۰

جاذبه‌های کاشان را بشناسید

جاذبه‌های کاشان را بشناسید
بازدید

سفر به مناطق دیدنی کاشان

کاشان شهری زیبا و دیدنی است که چهار هزار کلیومتر مربع مساحت دارد و در استان اصفهان واقع شده است. کاشان جاذبه‌های دیدنی بی‌شماری دارد و به‌عنوان شهر «فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی» شناخته شده است.

سالانه مردم کشورمان از شهر‌های مختلف به کاشان سفر می‌کنند و از دیدن جاذبه‌های گردشگری آن لذت می‌برند. مناطق دیدنی کاشان به تفریح‌گاه‌هایی برای گردشگران تبدیل شده‌اند و سالانه توریست‌های زیادی وارد این مناطق می‌شوند. جاذبه‌های دیدنی کاشان به قدری فراوان هستند که اگر یک ماه به‌طور کامل در این شهر به گردش بپردازید باز هم قادر به بازدید از تمامی آن‌ها نخواهید بود. دانستن نکات کلیدی در خصوص یک سفر خاطره انگیز به کاشان می‌تواند به شما بهتر کمک کند تا از این شهر تاریخی دیدن کنید.

 

 از بهترین مناطق دیدنی کاشان می‌توان به باغ فین، باغ پرندگان، خانه طباطبایی‌ها، تپه سیلک و خانه بروجردی‌ها اشاره کرد.

حمام فین کاشان، قدیمی‌ترین حمام ایران

یکی از جاذبه‌های بسیار زیبای کاشان حمام فین است. در سال‌های قبل چند حمام وجود داشتند که پس از فروریختن آن‌ها حمام فین به‌عنوان قدیمی‌ترین حمام ایران شناخته شد. در کاشان باغ بزرگی وجود دارد که حمام فین در آن باغ قرار گرفته است.

 شاید برایتان سؤال شود که یک حمام معمولی به چه دلیل جزو جاذبه‌های گردشگری کاشان است؟ جواب این پرسش بسیار ساده است. امیرکبیر مرد بزرگ تاریخ ایران که در دوران قاجار می‌زیست در این حمام به قتل رسید و به همین دلیل است که این حمام شهرت زیادی دارد و یک جاذبه گردشگری به حساب می‌آید.

همچنین، این حمام اکنون قدیمی‌ترین حمامی است که در ایران وجود دارد و قدمت آن بیش از ۱۰۰سال است. وقتی گردشگران به کاشان سفر می‌کنند حتماً برای دیدن این حمام وارد باغ فین می‌شوند. با اینکه از هر گردشگر مبلغی به‌عنوان ورودی باغ دریافت می‌شود باز هم سالانه تعداد زیادی از حمام فین دیدن می‌کنند. جالب است بدانید حمام فین شامل یک حمام نبوده و چندین استخر و حمام در کنار هم است.

 اگر به دیدن آثار تاریخی مرموز و جالب علاقه دارید و می‌خواهید بهترین مناطق دیدنی کاشان را ببینید حتماً از این حمام دیدن کنید.

حمام فین کاشان

خانه بروجردی‌ها کجاست؟

یکی از آثار تاریخی و جاذبه‌های دیدنی شهر کاشان خانه بروجردی‌هاست. خانه بروجردی‌ها وسعت زیادی دارد و محدوده آن جزو مناطق دیدنی کاشان به حساب می‌آید. خانه بروجردی‌ها در دوره قاجار ساخته شده است و بدون شک جزو شاهکار‌های معماری ایرانی و اسلامی به شمار می‌رود. خانه بروجردی‌ها تالار زیبا و بسیار بزرگی است که با معماری جذاب و پرنقشی طراحی شده است.

 خانه بروجردی‌ها مانند یک کاخ زیبا در قلب شهر کاشان قرار گرفته است. این خانه ظاهری گنبدی‌شکل دارد و درون آن به شکلی طراحی شده است که دوست دارید ساعت‌ها در آن ساکن شوید و از دیدن نقش و نگار‌های زیبای دیوار این کاخ لذت ببرید. این خانه زیبا در سال‌های قبل توسط باستان‌شناسان ترمیم شده است و اکنون اتاق‌های ساخته‌شده در حیاط آن به گردشگران اجاره داده می‌شوند.

 جالب است بدانید در کنار این خانه یک رودخانه بزرگ قرار دارد و در ضلع شمالی آن نیز یکی از گلستان‌های بزرگ گل محمدی قرار گرفته است. وجود این رودخانه و گلستان حاشیه خانه بروجردی‌ها را چشم‌نوازتر کرده است. ساخت خانه بروجردی‌ها ۱۱سال به طول انجامید. داستان از این قرار است که حسین نطنزی عاشق و دلباخته دختر شیخ جعفر طباطبایی (از بزرگان کاشان) می‌شود.

 شیخ طباطبایی شرط می‌گذارد که اگر حسن نطنزی خانه‌ای به زیبایی خانه شیخ بسازد دخترش را به عقد او در خواهد آورد، و این‌گونه شد که خانه بروجردی‌ها ساخته شد. این خانه اکنون جزو سه جاذبه دیدنی برتر کاشان به حساب می‌آید و پذیرای گردشگران زیادی از سراسر جهان است.

خانه بروجردی های کاشان

نیاسر، زیباترین جاذبه دیدنی کاشان

نیاسر یکی از شهر‌های شهرستان کاشان است که به‌عنوان زیباترین شهر کاشان شناخته می‌شود. نیاسر منطقه‌ای سرسبز و پر از باغ و گل است. نیاسر امروزه به‌عنوان یک جاذبه دیدنی در شهر کاشان به حساب می‌آید و به جرئت می‌توان گفت هیچ گردشگری بدون بازدید از نیاسر از شهرستان کاشان خارج نمی‌شود. هر ساله در این شهر مراسم گلاب‌گیری اجرا می‌شود و گردشگران می‌توانند این مراسم را از نزدیک ببینند. فصل بهار بهترین زمان برای گلابگیری کاشان می‌باشد. پس اگر دوست دارید این مراسم را از نزدیک مشاهده کنید حتماً در فصل بهار به کاشان بروید.

همچنین، نیاسر دارای آثار باستانی زیادی است که هر کدام می‌توانند یک جاذبه دیدنی فو‌ق‌العاده به حساب بیایند. از بهترین مناطق دیدنی نیاسر می‌توان به گلستان‌های گل محمدی، چهارتاقی و آبشار نیاسر اشاره کرد.

به نظر شما بین نیاسر و قمصر کدام جاذبه‌های بیشتری دارد؟

برای دانستن پاسخ این سال کافیست جاذبه‌های گردشگری نیاسر یا قمصر را به خوبی بشناسید تا بتوانید بر اساس علایق خود یکی یا هردوی این شهرها را انتخاب کنید.

قدیمی‌ترین جاذبه دیدنی کاشان

قدیمی‌ترین جاذبه دیدنی کاشان «تپه‌ سیلک» است. این تپه هشت هزار سال قدمت دارد و به همین دلیل است که قدیمی‌ترین جاذبه شهر کاشان است. تپه سیلک در قدیم یک شهر بزرگ بوده که به مرور زمان از بین رفته است و در حال حاضر همین تپه از آن باقی مانده است‌.

 بازدید از این تپه به افرادی که به باستان‌شناسی علاقه دارند بسیار پیشنهاد می‌شود. این تپه ظاهر مرموز و عجیبی دارد. در سال ۱۳۹۰ چند اسکلت انسان و ابزار‌های مختلف کشاورزی در این تپه کشف شدند که نشان می‌دهد در قدیم شهری بسیار پیشرفته در آنجا وجود داشته است.

 اگر دوست دارید بدانید هزاران سال قبل مردم ایران چگونه زندگی می‌کردند و از چه ابزاری استفاده می‌کردند پیشنهاد می‌شود حتماً از این تپه بازدید کنید. تپه سیلک از مناطق دیدنی کاشان و اثر باستانی فوق‌العاده آن به حساب می‌آید.

تپه سیلک کاشان

شهر زیرزمینی نوش‌آباد کاشان

شهر زیرزمینی نوش‌آباد یکی از آثار باستانی شهر کاشان است که قدمتی ۱۵۰۰ساله دارد. این شهر قدیمی در زیر زمین قرار دارد و پر از عجایب و شگفتی‌های تاریخی است. دیدن این شهر زیرزمینی به همه افراد از جمله تاریخ‌شناسان بسیار پیشنهاد می‌شود.

 این شهر در سال ۱۳۸۹ جزو مناطق دیدنی کاشان و جاذبه‌های آن قرار گرفت. اگر به این شهر زیرزمینی وارد شوید شاهد خانه‌های فرسوده و قدیمی خواهید بود که بیش از هزار سال قدمت دارند و می‌توانید از آن‌ها عکاسی کنید. این شهر گمشده تاریخی مربوط به دوره ساسانیان است. انوشیروان یکی از شاهان ساسانی است که این شهر را بیش از هزار سال پیش به‌عنوان پایتخت خود انتخاب کرده بود.

هم‌اکنون این شهر در غرب بیدگل قرار دارد. شما برای بازدید از این جاذبه دیدنی کاشان می‌بایست حتماً از یک کارشناس و راهنما کمک بگیرید تا اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار دهد. جالب است بدانید تعرفه ورودی شهر زیرزمینی نوش‌آباد بسیار مناسب است و شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای ناچیز به دیدن شهر زیر‌زمینی اعجاب‌انگیز پادشاهان بزرگ ساسانی بروید.

حال که با تنها چند نمونه از آثار تاریخی و مناطق دیدنی کاشان آشنا شدید پس بهتر است سریع‌تر برای رزرو هتل و اقامتگاه‌های کاشان اقدام کنید، توشه سفر ببندید و با یک سفر هیجان‌انگیز برای خود و دوستانتان خاطره‌ای ناب بسازید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب‌ها:

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *