شهر آبسرد دماوند

شهر آبسرد دماوند

سلام دوستان همراه با سفر بازی

امیدوارم حالتون همیشه خوب باشه.

امروز می خوام منطقه ای با آب و هوای عالی برای سفر و اقامت بهتون معرفی کنم که در شرق تهرانه و دسترسی خوب و راحتی هم داره.

 

آبسرد دماوند

خیلیا ویلاهایی در این منطقه یعنی آبسرد ساختن و هر موقع که فرصت کنن به اینجا میان تا از هوای پاک و طبیعت قشنگش استفاده کنن و از شلوغی و آلودگی مرکز شهر فرار کنن و خیلیا هم با اجاره ویلا در آبسرد برای آخر هفته ها و تعطیلات خودشون برنامه ریزی می کنن.

شهر آبسرد در 45 کیلومتری شرق تهران در شهرستان دماوند قرار گرفته و مساحتی نزدیک به 10 هزار هکتار داره. مراکز تولید گل های زینتی هم در این منطقه دیده میشه. این شهر از شمال به کوه های البرز مرکزی میرسه، از جنوب به کیلان، از غرب به دماوند و از سمت شرق به ابر شیوه و سربندان متصل میشه.

این شهر از تجمع آبسرد، مرانک و تاسکین در سال 1375 بوجود اومده اما مرکز اصلی منطقه آبسرد بیش از هزار سال پیش در منطقه ای نزدیک به روستای اتابک تشکیل شده. آب و هوای خوب و دسترسی به رودخانه و وجود زمین های حاصلخیز یکی از عوامل اصلی بوده که انسان ها رو از سالیان گذشته به این منطقه کشونده.

هسته اصلی روستا های مرانک و تاسکین در قرن 6 و 7 بنا شد و محیطی مناسب برای دامداری در این منطقه به وجود اومد.

 

آبسرد دماوند

 

منطقه ای با هوای پاک و معتدله که میتونید برای دسترسی به اون کار راحتی داشته باشید و ویلا و زمین کشاورزی تهیه کنید. اگه هم تمایلی به این کار ندارید میتونید از انواع ویلا ، سوئیت و... که برای اقامت مهیا شده استفاده کنید و با اجاره اونا از این منطقه و پتانسیل هاش لذت ببرید دوستای گلم.

این شهر ذاتا حالتی سرد و معتدل داره. کوهستانی بودن و دشت هومند در ارتفاعات زرین کوه باعث شده که دمای این منطقه در تابستون هم زیاد گرم نشه. گرمای تابستون هم حتی شما رو زیاد آزار نخواهد داد. چی بهتر از این؟؟؟

داشتن یک ویلا یا اجاره کردن اون در این منطقه حتما عالی خواهد بود. امتحانش ضرر که نداره دوست من؟

 

نقاط تاریخی و دیدنی آبسرد

در شهر آبسرد مکان های تاریخی و با قدمتی وجود داره که چند موردش رو خدمتتون میگم.

با من همراه باش...

 

بقعه میر مطهر

این محل در شهر آبسرد واقع شده و در کنار قبرستان عمومی این شهر قرار گرفته .قدمت این بنا به اواخر صفویه می رسه.

بنا به صورت چلیپایی هست و از تقاطع دو مستطیل تشکیل شده. گنبد دو پوسته داره و آجر کاری و تزئینات بنایی زیادی در زیر گنبد و طاق ها دیده میشه. معماری و تزئینات و عناصر بصری زیبایی در داخل بنا وجود داره که اون رو برای دیدن جذاب کرده. در سال های اخیر به عنوان نماد آبسرد معرفی شده و با نور پردازی جلوه ای خاص پیدا کرده.

 

خانه تاریخی محمد باقر علوی

این بنای دو طبقه آجری که شیروانی و چوبی است از خانه های اعیانی دوره پهلوی به حساب میاد که برای فصول تابستون و زمستون طراحی شده.

 

خانه تاریخی محمدباقر علوی

تتتتت

این خانه در محله مرانک آبسرد واقع شده. در این محله خانه ها و عمارت های تاریخی دیگه هم دیده میشه که به چند تاش اشاره می کنیم :

  • خانه میزرا علی نقی مرعشی
  • خانه میرزا یعقوب علوی
  • خانه سید مصطفی علوی
  • خانه خانم اشرف الدین مرعشی و خانم علوی
  • خانه میرزا محمد علی اسدی و میرزا حسن گتمیری

 

امامزاده قاسم آبسرد

این امامزاده بنایی داره با پلان دایره ای و گنبدی دو پوش هم روی اون قرار گرفته. گنبد رک داره و جزء گنبد های رک شناخته شده در منطقه محسوب میشه.  ورودی این بنا از سمت شرق هست.

 

امامزاده عبدالله آیینه ورزان

قدمت این بنا به اواخر دوره ایلخانی میرسه، یک برج آرامگاهی هست که حالتی 8 ضلعی داره و در بالای ساختمون هم شاهد گنبدی مخروطی هستیم. داخل بنا هم شاهد کاشی های تزئینی دیده می شه.

این امامزاده ضریحی چوبی داره که روی اون منبت کاری شده و کتیبه های خطی هم که متعلق به دوره صفویه هست در اون دیده میشه.

 

امامزاده عبدالله آیینه ورزان

 

دیدن این همه هنر یکجا عالیه، مخصوصا برای دوستداران تاریخ؛ باید رفت و از نزدیک دید...

از اونجایی که شهر آبسرد در یک فلات قرار گرفته که نسبتا مسطحه و آب و هوایی شبیه به بیابان داره جاذبه های طبیعی زیادی مثل آبشار، جنگل، تالاب، دریاچه و... در اون نمی بینیم و تنها باغ هایی که در اینجا هست و کشاورزان اونا رو عمل آوردن و از زیبایی های پوششی این منطقه به شمار میره.

میوه ها و محصولات کشاورزی زیادی هم در این منطقه کشت میشه که میتونید از کشاورزهای اونجا بصورت مستقیم بخرید.

 

اگه قصد اجاره ویلا، سوئیت و هر نوع اقامتگاه در آبسرد یا حتی اجاره ویلا در دماوند و هر نقطه دیگه ای دارید تیم سفر بازی به کمک شما میاد. سفر بازی شما رو از زمان رزرو و اجاره و تا شب آخر تنها نمیزاره تا بهترین اقامت رو تجربه کنی دوست خوبم.

سفرتون خوش.