جاذبه های دیدنی طالقان

جاذبه های دیدنی طالقان

سلام به دوستان خوش سفر همراه

امروز هم میخواهیم یه جای خوب بهتون معرفی کنیم که حتما باید امتحانش کنی. میخوام براتون از مکان های دیدنی طالقان بگم.

اسم طالقان رو حتما زیاد شنیدین. جایی نزدیک تهران و کرج که هم به راحتی و سرعت میشه به اونجا رفت و هم جایی زیباست با کلی قشنگی خاص.

نقاط زیادی هست که میشه از دیدن اونا در طالقان لذت برد ولی چند نقطه هست که بیشتر مورد توجه بوده و افراد به اون سر میزنن. براتون از این جاها میگم شاید شما هم راهی این مکان های زیبا شدین.

 

کتیبه گردنه عسلک طالقان

در اطراف طالقان روستای گراب قرار داره که در اون کتیبه ای ساخته شده که مربوط به دوران قاجاره. این اثر به سنگ نبشته عسلک معروفه و برای دیدن اون باید 3 کیلومتر به سمت جنوب غرب گردنه و ارتفاعات یخچال میش چال برید.

ظاهرا شخصی در زمان ناصرالدین شاه قصد ایجاد نهری برای انتقال آب به مناطق کرج رو داشته ولی این کار متوقف شده. مطالب نوشته شده روی کتیبه با اینکه مشخصه ولی مفهوم خاص و گنگی داره.

 

کتیبه گردنه عسلک طالقان

 

روستا و آبشار زیبای اورازان

در میان دل کوه های البرز در فاصله 12 کیلومتری از طالقان روستای اورازان قرار گرفته، در این روستا چشمه های خروشان و زیبایی وجود داره که باعث شده آبشارهای زیبایی به وجود بیاد.

این روستا به آبریزان هم مشهوره، منطقه ای پر آب و حاصلخیزه که محصولات کشاورزی زیادی هم در این مکان کشت میشه. از تپه های باستانی کشف شده اینجور مشخص شده که قدمت روستا بالغ بر 4 هزار ساله.

 

کوه های طالقان

از مناطق و زیبایی های با ابهت طالقان کوه های سربلند و برافراشتشه. قله ها و کوه های با شکوه مثل شاه البرز که ارتفاعی 4200 متری دارن از این دست هستن. این قله مرز بین الموت و طالقان هست و مناظر زیبا و حیرت انگیزی رو پیش روی طبیعت گردا قرار میده. اگه رفتی جای ما هم خالی کن دوست من.

 

کوه های طالقان

 

ارژنگ قلعه

در سال های بعد از اسلام بنایی ساخته شد که در روستای میناوند قرار گرفته، این بنا به ارژنگ قلعه معروفه. گفته شده که این قلعه تاریخی در سال 544 ه ق با دستور امیر کیا محمد بزرگ بنا شده، این قلعه با نام هایدل جنگ و قلادوش هم شناخته میشه .

ارژنگ قلعه از قلعه های مهم در زمان اسماعیلیان بوده و برای دفع دشمن و دفاع از منطقه کاربرد داشته. دیدن این بنا که هنوز هم ابهت خودشو از دست نداده حس و حال فوق العاده ای میده. حتما یه سر بزن دوست ماجرا جوی من ...

 

روستای میر طالقان

روستای میرطالقان دارای طبیعتی بکر و بسیار زیباست که 40 کیلومتر با شهر طالقان فاصله داره. نزدیک به 300 نفر جمعیتشه و آب خودش جهت کشاورزی رو از شاهرود تامین میکنه.

مناظر و طبیعتی کمتر دست خورده داره و زیبایی های اون از ویژگی های اصلی این روستاست.

 

روستای میر طالقان

 

امامزاده هارون

در شهر طالقان و روستای جوستان یک آرامگاهه که گفته شده متعلق به یکی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) هست و به امام زاده هارون معروفه. یک آرامگاه کوچک و بی آلایش در اینجا دیده میشه که حس سادگی و آرامش خاصی به شما میده. بد نیست لحظه ای به دور از همه چیز به معنویات هم فکر کرد و دل رو رها کرد. در زمان صفویان یک بار هم بازسازی شده و با سنگ مرمر سفید تعمیر و باز سازی شده و هنوز هم نشانه هایی از اون رو میشه در این بنا دید.

 

دریاچه و سد طالقان

این سد زیبا که با احداثش مناظر زیبا و جدیدی خلق شده بر روی رودخانه شاهرود ساخته شده و آب این سد هم از این رود و آب جاری شده از کوه های مازندران تامین میشه. با احداث این سازه اقلیم دارای ویژگی های جدیدی شده و شاهد مناظر زیبا و چشم نوازی در این نقطه از طالقان هستیم که در قدیم وجود نداشته.

مکان زیبایی برای تفریح و ماهی گیریه و اگه اهلش هستی بد نیست ساعاتی رو در آرامش قلاب به دست در این نقطه زیبا بگذرونی دوست من. اگه خوش شانس باشی ماهی هایی مثل قزل آلا رنگین کمانی، کپور و زردپر رو میتونی شکار و صید کنی. لذتشو ببر عزیز ...

 

دریاچه سد طالقان

 

سایر مناطق دیدنی طالقان

مکان های زیبا و فراوونی در این منطقه از ایران وجود داره که نمیشه به راحتی در یک مقاله به اون پرداخت. نقاط دیگری هم هست که حتما خواهی دید که ارزششو داشته براش وقت بزاری.

•        از مکان های دیگه میشه به منزل آیت الله طالقانی هم اشاره کرد که جالب و خاطره انگیزه.

•       تکیه و روستای جوستان هم از نقاط دیگه ای هست که باید دید.

•       مناطق دیگه رو هم میشه اینجوری ازشون نام برد:

         محوطه 1 شکار چر، منطقه مرجان، آدرکان تپه، تپه قلعه فالیس، دره میر آش، قلعه سر، حمام تاریخی طالقان، حمام فشندک، حمام روستای میر، حمام نویزک

•       غار های زیبایی هم در این منطقه وجود داره که میشه از غارهای پنجعلی، غار بادمستان و غار زالن نام برد.

•       قلعه های باستانی ای هم در این منطقه وجود داره که از مهم تریناش میشه به قلعه منصور طالقان، قلعه سر، قلعه پراچان و قلعه سگران اشاره کرد.

•       این منطقه از نظر مکان های زیارتی هم میتونه خیلی ها رو راضی کنه چون امامزاده های متعدد و آرامگاه هایی از بزرگان در این ناحیه هست که برای خیلی ها جذاب و دوست داشتنیه. امامزاده های مثل: امامزاده موسی و سلیم، آرامگاه پیر وشته، آرامگاه پیر جمشید، امامزاده حمزه و عبد الله و...

 

غارهای دیدنی طالقان

 

حتما بهتون توصیه می کنم سری به این بهشت کوچک نزدیک پایتخت بزنید و میتونید در این سفر ها هر بار منطقه ای جدید ببینید و زیبایی هاشو کشف کنید. اگر هرچی برای دیدن این منطقه وقت بزارید پشیمون نمیشید چون خیلی جاها هست که باید کشفش کنی دوست ماجراجوی من.

برای سکونت در طالقان و دسترسی به این نقاط زیبا حتما به مکان مناسب مثل ویلا، سوئیت  اقامتگاه بوم گردی و... نیاز داری که از اون لحاظ خیالت راحت باشه. تیم سفر بازی در کنارته تا بهترین مکان ها رو برای اجاره در طالقان داشته باشی و سکونتی دلپذیر در طالقان و هر نقطه دیگه ایران داشته باشی.

خوش بگذره ...