روستاهاي طالقان

روستاهاي طالقان

سلام به همه دوستاي گل سفر باز و اهل دونستن بيشتر

حالتون چطوره؟ خوبين؟

ميخوايم امروز روستاهاي اطراف طالقان رو بهتون معرفي كنم. روستاهاي اين منطقه وسيعن، زيبايي زيادي دارن و تعدادشونم كم نيست. كمك مي كنيم به شما تا بهترين انتخاب رو برای رزرو و اجاره ویلا در طالقان و در روستاهای جذابش داشته باشين.

طالقان منطقه وسيعيه كه به دليل آب و هواي پاك و كوهستاني و بارش و منابع عالي آب قابل توجه انسان ها از زمان هاي طولاني بوده و اين مكان رو براي كشاورزي و دامپروري بسيار مناسب كرده. از اين رو شاهد روستاهاي زيادي در نقاط مختلف اين منطقه هستيم.

هر روستا داراي جذابيت هاي خاص خودشه و ديدنش اصلا خالي از لطف نيست. چند مورد از روستاهاي معروف تر طالقان رو خدمت شما دوستاي گل معرفي مي كنم.

 

روستاي آرتون

آرتون در مركز طالقان قرار گرفته و از قديمي ترين روستاها به حساب مياد. مثل بقيه طالقاني ها تاتي صحبت ميكنن و در سال 95 جمعيت آرتوني ها نزديك 300 نفر تخمين زده شده بود. محيط آروم و طبيعتي بكر داره كه براي گردش و طبيعت گردي اون رو به جايي عالي تبديل كرده.

 

 روستاي آرتون طالقان

 

روستاي آردكان

این روستا از توابع مركزي طالقان به حساب مياد. با باغ هاي ميوه فراوون از آلبالو، گيلاس،‌آلو، گردو و...  طبیعت زیباش را به رخ می کشه.

بيشتر زمين هاي كشاورزي آردكان در جنوب شرقي اون هستن كه پستل آردكان ناميده ميشن. از اين روستاي زيبا ميشه درياچه طالقان رو ديد كه منظره اي زيباست.

 

روستاي آرموت

از قديم الايام اين روستا تامين كننده غلات منطقه بوده و دشت هاي وسيع و زمين هاي كشاورزي زيادي داره. زمين هاي كشاورزي كه در اطراف رودخونه شاهرود قرار دارن گزينه مناسبي براي تامين آب كشاورزي به حساب ميان. روستای آرموت در كنار درياچه سد طالقان قرار گرفته و ميشه مناظر زيبايي رو در اينجا ديد و بسيار لذت برد.

 

روستاي حسنجون و سيد آباد

این روستا در واقع يك روستا است كه از دو محله حسنجون و محله سيد آباد بوجود اومده. در اين روستا امامزاده مير سعيد قرار داره كه براي علاقمندان به محلات زيارتي گزينه جذابيه.

كوچه باغ ها، زمين هاي كشاورزي و رودخانه زيبا از جذابيت هاي اين منطقه است و حدود 120 خانوار هم جعيت داره.

 

روستاي حسنجون و سيد آباد طالقان

 

روستاي حصيران

این روستا در بالا طالقان قرار گرفته و داراي رودخانه ها و چشمه هاي زيبايي مثل چشمه حصار و كركبود است. از سطح دريا 1980 متر ارتفاع داره و بيشتر مردمش كشاورز و دامدار هستن.

گليم و كرباس از صنايع دستي حصيران هست و محصولات كشاورزي مثل لوبيا، انواع غلات، گردو، سيب زميني و ميوه هاي متنوع به خوبي در اين منطقه به عمل مياد.

 

روستاي حصيران طالقان

 

روستاي كش

در دهستان پايين طالقان قرار گرفته و روستاييه سر سبز و دشت هاي ديدني و قشنگ. اين روستا در بين يك دره قرار گرفته و با سد لتيان 5 كيلومتر فاصله داره و زيبايي هاي زيادي رو در اين ناحيه ميشه ديد.

