چشمه های معروف دماوند

چشمه های معروف دماوند

سلام به دوستان عزیز

سلامی از جنس زلالی آب چشمه های دماوند

جاذبه های گردشگری منطقه دماوند همینطور که در قبل گفتیم، خاص و متنوعه. از مناظر طبیعی گرفته تا مکانهای تاریخی، چشمه ها، رودها، دشت ها و... همه باعث شده که منطقه ای دوست داشتنی باشه برای خیلی از سلیقه ها.

امروز چشمه هایی از این منطقه رو بهتون معرفی میکنم که بهتره حتما براش وقتی بزاری دوست من و ازش لذت ببری.

 

چشمه اعلا دماوند

یک چشمه معروف دیگه در منطقه دماوند وجود داره که به چشمه اعلا معروفه. امروز بیشتر در نگاه اول به تفرج گاه و جایی برای تفریح ساده تبدیل شده که حالتی پارک مانند بخاطر فرم طراحی محلش پیدا کرده. جایگاه هایی برای نشستن و اقامت ساخته شده و جوی های آب ساخته شده و هدایت شده اونو امروزی تر کرده.

 

چشمه اعلا دماوند

 

این چشمه و محل تفریح تا تهران 70 کیلومتر فاصله داره و آبی که پس از تجمع برف و باران که طی یک سال در خاک نفوذ کرده از این چشمه به بیرون میجوشه. این چشمه در واقع در جنوب کوه های دماوند و در 4 کیلومتری شمال شهر دماوند واقع شده و جاییه با آب و هوای ییلاقی و خنک که خیلی از گردشگرا رو همیشه به سمت خودش جذب میکنه. از لطمه و آسیب کمی طی این سالها برخوردار بوده. اتفاقی که دیده شده برای خیلی از چشمه ها صورت گرفته. خدا رو شکر ...

این آب کیفیتی عالی برای شرب داره و به همین دلیل بوده که در سال 1352 یک شرکت فرانسوی تمایل خودشو برای بسته بندی و ارائه این آب در قالب آب معدنی اعلام کرد. البته آب معدنی با عنوان آب این چشمه هنوز تولید میشه ولی گفته شده که این آب از این چشمه نبوده و از چاهی تهیه میشه که در نزدیکی این چشمه قرار داره.

روستایی هم به همین نام در اینجا قرار داره که سکنه کمی هم داره و امکان اجاره ویلا در دماوند در نزدیکی این چشمه رو بهتون میده. آب و هوا و شرایط مناسب آب، از این منطقه جایی حاصلخیز ساخته که محصولات کشاورزی مثل گیلاس، زرد آلو، سیب، گردو، آلبالو و ... به خوبی در اون به عمل میاد. در ضمن در اطراف اینجا میشه عسل های طبیعی و خوشمزه هم خرید و لذتشو برد.

بررسی هایی توی این سال ها روی آب به دست اومده از این چشمه به عمل اومده که اثر مطلوب اون روی کاهش فشار خون رو نشون میده و خیلی ها تاکید به این قضیه داشتن. اینکه عالیه...

چی بهتر از این که هم تفریح کنی و هم کاری کنی و چیزی بخوری که به سلامتیت هم کمک میکنه دوست گلم.

 

روستای چشمه اعلا دماوند

 

چشمه آبعلی دماوند

این چشمه در قسمت شمالی شهر آبعلی قرار گرفته که فاصلش تا تهران 60 کیلومتره و در اطراف رودخانه مبارک آباد از زمین میجوشه. طی سالیان متمادی که از عمر این چشمه میگذره بر اثر عوامل طبیعی محل جوشش اون بارها تغییر کرده.

آب این چشمه از آب های بی کربناته و برای مصرف خوراکی و شرب مناسبه و امروزه به صورت آب معدنی و بسته بندی شده به فروش میرسه.

