بناهای تاریخی چالوس

بناهای تاریخی چالوس

سلام به دوستای سفر باز گل

حالتون خوبه؟

همیشه در شهر های مختلف شاهد بناهای خاص و تاریخی هستیم که نشون میده که محلی مورد علاقه برای افراد بوده و ساختمون های مهم و دوست داشتنیشون رو اونجا می ساختن. این بناها در کنار جاذبه های طبیعی اون منطقه رو جذاب میکنه و خیلی از بازدیدکننده ها با هدف اقامت چند روزه تمایل به رزرو و اجاره ویلا دارن.

چالوس هم جاییه که به قدری زیبایی و جذابیت داره که همه افراد علاقه به داشتن ویلا و ساختمان در این مکان رو داشتن و یا جاهای مهم رو ترجیح دادن در اینجا بنا کنن.

بهتره که همراه من باشید تا چند تا از این بناهای تاریخی و جاهای زیبای چالوس رو به شما معرفی کنم.

 

کاخ ملکه مادر

این کاخ در زمان پهلوی دوم ساخته شده که بنایی دو طبقست. استفاده این بنا جهت اقامت موقت مادر شاه تاج الملوک در زمانی که در منطقه رامسر اقامت داشتن بود.

این بنا در زمینی 50 هزار متری ساخته شده و معماری خاص و زیبایی هم داره که البته به دلیل عدم توجه در حال حاضر وضعیت خوبی نداره و ممکنه تخریب بشه. حیف ...

 

کاخ ملکه مادر چالوس

 

استراحت گاه رضاخانی

این ساختمان و عمارت در ولی آباد در مسیر کندوان قرار گرفته. جهت اقامت موقت رضا خان بنا شده و ساختمان زیاد بزرگی نیست. یک طبقه، زیر زمین، ایوان و ستونهای گردی که سر ستون های زیبایی داره در این ساختمون وجود داره. برای مکانی به عنوان اقامت گاه موقت جای دنج و قشنگیه.

 

کاخ چای خوران

این کاخ از ورودی سمت جنوب چالوس از جاده کندوان در حوالی 6 کیلومتری شهر چالوس قرار داره. در سال های اولیه پهلوی ساخته شده و گچ بری های زیبا در قسمت داخلی و خارجی داره که بسیار زیباست.

ساختمانی ساده و بی پیرایست و از اسمشم معلومه.

 

کاخ چایخوران چالوس

 

عمارت شاه چشمه

این عمارت در کنار جاده چالوس به سمت کرج و ضلع غربی اون و 4 کیلومتر با کمربندی چالوس به نوشهر قرار گرفته. نام اون از چشمه ای به همین نام که در نزدیکی اونه گرفته شده و در زمان پهلوی اول بنا شده.

 

هتل بنیاد پهلوی

این هتل در میدان معلم و ضلع شرقی اون قرار داره. در زمان پهلوی اول و برای استفاده به عنوان هتل در دو طبقه ساخته شد. بعد از انقلاب به ارگان های دولتی جهت استفاده واگذار شد و در حال حاضر هم به عنوان درمانگاه استفاده میشه.

 

هتل بنیاد پهلوی

 

بناهای دیوانی کلاردشت

پهلوی اول سفر های زیادی به شمال و منطقه کلاردشت داشت و به همین دلیل هم اقدام به ساخت 15 ساختمان بزرگ و یک کاخ در این منطقه کرد. بعضی از این ساختمون ها رو هنوز میشه در خیابان پاسداران دید.

 

کاخ اجابیت چالوس

این کاخ در محله اجابیت و روی تپه ای قرار گرفته و در فاصله  2 کیلومتری کلاردشت قرار داره. در سال 1318 در دو طبقه ساخته شده و سقفی شیروانی داره.

در مقطعی به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفت و در حال حاضر هم در اختیار نهاد ریاست جمهوریه.

 

کاخ اجابیت چالوس

 

کاروانسرای سنگی پای قلعه کندوان

در 200 متری شمالی تونل کندوان میشه این کاروانسرا رو دید. در امتداد شمالی جنوبی به طول 22 در 9 متر قرار گرفته و کاروانسرایی کوهستانی به حساب میاد. در حال حاضر 5 گنبد از قسمت شرقی این کاروانسرا باقی مونده و هر گنبد روی 4 طاق قرار گرفته.

 

کاروانسرای سر قله کندوان

اثاری به جا مانده از کاروانسرایی سنگی است که در سر قله کندوان و جنوب مازندران قرار گرفته. ساختمانی 4 ضلعیه که که سقفی گنبدی شکل داشته.

 

پل ذغال

پل ذغال در کیلومتر 18 جاده کندوان هست و در مسیر جاده چالوس به مرزن آباد ساخته شده. از نوشته های کتیبه روی بدنه این پل میشه فهمید که در سال 1317 ساخته شده.

 

پل ذغال چالوس

 

پل فلزی چالوس

این پل در مرکز شهر قرار داره و ساخت اون در سال 1312 و یک سال طول کشید. طول 200 متری داره که تماما فلزی هست و پیچ کاری های تزئینی داره. در اطراف پل هم شیر های سیمانی زیبایی این پل رو بیشتر کرده.

 

دبستان پروین اعتصامی

این ساختمان در میدان امام قرار گرفته و در سال 1312 به عنوان رستوران ساخته شد. در سال های 1320 تا 1324 از مراکز فرماندهی ارتش شوروی بود و بعد از خروج اونها از سال 1325 به عنوان دبیرستان شاپور مورد استفاده قرار گرفت؛ بعد از اون به عنوان دبستان پروین اعتصامی شناخته شد و فعالیت کرد.

 

تونل سنگی چالوس

این تونل سنگی در مسیر راه ناصر الدین شاهی کندوان قرار گرفته، مهندسان اتریشی به خصوص موسیو کاستکر در ساخت این جاده همکاری داشتن. این جاده که در سال 1285 توسط شخص ناصرالدین شاه افتتاح شد برای اتصال تهران به چالوس ساخته شد و راهی فرعی داشت که به کلاردشت می رسید.

 

تونل سنگی چالوس

 

خب دوستان حالا که با بناهای تاریخی چالوس بیشتر آشنا شدین اینو بگم که اگه قصد اقامت در این شهر و دیدن این زیبایی ها رو دارین سفر بازی کنارتونه تا اجاره ویلا در چالوس، یا هتل، اقامتگاه، سوئیت و... رو به راحتی انجام بدین و اقامتی راحت در این شهر زیبا داشته باشین.

سفر بازی در کنار شماست تا از سفر و اقامتتون لذت ببرید.