روستاي كش و كشرود با رودخانه اي به نام كش از هم جدا ميشن؛ جمعيت روستاي كش حدود 200 نفر تخمين زده ميشه.

 

روستاي كلارود

این روستا در جنوب رودخانه شاهرود قرار گرفته كه در دو طرف دره اي بزرگ از جنوب به شمال واقع شده. به دليل ارتفاعاتي كه در اطراف اون وجود داره آبشارهاي زيادي در اينجا ديده ميشه. از نقاط ديدني كلارود ميشه به آبشار كلارود اشاره كرد كه در دره اي زيبا و پر درخت قرار گرفته و ارتفاعي حدود 15 متر داره.

نقطه جالب و ديدني ديگه در كلارود امام زاده محمود هست و قدمت اون به قرون اوليه اسلام برميگرده. از آثار جالب و ديدني ديگه كلارود ميشه به سرو كهنسالي اشاره كرد كه قطرش حدود چهار و نيم متره و گفته ميشه كه 450 سال سن داره. غير از اين درخت سرو، درخت چنار 200 ساله تنومندي هم در اين محوطه قرار گرفته كه ابهت خاصي داره و مكان آرامبخشي رو بوجود آورده.

 

روستاي كلارود طالقان

 

روستاي كلانك

این روستا از روستاهاي بخش مركزي طالقان به حساب مياد و در بخش ميان طالقان قرار گرفته. كلانك به معناي روستاي بالاي كوه هست و براي همين به اين نام خونده ميشه.

حدود 300 نفر جمعيت و 60 خانوار داره و قدمتش به اوايل دوران قاجار ميرسه و ثبت آثار ملي هم شده.

 

روستاي كلانك طالقان

 

روستاي كولج

از روستاهاي نزديك به طالقان محسوب ميشه و ارتفاع 1880 متري از سطح دريا داره. اين روستا دو بخش بالاكولج و پايين كولج داره كه امكانات  مجزايي از هم در بعضي موارد دارن.

گفته ميشه كه قدمت اين روستا به دوران سلجوقي برمي گرده و در اين ناحيه قلعه اي تاريخي هم وجود داره كه به قلعه منصوره نيز شناخته ميشه.

 

روستاي كولج طالقان

 

روستاي خچيره

در بخش بالا طالقان قرار گرفته و پر از باغ و رودخانه و درخته. از روستاهاي زيباي منطقه به حساب مياد و نامش هم به معني زيبا و نيكوست كه ظاهرا نامي بسيار برازنده براي اين روستاست. از مكان هاي زيبا و ديدني خچيره ميشه به آبشار خچيره و امامزاده سيدضياء الدين اشاره كرد.

آبشار خچيره در شمال روستا واقع شده و با بارش اين آبشار از ميان سنگ ها ومحيط زيبا فضاي زيبا و آرامش بخشي بوجود اومده.

امام زاده سيد ضياءالدين که قدمتش به سده 7 و 8 برميگرده و در سال 1381 ثبت آثار ملي ايران شده.

 

روستاي خسبان

روستای خسبان در بخش مركزي طالقان واقع شده، منطقه اي كوهستاني است كه آب اون از خسبان رود تامين ميشه. از روستاهاي زيبا و همچنين نزديك به طالقان محسوب ميشه و از مكان هاي ديدني اون ميشه به آبشار شله بن اشاره كرد. اين آبشار از كوه ها و قله هاي خسبان سرچشمه ميگيره و تا طالقان 10 كيلومتر فاصله داره.

 

روستاي خسبان طالقان

 

كوه هاي زيبا و متعددي در اين منطقه وجود داره كه معروف ترينش خسبان كوه هست، ارتفاع خسبان كوه 2400 متر ميشه و محلي عالي براي كوه نوردي و تفريح ميتونه باشه.