Ph این آب تمایل به حالت اسیدی داره و درون اون سیلیس و آهن هم هست، البته وجود این مواد تاثیری بر کیفیت و مزه و طعم این آب نداره و اتفاقا طعمی گوارا داره که خیلی هم برای بدن مفیده... البتهco2  موجود در این آب پس از خارج شدن به صورت رسوب در اطراف اون دیده میشه، برای جلوگیری از رسوب این آب توسط شرکت بسته بندی و توزیع آب معدنی، آهن اون رو جدا سازی می کنه.

این آب از میان صخره ها و سنگ هایی میجوشه که سن این سنگ ها به دوره اول تا چهارم زمین شناسی بر می گرده. این آب به هیچ وجه آلودگی نداره و میکروبی در اون مشاهده نشده؛ در ضمن خواص دارویی مفیدی هم برای این آب در نظر گرفته شده که آدم رو کنجکاو میکنه حتما ازش مصرف کنه. من که مشتاقم...

از خواص این آب اینجوری گفته شده که برای کبد، دستگاه گوارش، لوزالمعده و روده ها مفیده و کنترل کننده اسید اوریک و کلسترول بدن هم هست. البته اگه این آب همراه باco2  موجود در اون خورده بشه باعث میشه که هضم غذا راحت تر صورت بگیره. حالا فهمیدین که چرا بعد از خوردن آب های معدنی و چشمه ها اشتهاتون باز میشه ؟

من که دوست دارم امتحانش کنم اونم در محل ...

 

چشمه تیزاب دماوند

این چشمه در محلی به نام دشتمزد قرار گرفته که 5 کیلومتر با دماوند فاصله داره. البته بعد از سقوط این آب از صخره ها و ارتفاعات شاهد آبشاری با همین نام هستیم. اما چرا تیزاب؟ این آب طعمی گس و تند داره که کمی هم حالت ترش پیدا میکنه. شاید مزه خاص و نامطلوبی باشه ولی برای اون خواص درمانی زیادی در نظر گرفتن، گفته شده که این آب برای سیستم گوارش و بیماری های پوستی مفیده.

 

چشمه تیزاب دماوند

 

در این ناحیه وجود رودخانه و رطوبت آب و درختان ترکیبی بوجود آورده که حاصلش هوایی مطلوب و عالیه. برای طبیعت گردا چی بهتر از این که خستگیشونو در همچین جای باحالی در کنن. خوش بحالشون... منکه دوست داشتم اونجا باشم. وجود مواد و عناصر خاص باعث شده که هم طعم این آب عوض بشه هم اینکه همیشه حالتی گل آلود داشته باشه.

برای رسیدن به این چشمه لازمه که کوه، دشت و صخره های زیادی رو پشت سر بزارید و بهتره که از لوازم و تجهیزات این کار بهره مند باشی دوست من. البته مسیری خاکی هم برای رسیدن به این چشمه وجود داره.

آبشاری که از طریق این چشمه به وجود آمده در فاصله 500 متر پایین تر از چشمه ایجاد شده که ارتفاعش 10 متره.

 

چشمه سیاه سنگ

چشمه ای زیباست که در شمال غرب دماوند و روستای مشا قرار گرفته. منطقه ای زیبا با دشت های حاصلخیز که در اون گیاهان دارویی زیادی قابل رویته. گیاهانی مثل زرشک، نسترن، قیاق، شنگ، علف قناری، علف پشمکی، یولاف، بومادران، گل بنفشه و گل گاوزبان.

این منبع غنی گیاهی که آب و هوا و رطوبت، به عمل اومدنش کمک زیادی کرده یک سرمایه بی نظیره که باید در حفظش بکوشیم دوستای گل من...

 

چشمه سیاه سنگ دماوند

 

دوستای عزیز اگه قصد دارید در منطقه دماوند مستقر بشید و با برنامه ریزی همه این زیبایی ها رو ببینید باید بگم جای اقامتتون با تیم سفر بازی. ما کمک میکنیم که بهترین ویلا ها و مکان های اقامتی رو برای این کار در دسترس داشته باشید.

سفر بازی همراه همیشگی شما