۰

میدان عالی‌ قاپو اردبیل و جاذبه‌ های تأثیرگذار برای مخاطبان

میدان عالی‌قاپو اردبیل و جاذبه‌های تأثیرگذار برای مخاطبان
بازدید 132

برای مسافرت به شهر منتخب خود، بهتر است مناطق گردشگری و مهم شهر را شناخت و در صورت علاقه از آن مناطق بازدید نمود. با ما همراه باشید تا میدان عالی‌ قاپو اردبیل و جاذبه‌ های تأثیرگذار برای مخاطبان را بررسی کنیم.

اهمیت و تاریخچه میدان عالی‌ قاپو چیست؟

رسم و رسوم مردم آذری اردبیل در ایام محرم چگونه است؟

شهر اردبیل

شهر اردبیل یکی از شهر‌ های کوهستانی و سرد شمال غربی ایران بوده که قسمتی از این استان را رود ارس و مرز آذربایجان فراگرفته است. افراد مشهوری مانند شیخ صفی‌الدین اردبیلی در این شهر به خاک سپرده‌شده است که در ادامه بررسی خواهیم کرد. شهر اردبیل در فاصله ۲۲۰ کیلومتری تبریز و ۶۰۰ کیلومتری تهران واقع‌شده است.

این شهر دارای غذا‌ های محلی و ساکنان شهر آداب و رسوم خاصی هستند. شاعران و عارفان متعددی در وصف شهر اردبیل سخن گفته‌اند که نشان از اهمیت این استان دارد. شهر اردبیل در دوران مختلف مورد توجه بسیاری پادشاهان و حکومت‌ها بوده و نقطه شکوفایی این دوران، حکومت دوران صفویه است.

شهر اردبیل

تاریخچه مسجد تاریخی عالی‌قاپو

مسجد عالی‌قاپو ارزش زیادی برای مردم محلی شهر اردبیل دارد و بیانگر تاریخ و اصالت شهر است. مسجد عالی‌قاپو در دوران حکومت صفویه ساخته‌شده و قدمت آن به بیش از ۵۰۰ سال می‌رسد. این مکان در دوران متعدد، جایگاه مختلف برای مردم شهر داشته که در حال نیز مراسم‌ های فرهنگی و مذهبی در این میدان برگزار می‌شود.

بنای جدید و بازسازی شده عالی‌قاپو در سال ۱۳۹۰ به بهره‌برداری رسیده است. تا اینجای مقاله به  معرفی تاریچه مسجد و میدان عالی‌ قاپو اردبیل و جاذبه‌ های تأثیرگذار برای مخاطبان پرداختیم در ادامه مسیر دسترسی میدان را بررسی می کنیم.

مسیر دسترسی به مسجد و میدان عالی قاپو

میدان عالی‌ قاپو در مرکز شهر اردبیل ساخته شده است. این میدان در حد فاصله خیابان شیخ صفی و خیابان طالقانی واقع‌شده است. برای دسترسی به میدان می‌توانید از اتوبوس شهری و یا تاکسی استفاده نمایید. ب

ا توجه به این که میدان در مرکز شهر است، دسترسی آسانی به مناطق گردشگری و تاریخی شهر خواهید داشت. به‌طور مثال می‌توانیم به مقبره شیخ صفی و رود مرکزی شهر اشاره کنیم. سعی کنید رزرو هتل اردبیل را به صورت آنلاین انجام داده تا از مزایای رزرو آنلاین هتل سایت سفر بازی و هتل مقصد استفاده نمایید.

مسیر دسترسی به مسجد و میدان عالی قاپو

المان میدان عالی‌ قاپو شهر اردبیل

المان مشهور میدان عالی‌ قاپو در مرکز میدان قرارگرفته و از سه گنبد تشکیل شده است. حالت بیضی میدان یک حالت برجسته داشته و هر یک از سه المان میدان بیانگر یک واقعه است. در مرکز المان حوضی وجود داشته و المان‌ها نیز بیانگر سه گنبد مقبره شیخ صفی، مقبره شاه اسماعیل و حرم خانه است.

میدان پس از تخریب انتقال یافت و شکل جدید مسجد و میدان ساخته شد. همان‌طور که گفته شد میدان محلی مناسب برای برگزاری مراسم‌ های مذهبی و محرم نظیر تاسوعا و عاشورا است. در ادامه با ما باشید تا میدان عالی‌ قاپو اردبیل و جاذبه‌ های تأثیرگذار برای مخاطبان را معرفی کنیم.

آرامگاه شاه اسماعیل

اگر قصد بازدید از آرامگاه شاه اسماعیل را دارید، از مجموعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی بازدید نمایید. مقبره شاه اسماعیل دارای معماری منحصربه‌فرد بوده و نقش و نگار های زیبایی در بنا اصلی مقبره دیده می‌شود.

بخشی از این اشکال با آب‌طلا تزئین شده است. دیوار های مقبره با کاشی‌ های آبی لاجوردی ساخته شده و منظره‌ ای بی‌نظیر برای بازدیدکنندگان دارد. مجموعه آرامگاه شیخ صفی جزء آثار میراث فرهنگی و یونسکو هست.

همچنین بخوانید : اجاره روزانه آپارتمان

آرامگاه شاه اسماعیل

خانه مناف زاده

اگر به مناطق تاریخی شهر علاقه دارید از امارت و خانه مناف زاده بازدید نمایید. این بنا در دوران پهلوی ساخته شده و قدمتی بیش از صد سال دارد. با توجه به این که این بنا در مرکز شهر ساخته شده دسترسی آسانی از بافت تاریخی شهر خواهید داشت. این بنا در سال ۱۳۸۱ در آثار ملی ایران ثبت شده است. به صورت حضوری می‌ توانید از طریق آژانس‌ های معتبر شهر خود رزرو هتل نمایید

جمعه مسجد اردبیل

یکی از قدیمی‌ترین مساجد ایران که هنوز بخشی از آن به صورت طبیعی پابرجا است، جمعه مسجد اردبیل است. اگر تا به حال به شهر اردبیل سفر کرده باشید، محله اصیل پیرشمس‌الدین را می‌شناسید. با توجه با اسناد باقی مانده، این بنا در دوران سلجوقیان ساخته شده و آتشکده ای باشکوه دارد. پیشنهاد می‌کنیم در هنگام سفر به اردبیل از این مسجد تاریخی بازدید نمایید.

جمعه مسجد اردبیل

جمع‌بندی

هدفمان در این مقاله معرفی میدان عالی‌ قاپو اردبیل و جاذبه‌ های تأثیرگذار برای مخاطبان بود و سعی کردیم مناطق مهم و تاریخی شهر را معرفی کنیم. اردبیل یکی از شهر‌ های شمالی غربی ایران بوده که با توجه به محصولات طبیعی، غذا‌ های سنتی و مناطق تاریخی ارزش سفر کردن دارد. در شهر اردبیل هتل‌ های مجلل و متوسطی ساخته شده است که با توجه به بودجه خود رزرو هتل متناسب با خود نمایید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *