آیا شما جاذبه های گردشگری قشم را می دانید؟

جزیره قشم بزرگترین جزیره در خلیج فارس است و بخشی از استان هرمزگان محسوب می شود ، که چشم اندازی شگفت انگیز و پیچیده است. جزیره قشم علاوه بر ویژگی های طبیعی، موقعیت ویژه ای در سیاست های استراتژیک نیز دارد.

جاذبه های قشم

جاذبه های گردشگری قشم

فهرست جاذبه های اصلی گردشگری، جاذبه های تاریخی قشم و جاذبه های طبیعی قشم و بازارهای اصلی عبارتند از:

دره ستارگان

اولین جاذبه های گردشگری قشم دره ستارگان می باشد. قدمت دره ستارگان  تقریبا به دو میلیون سال می رسد. این روستا بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه و به وسیله  باد و باران ساخته شده است.

ضلع شمالی روستا، در حوضچه ای از جزیره قشم ، در قسمت عقب، جلوه ای عجیب در نقشه زمین شما دارد. طبق تحقیقات به دست آمده، مردم مکان ستارگان را از آسمان و اشکال عجیب خاک و سنگ و ماسه باور دارند.

شهر قشم که به سمت ساحل جنوبی روستا حرکت می کند، به استخر خلفی می رسد. حدود ۵ کیلومتر فاصله از قسمت خلفی تا استخر ساحل در جنوب جزیره واقع شده است..

جزیره چاه های کوه

جزیره چاه های کوه جزء جاذبه های گردشگری قشم است. گردنه شگفت انگیز چاه های کوه در روستای چاهوی شرقی،  سوراخ ها، راهروها و تصاویر روی دیوار هر بیننده ای را به خود جلب می کند. این پدیده زمین شناسی در آلمان، انگلیس، چین، ایالات متحده و چندین کشور دیگر مشاهده می شود.

تنگه کوه چاه، یک پدیده شگفت انگیز که بر اثر فرسایش سنگ های رسوبی زمین در جزیره قشم به وجود آمده اند. دره یا تنگه در کوه، بخش شهاب سنگی از توابع شهرستان قشم، دره ای به عمق ۱۰۰ متر، فرسایش سنگ های رسوبی است.

شهر قشم در ۷۰ کیلومتری دره و در کنار روستای چاهو، در قسمت غربی ساحل شمالی جزیره قشم قرار دارد. این تنگه یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری جزیره قشم است. این دره فوق العاده زیبا و شگفت انگیز، در قلب کوه های راکی ​​که یک کنه یکپارچه را تشکیل می دهند قطع شده است.

بیشتر بخوانید : اجاره ویلا کیش

مکان های زیبا در قشم

قلعه پرتغالی ها

مورد دیگری که جزء جاذبه های گردشگری قشم است قلعه پرتغالی ها است. این قلعه به فرماندهی ملوان پرتغالی Alfonso albrkar” در سمت دیگر جزیره قشم در خلیج فارس و ساحل دریا ساخته شد.

در این دوره آنها ساخت دژها و استحکاماتی را آغاز کردند، از جمله قوچ قزم و هرمز، ماهی خوک دگی. قلعه مصحاتی قشم ۲ هزار متر مربع از سنگ های آهکی و گچ با ملات ساخته شده از محوطه محلی ساخته شده است.

غار خربس

غار خربس یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان قشم است و بخش هایی از استان هرمزگان در جنوب ایران دیدنی است. غار خربس در پانزده کیلومتری شهر قشم  واقع شده است. این روستا حداقل تا زمان ساسانیان (۱۴۰۰ سال پیش) محل مقامات ترافیکی سیاهان و کشتی سازی بوده است. نام خربس یک کلمه به زبان پهلوی است که نمایش در آن یافت می شود.

غار قشم (ع)

غار قشم (ع) در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر جزیره قشم واقع شده است. در بخش جنوب غربی کوه، گنبدی به ارتفاع ۲۳۷ متر از سطح دریا در غار نمکی قرار دارد. جزیره قرهی نمکی قشم یکی از طبیعت باشکوه این جزیره زیبا و تصویر رویایی ایران زمین است.

اگر می خواهید به داخل غار نمک به خصوص در اعماق تاریکی بروید برای مشاهده نمک کریستالی باید با چراغ قوه بروید. سقف غار نمک بلوری و قندیل آلاباستر در اشکال مختلف و چشم اندازهای زیبا را پوشانده است.

بیشتر بخوانید : اجاره روزانه آپارتمان

روستای توریان

روستای توریان

روستای توربان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری قشم است. توریان یکی از روستاهای جزیره ای که در ۳۱ کیلومتری جنوب غربی قشمند به طول ۲ کیلومتر از جاده قرار دارد، بازائیدو جداگانه ای بود که از نژاد جاده جدا شده بود.

این روستا از جهات مختلف با دیگر روستاهای همجوار است. در شمال روستای افخالدین و روستای رمکان در جنوب و در غرب روستا و تم سنتی روستای باغ شرقی به بالا محدود می شود. در این روستا علاوه بر کاشت کشاورزی، آفتابگردان و ادویه جات، ترشی جات سیفی کاشت می شود.

 

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای