روستاي ايستا طالقان

روستاي ايستا طالقان

سلام به دوستان سفر باز و كسايي كه دنبال كشف چيزهاي جديدن.

حالتون چطوره؟

امروز يه جاي شگفت انگيز در طالقان رو ميخوام بهتون معرفي كنم كه در عصر حاضر شايد براتون مثل يك داستان تخيلي باشه. ولي واقعيت داره و هست.

شايد بپرسي اينجا كجاست؟ چجوريه؟

براتون ميگم دوست من با من همراه باش.

 

روستاي ايستا طالقان

در روستای ایستا طالقان همه چيز ايستا و متوقف شده، اينجا برق نيست، ماشين نيست، تلفن و هر وسيله ارتباطي نيست وحتي افراد اين روستا شناسنامه هم ندارن و جزء آمار سرشماري ايران نيستن.

اهالي روستاي ايستا ترك زبان هستن و از تبريز و منطقه آذربايجان به اين نقطه از طالقان مهاجرت كردن. سبك زندگي اونها مانند دوران قاجاره و بين سنت و مدرنيته متوقف شدن. از مقلدين آيت الله تبريزي هستن كه 80 سال پيش زندگي ميكرده.

در اين روستا همه چيز به صورت طبيعي، دست نخورده و سنتيه. مردم آروم و با اخلاقي داره و بسيار مقيد به حلال و حرام و انصاف.. به دور از هياهو و زد و بند هاي زندگي امروزي در آرامش و صلح در كنار هم زندگي ميكنن. افرادي زحمت كش هستن و نه با كسي از بيرون از روستا در تماس هستن و نه كسي باهاشون تماس خاصي داره.

 

 

به دور از همه

ورود به اين روستا كه مثل قلعه اي محسور ميمونه ممنوعه و گاها بنا بر ضرورت ارتباطي با بيرون از روستا دارن اون هم اگر لازم باشه. مردم ايستا نه شب نشيني دارن و نه تا دير وقت پاي تلويزيون وقت ميگذرونن. اهالي روستاي ايستا نه مراسم عروسي دارن، نه عزا، ‌نه تولد، نه سالگرد ازدواج و...

با تاريكي شب بعد از خاموش كردن فانوس ها ميخوابن و صبح سحر با اداي نماز صبح روز پر تلاششون رو آغاز ميكنن. اهالي ايستا خودشون رو اهل توقف هم مينامند .

واقعا شگفت آوره. شما هم حس منو داريد؟

 

روستای ایستا طالقان

 

ارتباط روستای ایستا با بیرون

براي كارهاي بسيار ضروري مثل تهيه مايحتاجي كه قادر به تهيه اون نيستن به طالقان ميرن و سعي دارن تمام حرفه هايي مثل آهنگري ، نجاري و... كه لازمه براي زندگيشون خودشون انجام بدن و محتاج محيط بيرون از روستا و آدم هاش نباشن.

از ويژگي هاي جالب اين مردم خاص اينه كه اصلا وابستگي خاصي به مال دنيا ندارن و مالكيت براي اونها زياد مفهوم حياتي اي نيست. براي اموالي مثل ملك و زمين با كسي درگير نميشن و به آرامي از اون مال چشم پوشي ميكنن. به طرز عجيبي صلح و آرامش در اينجا در جريانه. اونا اهالي بيرون از روستا رو اهل بيرون صدا ميزنن.

اهالي ايستا به شدت اعتقاد به ظهور امام زمان عج دارن و هر جمعه شمشيرهاي خود رو آماده و پرداخت ميكنن تا به ياري رهبر خودشون بشتابند وقتي كه ظهور بهم رسوند.

 

شرایط زندگی در روستای ایستا طالقان

تردد در اين روستا با اسب و قاطر و امثال اين انجام ميشه و هيچ وسيله نقليه اي مثل ماشين، موتور، تراكتور و ... در اينجا ديده نمي شه. همه چيز سنتي و دستي انجام ميشه. كشاورزي هم در اينجا به شيوه سنتي و كاملا با زحمت بدني انجام ميشه و از هيچ تكنولوژي اي براي به دست آوردن ملزومات استفاده نمي كنن.

بچه هاي اين روستا براي تحصيل به شهر نميرن و در مكتب خانه هاي ايستا به صورت سنتي به فراگيري اصول اوليه زندگي، فقه، اصول اعتقادي و خوشنويسي مشغول ميشن. در كل اين روستا 18 الي 20 كتاب وجود داره كه رساله عمليه ميرزا صادق مجتهد تبريزي و كتاب خطي سيد حسين نجفي طباطبايي جزو اين كتاب هاست.

مردهاي زحمت كش اين روستا بيشتر مواقع كلاه هايي پشمي به سر دارن و شلوارهاي دست بافته پشمي و يا نخي به پا دارن. در اكثر مواقع پيراهن هايي بلند دارن كه تا زانو هاي اونا ميرسه.

اوقات شرعي و ساعت نماز و روزه و ... رو خودشون استخراج ميكنن و با نظر كسي كاري ندارن. گفته شده كه جمعيتي نزديك به 250 نفر داره كه همگي به زبان آذري صحبت مي كنن و بزرگ آنها هم شخصي است كه حدود 80 سال سن داره.

 

زندگی در روستای ایستا

 

مردم روستای ایستا

انسان هاي مهرباني هستن و اگر كاري از دستشون بر بياد دريغ نمي كنن. اهل تنش نبوده و به راحتي از حق خود گذشت مي كنند تا تنش و درگيري اي به وجود نياد. زن هاي افراد داخل روستا رو كسي تا بحال نديده و هيچ زني هم اجازه ورود به اين روستا رو نداره.

نكته جالب اينكه مردم این روستا افرادي ثروتمند هستن. چطور؟ ميگم برات دوست من...

در ايستا اسب هاي اصيل و بسيار ارزشمندي پرورش داده ميشه كه ميليارد ها تومن ارزش دارن. بله درست شنيدين. اين اسب ها مشتريان متمولي از كشورهاي عربي داره. با اينكه ثروتمند هستن ولي اصلا اهل تجملات نبوده و اينكه خداوند نياز هاي اوليه اونا رو فراهم كرده شكر گذار هستن. كاش ما هم مي تونستيم...

عده اي از اونها هم از فروش زمين هاي پدري خود در تبريز ثروت خوبي به دست آوردن. آنها از محصولاتي كه منشا اون معلوم نباشه و يا از كود شيميايي و مواد ديگه در به عمل اومدن اونها استفاده شده باشه استفاده نمي كنن و اگر هم گوشت مصرف كنن كه بسيار كم هست از گوشت حيوان نر حلال گوشت استفاده مي كنن.

 

خروج از روستای ایستا

فرزندان اهالي روستا بعد از بلوغ و سن قانوني ميتونن حق انتخاب داشته باشن كه در روستا باشن يا به خارج از روستا كوچ كنن. گفته ميشه  قانون اينه كه اگر كسي از روستا خارج شد ديگه حق بازگشت نداره و بايد زندگي خودش رو جاي ديگه سپري كنه كه بيشتر افرادي كه از روستا خارج ميشن به تبريز شهر آبا و اجداديشون ميرن.

اگر از بالا به اين روستا نگاه كنيد خونه هايي رو ميبينيد كه در اطرافش زمين هاي كشاورزي و مراتع ديده ميشه  و در شب در سكوت و تاريكي فرو ميره.

 

روستای ایستا

 

آيا واقعا ميدونستي كه همچين جايي توي ايران و در عصر تكنولوژي و سرعت وجود داره؟

البته نميشه وارد روستا شد ولي ديدن موقعيت اين روستا و حس كردن و ديدن ديوار هايي كه پشتش يه دنياي ديگست هم ميتونه جذاب باشه. البته به شرطي كه آرامش اين انسان هاي شريف رو بهم نزنه.

براي رسيدن به اين روستا لازمه كه اول به طالقان برسي. اگر دوست داشتي در طالقان هم اقامت داشته باشي تيم سفر بازي در كنارته كه انواع اقامتگاه های بومگردی، ويلا و... رو در اختيار داشته باشي و به راحتي به اين منطقه بياي و لذت ببري...