 

روستای کویین علیا

در دهستان بالا طالقان قرار گرفته و ارتفاع 2430 متری از سطح دریا داره. 25 خانوار در سال 85 از این روستا به ثبت رسیده که احتمالا این آمار بیشتر هم شده.

در تمام فصول سال این روستا زیبایی های خاص خودشو به رخ می کشه. دارای کوه ها و صخره های زیبا و جذابیه که طبیعت گردی شما رو دلچسب تر می کنه.

 

روستای کویین علیا

 

روستای خیکان

این روستا در بخش بالا طالقان قرار گرفته و در کنار اون رودخانه پراچان قرار داره که آب این روستا هم از اون تامین میشه. بیشتر مردم این روستا کشاورز و دامدار هستن و عده ای هم برای کار به شهر های بزرگ اطراف میرن.

محصولات غلات، یونچه، ارزن و لبنیات در این روستا تولید میشه و صنایع دستی زیبایی هم مثل کرباس، جاجیم و گلیم هم به زیبایی در این روستا تولید و عرضه میشه. نان های مخصوصی هم در این روستا پخت میشه که امتحان کردنش خالی از لطف نیست. یکم چیزهای خوشمزه متفاوت هم امتحان کن دوست من...

 

روستای خیکان طالقان

 

روستای گلیرد

روستای گلیرد در بخش بالا طالقان قرار گرفته و از روستاهای مهم طالقان به حساب میاد. محل تولد آیت الله طالقانی هست و مردم ارادت خاصی به ایشون داشتند و دارن. این روستا در جنوب رودخانه شاهرود قرار گرفته و در ارتفاع 2224 متری جا خوش کرده. روستایی کوهستانیه که در زمستان آب و هوایی سرد و در تابستان و اوج گرما هوای معتدل و مطلوبی داره.

از مکان های دیدنی گلیرد میشه به خانه آیت الله طالقانی، چشمه گلیرد، حمام قدیمی گلیرد هم اشاره کرد. صنایع دستی گلیرد هم زیباست مثل محصولات چوبی دست ساز، بافته های کرباس، گلیم، جاجیم، دستکش، جوراب، شال پشمی و ... . سوغاتی های خوشمزه گلیرد انواع خشکبار، لواشک، و گردو هست که طرفداران زیادی داره.

 

روستای گلیرد طالقان

 

روستای گوران

یکی از روستاهای زیبای بالا طالقان هست که اگه از ارتفاع به اون نگاه کنی منظره و دشت های زیبا همراه با شیروانی های رنگی صحنه ای زیبا جلوی چشم شما قرار میده. این روستا در 10 کیلومتری شرق طالقان قرار گرفته و از چند روستا و مزارع مختلف تشکیل شده.

مناظر طبیعی زیبا، رودخانه و آبشار دربند گوران از نقاط دیدنی ای هست که حتما بهش سر بزن و لذت ببر دوست من.

راستی اگه خواستی سمت طالقان بری و از این همه زیبایی لذت ببری فکر اجاره ویلا و محل اقامتت نباش، از هر نوعیش رو که بخوای تیم سفر بازی کنارته و برات جورش میکنه رفیق سفر باز من.

 

روستای گوران طالقان

 

روستای اسفاران

در بخش دهستان پایین طالقان قرار گرفته و در انتهای طالقان، الموت رو به این شهر متصل میکنه. مسیر صعب العبوری داره به همین دلیل مناظر دست نخورده ای داره. نام اسفاران از اسفار پسر شیرویه گرفته شده که از مخالفین حکومت اعراب بر ایران بود.

صنایع دستی فراوانی داره که میشه به چند تاش اشاره کرد: قالی و فرش دستباف، گلیم، جاجیم، تنگ و ریسمان، مرنده (نوعی تور بافته شده با موی بز)، سوه (سبد چوبی حمل انگور)، چلک (سبد چوبی)، کهنه گلیم و گیوه.

