استان اصفهان علاوه بر مرکز استان که یکی از شهر های توریستی ایران بوده، دیگر شهر های های استان نیز بسیار محبوب و دیدنی است. برای آشنایی و معرفی شهر توریستی نجف آباد اصفهان با ما همراه باشید.

شهر نجف آباد اصفهان یکی از چهار شهر پرجمعیت این استان بوده که در میان کوه های بسیار زیبا احاطه شده است. این شهر دارای دشت های سرسبز و باغ های بسیار فراوانی بود که از شهر های و بخش های این شهر، می توانیم به گلدشت، جوزدان، کهریزسنگ و غیره اشاره نماییم. لازم به ذکر است که شهر نجف آباد کمتر از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

در ادامه به مناطق گردشگری تاریخچه شهر و سایر موارد این شهر می پردازیم.

موقعیت جغرافیایی شهر

برای دسترسی به شهر نجف آباد باید ۳۷ کیلومتر به سمت غرب شهر اصفهان مراجعه نمایید. این شهر از شرق به فلاورجان و خمینی شهر متصل است و از غرب نیز می توانید به فریدن و داران دسترسی داشته باشید. با توجه به کویری که در استان اصفهان است، آب و هوای این شهر در فصل تابستان گرم و خشک بود و در فصل زمستان در ارتفاعات شهر و کوه ها سرد و نسبت برفی است.

برای سفر از شهر تهران تا نجف آباد مسیر حدود پنج ساعته را در پیش خواهید داشت. می توانید توسط اتوبوس، قطار و هواپیما به شهر اصفهان و سپس به نجف آباد دسترسی داشته باشید. در ضمن اگر با خودروی شخصی سفر می‌کنید، این مسیر می‌تواند برای شما کوتاه‌ تر نیز باشد.

همچنین بیشتر بخوانید: رزرو هتل کویری بالی در دل استان اصفهان

 

موقعیت جغرافیایی شهر

 

فرهنگ و سنت شهر

این استان در طول دهه های مختلف، مهاجر پذیر بوده و از فرهنگ های مختلفی می توانیم در این شهر نام برد. زبان مردم نجف‌ آباد فارسی و لهجه آن اصفهانی بوده و در بین اقوام مختلف شهر می توانیم زبان‌های ترکی، لری و عربی که هر یک از لهجه ها و زبان های شیرین، گویای فرهنگ غنی و گسترده این شهر است.

در ادامه معرفی شهر توریستی نجف آباد اصفهان، مناطق گردشگری و تاریخی شهر را مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهیم داد. در آخر نیز نگاهی که هتل ها و واحدهای اقامتی شهر داریم.

ارگ تاریخی شیخ بهایی

در اول بازدید در شهر نجف آباد می توانید از ارگ شیخ بهایی بازدید نمایید. بازدید از این ارگ کاملاً رایگان بوده و در مرکز شهر واقع شده است. اگر در بافت تاریخی شهر اقامت دارید، دسترسی بسیار آسانی تا مناطق تاریخی خواهید داشت. وجود کبوتر خانه و کبوترهای ارگ باعث زیبایی این مکان شده و برای دسترسی می توانید به محله جوی خارون بلوار بهارستان مراجعه نمایید.

ارگ شیخ بهایی از هفت برج تشکیل شده است که ۶ برج آن متعلق به کبوتران است که در فضایی به وسعت ۳۰۰۰ متر ساخته شده است. با ورود به ارگ می توانید هشتی و اتاق‌های طبقه بالا، پایین و زیر زمین آن را بازدید نمایید. شهرداری شهر نجف آباد در سال ۱۳۸۲، این مجموعه را بازسازی کرده و با ساخت آبنما، چایخانه و دیگر بخش های دیگر باعث جذب مسافران و توریستان به این شهر شده است.

ارگ تاریخی شیخ بهایی

باغ ملی

با مراجعه به میدان باغ ملی نجف آباد، می‌ توانید یکی از زیباترین باغ و پارک های شهر را مشاهده نمایید. پارک ملی که سال‌ های قبل از انقلاب ساخته شده امروزه نیز به خاطر وجود فضای سبز، رستوران، مغازه های مختلف برای استراحت کم و گردش بسیار مناسب است.

این پارک نیز همانند سایر مناطق گردشگری در مرکز شهر واقع شده و می توانید به آسانی از محل اقامتگاه مورد نظر خود در شهر دسترسی داشته باشید. این پارک دارای هشت ورودی بود و از ورودی های مختلف می توانید به پارک دسترسی داشته باشید.

باغ ملی

خانه نوریان

در آخر مقاله معرفی شهر توریستی نجف آباد اصفهان، نگاهی به خانه تاریخی نوریان داریم. این خانه که به عنوان اولین مکتب خانه علوم در استان اصفهان شناخته می شود، مساحتی بالغ بر ۱۲۰۰ متر دارد. بنا از بخش های مختلف مانند قسمت شاه نشین خلوتگاه کناری هشتی بزرگ حیات تشکیل شده است.

معماری خانه نوریان بسیار منحصر به فرد بود که به عنوان معماری بومی استان اصفهان شناخته می‌شود. با گسترش و ساخت و سازهای دوران قاجار، این بنا نیز در زمان اواخر قاجار ساخت شد و بیشتر در دوران اول پهلوی و در دوران دوم آن مورد استفاده قرار گرفت. برای بازدید از خانه نوریان نجف آباد باید به خیابان خواجه نصیرالدین طوسی خیابان منتظری جنوبی نرسیده به خیابان گلبهار دسترسی داشته باشید.

امروز با معرفی شهر توریستی نجف آباد اصفهان همراه شما بودیم. امیدواریم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. اگر قصد رزرو هتل یا مهمانسرا در شهر نجف آباد یا اصفهان را دارید، می توانید از بین پیشنهاد های جذاب سایت سفر بازی انتخاب و رزرو نمایید.

آیا این مطلب مفید بوده؟

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۴ رای