جاهای دیدنی ساری

🏞️ جاذبه های دیدنی 10+
🎯 دستاورد بهترین زمان سفر
🗿 صنایع دستی و سوغاتی ها + 15
🚊 ماموریت راهنمای سفر به ساری

این شهر زیبا از بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهرهای شمال کشوره و قدمتی بالا و تاریخی داره. ساری در کوهپایه های البرز قرار گرفته. دو ناحیه دشتی و کوهستانی داره و در ارتفاعی 54 متری از سطح دریا قرار گرفته.

در تابستان هوایی خوب و معتدل تر از خیلی از شهرهای شمالی داره که به خاطر کوهستانی بودن نسبیشه ولی زمستون هاشم سرد و خشک میشه. جاذبه های طبیعی ساری بسیار زیاده چون در این شهر کوه، جنگل و دریا وجود داره و ازش شهری خوش آب و هوا و پر طراوت ساخته. بیشتر اهالی ساری محلی هستن و مازندرانی به حساب میان و به همون زبون مازندرانی هم صحبت می کنن.

شهر ساری

سابقه زندگی در این شهر به دوران مس سنگی بر می گرده. سفال هایی که کشف شده قدمت اون رو تا 6 هزار سال قبل اثبات میکنه.

ساری در دوران صفوی بسیار مورد توجه بود. در دوران قاجار هم آقا محمد خان قاجار بنیانگذار سلسله قاجار در این منطقه سلطنت خود را اعلام کرد و ساری رو به عنوان پایتخت برگزید. ساری پس از دوران قاجار پیشرفت زیادی رو به خودش دید. اولین شهری بود که راه آهن سراسری در اون ساخته شد و گسترش پیدا کرد.

محصولات شهر ساری

ساری محصولات کشاورزی و دامی زیادی تولید میکنه و مرکبات و باغ های اون بسیار غنی و پر برکت هستن. فراورده هایی مثل برنج هم در این منطقه زیاد هست و در کنار دامپروری از فعالیت های کشاورزان این منطقه به حساب میاد.

از لحاظ صنعتی هم کارخانه چوب و کاغذ مازندران از بزرگ ترین تولید کننده های کاغذ در خاور میانست.

محصولات شهر ساری

زیستگاه شهر ساری

ساری به دلیل داشتن آب و هوا و بافت خاص جغرافیاییش تنوع جانوری زیادی هم داره. پرندگان، حیوانات وحشی و بافت جنگلی و گیاهی اون بسیار متنوعه.

روز ساری

13 تیر ماه رو روز ساری می نامند، چرا؟

گفته شده که در روز 13 تیر آرش کمانگیر از این محل و شهر ساری تیر معروف خود را پرتاب کرد.

تاریخچه ساری

تاریخچه دقیقی نمیشه گفت و قدمت و نشانه ها چندین هزار ساله از اون به دست اومده اما نظام شهری ساری میتونه قدمتی 2500 ساله داشته باشه. گفته شده که تاریخ نویسان یونانی این طور میگن که اینجا پایتخت تمدن هیرکانیا و نامش زادراکا بوده. تاریخچه شهر ساری

نام گذاری ساری

ساخت و اسکان در این شهر رو به توس پسر نوذر نسبت میدن که در قرن اول توسط فرخادین بابویه دوباره بازسازی شد و به عنوان محلی برای زندگی رونق گرفت. نام ساری هم تا کنون ریشه خاصی براش در نظر نگرفتن و گفته شده که نام اون از نام قوم سالورو گرفته شده. همچنین گفته شده که نام ساری از سارویه فرزند فرخان بزرگ اقتباس شده.

تاریخ معاصر شهر ساری

بدون شک رونق سریع و پیشرفت چشمگیر این شهر از زمان قاجار شروع شده. آقا محمد خان قاجار در مراسم تاجگذاری خودش رو در سال 1316 در ساری انجام داد. اون قدر گسترده و بزرگ شد که مرکز استان مازندران نام رفت.

بعد از دوران قاجار و عصر پهلوی با ساخته شدن راه آهن در این شهر پیشرفت اون همچنان ادامه پیدا کرد. و اونجا تبدیل به جایی دوست داشتنی برای اقامت و تفریح شد. این پیشرفت تا زمان حال ادامه داره و این شهر زیبا و با قدمت همواره پذیرای مسافران و علاقمندانه.

مثل خیلی از شهر های شمالی ویلاها و اقامت گاه های زیادی در این شهر هست و میشه به راحتی با اجاره ویلا در ساری از همه زیبایی های این منطقه لذت ببری دوست من

بابت اجاره ویلا، محل اقامت از سوئیت گرفته تا هتل میتونی رو کمک ما حساب باز کنی. تیم سفر بازی به شما کمک میکنه تا بهترین گزینه ها رو در مقابلتون ببینید و بهترین رو انتخاب کنید.

مشاهده بیشتر