 

روستای اسفاران طالقان

 

روستای اورازان

این روستا در بخش بالا طالقان قرار داره و از روستاهای پر آب این منطقست، به همین دلیل روستایی سر سبز و خرمه که زمینهای کشاورزی و محصولات باغی زیادی داره. قدمتش به 4 هزار سال پیش بر میگرده و تپه های باستانی این ناحیه گواه بر این سابقه طولانیه.

از مکان های دیدنی این روستا آبشار اورازان هست که بسیار زیباست. نکته جالب اینکه جلال آل احمد از افتخارات ادبیات ایران در این روستا متولد شده. اینو می دونستی؟

 

روستای اورازان طالقان

 

روستای منگلان

روستایی زیبا در بالا طالقان که ارتفاع 1900 متری از سطح دریا داره و تقریبا 300 نفر هم جمعیتشه. اهالی این روستا تاتی صحبت میکنن، کشاورزی در این روستا انجام میشه و شاهد محصولات باغی متنوعی در منگلان هستیم.

 

روستای میر

این روستا از جاذبه های دیدنی طالقان هست که در منطقه پایین طالقان قرار گرفته. نام اون به معنای بزرگ هست و بسیار خوش آب و هواست. در تابستان درگرم ترین زمان دماش حداکثر به 30 درجه میرسه و در زمستان هم شاهد سرمای زیر 12 درجه هستیم.

چشمه ها و کوه های فراوون و زیبایی داره که صحنه های زیبایی رو برای همه به وجود آورده و اون رو به مکانی مناسب برای تفریح تبدیل کرده.

 

روستای میر طالقان

 

روستای زیدشت

از پر جمعیت ترین روستاهای طالقانه که فاصله کمی با شهرطالقان هم داره، کوهستانی و دارای فراز و نشیب زیادیه و مزارع اون در شیب قرار گرفتن. البته احداث سد طالقان در سالهای گذشته خیلی از مراتع و دشت ها رو از بین برده. تغییراتی که در این سال ها بوجود آمده ممکنه باعث ایجاد دریاچه و زیبایی های جدید و جذاب شده باشه ولی خیلی از مکان هایی که سالها قبل وجود داشت رو به فراموشی سپرده.

کوه ها، دامنه ها و دشت های سرسبزی داره که اون رو بسیار دوست داشتنی و دیدنی کرده. از قدیم هم اولین پایانه ترددی رو در بین روستاهای اطراف طالقان داشت و همه برای عزیمت به شهر تهران از این مسیر تردد میکردن. امروزه با گسترش رفت و آمد و وسایل ارتباطی کمتر از این روستا جابجایی انجام میشه و مثل سابق نیست.

 

روستای زیدشت طالقان

 

روستای کرکبود

این روستای چشم نواز در ارتفاع 2271 متری از سطح دریا قرار گرفته و تا طالقان 5 کیلومتر فاصله داره. موقعیت کوهستانی اون باعث شده که در اون آبشار و چشمه ساران زیادی جاری باشه.

از مکان های دیدنی اون میشه به چشمه کرکبود و آبشار کرکبود اشاره کرد. دلیل اسم این روستا هم گفته شده که به دلیل سنگ های آبی و کبودیه که در این منطقه وجود داره. تاریخ و قدمت بالایی داره و عمر این روستا به سده چهارم میرسه.

دو امامزاده در این روستا هست به نام های زید و ابراهیم که برادر هستن.

 

روستای کرکبود طالقان

 

اگه دوست داري در منطقه طالقان به همه اين روستاها و زيبايي ها دسترسي داشته باشي تيم سفر بازي ميتونه برات اقامت گاه، ويلا، سوئيت و ... تهيه كنه تا به راحتي از زيبايي هاي اين منطقه لذت ببري.

ما به شما کمک می کنیم که با اقامت و اجاره هر مکانی که در طالقان بخواید، به این همه زیبایی با خیال آسوده دسترسی داشته باشید. سفر بازی همراه شماست

همه وقت و همه جا...