص به آذربایجان خدمات زیادی انجام داد.

این بنای زیبای ربع رشیدی، یکی از یادگاری های خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی در سال ۹۶ قمری (۶۷۴ خورشیدی ) می باشد. ساخت ربع رشیدی از نظر معماران مختلف، یک شهری کوچک بوده که دارای، مدرسه، مسجد، کتابخانه، مهمانسرا، دارالایتام، بیمارستان و مرکز درمانی است.

خواجه رشیدالدین همدانی به خاطر تامین کردن خرج بنای ربع رشیدی املاک زیادی را در نقاط مختلف ایران مانند، افغانستان و گرجستان، را وقف ربع رشیدی کرد. صدها سال پیش شاه عباس کبیر دستور تعمیر و مرمت بنای ربع رشیدی را داد ولی شاهان دیگر صفوی هیچ توجهی به بازسازی و مرمت این بنای زیبا نکردند، و در نتیجه ویران شد.

همچنین بخوانید : رزرو آنلاین هتل آپارتمان بهبود در شهر تبریز

تاریخچه کهن بنای ربع رشیدی

قسمت های مختلف، بنای ربع رشیدی

بنای بزرگ ربع رشیدی، که نخستین دانشگاه موجود در تاریخ بوده داری سه بخش مختلف اعم از:

 •       ربع رشیدی (قسمت اول)
 •       شهرستان رشیدی (مجموع سازه های مسکونی و تاسیسات جنبی )
 •       ربض رشیدی (بخش مسکونی، اشرافی نشین شهر)

ربع رشیدی

این بخش، بخش مرکزی ربع رشیدی می باشد، که اعم از:

 •       مسجد شتوی (زمستانی)، مسجد صیفی (تابستانی)؛
 •       دفتر کار متولی (رئیس دانشگاه)، مشرف و ناظر؛
 •       اتاقک ها و حجره های مخصوص دبیران و مدرسان برای سکونت آنها؛
 •       تاسیسات رفاهی شامل، حمام، حوضخانه (سرویس بهداشتی) و سقایه (آب آشامیدنی)؛
 •       کتابخانه که در زیر گنبد بزرگ قرار داشت؛
 •       بخش هایی چون خزانه، خلوتگاه ها، اتاق ها و سالن های مخصوص برای پذیرایی؛

همچنین بخوانید : رزرو آنلاین هتل شهریار تبریز

شهرستان رشیدی

مجموعه ای از راه ها، حمام ها، کارخانه ها و کاغذ سازی ها و غیره شامل اشهرستان رسیدی می باشد.

ربض رشیدی

محل های مخصوص برای احداث خانه های اشراف زاده شهر بود که این خانه ها تفاوت به سزایی با خانه ها و مکان های مردم عادی شهر داشت.

بازدید از بنا های ربع رشیدی تبریز

به خاطر حساس بودن و خطر تخریب بنای ربع رشیدی امکان بازدید وجود ندارد. بازدید کنندگان می توانند بعد از رزرو خود در ایام نوروزی، فقط در دو هفته آغازین سال برای بازدید از این بنای زیبا به اینجا بروند. برای دسترسی بهتر به بناهای ربع رشیدی تبریز می توانید رزرو هتل را در مرکز تبریز انجام دهید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *