۰

درآمد ۵۱۵ هزار دلاری از صادرات صنایع‌دستی خراسان‌جنوبی 

بازدید
 • معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌جنوبی گفت: صادرات گمرکی و چمدانی صنایع‌دستی استان در یک سال اخیر ۵۱۵ هزار دلار درآمد داشته است.

  به گزارش سفربازی، به نقل از ایرنا، حسن‌علی فولادی در نشست خبری به مناسبت هفته صنایع‌دستی (۲۰ تا ۲۶ خرداد)، افزود: از این میزان ۱۱۵ هزار دلار مربوط به صادرات گمرکی و ۴۰۰ هزار دلار چمدانی بوده است.

  وی گفت: اکنون هفت هزار و ۵۰۰ صنعت‌گر دارای مجوز در استان داریم و برآورد ما ۱۲ هزار صنعت‌گر است.

  معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌جنوبی تعداد رشته‌های صنایع‌دستی شناسایی شده که قابلیت توسعه را دارند ۱۲۰ رشته در استان ذکر کرد و افزود: آموزش مستمر صنایع‌دستی در ۱۱ مرکز شهرستان‌های استان ارائه می‌شود که ظرفیت این مراکز هزار تا هزار و ۵۰۰ نفر در سال است.

  وی اظهار داشت: برای فروش صنایع‌دستی در بازارچه‌ها و نمایشگاه فصلی حضور داریم و سال گذشته حدود ۸۰ نمایشگاه فصلی در حوزه صنایع‌دستی استان برگزار شد.

  فولادی از برنامه راه‌اندازی ۱۹ بازارچه دائم صنایع‌دستی در خراسان‌جنوبی خبر داد و گفت: پنج بازارچه تکمیل شده، پنج بازارچه در حال تکمیل شدن و مابقی در دست طراحی است.

  وی با اشاره به اینکه حمایت از صنعت‌گران در قالب بیمه، اعطای تسهیلات و ارائه بسته‌های تعرفه‌ای انجام می‌شود، افزود: تاکنون سه هزار و ۵۰۰ نفر از صنعت‌گران صنایع‌دستی استان زیر پوشش بیمه تامین‌اجتماعی و بیمه روستاییان و عشایر قرار گرفته‌اند.

  معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌جنوبی گفت: طی یک سال گذشته ۴۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه در چهار فصل به صنعت‌گران استان پرداخت شده است.

  وی بیان کرد: در این مدت ۱۶۰ صنعت‌گر برای بهره‌مندی از خدمات بیمه روستایی و عشایری به وزارت‌خانه معرفی و تاکنون سه نفر هم بازنشسته شده‌اند.

  فولادی آموزش ۲۶۰ نفر از زندانیان در رشته‌های صنایع‌دستی و افتتاح پنج کارگاه جمعی صنایع‌دستی را از دیگر فعالیت‌های حوزه صنایع‌دستی در یک سال گذشته عنوان کرد.

  وی با اشاره به برنامه‌های هفته صنایع‌دستی امسال، افزود: کلنگ‌زنی پروژه دبیرخانه روستای توبافی خراشاد، رویداد ۲ روزه «کوآپ استودیو»، دومین نمایشگاه تولیدات صنایع‌دستی منطقه‌ای شرق استان در سربیشه، افتتاح ششمین نمایشگاه منطقه‌ای صنایع‌دستی، سوغات و شیرینی محلی در قاین از جمله این برنامه‌هاست.

  معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌جنوبی راه‌اندازی هفت شب بازار و بازارچه‌های موقت صنایع‌دستی، تجلیل از ۲۵ نفر پیشکسوتان و فعالان صنایع‌دستی، آغاز ۷۰ دوره آموزشی کوتاه‌مدت صنایع‌دستی و مسابقه تولید زنده قلم‌زنی در باغ گلشن طبس را از دیگر برنامه‌های هفته صنایع‌دستی اعلام کرد.

  وی گفت: همچنین در هفته صنایع‌دستی افتتاح سه کارگاه تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی در شهرستان سرایان، برگزاری نمایشگاه منطقه‌ای صنایع‌دستی و سوغات محلی در نهبندان و کارگاه آسیب‌شناسی تعاونی‌های صنایع‌دستی در شهرستان درمیان را در برنامه داریم.

  فولادی بیان کرد: در مجموع ۲۰ رویداد صنایع‌دستی در خراسان‌جنوبی همزمان با هفته صنایع‌دستی اجرا می‌شود.

  نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *